96 5.2 Zj Rölanti Ve Stop Etme Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan DEŞİFRE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,923
Yer
izmir
Merhaba arkadaşlar birkaç yıllık üyeyim sanırım ilk defa başlık açıyorum :smiley: İçiniden çıkamadığım bir sorunum var.

Sabahları aracı çalıştırdığımda 5-10 dakika çok düzensiz çalışıyor. Rölanti dalganıyor. Frene basıyorum araç hızlanıyor (Rölanti yükseliyor). Kırmızıdan kalkarken birden kafa sallıyor. Bazen frene basıyorum rölanti 400'lere kadar düşüyor. Ara ara da stop ediyor.

Fakat gel gelelim bunu genellikle motor soğukken yapıyor. Isınınca çok nadir yapıyor. Yani motor sıcakken sadece yeni çalıştırdığımda 1 dakika kadar düşük devirde çalışıyor, ondan sonra sorun yok. Ne yapıyorsa motor soğukken yapıyor.

STFT sürekli saçmalıyor. Bazen -20'lerde geziyor bazen +20'lerde.

Check engine yanmıyor, herhangi bir hata kodu yok. (İşte burada işin içinden çıkamıyorum, herhangi bir referans noktam yok)

IAC, TPS ve MAP kontrol ettim. Sağlam görünüyorlar. Oksijen sensörlerim 2 senelik, orijinal Mopar. Bu kadar kısa süre bozulacağını sanmıyorum. Kaldı ki sensör problemi olsa zaten hata kodu verir. O yüzden sensör sorunu gibi gelmiyor. Bunun dışında ısı sensörünün hata vermeyebileceği ama yine bozuk olabilceği söylendi, bugün onu da değiştirdim, sonuç yok.

Bunun dışında aküm 3 aylık. Buji, kabloları, dist, tevzi 10k önce değişti (TST 18 kit var aracımda).

Bir de geç çalışma sorunum var (Özellikle de motor sıcakken). Ama önceden de vardı. (Muhtemelen benzin pompası).

Enjektörleri de 1-2 ay önce kontrol etmiştim. İyi gözüküyordu. Ama tabi işeme dediğimiz sızdırma olayı var mıdır bilemiyorum. Hiç sökmedim.

Bir de şu var. LPG sistemim arızalı. Uzun zamandır benzinde kullanıyorum. (LPG'deyken kendi kendine benzine atıyor). Ama geçen titrerken aldım LPG'ye (30 saniye kadar benzine atmadı) o zamanda aynı titreme devam ediyordu. Yani sorunumun benzin enjektörleri olabilceğini pek sanmıyorum.

Şimdi bugün özellikle frene basarken rölantinin çok düştüğünü görünce Westinghouse vakum kaçağı olabileceğinden şüphendim. Yarın komple vakum hatlarını elden geçiricem.

Açıkçası aklıma başka bir şey gelmiyor. Sizin hiç böyle bir tecrübeniz oldu mu? Soğukken saçmalayıp, sıcakken düzelten ne olabilir bir araçta?

Etiketler
Soğukken saçmalayıp, sıcakken düzelten ne olabilir bir araçta?
Genelde yakıt sisteminde problem varsa soğukta farklı ,ısınınca farklı çalışır. Isınan yakıt incelir, akışkanlığı artar. Soğukta problemli çalışırken egzoz çıkışına bakın. Tüm yakıt sistemine biraz odaklanın derim ben.

LPG'yi yaptırdım. Bugün soğukken test ettim, yine aynı. Hatta LPG'de daha şiddetle sarsılıyor. Demek ki benzin hattında bir sıkıntı yok.

Biraz da geç çalışmasından dolayı crank ve cam shaft'tan şüpheleniyorum. Aslında bunların hata kodu vermeleri gerektiğini düşünüyorum ama yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla zaman zaman hata kodu vermeyebilirmiş. Bunları da değiştirelim bakalım ne olacak..

Bunun dışında bir fikri olan var mı? @KLL @VolkanGurcan siz de bir yorum yazın daa :smiley:

Selamlar... Öncelikle şunu söyleyeyim, bizim araçlar tüplü sistemlerin kapasite sınırında gezinen araçlar. O yüzden hangi marka tüp sistemi olursa olsun yüke bindiğinde, özellikle motor tam olarak ısınmadığında, aynı sıkıntıları yaşatıyorlar. Benim motor 5.9 V8 Magnum tüpümse Pirinz, hala her gün tam ısınma gerçekleşmeden kesin 1 kere ışıkta silkeliyor veya yüke binerse (gaza basarken direksiyonu kıvırmak gibi) stop ediyor. Alıştık artık...

Diğer taraftan, öbür sorunların aynısını arabayı ilk aldığımda bende yaşamıştım. Üstelik aynı sizdeki gibi hiç bir uyarı sinyali bende de yanmıyordu. Sizden ayrı olarak benim tüp sistemim çalışıyordu. Fakat benzinde de gazda da stop etme sıkıntısı mevcuttu. Ayrıca ilk marşa basıştaki sıkıntılar da aynıydı. Bir tek geç çalışma ile silkeleme sıkıntısı yoktu.

Sonuçta motorlar ve araçlar farklı fakat sıkıntının anladığım kadarıyla mantığı aynı olabilir. O yüzden de açıkcası benim yaptıklarım işinize yarar mı bilemem ama bendeki sıkıntıları şöyle giderdik:

Önce MAP sensörünü değiştirip, bir süre kullandıktan sonra tekrar temizlettim. Arkasından bujileri de değiştirdim (fakat burada bir hata yapıp orjinalleri taktırdım ki tüple kullanıldıklarında ömürleri kısalıyormuş). Ardından egsozt sistemini elden geçirip, susturucumu değiştirdim (benimkine almadan evvel Ducato egsoztu takılmış). Son olarak ta tüp sistemini tekrar ayarlattım. Şu anda yukarıda yazdığımın dışında bir sıkıntım kalmadı.

Umarım bu fikirler işinize yarar...

Son düzenleme:

Selamlar... Öncelikle şunu söyleyeyim, bizim araçlar tüplü sistemlerin kapasite sınırında gezinen araçlar. O yüzden hangi marka tüp sistemi olursa olsun yüke bindiğinde, özellikle motor tam olarak ısınmadığında, aynı sıkıntıları yaşatıyorlar. Benim motor 5.9 V8 Magnum tüpüm Pirinz, hala her gün tam ısınma gerçekleşmeden kesin 1 kere ışıkta silkeliyor veya yüke binerse (gaza basarken direksiyonu kıvırmak gibi) stop ediyor. Alıştık artık...

Diğer taraftan, öbür sorunların aynısını arabayı ilk aldığımda bende yaşamıştım. Üstelik aynı sizdeki gibi hiç bir uyarı sinyali bende de yanmıyordu. Sizden ayrı olarak benim tüp sistemim çalışıyordu. Fakat benzinde de gazda da stop etme sıkıntısı mevcuttu. Ayrıca ilk marşa basıştaki sıkıntılar da aynıydı. Bir tek geç çalışma ile silkeleme sıkıntısı yoktu.

Sonuçta motorlar ve araçlar farklı fakat sıkıntının anladığım kadarıyla mantığı aynı olabilir. O yüzden de açıkcası benim yaptıklarım işinize yarar mı bilemem ama bendeki sıkıntıları şöyle giderdik:

Önce MAP sensörünü değiştirip, bir süre kullandıktan sonra tekrar temizlettim. Arkasından bujileri de değiştirdim (fakat burada bir hata yapıp orjinalleri taktırdım ki tüple kullanıldıklarında ömürleri kısalıyormuş). Ardından egsozt sistemini elden geçirip, susturucumu değiştirdim (benimkine eski sahibi zamanında, Ducato egsoztu takılmış). Son olarak ta tüp sistemini tekrar ayarlattım. Şu anda yukarıda yazdığımın dışında bir sıkıntım kalmadı.

Umarım bu fikirler işinize yarar...
Eyvallah hocam. MAP'i kontrol ettik hatta başka sensörle denedik aynı. Bujileri 10k önce değiştirdim. Susturucu ve katalizör 1-2 sene önce değişti. Bilemiyorum açıkçası çıkamadım işin içinden.

Bu arada bir bilgi aktarayım dipnot olarak: MAP arızası genelde kendini yüksek hızlarda gösterir. 100-110'un üzerine çıkamazsınız kolay kolay. Düşük hızlarda sorun yaratan daha çok TPS'tir. Ben her ikisini de değiştirmeme rağmen sonuç yok :smiley:

Hocam dediğim gibi benimkini böyle hallettik ama pek yardımım dokunamadı o hal. Üzgünüm, pek yardımcı olamadım. Sorunu çözdüğünüzde demeye gerek yok biliyorum ama lütfen buradan paylaşmayı unutmayın.

ilk çalıştırınca araç boğuluyormu? araçta bir şekilde su eksilmesi varmı?

ilk çalıştırınca araç boğuluyormu? araçta bir şekilde su eksilmesi varmı?
İlk çalıştırmada değil de, 1-2 dk sonra başlıyor boğulma. Hele dün akşam soğukken hiç yürütemedim artık. Çektim sağa rölantide ısınmasını bekledim. Yürüdüğüm zaman gaz yemiyor, devamlı stop ediyor.

Suyu pek kontrol etmiyorum ama gördüğüm kadarıyla öyle bariz bir su eksiltme filan yok. Ayda bir sefer belki 1 litre ilave ediyorumdur.

STFT in ideali ± %5 civarı olması.Yakıtta bi düzensizlik var ki çok fazla düzeltme yapıyor.Sorunu LPG de de yaptığı için pompa,basınç valfi ve enjektörü eleyebiliriz.Sorunu soğukta yapıp ısınınca yapmaması bana rölanti valfi gibi geldi.Frene basıncada sadece soğukta yapıyor sanırım problemi.Ben olsam vakum kaçaklarına bakıp obd den de motor suyu sıcaklığını kontrol ederdim birde.IAC valfini ve komple bi kelebeği temizlemek te denenebilir.

STFT in ideali ± %5 civarı olması.Yakıtta bi düzensizlik var ki çok fazla düzeltme yapıyor.Sorunu LPG de de yaptığı için pompa,basınç valfi ve enjektörü eleyebiliriz.Sorunu soğukta yapıp ısınınca yapmaması bana rölanti valfi gibi geldi.Frene basıncada sadece soğukta yapıyor sanırım problemi.Ben olsam vakum kaçaklarına bakıp obd den de motor suyu sıcaklığını kontrol ederdim birde.IAC valfini ve komple bi kelebeği temizlemek te denenebilir.
Valla üstad hepsini denedim. 2 tane IAC denedik, sonuç aynı.

Vakum hatlarını kontrol ettik, hatta eskiyen bir hortumu değiştirdik. (Ki CC de sorunsuz çalışıyor. Vakum kaçağı olsa CC çalışmaz diye düşünüyorum).

Evet daha çok frene basınca yapıyor ama sıcakken de yapıyor bunu.

OBD ile göstergede bir farklılık yok. Kaldı ki ısı müşürünü de değiştirdik her ihtimale karşı, sonuç değişmedi.

Boğazı defalarca temizledik. Hatta en son komple söküp, alttaki contasını bile değiştirdik. Yine sonuç yok.

Dün crank ve camshaft siparişi verdim. Gelsin bakalım bir değiştirelim. Sanki bunlar sorunu çözecekmiş gibi bir his var içinmde :smiley: Geriye başka bir şey kalmıyor çünkü :D En son benzin döküp yakıcam artık :D

Tamam sıcakta da saçmalama varsa iş değişir.Westinghouse'a da bir bak derim.15 numaralı parça check valve.Belki temizlenebilir.Parça kodu 4713085.
Bb

Son düzenleme:

Krank mili veya kam milinde problem olsa her zaman sıkıntı yaratmaz mi?
Bir de soğukta ayarsiz çalışırken egzoz rengine bakmadiniz hiç.

Krank mili veya kam milinde problem olsa her zaman sıkıntı yaratmaz mi?
Bir de soğukta ayarsiz çalışırken egzoz rengine bakmadiniz hiç.
Egzosda bir sıkıntı yok. Sıradışı bir şey gözlemlemedim.

Crank ve cam sensörlerinin termal hassasiyeti varmış. Yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla sıcakta ya da soğukta farklı davranış modelleri sergileyebiliyorlarmış. (Gerçi daha çok sıcakken sorun yaratıyorlarmış). Yine de bir değiştirelim bakalım.

Krank sensörü genellikle araçta sıcakken çalışmama ısınınca stop etme problemleri ortaya çıkarır. Soğuyunca çalışır ancak. Umarım çözersiniz.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Krank sensörü genellikle araçta sıcakken çalışmama ısınınca stop etme problemleri ortaya çıkarır. Soğuyunca çalışır ancak. Umarım çözersiniz.

RMX1971 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Evet sıcakken de geç çalışma ve stop etme problemim var. Biraz da o yüzden krank grubundan şüpheleniyorum.

Ustam ısrarla benzin pompası diyor ama LPG'de de aynı sorun devam ediyor. O yüzden benzin hattını kafadan eliyorum. Ustaların eline kalırsak işimiz zor :smiley:

Evet sıcakken de geç çalışma ve stop etme problemim var. Biraz da o yüzden krank grubundan şüpheleniyorum.

Ustam ısrarla benzin pompası diyor ama LPG'de de aynı sorun devam ediyor. O yüzden benzin hattını kafadan eliyorum. Ustaların eline kalırsak işimiz zor :smiley:
Ezbere benzin pompası diyene kadar bir basıncına baksa ya.Tabii benzin basınç ölçeri varsa.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri