96 Zj Günlüğü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VolkanGurcan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 293
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 63,889

Etiketler
Bu arada arka aks için tamir takımı,tekerlek bilyeleri ve aks keçelerini sipariş ettim RockAuto dan.Sıkıldım artık uğultudan.Direksiyon kutusu ve pompası revizyonunda lazım olacak pitman arm ve kasnak sökme aparatıda sipariş ettim.İkisinin de revizyonunu yaparken video çekmeyi planlıyorum.Asıl amacım toplarken yardımcı olması ama düzenleyebilirsem belki youtube a da yükleyebilirim.Kafamda ayrıca Bilstein 4600 amortisör takımı var.Şimdilik sepete ekledim bekliyorum belki önümüzdeki ay :smiley:

Bu arada arka aks için tamir takımı,tekerlek bilyeleri ve aks keçelerini sipariş ettim RockAuto dan.Sıkıldım artık uğultudan.Direksiyon kutusu ve pompası revizyonunda lazım olacak pitman arm ve kasnak sökme aparatıda sipariş ettim.İkisinin de revizyonunu yaparken video çekmeyi planlıyorum.Asıl amacım toplarken yardımcı olması ama düzenleyebilirsem belki youtube a da yükleyebilirim.Kafamda ayrıca Bilstein 4600 amortisör takımı var.Şimdilik sepete ekledim bekliyorum belki önümüzdeki ay :smiley:
pitman için 7/8 nf fiberli somun da al :smiley: normal somunlar zamanla gevşiyor boşluk oluyor. fiberli olursa gevşemez :9

Track barın somunlarını kontrol ettim fazla sıkılmışlar.Gevşetip olması gereken tork değerlerine getirdim.Ön silecek bölmesini silecek motoru dahil söktüm.Botanik bahçesi kıvamına gelmiş.Sağ ön yolcu bölümü su alıyor bir çok ZJ gibi.Klima giderini temizlemiştim daha önce. Sunroof giderlerini de temizlemiştim ama ne olur ne olmaz diye duct tape ile kapattım sunroofu. Sağ kapı fitilim sağlam.Ezik yada kopuk bir tarafı yok.Sadece ön camın sağ üst köşesindeki plastik parçada açık bir bölüm var oradan şüphelendim ve siyah silikonla çıtaların arasındaki boşluğu kapattım.Halı ıslaktı elimden geldiğince kuruttum.Umarım kesilir artık yoksa göğsü sökmeyi planlıyorum.Cam rüzgarlığı almıştım rugged ridge den,onları da taktım güzel oldu :sunglasses:

Track barın somunlarını kontrol ettim fazla sıkılmışlar.Gevşetip olması gereken tork değerlerine getirdim.Ön silecek bölmesini silecek motoru dahil söktüm.Botanik bahçesi kıvamına gelmiş.Sağ ön yolcu bölümü su alıyor bir çok ZJ gibi.Klima giderini temizlemiştim daha önce. Sunroof giderlerini de temizlemiştim ama ne olur ne olmaz diye duct tape ile kapattım sunroofu. Sağ kapı fitilim sağlam.Ezik yada kopuk bir tarafı yok.Sadece ön camın sağ üst köşesindeki plastik parçada açık bir bölüm var oradan şüphelendim ve siyah silikonla çıtaların arasındaki boşluğu kapattım.Halı ıslaktı elimden geldiğince kuruttum.Umarım kesilir artık yoksa göğsü sökmeyi planlıyorum.Cam rüzgarlığı almıştım rugged ridge den,onları da taktım güzel oldu :sunglasses:
olması gereken tork değeri kaç? ben de yakında değiştiricem de not alayım. malum ustalara pek güven olmaz. herkes kafasına göre sıkar.

halıdaki ıslaklık bende de vardı ama sunroof gideri tıkalıydı. şimdi sorun yok. senin eğer sunroof gideri açıksa büyük ihtimalle kalorifer radyatörü gitmiştir. onu değiştirmekte ölüm. komple göğüs incek. daha önce söküp takmamış birine denk gelirsen bir sürü parçayı kırar :mad:

olması gereken tork değeri kaç? ben de yakında değiştiricem de not alayım. malum ustalara pek güven olmaz. herkes kafasına göre sıkar.

halıdaki ıslaklık bende de vardı ama sunroof gideri tıkalıydı. şimdi sorun yok. senin eğer sunroof gideri açıksa büyük ihtimalle kalorifer radyatörü gitmiştir. onu değiştirmekte ölüm. komple göğüs incek. daha önce söküp takmamış birine denk gelirsen bir sürü parçayı kırar :mad:

Aksa bağlanan alt kısım 75 Nm,üst kısım 81 Nm.

Kalorifer peteğinden olsa soğutma suyunda eksilme olur diye düşünüyorhum ki eksilme yok.Zaten sadece yoğun yağmur yağışlarından sonra oluyor ıslaklık.Acaba havalandırmanın kutusu mu kaçırıyor bir yerden diye düşünüyorum içeriye giren yağmur suyunu kırılıp yada çatlayıp.Hava giriş aralığının alt kısmını biraz yükseltmeyi planlıyorum son yaptığım işlem sonuç vermezse.Orda toplanan su hızlıca tahliye olamayıp belki içeriye giriyor olabilir.

Vergilerimizi ödedik bugün.2018 i ödememiştim hiç. Online başvuruyla indirimli cezalı 1695 TL tuttu.2019 ocak vergisini de 944 TL olarak ödedim.Cüzdandaki hafiflik paha biçilmez.

Oldum olası LPG den nefret ederim.Bagajımdaki kocaman tüp en gıcık olduğum şeydi aldığımdan beri.LPG nin arızalanmasını fırsat bilip tankı söküp attım.Motor çevresindeki tesisatlardan da kurtulunca iyice rahatladım.18.1 lt ortalama yakıt tüketimimle mutluyum :weary:

Müzik dinlemeyi sevdiğim için önce düzgün çalışmayan teybi söküp bluetooth lu ve USB li bir pioneer aldım.Ön kapılardaki hoparlörler cızırdıyordu onları alpine coaxial ler ile değiştirdim.Bagajada kendinden amfili alpine subwoofer koydum.Süper değil ama tatminkar oldu.

Rotillerden ses geliyordu hepsi değişti.Lastikler sıfır BF Goodrich AT ler ile değişti.Ön cama Llumar air 80,ön yan camlara atc35 film yapıldı.Direksiyon hidroliğini komple değiştirdim.Dört disk,balata,el freni balatası,direksiyon amortisörü değişti.Klima gazı yeniden basıldı.

Havalandırma kanallarından yaprak çıkıyordu sürekli.Polen filtresi olmadığı için çözüm sineklik teli :sunglasses:

OVpLDR

Sis farlarımdan biri kırıktı.Yayıcı ledle değiştirdim.

K6p2V9

Soğutma sisteminde yabancı maddeler görüyordum sürekli.Würth radyatör temizleyici koyup bir gün kullandım.Daha sonra sistemdeki tüm suyu boşaltıp hortumla devirdaim yapıp temiz su çıkana kadar bekledim.Ardından antifriz ve saf suyla doldurup radyatör kapağını yeniledim.Radyatör hortum kelepçelerini de yenileriyle değiştirdim.

Km si dolmamasına rağmen nerdeyse bir yılı dolduran motor yağımı değiştirdim.Yağ filtresinide orjinal moparla değiştirdim.

polen filtresinden ben de yaptım :smiley: fikir için teşekkürler :smiley:

BtOysdtOmf4 rxSvqGRe8fiR8xaBQEl9TYydcwPWNra5OFaOasH TS6j84 DlvEnn1TNZ4UNQejlzxxS qXw787 h590 no

Uzun süredir havalardan dolayı ilgilenemiyordum benimkiyle.Bugün güzel havayı görünce yanına gidip bir yağını değiştireyim dedim.Bu sefer Mobil 1 10W60 kullandım.Daha önce yarı sentetik 10W40 kullanıyordum.Filtre elimde vardı Mopar.Led sislerimden biri çok gevşemişti.Sıkabilmek için tampon inmesi gerekiyordu.Bu sefer civata sabitleyici de kullandım umarım gevşemez tekrar.Sağ koltukta ufak bir açılma vardı.Önce tamir ettim.Sonrada çatlaklar için dolgu macunu kullandım.İyice kurusunlar daha boyası var.Kaputun altında kenarda köşede çamurdan ve çam iğnelerinden tıkanan bir sürü su gideri var.Onlarla uğraştım çoğu açıldı.Direksiyon kutusunu sökme provası yaptım.Önümüzdeki ay girişebilirim.Nette gezinirken bir baktım Bilstein amortisörleri sipariş etmişim :smiley: Accel TST18 kit ve yine Accel bobin de aldım.

Uzun süredir havalardan dolayı ilgilenemiyordum benimkiyle.Bugün güzel havayı görünce yanına gidip bir yağını değiştireyim dedim.Bu sefer Mobil 1 10W60 kullandım.Daha önce yarı sentetik 10W40 kullanıyordum.Filtre elimde vardı Mopar.Led sislerimden biri çok gevşemişti.Sıkabilmek için tampon inmesi gerekiyordu.Bu sefer civata sabitleyici de kullandım umarım gevşemez tekrar.Sağ koltukta ufak bir açılma vardı.Önce tamir ettim.Sonrada çatlaklar için dolgu macunu kullandım.İyice kurusunlar daha boyası var.Kaputun altında kenarda köşede çamurdan ve çam iğnelerinden tıkanan bir sürü su gideri var.Onlarla uğraştım çoğu açıldı.Direksiyon kutusunu sökme provası yaptım.Önümüzdeki ay girişebilirim.Nette gezinirken bir baktım Bilstein amortisörleri sipariş etmişim :smiley: Accel TST18 kit ve yine Accel bobin de aldım.
tst18 ile accel bobin bende var. sert kalkışlarda baya farkediyor :sunglasses:

LqXlRr

bende bugün tpms sensör taktım. boş durmuyoz haftasonları :smiley: millet kampa pikniğe gider, biz arabanın neresini sökeriz takarız diye düşünüyoz :D

Önümüzdeki ay için dört gün boş ayarladım.HD direksiyon sistemi takılacak,amortisörler değişecek ve direksiyon kutusu revizyonu var.İlk ikisi kolay ama revizyon konusunda hala çekincelerim var.Arka diferansiyelinde bilyalarının değişmesi gerek.Sökme işini hallederim ama bilyalar için tornacı yardımı almam gerek sanırım.Elimde uygun rulman çektirmesi yok.Yaza sorunlardan arınmış bir şekilde girmek istiyorum.

Ön track barın burcunu değiştirttim bugün.Çok ses yapmaya başlamıştı iyi oldu şimdi.İyi ki kendim değiştirmeye kalkmamışım eski burcu sökmek çok sıkıntıymış.Oksijen sensörleri de çıktı aradan.Arka sensörde çatlaklar vardı.Ön sensör de orjinaldi zaten.Yenilendi iyi oldu.Bakalım yakıta olumlu bir etkisi olacak mı?
track barların burçlarını ne kadara değiştirdiniz ?

arkada lsd kilit varsa eğer 75w140 motul,mobil kullanın. bir de lsd katkısı koyarsanız çok iyi olur.
direksiyon kutusunda keçelerde ciddi miktarda bir yağ akıtma varsa revizeye gidebilirsiniz.
kutu revizesinde pek bir şey yok açıkcası, benim mekanikçim hayatında ilk defa wj kutusu revize etmesine rağmen başarmıştı. yeter ki eli ayağı düzgün birine yaptırın yeter.
tamir takımı 140tl civarıydı, 60tl yağ+balata spreyi vs., pitmanı kutudan makinayla ayırabilirsin, işçiliğe de 250tl civarı alıyorlar.
difransiyel bilyalarını değiştirmeni öneririm, yoksa zamanla boşluk yaparsa şafta, akslara vs. olduğuna zarar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri