'99 Forester S-Turbo aldım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mfthk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,066

mfthk

Kamp II
Yer
Ankara
Foruma üye olmadan başlayan, üye olduktan sonra ise iyiden iyiye artan yüksek bir 4*4 hikayem, şimdilik dağa bayıra festivallere antreman olucak şekilde foresterla başladı. İlk başlarda niyetim Cherokee XJ ydi. XJ harika bir dört çekere olmasına rağmen konfor sıfırdı. Sonra Discovery lere bakmaya başladım, bir kaç kez test etme imkanı buldum. Yüksek vergisi, yüksek tüketim nedeni ile biraz daha araştırma yapayım derken LC VX80 lere aşık oldum. Arazi kabiliyetinin yanında müthiş konforu ve heybeti cezbetti beni. Sonra LC lere bakmaya dolu dizgin pazarlıklarla devam ettim.
Sonraları anladım ki ne kadar off-road, o kadar az on-road. Büyük lastikler, yükseltme kiti vs derken şehir içine pek de uygun araçlar olmayacağı, ve mutlaka ikinci bir araca ihtiyaç duyacağımı hissettim. Durum da böyle olunca hiç beklenmedik şekilde bir forester çıktı karşıma. Bu araç, kıra bayıra dağa zorlanmadan çıkabilecek, karda buzda kendisine hayran bırakıcak aynı zaman sürat ve konfordan ödün vermeden ilerleyecek bir araçtı. Boxer motorun sesi de üstüne tatlısı oldu.. :smiley:

Bir aksilik çıkmaz ise yarın elimde olucak. Bugün detaylı temizlik işleri ve turbo basıncı ile ilgili çalışmalar yapılacak. Arka amortisörler çoğunda olduğu gibi benim aldığımda da arızalı, bi hali yoluna bakıcaz artık. motor 140.000 km de, ve yaklaşık 1.000 km önce, iyi bir ustanın elinden yeni bakımdan çıkmış. Usta ile görüştükten sonra, bir de Tork Garaj baksın dedim. Buradan teşekkür ederim, ilgilendikleri için. :smiley:

Yakın zamanda fotoğraflarını ekleyeceğim.

Forester kullanıcılarının da bilgi ve tavsiyelerini benden esirgememeleri ricası ile :smiley:

Etiketler
Ynt: '99 Forester S-Turbo aldım

Hayırlısı olsun, aramıza hoşgeldiniz. Benim Forester ile ilgili hikayem ile büyük benzerlik taşıyor ;D

Arka amortisör için KYB marka yine gazlı model alabilirsiniz veya gazsız normal tip orjinalde takılabilir. Orjinal gazlısının teki 1100 TL civarındaydı çünkü.

Turbo basıncı ile ilgili ne yapacaklar acaba? Bir de araçta LPG var mı?

Birçok cevap farklı başlık altında forumda zaten mevcut ancak yine de soracağınız olursa elimizden geleni yaparız :smiley:

hosbulduk :smiley:
amortisorleri nam amortisorde tamirini yaptik simdilik, pek uzun soluklu olacagini tahmin etmiyorum ama.
motor yeni yapildigi icin turbo basinci dusuk tutulmus, agir ilerliyordu, barini yukseltelim dedik ama 1000 km sora yag degistiricez, o zaman ayarina bakalim dedik.
prins marka lpg mevcut ancak dusuk devirlerde silkeliyor, neden yaptigini anlamis degilim, baktirmadim henuz.
diger yandan acil olmasa bile 4lastige ihtiyac var, a/t lastikler agir mi olur?
bir de on cam degismis ve ruzgar sesi yapiyor, tekrar silikon bastirirsam bu problemi cozermiyim? yan camlar ise citasiz oldugundan onlardan da ses geliyor. bunun cozumu var midir

Silkeleme problemi aşağıdaki linkte tartışılıyor :

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62502.new#new

Ön camın silikonu az konulmuş olabilir takılırken. Bir defa daha üzerinden geçmekte fayda var. Yan camlar ise biraz kronik bir sorun. Ancak xenofx'in bir fikri vardı, detayları ona sorabilirsiniz mesela yeni başlık açıp.

A/T lastikler ağır gelir evet, onroad olayı içinde, bizim araç içinde. Ben geolander aldım sıfır, orjinalinde de o kullanılıyor. Lastiklerim iyi ama onroad için. Bir de çok ötüyorlar hava sıcakken (10 km hızda U dönüşü yaparken bile). Başka markanınkilere de bakardım şimdi olsam.

abi aracın hayırlı olsun, torg garage da orhan usta sorununu mutlaka çözecektir :smiley: onların yönlendirmeleri sayesinde bende aracıma lpg kiti taktırdım ve aşırı derece memnunum, sanada iyi günlerde kullanmak nasip olsun inşallah.... bu arada ufak dokunuşlarla aracını birazdaha güçlendirmeni öneririm sana, emin ol aracını çokdaha fazla seveceksin :smiley:, sakin kullanımdada yakıtın kesinlikle artmaz :smiley: bunun için yine orhan ustaya danışmanı tavsiye ederim....

yiğit teşekkür ederim.
tork garajdan orhan usta ile dün görüştük ve arabanın bir kaç bakımını yaptık. 4 adet z rot ve 1 adet rot başını değiştik. yağını mobil1 10-60 kullandık. ancak yağın fiyatı konusunda bir anlaşmazlık çıkınca sanırım biraz bana kızdılar. :smiley: orhan usta yağın 5 litresine 175 TL gibi komik bir rakam söyledi. 20 metre yürüyerek aynı yağın 5 litresini 110 TL ye satın aldım ve geldim. bunu yapmak istemezdim ama insanı bişey yerine koymalarına tahammül edemedim.
bir de knock sensorden bahsetti (vuruntu sensörü), önümüzde ki günlerde onu da değişeceğiz. şu anda lpgde yarım gaz giderken hafif hafif silkemesinden ve sanırım lastiklerden gelen civciv seslerinden başka bir problemimiz yok.
önümüzde ki ay supersprint egzos almayı düşünüyorum, son susturucu ise beni uzun yolda rahatsız etmiyecek bir susturucu olmasını istiyorum. orhan ustanın dediğine göre başka bir şeye ihtiyaç olmadan bu işlemle şaka gibi bir beygir artışı olacakmış.

güç artışıyla ilgili çok doğru konuşmuş evet, aracını tanıyamıcaksın resmen :smiley: ancak 08 barda aracın kesiciye girebilir(tam gazda giderken kontak kapamaya benzer)....
banada rıfat usta ve orhan ustam iddalaşmıştı 1 barda keser 0.8de değil ancak istanbulda doğan usta 0.8 de keser demişti ve doğan usta haklı çıkmıştı :smiley:
eğer böyle bir durumla karşılaşırsan fuel cut dfencer diye bir cihaz var bişekilde edinip aracına bağlatmanı öneririm :smiley: orhan usta yardımcı olacaktır bu konuda....

Aracımda turbo basınç ölçme cihazı var, 0.8'de kesiyor gerçekten de.

0.8 maksimum ulştığı basınç abi üstüne çıkasan eğer tam gazda giderken küüütt! diye gaz keser ve düz duvara vurmuşsun gibi bir etki yapar....

Yiğit sana sorayım belki bilirsin, otoyolda 110-120 km ile giderken mesela hafif yokuş yukarı sollama yapacağımda kickdown yapınca küt diye bir ses geliyor neredeyse ve araç sanki ani şekilde frenlenmiş gibi oluyor, sanki tekerler kilitleniyor hissi yaşıyorum, araç sarsılıyor ve araçtaki herkes fark ediyor bunu. Bu neden olabilir? Bunun dışında başka koşulda olmuyor bu durum.

öncelikli arac manuelmi otomatikmi?
eğer manuelse, sollamaya çıkarken vites düşürüp debriyajı ani braktığın zamanmı yapıyor bu küt sesini?

bunun dışında aracında herhangibir yükleme modifiye işlemi varmı?

Hiçbir modifiye yok, otomatik. Sadece o hızlarda gaza sonuna kadar oluyor. Gaza yüklenince bir vites düşürmesi gerekirken o şekilde bir tepki veriyor, 1 saniyelik bir olay ama rahatsız ediyor. Eskiden de otomatik araçlarım vardı, böyle bir durum yoktu.

aracın manuel olsaydı birkaç soruna değinebilirdim ama sorun otomatik şanzımanda gibi görünüyor birde araç yavaşlıyor demişsiniz, benim değineceğim sorunlarda yavaşlama gibi bir sıkıntı olmaz... tabi bakmadan kimse bişey diyemez ama sorun şimdilik şanzımanda gibi... eğer problemin tespiti yapılır ve şanzıman problemli çıkarsa bostancı oto sanayide çok iyi bir otomatik şanzımancı var orayı öneririm...

Yarın götüreceğim aracı, sorunu neredense bulunur umarım. Bostancı sanayideki usta lazım olursa adresini/telefonunu sorarım. Teşekkürler.

merhaba, uzun oldu yazmayalı. Bir konuyu siz arkadaşlarımla paylaşmak istedim.
başlıktan da anlaşıldığı üzere bir heves s-turbo sahibi olmuştum, bu hikaye pek de uzun sürmedi.
şu an da hali hazırda sahibinden.com ilan sitesinde satışına devam edilen 06 JPP 59 plaka kodlu s-turbo nun km si ilanda belirtilen 140.000 değil, 220.000 km dir.
lpg si ile ilgili problemlerini çözmeye çalışırken satıcının yaptığı hileyi (şans diyeyim) farkettim. 10 gün süren bu maceradan sinirlenerek ve istemeyerek vazgeçtim. tekrar aracı aldım kişiye satışını vererek iade ettim.
bilgilerinize..

1999 model bir aracın km'sinin 140bin olması zaten düşündüğünüzün aksine iyi birşey değil. Bu doğru olsaydı 220bin olmasından daha kötü bir durum olurdu çünkü şehir içinde dur kalk trafiğinde kullanıldığı anlamına gelir. Bence araçlarda km saati yerine motorun toplam çalışma saati ölçüsü olsa daha mantıklı olurdu. Uzun yolda kullanılan araç daha az yıpranır. Düşünün bi iki araç var biri hafta sonu 300 km yapıp geri geliyor öteki her gün işten eve evden işe aynı kilometreyi (belki daha azını) şehir içinde sart ediyor. Sizce hangisinin durumu daha iyidir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.