(bir Garip Sorun) Cherokee 3.7 Gaz Yememe Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Murko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,238

Murko

Ana Kamp
Merhaba arkadaslar,

2005 model 117.000 km 3.7 limited aracimda ilginc bir sorun var,

ornegin bir kaldirima cikacagim, geri geri yaklasiyorum, arka lastigi kaldirima dayiorum, durmus vaziyetteyken gaza bastigimda arac gaz yemiyor, sonuna kadar bassam da arac kendini zorlamiyor, motor sadece cok hafif bir gaz sesi veriyor, bu neden olabilir, aracta duz yolda sorunsuz gidiyor ama sonucta gaza sonuna kadar basmama ragmen sanki cok hafif dokunuyormusum gibi tepki veriyor, nedeni nedir bileniniz var mi?

Merhaba arkadaslar,

2005 model 117.000 km 3.7 limited aracimda ilginc bir sorun var,

ornegin bir kaldirima cikacagim, geri geri yaklasiyorum, arka lastigi kaldirima dayiorum, durmus vaziyetteyken gaza bastigimda arac gaz yemiyor, sonuna kadar bassam da arac kendini zorlamiyor, motor sadece cok hafif bir gaz sesi veriyor, bu neden olabilir, aracta duz yolda sorunsuz gidiyor ama sonucta gaza sonuna kadar basmama ragmen sanki cok hafif dokunuyormusum gibi tepki veriyor, nedeni nedir bileniniz var mi?
Atesleme sisteminden ola bilir. Bujiler kablolar vs. baktirin bence. Aracinizda lpg varsa atesleme elemanlarindaki sorunlar hemen kendini belli eder. Insallah elektronik bir ariza degildir.

TPS sensörü 1. şüheli. motor soğukken yada sıcakken fark etmiyorsa, katalitik konvertörler tıkanmış olabilir. köşesinden kesip bakmak lazım egzoscuda.

Bir de aracimda motor ikaz lambasi yaniyor, bilgisayar oksijen sensoru hatasi veriyor, bu konuyla alakali olabilir mi?

Bir de katalitik konventoru tikanmis ise duzeltilebiliyor mu yoksa yenisi ile mi degisteikiyor?

önce TPS sensörünü değiştirin. o bozulduğu zaman oksijen sensörü arızası veriyor. arıza kodu kaç?
tamamen tıkalı olmayan katalitik konvertörleri ( iki tane var 3.7 de) "bell add" markalı katalitik temizleyicisi ile açabilirsiniz. müthiş bir malzeme.

Henuz is seyahatlerimden dolayi goturme firsatim olmadi, goturunce sonucu yazacagim ama oksijen sensorunu degistirmeyi dusunuyorum, tps sensorunu degistirsem oksijen sensoru hatasi kesin olarak ortadan kalkar mi? Yada Tps sensoru arizasi olduguna nasil emin olabilirim, bilginiz var mi?

tps sensörünün fişini çıkartın. araç biraz düzensiz çalışır, overdirve yani 4. vites iptal olur. arıza ışığı yanar. ancak sorun ondan kaynaklıysa kaldırıma vs çıkarken gaz verdiğinizde güç yeteri kadar fazla hale gelir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR