(Tanışma) Merhabalar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kndrc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,214

kndrc

yolun sonu, yeni başlayandır...
Yer
Antalya
Web
www.ahmetkunduraci.com
Herkese merhaba,
öncelikle forumda bi tanışma bölümü bulamadığım için, buraya yazdım. yanlış yere yazdı isem, moderatör arkadaşın konuyu gerekli yere taşımasını rica edebilirim...

Tekrar herkese merhaba,
Daha önceleri siteye giriyordum, lakin üye değildim. sadece konulara genel bakıyor ve önemli notlarımı aldıktan sonra sayfamı kapatıyordum. Sanırım tanışma vakti geldi :smiley:
Ben Ahmet (kısa olmasada kısaca AHMO).
Antalya'da yaşıyorum, ve şehirde reklam ajansı & resim atölyesi işletiyorum.
Offroad meraklısıyım. önceden kros motorsiklet sahibiydim, devamlı kamp ve offroad yapıyordum motorla. Ama iki yekerin vermiş olduğu risk ve çevre baskısı dolayısı ile 2008 yılında bırakmak zorunda kaldım. bashi gecen tarihde asfalt için 4 tekerlekli bi otomobil aldım. ama tabi içimde bi ukte kaldı. büyük bir ukte. iki senedir 4x4 almayı hayal edip, bunu her defasında ertelemekten sıkıldım. iyi bi araştırma yaptığım kanaatindeyim ve 2011 ocak ayında yeni yıla bir 4x4 ile girmek istiyorum.
Tanışma faslının ardından almak istediğim üç araç modelini ve nedenlerini kısaca aşağıda belirtmek istiyor ve görüşlerinize göre bu üç araçtan birini almak istiyorum. Umarım bilgilerini paylaşmaktan sakınmazsınız..

Listemde üç araç var. 1- Land Rover Discovery (97 civarı) 1 300 tdi 2- Vitara 3K (97-98 üstü) 3- Toyota Hilux (90 kasa civarı)
1- Land Rover Discovery 1 300 tdi
Neden Land : kasası ve görünümü çok hoşuma gidiyor. dizel olması avantajmış gibime geliyor. askerde defender kullandım arazide bol bol. güç olarak aynı olduklarını öğrendim. ama defenderin uzun yolda kötü bir araç olduğunu da askerde öğrendim. defenderi ileride paream olursa sadece arazi için düşünebilirim. ama aracı günlük kullanımda da kullanmak zorunluluğum var. 300 TDI'lar için bütün forumlar ve konular olumlu. parçası ucuz deniyor. arazi şartlarında güzel olduğu dile getiriliyor.
Bu araç için sorularım:
a) bu aracın yakıtı ne durumdadır_? az çok bi oranı varmıdır_? internette "10lt x 100 km" denmekte, lakin mazot 3.01, yani KM de 300 krş mu yakıyor bu arac uzun yolda. abartı gibi geldi bana, bende fiesta TDCI var o 200 yakıyor. 2 tonluk arac için az değil mi bu değer_?
b) parça konusunda sıkıntı yaşar mıyım_? Arazide bi farını kırsam ben bunun, patlamaz mı elimde_? rahatlıkla temin edebilir miyim_?
c) offroad için dizayn edilmiş ola modeller için ayrıca kasko ücreti alınıyor mu, bu konuda forumlarda bilgi bulamadım_? sonuçta tarfikde kullanılan bir araç ile, dağlara çıkan aracın kaza yapma risk oranları çok farklı, kasko şirketleri bu konuda bir çalışma yapmışlar mı daha önce_? normal kasko, trafiğe açık alanlarda geçerli diye biliyorum, umarım yanlış biliyorumdur.

2- Vitara JLX 3K
işte bu rüyalarıma giriyor :smiley:
kötü birşey, heleki gördüm müydü yola yükseltilmiş modellerden. içim cız ediyor.
Neden Vitara & Neden 3 Kapı : Parçası çok ucuz. uzun yolda da güzel. en önemlisi kasası çok hoşuma gidiyor. küçük bir aileyim. arazide maksimum 3 kişi çıkarım. bu 4 olmaz. bi port bagaj ilede bagaj sıkıntımı kurtarırım gibime geliyor. tabi bu düşünce. araca binince fikirler değişebilir.
Vitaralar, en çok kullanılan offroad araçlarından biri. gücü çok tatmin etmesede yeterli derecede olduğu söyleniyor. 4 kapısı biraz itici geliyor bana. 3k modelleri daha hırçın duruyor. Yakıt yönünden ise LPG de şehir içi için çok uygun olduğu forumlardan ve kullanıcılarından aldığım bir bilgi. fiyat yönünden ise çok cazip geliyor bana. offroad yapılısı 18-23 bin YTL arası değişiyor. bütçemi geçmeyen bir model.
Bu araç için sorularım:
a) bu aracın parçası gerçekten bashi geçen kadar ucuz mu_? zırt pırt bozulma yapar mı_?
b) bunların japon ve ispanyol modelleri varmış, bunu aracı gördüğümüz de anlayabilir miyiz_? yoksa belli bi modelleri mi var_? misal ben 1997-2001 modelelri arasında düşünüyorum. bunların arasından japonu nasıl ayırt edicez. çekik gözlü mü olur japon kasaları :smiley:

3- Toyota Hilux (90 kasalar)
bu model hakkında hiç bi bilgi sahibi değilim işin açığı. sadece küçükken bir akrabamızda vardı. onunla arazide gezerdik. hayal mayal hatırlıyorum yaş daha 4-5 ti o dönem. arazi merakıda o zaman başlamıştı ama. yüksekliği ve kamyonet modeli oluşu biraz beni çekiyor. tabi parça, yakıt, yol tutuşu gibi konularını hiç bilmiyorum.
Ayrıntılı bilgilerle bu modeli tavsiye edermisiniz_?

Şu an kullandığım araç 2006/2 model Ford fiesta TDCI. zamanında kredi ile almıştım, ocak ayında satışını alıp, bir an önce satmak istiyorum. yoksa bir gece ormana gireceğim acımadan tamponlara...
Bu modellerin dışında araştırdığım araçlar Pajero 3K, Niva, Skystar ve Patrol 3k. ama bunlarıda elemek durumunda kaldım, Parça-Fiyat-Performans gibi detaylardan ötürü.
Daha önceden offroad tecrübem CJ-5, Lada Niva ve otokar Defender'den ibaret.
Askerliğimde Kara Land lakaplı düz defender ve TDI modelllerden uzun süre kullandım. TDI olanların performansı OTOKAR olsada çok tatmine dici geldi bana..

Umarım doğru cümleleri kullanmışımdır anlatmak için kendimi,
Saygılarımla,
AHMO

Etiketler
Ynt: (Tanışma) Merhabalar

Oncelikle hos geldin aramiza http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=9726.0 bu link tanisma kosesine yazabilirsin ben senden bir adim ondeyim bende senin gibi baslamistim ama ustalardan ogrendim arastirmayi biraz zaman ayirip arastirirsan hersey burda bulabilirsin ben yaptim benin dusuncen toyota ama arastir daha emin olursun ;)

Ynt: (Tanışma) Merhabalar

kendi isini kendin yapican he he he ;D ;D ;D en iyisi konuyu kopyala tekrar tanisma bolumunden yeniden acman en iyisi o zaman cevaplar akmaya baslar haaaa gayret kosmaya basla yoksa cok geride kalicaksin :D :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri