Absorbe Sistem Buzdolaplarının Çalışma prensibi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 62,866

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
LPG ile çalışan buzdolaplarının nasıl çalıştığı konusunu bir çok kişinin merak ettiğini biliyorum, işte çalışma sistemi...

Absorbe Sistem buzdolabının Çalışma Prensibi;
Buzdolapları, aynı soğutucu maddeyi birçok kez kullanmaya olanak tanıyan bir tür tazeleme döngüsüyle çalışırlar.
Saf amonyak gazının soğutucu madde olarak kullanıldığı bir buzdolabı şöyle çalışır Sıkıştırıcı, amonyak gazını sıkıştırır. Sıkışan gaz basınç nedeniyle ısı yayar. Buzdolabının arkasındaki ısı değiştirme boruları, sıcak amonyak gazının ısısını dışarıya salarlar. Yüksek basınçta sıkışan amonyak gazının yoğunluğu artar ve sıvılaşır. Yüksek basınç, sıvılaşmış amonyağı genişletme valfine doğru iter. Sıvı amonyak, düşük basınç alanına geçer geçmez kaynar ve buharlaşır. Bu, buzdolabının içinin soğumasını sağlar. Soğuk amonyak gazı sıkıştırıcı tarafından emilir ve döngü devam eder.Saf amonyak gazı insanlar için oldukça zehirli. Bu nedenle buzdolabında oluşacak herhangi bir senti, hemen engellenmeli. Bu yüzden çoğu ev tip buzdolabında saf amonyak kullanılmaz. Bunun yerine 1930da geliştirilen, amonyakla aşağı yukarı aynı kaynama noktasına sahip olan freon gazı da kullanılırdı. Ancak I970terde freon gazının atmosferin ozon tabakasına zarar verdiği anlaşıldı. Bu nedenle yeni tür buzdolaplarında, çevreye ya da insan sağlığına daha az zararlı olabilecek soğutma maddeleri kullanılıyor.

LPG ile çalışan Absorbe Buzdolapları;
Amonyak, su ve hidrojen kullanarak çalışan bu buzdolapları oldukça ilginçdir. Bunlar, buzdolabının içini soğutmak için, yanan propandan elde edilen ısıyı da kullanırlar. Bir gaz buzdolabı, soğutucu madde olarak amonyak kullanır. Bu buzdolabı da 5 bölümden oluşur.
• Üreteç - Amonyak gazını üretir.
• Ayına - Amonyak gazını sudan ayırır.
• Yoguşturucu - SM amonyak düşününü sağlar.
• Buharlaştırıcı - Sıvı amonyağı buharlaştırarak buzdolabının içinin soğumasın sağlar
• Soğutucu - Sudaki amonyak gazım soğurur.

Döngü şöyle çalışır:
Üretece ısı uygulanır. Isının kaynağı, yanmakta olan propan ya da kerosen gibi bir gaz. Üretecin içinde amonyak çözeltisi ve su bulunur. Isı, çözeltinin sıcaklığını amonyak gazının kaynama noktasına kadar artırır. Kaynayan çözelti, ayırıcıya akar. Su, ayırıcıda amonyaktan ayrılır. Amonyak gazı yoğuşturucuya doğru akar. Yoğuşturucu, metal kıvrımlardan ve soğutma kanadından oluşur.Amonyak gazının ısısını açığa çıkarır ve sıvı amonyağa dönüşmesini sağlar. Sıvı amonyak, hidrojen gazıyla katışarak buharlaşır ve buzdolabının içindeki düşük sıcaklığı oluşturur. Amonyak ve hidrojen gazlan önce soğurucuya, sonra ayırıcıya akar. Ayırıcıda toplanmış su amonyak ve hidrojen gazlarıyla karışır. Amonyak, suyla bir çözelti oluşturur ve hidrojen gazını, buharlaştırıcıya akacak biçimde salar. Amonyak - su çözeltisi üretece doğru akar ve döngü devam eder.

Grnt004

Absorbe Sistem amas

Etiketler

Ynt: Absorbe Sistem Buzdolaplarının Çalışma prensibi

Atilla bey bilgiler için teşekkürler.. :smiley:

geçmişte iş içabı ozalit ceker ve ışıkla poz görmüş kağıdı amonyak koklatıp ozalit banyosunu yaptırırdım..matbaacılıkta kitap broşür vs gibi şeylerin prova deneme baskısı olarak kullanılan bir sistemdi..cok sefer istemiyerekde olsa koklamak zorunda kalmışlığım.var. :smiley:
Allah düşmanıma koklatmasın der..arac içinde kullanımı tehlikeli derim..tek kelime..

50lt cıvarı bu sistemle calışan genelde 220 v. buzlobları var..fiyatları cok uygun..

hiç birinin özeliklerinde yazanlar gercegi yansıtmayacagı biliyorum..sessiz + ucuz olmak tan başka özellikleri varmıdır..?

>>bazısına fişe takar takmaz sogutur bile yazıyor.. ::smiley: ertesi gün sogutanı varmış gibi.. :smiley:

komprosölü ile kıyaslanabilirmi ..? buz yapabilirmi..hangi dercelere kadar max. sogutma yapabilirler..? resistans ile calıştıklarından güç tüketimleri inverterle kullanıma uygunmudur..?

sırf içinde amonyak olduğundan almaktan vaz gectim..220 V. kopmrösörlü aldım hata mı yaptım ögrenmek istedim.. :smiley:
akü secimi+güneş paneli + şarz otomatiği vs..dipsiz bir kuyuyada düştüm..bir alay bedavadan derdim oldu..
kamp işinde buzdolabı keyfi..her şeye deger diyenlerdenim..fena maliyetli bir keyifmiş onu sonradan ögrenmeye başladım..

kampta karavanda aracda Absorbe Sistem Buzdolaplarının kullanımını uygun görürmüsünüz..ne kadar verimlidirler.?

buzdolabı konusunda size şapkamı çıkarır .. ;) saygılarımı sunarım.. :smiley:

önceleri peltier sistem denen pervanelilerden kullandım..geceleri otel ,pansiyon türü yerlerde kaldıgımda bonyosu serin ise orada 220v. takınca sabahları soguk..öglen ve akşam ılık su içmekten bıktım.. ;) 3 sistemlere sardım bi ara o da amonyaklı olunca vazgectim..kampta buzdolabı keyfi bilim dalı gibi bir şeymış.. ;D

kampta buzdolabı keyfi bilim dalı gibi bir şeymış..

:smiley:
Sürekli öğrenci alan, maalesef tek tük mezun çıkartan bir bölümün konusu haline gelmiş.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46399.0

gercek anlamda okulu burasıymış.. ;) fazlası ile bilği var ;)

mekanik + elektirik..kendi capında bilgiliyim..ama bildigim yerlerden sorular cıkmıyor sınıfta cakıyorum :smiley:

inverter tam sinüs iyi bilirdim öyle yaptımda onu aldım..?..ama sanırım güç tüketimi fazla olurmuş..deniyor..? modifiye sinüse dönecez belki..!..şarz dinamomu catlatmadan en fazla kaclık akü koymam lazım..koyduğum aküleri güneş panelinin kac watlık ,voltluk olanınla dolduracam..ona bi şarz kontrolu alıcam ne nasıl yapıcam ..eurolar dolarlar havalarda ucuşuyor..
ıspartada yerlisi var ucuz degil..maddi olarak digerlerini aratmıyor.. ;)

12V.dc motor buzdolabı ömrü 6 yıl civarı imiş..benimki 220V.AC.ama made in prc ;) yeni bulamadım 2. el 4-5 yıllık aldım mecburen ..buda 4-5 seneden fazla gitmez tahminim..dogru cevabı bilemiyorum..tabii.
jel,kuru vs aküler cok pahalı..sulu gümüşlü tiplerin kapalısı nı alıcaz artık..ömrü 3-5 sene imiş..
güneş panelininde ömrü varmış 6 yıl gibi ..? cok da kibar malzeme cıt diyede elde kalabilir..
nalet olsun hepsni bi seferde alıyım ne tutarsa tutsun bida ömür boyu keyfini sürerim..işi yok..bu konuda..

deneme yanılma . bazı şeyleri çöpe atıp ,,çöpe atmayacagın 2. ye almalar falan filan ..gibi konusunda tezleri olan bi okul .

Ynt: Absorbe Sistem Buzdolaplarının Çalışma Prensibi

Konuyu hortlatacam ama bir şey sormak istiyorum.Absorbe dolablarda biz bu ısıtma işlemini güneşten yararlanarak yapamazmıyız. Evlerde güneş enerjili su ısıtma sistemleri gibi ?

Ynt: Absorbe Sistem Buzdolaplarının Çalışma Prensibi

mucali' Alıntı:
Konuyu hortlatacam ama bir şey sormak istiyorum.Absorbe dolablarda biz bu ısıtma işlemini güneşten yararlanarak yapamazmıyız. Evlerde güneş enerjili su ısıtma sistemleri gibi ?

Teorik olarak olabilir ama pratikte uygulaması çok zor olur sanırım.

Ben kendim 220 ile çalışan absorbe sistem buzdolabını hem 12 hem 220 hemde lpg ile çalışır hale getirdim ancak lpg nin yanan atık gazını dışatıya atmakta zorlanıyorum yani havalandırma açtım kravana ancak genede yanan karbondioksit gazı azda olsa karavana geliyor bildiğiniz bir baca sitemi varmdır yaptığım sistemin fotosunu atıyım. Bu bitmiş hali değil bnm yaptığım baca IMG 20200614 WA0006 IMG 20200614 WA0007 IMG 20200614 WA0006 IMG 20200614 WA0007

Böyle bir bacayı 35 yıl önce karavanıma takmıștım, :smiley: aklımda kalanlar: Baca buzdolabının arka tarafında, aracın yan duvarına takılıyor. Baca borusunun hep yükselecek șekilde montajı gerekiyor. Boru ısındığı iҫin yanacak bir șeye dokunmaması lazım.

Absorber buzdolabının özel bir baca sistemi var. Așağıdaki linklerde bu bacanın resimlerini ve montajının nasıl olacağını görmek mümkün.

Bacayı olușturan bütün parҫaları bu linkte görmek mümkün.
Abgasrohr Set , Kamin für Dometic Electrolux Kühlschränke

Birinci resimde (așağıdaki linkte sayfa 12) bacanın ҫıkıșı buzdolabının üst havalandırma yerinde.

Ikinci resimde (sayfa 13) bacanın kendi ҫıkıșı var.

Baca aҫıklaması ve planlarının Google tercümesi anlașılır olmazsa, yardımcı olabilirim.
Baca 1

Baca 2

https://www.4mcculloch.co.uk/images/mediator/559/599472463.pdf

Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Böyle bir bacayı 35 yıl önce karavanıma takmıștım, :smiley: aklımda kalanlar: Baca buzdolabının arka tarafında, aracın yan duvarına takılıyor. Baca borusunun hep yükselecek șekilde montajı gerekiyor. Boru ısındığı iҫin yanacak bir șeye dokunmaması lazım.

Absorber buzdolabının özel bir baca sistemi var. Așağıdaki linklerde bu bacanın resimlerini ve montajının nasıl olacağını görmek mümkün.

Bacayı olușturan bütün parҫaları bu linkte görmek mümkün.
Abgasrohr Set , Kamin für Dometic Electrolux Kühlschränke

Birinci resimde (așağıdaki linkte sayfa 12) bacanın ҫıkıșı buzdolabının üst havalandırma yerinde.

Ikinci resimde (sayfa 13) bacanın kendi ҫıkıșı var.

Baca aҫıklaması ve planlarının Google tercümesi anlașılır olmazsa, yardımcı olabilirim.
Ekli dosyayı görüntüle 519757
Ekli dosyayı görüntüle 519758
https://www.4mcculloch.co.uk/images/mediator/559/599472463.pdf

Kolay gelsin.
Çok yardımcı oldu abicim teşekkür ederim

Ben kendim 220 ile çalışan absorbe sistem buzdolabını hem 12 hem 220 hemde lpg ile çalışır hale getirdim ancak lpg nin yanan atık gazını dışatıya atmakta zorlanıyorum yani havalandırma açtım kravana ancak genede yanan karbondioksit gazı azda olsa karavana geliyor bildiğiniz bir baca sitemi varmdır yaptığım sistemin fotosunu atıyım. Bu bitmiş hali değil bnm yaptığım baca Ekli dosyayı görüntüle 519747Ekli dosyayı görüntüle 519748Ekli dosyayı görüntüle 519747Ekli dosyayı görüntüle 519748
Merhabalar
Hocam sistemi tamamladınız mı randıman akabildiniz mi?

Ben kendim 220 ile çalışan absorbe sistem buzdolabını hem 12 hem 220 hemde lpg ile çalışır hale getirdim ancak lpg nin yanan atık gazını dışatıya atmakta zorlanıyorum yani havalandırma açtım kravana ancak genede yanan karbondioksit gazı azda olsa karavana geliyor bildiğiniz bir baca sitemi varmdır yaptığım sistemin fotosunu atıyım. Bu bitmiş hali değil bnm yaptığım baca Ekli dosyayı görüntüle 519747Ekli dosyayı görüntüle 519748Ekli dosyayı görüntüle 519747Ekli dosyayı görüntüle 519748
Usta 12 volt direk aküye mi giriyorsunuz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Geri