Açık Denizde Denizden Karayla Haberleşme...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yavuzhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,068

Etiketler
Daha önce satın alıp çıkış yaparken telsizin aşırı ısınmasına neden olan Midland 18-244 mıknatıslı araç antenimin SWR ölçümünü yaptığımda ibre kırmızı bölgenin ortasına kadar yükseldi. Yani SWR 1:3+ oldu. Telsizin neden ısındığı da ortaya çıktı. Fabrikasyon ve markalı bir antende neden böyle yüksek bir oran çıktı, anlayamadım. Antenin ucundaki alien vidayı gevşetip, çelik teli kısaltıp uzatarak muhtelif ölçümler yapmama rağmen ibre aynı yerde kaldı. Yarın firmayı arayıp problemi ileteceğim.

Adem Atilla Bey cevabınız için teşekkürler. Teknik olarak bilmediğim konular olduğu için sorumu yineleyeyim. VHF telsiz ile bahsettiğim mesafelerde görüşme mümkün müdür? Beni en çok düşündüren şey mesafe.

Merhaba bazı MARİNE cihazlara KARASAL FREKANSLAR yazılmaktadır ( örnek 112 ) diğital e geçmeden önce,

Dünyanın bir çok ülkesinde VHF de, bir kaç frekans FREE kullanıma açıktır, bizde maalesef değildir,

Merhabalar;
Halk bandı CB telsiz deneyin derim. Eminim 2. elde birçok satıcı vardır ve kara istasyonunun konumuna antenine/anteninize göre mesafenin 100 km civarında olacağına eminim.

Merhaba CB artık maalesef hayat kurtaracak durumdan çıktı, sadece TIR cılar ve AVRUPA yollarındaki kamyoncular kullanıyor , kısacası görüşemeyeceğiniz bir cihazı alıp tekneye takmayın,

Kıymeti bilinemedi cb halkbandı telsizlerin
CB el telsizim ile (midland 911-A ) günün her saatinde gece -gündüz Adana merkezinde 1 karış cop antenli hali ile, yolda yürürken Tarsus merkezindeki sabit istasyonların çoğu ile 5db sinyal şiddeti ile konuşurdum.
PROPAGASYON-DALGA VS OLMADAN.Güç standart 4w am modu.
Abisi bu band sanki sihirli bir duman gibi dünya yuvarlağına yapışıyor.Engellerin etrafından dolanıp geçiyor. Çünkü cb frekansının aynı zamanda kısa dalga bandı özelliği var.
Bizim millette ise, pmr ve özellikle kibar görünümünden dolayı uhf telsiz merakı var. Halbuki UHF de 2 sokak öteye rölesiz sinyal gitmez. Çünkü uhf ışık gibi düz gider. Engele takılır. Rölesiz hali ise Aynen tısss...

CB nin kıymetini en iyi bizim karadeniz takacıları bilir. (Gerçi TIR cılar, bazı taksiciler ve şantiyelerde kullanıyorlar) Yüksekçe bir yerde merkez istasyonları olur bunların. Tekneden mandala bastıkları anda merkez ile rahat 200km konuşurlar.
5/8 anten ve az şehir dışı (parazit olmasın diye)yüksek mevkideki merkez istasyonlarının CB bandında düşük parazitli ortamda 7/24 200km yapması normaldir.
CB telsiz için İzin ruhsat derdi yok. Sorarlarsa, fatura yeterli. Fiyatları meraklısı müşterisi az olduğundan dolayı ucuz. Malzeme yedek parça anten ve mobil anten bol. El telsizi modelleri de var.
Tek kusuru Eskiye oranla kullanan az. Ama buda bir avantaj.Çünkü Kanallar nerede ise bomboş.
Onun için;
Diyorum ki; Yürüyüşçüler dağcılar off-road için (uyarı :CB halk bandı ticari, iş işletme kullanımı için izin verilmiş bant değildir. Halk bandıdır. Bireysel yada bir hobi gurubu içi kullanılabilir) Halk bandı CB telsizleri, en iyi mesafe kullanım cihazıdır diyorum.
Başarılar.

Sayın TRON bilgi verdiğiniz konuların bir bölümü yanlış,
ŞEHİR İÇİNDE UHF gider, CB gitmez, iki sokak ileri ile PMR veya GMRS konuşmaz ise CB hiç konuşmaz,
CB ile 200 KM konuşmak için KARASAL istasyon'un denizden en az 120 metre yukarıda ve etrafı açık olması gerekir.
Deniz'de iyi bir anten , iyi bir kablo ve iyi bir cihaz ile UFUK çizgisi altına düşmeden ortalama 50 - 75 Km görüşürsünüz,

Kanal 16 dan MYDAY, SECURITY çağrıları yapıldığında tüm sizi duyan istasyonlar cevap verebilirler, derseniz ki, teknem büyük , o zaman bir VHF ( deniz dalga boyunda ) YAGİ anten alın, gidemediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

Görüşmek üzere

Merhaba @TRON,

26 Mayıs 2019 Pazar günü, kısmet olursa KEGM Amatör Telsiz Belgesi sınavına gireceğim. Haliyle bir adet amatör band telsizim olacak. Ancak 20'li yaşlarımdan beri hep özlemini duyduğum ama bir türlü gerçekleştiremediğim CB telsiz almaya da karar verdim. Yazdığınız gibi fiyatları oldukça hesaplı. Araç üstüne takılan mıknatıslı anten ile kullanmayı düşünüyorum. Evimde ise çatı antenim olacak. Gerçekten de CB bandı, yanılmıyorsam 11 metre üzerinden yayın yapıyor ve kısa dalga özelliğine sahip. Tek çekincem çevremde CB telsiz kullanan kişi var mıdır? Artık riske girip alacağım, sorumun yanıtını da anons yaptığımda alacağım sanırım. Yanıt alamazsam hanım yakar beni, buna neden para harcadın diye :smiley:

Almaya karar verdiğim CB telsizin linki: DNS Onlineshop - Midland Türkiye
Bu da araç üstü antenin linki: DNS Onlineshop - Midland Türkiye

Sevgilerimle,

Merhaba , Amatör belgeniz olursa CB almayın bir HF alın ,
hatta KENWOOD 2000 alın tüm bantlar da kullanabilirsiniz
HF için ise KENWOOD SAT 480 en iyi cihaz listesindedir,
yanımda taşımak istiyorum derseniz, YAESU FT 817 ND alın , 5 watt dır ama menüden 10 watt
olarak açılabilir.
Görüşmek üzere
TB2BEY

Daha önce satın alıp çıkış yaparken telsizin aşırı ısınmasına neden olan Midland 18-244 mıknatıslı araç antenimin SWR ölçümünü yaptığımda ibre kırmızı bölgenin ortasına kadar yükseldi. Yani SWR 1:3+ oldu. Telsizin neden ısındığı da ortaya çıktı. Fabrikasyon ve markalı bir antende neden böyle yüksek bir oran çıktı, anlayamadım. Antenin ucundaki alien vidayı gevşetip, çelik teli kısaltıp uzatarak muhtelif ölçümler yapmama rağmen ibre aynı yerde kaldı. Yarın firmayı arayıp problemi ileteceğim.

Merhaba öncelikle SWR araçta kablonun dolaşmasına bağlıdır, uzunluğu yaklaşık 3.5 metredir, aracınızın anten yeri aracın üstünde sepet mantığında bir şey yok ise tam ORTA dır.

RG 58 kablonuz sağlam ise, Konnektörler de kopma veya flexibil yıpranması yoksa o zaman cihazının gerçekten ne kadar çıktığına bakın, daha sonra anteni başka bir araç ve cihazda deneyin.

Tebrikler.
100 alan 3 kişiye whatsup gurubunun birinde cihaz dahi veriyorlardı. Gurupta kavga çıkmış. Akşam işten dönünce, ne oldu dedim. Küt attılar beni.
E yani A sınıfı oldunuz şimdi. Belgeyi alın sizi kalite bir siteye (telsizciler.org) üye yapalım.
Hepsi değilsede çoğu yaşıtımız teknik (ciddi) paylaşım ve 2.el satış sitesi.
Üyelik için Belge fotosu lazım.

AMATÖRLER arasına hoş geldiniz :smiley: :smiley: ilk BAN ı yediniz , o sizi atanların çağrı işaretlerini yazın bir kenara, ileride lazım olacak.

:smiley: Geçmiş olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri