Açık Kasa Kamyonete Çekme Karavan Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uysalburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,290

Etiketler
Arac sahibi sahis ise kendi esyasini sadece ikametgahi olan sehir icinde tasiyabilir.
Aksi takdirde K belgesi almak zorunda. Cezasi cok fazla.
Arac sahibi firma ise K2 belgesi ile sadece kendi sehri icinde tasir. Sehir disi icin farkli K belgesi almasi lazim.
Bir de yolcu tasima isi var, ona girmiyorum. Normalde yolcu tasima icin farkli K belgesi var.
Sahis ise aileden, firma ise sirket calisani disinda yolcu yasak esasinda ama bu konuda kontrol yok.
AB uyum yasalari gelmisti zamaninda.

Diyelim ki A şehrinden B şehrine taşınıyorum. Kendi aracımla kendi ev eşyalarımı taşıyamayacak mıyım?:smiley:

Kanun taşıyamazsın diyor.

Gezilerimde iki ülkede panelvan tipi veya daha küçük ve yük taşımaya elverişli araçların polis tarafından sık durdurulduğuna şahit oldum. Italya ve Türkiye. Galiba vergi kaçakçılığına engel olmak isteniyor. Yıllar önce bir maliye müşaviri, bu parayı nereden kazandın (nerde buldun) yasasına ihtiyacımız var demişti. Yasa çıktımı bilmiyorum ama araçların kontrolü iyi yürüyor.:smiley:
Kontrollerde herhalde K belgelerine de bakılıyor.

K belegeleri ile ilgili bu bilgiyi aşağıdaki linkten aldım:
K1 yetki belgesi: Araç şehir içinde eşya taşırken kullanılacak ve bu bir ticari faaliyet kapsamında yapılacaksa K1 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K2 yetki belgesi: Araç ticari niteliği olmadan kişisel işlerde eşya taşımak için kullanılacaksa K2 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K3 yetki belgesi Ticari amaçla yurt içinde ev ve büro eşyalarını taşımak için K3 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K1-K2-K3 Yetki Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Arac hususı ıse tasıdıgınız yukde kendı adınıza faturalı ıse ıstedıgın yere tasırsınız dıye bılıyorum
Kendi adınıza faturalı olması bir şeyi değiştirmiyor.Görevli sizin o kendi adınıza faturalı mal ile ticaret yaptığınıza hükmederse ki kanun buna da izin veriyor;basıyor cezayı.

.

Gerçi ben konunun virajını biraz zengin aldım ama demek gerçekten yasal olup da uygulanan bir karşılığı varmış..
Bu arada cevaplar yüzünden Burak beyin de sesi soluğu kesildi galiba ? ;)

Zaten açıkcası böyle birkaç çözüm görsem de hiçbirisini yakışıklı bulmadım.
Üstelik böyle bir çözümün size de yakışacağı oldukça şüpheli Burak bey. :yum:

Son düzenleme:

.

Gerçi ben konunun virajını biraz zengin aldım ama demek gerçekten yasal olup da uygulanan bir karşılığı varmış..
Bu arada cevaplar yüzünden Burak beyin de sesi soluğu kesildi galiba ? ;)

Zaten açıkcası böyle birkaç çözüm görsem de hiçbirisini yakışıklı bulmadım.
Üstelik böyle bir çözümün size de yakışacağı oldukça şüpheli Burak bey. :yum:

Nefes alıyorum şükür
Tapatalk da sorun var sanırım uyarı vermeyince ben de cevap gelmedi diye konuya hiç bakmadım.
Bu sıralar sizin cimer yazılarınızı takip ettim sürekli. Çamaşır makşnesi konusuna da fikrimi yazdım.
Ben kamyonet üzerine sabit şekilde çekme karavan montajı düşünmüştüm. Bana pikap üzeri öneriyi yapan arkadaş benim ne düşündüğümü tam anlayamamış demekki
Aslında burada tepkim motokaravan imalatçılarına. Rakamlar aldı başını gidiyor. Eğer düşündüğüm gibi kasasız kamyonete hazır çekme karavan montajı başlarsa belki motokaravan imalat fiyatlarında biraz dengelenir.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Gezilerimde iki ülkede panelvan tipi veya daha küçük ve yük taşımaya elverişli araçların polis tarafından sık durdurulduğuna şahit oldum. Italya ve Türkiye. Galiba vergi kaçakçılığına engel olmak isteniyor. Yıllar önce bir maliye müşaviri, bu parayı nereden kazandın (nerde buldun) yasasına ihtiyacımız var demişti. Yasa çıktımı bilmiyorum ama araçların kontrolü iyi yürüyor.:smiley:
Kontrollerde herhalde K belgelerine de bakılıyor.

K belegeleri ile ilgili bu bilgiyi aşağıdaki linkten aldım:
K1 yetki belgesi: Araç şehir içinde eşya taşırken kullanılacak ve bu bir ticari faaliyet kapsamında yapılacaksa K1 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K2 yetki belgesi: Araç ticari niteliği olmadan kişisel işlerde eşya taşımak için kullanılacaksa K2 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K3 yetki belgesi Ticari amaçla yurt içinde ev ve büro eşyalarını taşımak için K3 yetki belgesine sahip olunmalıdır.
K1-K2-K3 Yetki Belgesi Nedir? Nereden Alınır?

Alıntı yaptığım beyfendinin, @kartalveat 'ın önceki paylaşımının ve geri kalan mesajların içeriklerine bakarak ozaman burak beyin sorduğu soru için aşağıdaki özetlemem doğru olur mu;

2500 TL vererek (kamyonet olduğu için 10.000TL nin %75 indirimli hali) K2 belgesine sahip olduktan sonra, kamyonetimize çekme karavan sabitleyerek orası senin burası benim şeklide gezebiliyor yani..? Ve ruhsatımız da (sanırım) ticari kamyonet kalarak..?

Çok benzer bir sorunun cevabını aramaktan, haftalardır, heder olmuşken, forumdaki 10+ yıllık konuları bile okumaktan gözlerim şişmişken, yeni bir konu açarak soru sormak üzereyken! burayı buldum ve üye olup sormak istedim. Cevap gelmezse bir de yeni konu açarak şansımı deniyeceğim )))

Burak beyin sorusuna paralel olarak ben de şunu sorsam, kamyonetin arkasına kendi yaptığımız "kutu" evimizi yada karavanımızı sabitlersek yine aynı prosedürden geçerek (K2 belgesi vs.) kullanabiliyor muyuz? Sonuçta çekme karavanda da "bu bir çekme karavandır" diye bir ibare yok galiba, illa markalı bir çekme karavan olmak durumunda mı arkasına sabitlemeyi planladığımız yapı diye düşündüm. Kendi yaptığımız derken de "ucuza kaçmak" maksatlı değil de orası biraz uzun mevzu, sadece kısaca belirtmek istedim.

Durumu 1 adım daha öteye taşıyarak, şunu sorabilir miyim, eğer yukarıdaki varsayımımız doğruysa, yani bir kamyonete sabitlenen "yaşam alanı" ile aracımızı karavan yada resmi olarak "özel hususi araç"(idi sanırım) şeklinde ruhsata işletmeden gezebiliyorsak (yani bir nevi yük taşıyormuşuz gibi) 5 yaşından küçük yada 0km bir kamyonet alarak bunu gerçekleştirdiğimizde ötv belasından da kurtulmuş olmaz mıyız?

Yeni bir konu açıp maksadımı ve planımı (ve tabiki sorumu) daha uzun yazmak ve sizlerle fikir alışverişine girmek istedim ama hazır açılmış konu varken oradan devam etmeyi tercih ederim herzaman (forum kirliliği olmaması açısından).

Yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkür ederim. Yardımcı olamayacaksak da fikir paylaşır, konuya kafa patlatırız en kötü )))

.......
2500 TL vererek (kamyonet olduğu için 10.000TL nin %75 indirimli hali) K2 belgesine sahip olduktan sonra, kamyonetimize çekme karavan sabitleyerek orası senin burası benim şeklide gezebiliyor yani..? Ve ruhsatımız da (sanırım) ticari kamyonet kalarak..?

K belgesi alabilmeniz için vergi kaydınız olmalı(en azından şahıs firması olmalısınız )
kaydınız yoksa K belgesi alamazsınız.Önceki mesajın ekinde verdiğim linkte belirtilen açıklamayı buraya alıntılıyorum.

"Yetki belgeleri, vergi mükellefleri içindir. Hususi kamyonetinizle, vergi mükelleflerine ait ticari emtiaları taşımayınız. Bu amaçla kullandığınız sürece ne aracınız ne de aracınızı kullanan sürücülerden herhangi bir belge istenmez. Diğer konu K2 yetki belgesi araca alınmaz, vergi mükellefinin adına alınır, araçlar için taşıt kartı düzenlenir, yetki belgesinin eki olan taşıt belgesine kaydedilir."

Eğer K belgesi alma şartlarına haizseniz,araç kasasına koyacağınız yaşam kutunuzun yada karavanın size ait olduğunu belgelemelisiniz ki ticari taşımacılık yapmadığınızı, bu karavanı, x yerdeki kampingime konaklama amaçlı taşıyorum vs.. bahanesi ile görevlileri ikna edebilirseniz ceza almadan dolaşabilirsiniz.
Burası Türkiye ; her çözüme ,bir sorun ve yasaklayıcı kuralları itinalı şekilde bulan bir görevli karşınıza çıkabileceğinide unutmayınız.

.

“konuya kafa patlatırız en kötü” demenizden cesaret alarak yazıyorum.
Yasaları tam bilmiyorum, fakat bu cins çözüm bence iki açıdan düşünmeye ihtiyaç göstermekte.

* Belki ciddiye alınmayabilir ama sonuçta verilen resim, kelebeğin o alakasız yere konmuş meşhur şeklinden farklı değil. :yum:
Tamam gereksiz harcamalar yüzünden boşaltılan cılız cüzdanın görüntüsü de pek iç açıcı değil ama sonuçta karavanı (?) bu haliyle kabul etmek gerekmekte.

* Çözüm yasalara uygun bile olsa kabul edelim ki görünüş açısından olağan değil. Siz nasıl burada yorumlara ihtiyaç duyuyorsanız, yollarda rastladığınız polisin de ayni ikircikli durumda olacağını tahmin etmek zor olmamalı ?

Diyelim o gün ters tarafından kalkmış bir memurun gözünüzün üzerinde kaşınız var diyerek başlatabileceği bir işlemi, yasalar sizin tarafınızda bile olsa her zaman sonuna kadar takip edebilmek için enerji ve vaktiniz olabilecek mi acaba ? İkinci defa ayni olay başınıza geldiğinde memura bak zaten dava devam ediyor yahut böyle sonuçlandı demeyi mi planlıyorsunuz. Olmaz demeyin, olmaz olmaz.

Bu iki faktör en azından benim için anlam ifade etmekte.
Fakat biliyorsunuz karavancılar biraz özgürlüklerine düşkün oluyorlar. Tersi düşünceyi anlayışla karşılamak da sorun olmamalı ?

Umarım kendinize uygun çözümü bulursunuz..:smiley:

...
Orhan bey de benden iki dakika evvel ayakları daha yere basan bir cevap yazmış.

.

Son düzenleme:

K belgesi alabilmeniz için vergi kaydınız olmalı(en azından şahıs firması olmalısınız )
kaydınız yoksa K belgesi alamazsınız.Önceki mesajın ekinde verdiğim linkte belirtilen açıklamayı buraya alıntılıyorum.

"Yetki belgeleri, vergi mükellefleri içindir. Hususi kamyonetinizle, vergi mükelleflerine ait ticari emtiaları taşımayınız. Bu amaçla kullandığınız sürece ne aracınız ne de aracınızı kullanan sürücülerden herhangi bir belge istenmez. Diğer konu K2 yetki belgesi araca alınmaz, vergi mükellefinin adına alınır, araçlar için taşıt kartı düzenlenir, yetki belgesinin eki olan taşıt belgesine kaydedilir."

Eğer K belgesi alma şartlarına haizseniz,araç kasasına koyacağınız yaşam kutunuzun yada karavanın size ait olduğunu belgelemelisiniz ki ticari taşımacılık yapmadığınızı, bu karavanı, x yerdeki kampingime konaklama amaçlı taşıyorum vs.. bahanesi ile görevlileri ikna edebilirseniz ceza almadan dolaşabilirsiniz.
Burası Türkiye ; her çözüme ,bir sorun ve yasaklayıcı kuralları itinalı şekilde bulan bir görevli karşınıza çıkabileceğinide unutmayınız.

Açıklama için teşekkür ederim. O vakit, kafamdaki konsepti tekrar kurguladığımda aslında K2 belgesi almamın gerekli olmadığını hatta durumla alakasının olmadığını farkettim.

Yani benim teorimi biraz açacak olursam(sizleri sıkmadan);

- Kendi adıma faturalandırılmış "mobil yaşam alanı"(dizaynını bana ama üretimi gerçekten yetkin bir/birkaç yere ait)

- Bu mobil yaşam alanını oradan buraya taşıyacak kendime ait bir araç (buarada kasasız kamyonet düşünüyorum ["cap" de denilen], bağlantı şaseye olacak direk, mevcut kasanın içinde taşınan koca bir kuruyemiş kutusu planlamıyorum :yum: )

- Trafikte güvenliği ihlal etmediğimi (gerçekten) ispatlayacak şekilde uygun bağlantı noktaları & sistemi (doğru bağlantı sistemi de derin bir konu, araştırmalar yaptım:smiley: )

- Ancak "Mobil" yaşam alanı olduğu için bağlantı sisteminin sökülebilir ve "kutu"nun kendi ayakları üzerinde durabilir olması (ki yıllık muayneye bu şekilde gidilmesi planlanıyor)

şeklinde.

Hatırlatayım, sonuçta bir konsept tartışması bu ancak karavan hayatı için bir çözüm(alternatiflerden biri) olarak da değerlendirilebilinir belki. @EvliyaCelebi2 bahsettiğiniz gibi polis/kontrol kısımlarında bunlar kesinlikle yaşanabilir, katılıyorum ve bence TR şartlarında bu ihtimaller kesinlikle göz artı edilmemeli, "ben kanunen haklıyım bişey olmaz" denmemeli, katiyen!(parketmiş motosikletin üstündekine kaskın yok! diye ceza kesip, şimdi git itiraz et denilen durumlar var malum). Ancak müsadenizle eklemeliyim ki, ben bu fikrin uygulanabilirliğini ölçtükten sonra o şekildeki tatsız durumlarla uğraşmaya değip değmeyeceğinin kıyaslamasını sona bırakmayı planlıyorum. Sizce de bir sonuç tablosu çıkartıp, + / - 'ler şeklinde olaya bakmak daha net bir karar vermemizi sağlayabilir mi ?:smiley:

Son olarak eklemek istediğim, "yahu ne kasıyorsun arkadaş, onun yerine şunu...." diyebilirsiniz, haklısınız )) Bu kafamdaki taslağa gelene kadar BAYAA bir alternatif düşündüm aslında. Ben yurt dışında çalışıyorum ve uzun zamandır "ev al" baskılarını bir türlü anlamlandıramamıştım çünkü hiç eve yerleşesim gelmiyordu(oldukça gezgin biriyimdir). Bu karavan (tam tabiriyle MOTORHOME) fikri çok çok çok aklıma yattı(yurt dışından döndüğümü düşündüğümde). Yaşam alanına ihityacım var benim dedim, hafta sonu kaçamağına değil yada yaz tatiline. Belki 15m3 lük bir panelvana sığabilirim ama bu durum hiç de ucuza gelmiyor. Kendin yapsan dert, zahmetli ve zaman&beceri gerektiriyor, başkasına yaptırsan paranla rezil oluyorsun çoğunlukla ve fiyatını haketmiyor. 2.el baksan fiyatlar keza yine yüksek. Ayrıca bu karavanlara atfedilmiş özel araç bilmem ne! statüsü sebebiyle yüksek sigorta fiyatları da var. Çekme karavan deseniz, çok düşündüm ama bana uymuyor ve ayrıca onun için bir de motorlu araç satın almam gerek, kendi kendine gitmiyor kerata))) benimse taşımayı planladığım bir motosikletim var, arabam yok. O yüzden birkaç yıl (en az) içinde yaşayacağım ve ayda 1 falan yer değiştireceğim bir yaşam alanını en iyi şekilde/şartlarda nasıl elde ederim diye düşünmekteyim.

Çok uzun ve derin oldu, yeni bir konu açsaydım mı acabao_O Amaaan olmadı cevap gelmezse çay demler içeriz )))

Çok uzun ve derin oldu, yeni bir konu açsaydım mı acabao_O Amaaan olmadı cevap gelmezse çay demler içeriz )))

Bence çay demleyin.Gelen cevapları çayınızı yudumlarken okumak keyif verir, içeriği keyfinizi kaçırabilecek olsa da.:smiley:

- Bu mobil yaşam alanını oradan buraya taşıyacak kendime ait bir araç (bu arada kasasız kamyonet düşünüyorum ["cap" de denilen], bağlantı şaseye olacak direk, mevcut kasanın içinde taşınan koca bir kuruyemiş kutusu planlamıyorum :yum: )
Sonuçta bir araç alımı ihtiyacınız olacak.İster kasasız kamyonet isterse panelvan/minbüs (yada dönüşüme uğramış motokaravan)

Sizce de bir sonuç tablosu çıkartıp, + / - 'ler şeklinde olaya bakmak daha net bir karar vermemizi sağlayabilir mi ?:smiley:

Son olarak eklemek istediğim, "yahu ne kasıyorsun arkadaş, onun yerine şunu...." diyebilirsiniz, haklısınız )) Bu kafamdaki taslağa gelene kadar BAYAA bir alternatif düşündüm aslında.

Bahsettiğiniz gibi analiz için tablo oluşturmanız yerinde olacak.
Araç alım maliyeti(açık kasa kamyonet yada panelvan)
Alınan aracın yıllık Motorlu taşıtlar vergisi
Alınan aracın yıllık trafik ve kasko sigorta bedeli
Alınan aracın yıllık bakım masrafları
Alınan aracın yıllık ortalama yakıt gideri
Açık kasa kamyonete yaptıracağınız modülün iç hacmi
Alternatifi olan alınacak karavanın iç hacmi karşılaştırması
Açık kasa kamyonete yaptıracağınız modülün imalat maliyeti
Alternatifi olan alınacak panelvanın karavan dönüşüm maliyeti(yada hazır karavan alım maliyeti)
Açık kasa kamyonete yapılacak olan su depoları,atıksu depoları ,sıcaksu ,ısıtma sistemini nasıl monte edilecek veya demonte olacağının tasarımı.
İlave edeceğiniz kıyaslama maddelerini de ekleyerek genel değerlendirmeye tabii tutarsınız artık.
Genel maliyetin haricinde ;açık kasaya monte edeceğiniz mobil ünitenin sök tak yapmanın pratik olup olmayacağı ,söktükten sonra nerede muhafaza edeceğinizi göz ardı etmeyin.

Belki 15m3 lük bir panelvana sığabilirim ama bu durum hiç de ucuza gelmiyor.

Yaptırmayı planladığınız mobil ünite nin maliyetini çıkardınızda mı bu yargıya ulaştınız bilmiyorum. Bence arada ciddi fark doğmaması gerekir.
Hatta sizin mobil üniteniz ve sök /tak işlemlerinde pratik olması için yapılması gereken özel bağlantı çözümleri ile daha pahalıyada gelebilir.( ister mobil ünite de olun ,isterse karavanda olsun iç donanım ekipmanlarını aynısını kullanılacağı varsayımına göre)

Kendin yapsan dert, zahmetli ve zaman&beceri gerektiriyor, başkasına yaptırsan paranla rezil oluyorsun çoğunlukla ve fiyatını haketmiyor.

Bunda haklısınız.El becerisi yoksa yaptırmak gerekir.
Piyasada iyi ustalar bulmak ve onu kontrol etmek,yönlendirmek oldukca zor.
Kolay gelsin.

Burak bey son durum ne oldu?
Herkezin dediğini okumaya çalıştım fakat bi konuda kafam karışıyor:
ticari araç tse den onay alamaz mı yani ticari kamyonetten özel amaçlı motokaravan a geçemez mi

.
Hedef daha az masraflı çözüm ise, ticari kamyonetten özel amaçlı motokaravana geçişte, ikisinin maliye açısından farklı değerlendirilmeleri atlanmamalı !

Üstelik bu farkı yasa, olması gerekenden daha da fazla tanımlamış durumda.
Yani sonuçta motokaravan için yeni araç alınımında, geçerli yüzdenin üzerinde vergi ödendiği gibi, sanırım (?) 0-5 yaş arası vergi farkı için nedense sadece aracın şimdiki değeri ve ilk vergi yüzdesi bile temel alınmamakta.

Son düzenleme:

soru ne cevap ne Açık şekilde sordum ticari kamyonet ben alınca hususi kamyonet oluyor,tse ye girincede karavan ruhsatına geçiyor. olmasa yapmaz bunca insan. kamyon karavan da var geçenlerde açık kasa dobloyu çevirdiler tse aşamasında hepsi kamyonet. ağızda iki tur kelimeyi çevirip konuşunca ingilizce olmadığı gibi söylediğinizde iki tur ağızda çevirince bi yargıya varmıyor

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri