Açık Kasa Kamyonetten Karavan Yapılır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vezyr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,445

vezyr

Yeni Üye
Herkese merhaba.
Belki de her çocuk gibi ben de çocukluğumdan beri karavan hayaliyle yaşadım. Yaşım 41 oldu ve artık eşim ve 2 çocuğum ile bu hayali gerçekleştirmek için kararımızı kesinleştirdik. Ara ara 1-2 ayı bulacak sürelerde 4 kişi sürekli karavanda yaşayacağımız şekilde öncelikle 9 metrelik otobüslere karar kılmıştık. Ancak toplam bütçe, aracın yapım ve park zorluğu, yapım süresi vb sebepler nedeniyle hayallerimizi biraz daha ertelemek yerine daha küçük ve uygun fiyata işin içinden çıkabileceğimiz alternatiflere bakmaya karar verdik. İlk olarak VW Volt, Mercedes Sprinter gibi minibüsleri mercek altına adlık. Ancak bu araçların uzunluğundan ziyade genişliklerinde aracın kavisli yapısından kaynaklı 155 cm'e kadar düşen bölgeler ile kabin içindeki çamurluk çıkıntıları; hem yapım zorluğu hem de kullanılabilir alanını daraltması nedeniyle pek hoşumuza gitmedi. Bu noktada aklımıza aşağıda görselini paylaştığım açık kasa kamyonetler dikkatimizi çekti.
Uzunlukları 420 ile 450 cm aralığında, genişlik 200-210 cm, tamamen dümdüz duvarlar ve zemin, su vb depolar için araç altı alanların olması bize göre güzel yanları.
Şimdi yapmayı düşündüklerimizi yazıp sizlerin ÇOK DEĞERLİ görüşlerini almak istiyoruz.

Aklımızdan geçirdiklerimiz;
Kasanın yan duvarlarının yük taşıma için bükümlü sacdan yapılmasına bağlı olarak sağlam ve yeni olması nedeniyle sökmeden kullanmak istiyoruz.
Açılır kapakların menteşelerini kesip, tamamen kaynakla sabitleyip bazı içte kalan bölgelerini (görseldeki kancaların olduğu yerler gibi) aliminyum kompozit levhalar ile görseli iyileştirme amaçlı düzlemeyi düşünüyoruz.
Kasa iç yüksekliğini sabitlediğimiz kasa üzerine demir profiller ekleyerek kendi tercihimize göre 210-220 cm'ye çıkarmak istiyoruz. Tavan ve yükselen yan kısımlar yine aliminyum kompozit levhalar ile kaplanacak.
Teras düşünmüyoruz ancak en son oluşan ağırlık dengesine göre konumunu belirleyeceğimiz temiz su tankını aracın tavanına Solar Panellerin birkaç tanesi bu depo üzerinde olacak şekilde 15cm yüksekliik, 180cm genişlik ve 130cm uzunluğunda galvaniz sacdan (350 litre) oluşturmayı düşünüyoruz. (Panel ile arada ne kadar boşluk olması gerekiyor bilmiyorum, tam dayalı olursa sorun olur mu? ve bu yükseklikteki depo için şamandra sorun olur mu?)
Alkoven olmasa da hem daha fazla panel koyabilmek hem de ek depolama alanı için mevcut araçta bulunan sürücü kabin üstü şapka kısmını 20-30 cm kadar daha öne doğru büyütmek istiyoruz.
Yaşam alanı girişini tamamen araç arkasından ve kasa altına giren kızaklı bir balkondan (Hello People Uzay Karavanın balkonu gibi) yapmak istiyoruz.
Yaşam alanı ile sürücü kabini arasında acil durumlar için kullanılacak bir geçiş kapısı açmak istiyoruz.

İlanlardaki bize uyan şu araçlardan öneriniz hangisi veya hangileri olurdu;
2005 Vw Volt 2,5
2005 Fiat Ducato 2,8 JTD
2004 Renault Master 2,5 DCI

Kamyonet

Umarım fikirlerimizde mevzuata aykırı olan veya uygulama ve kullanımda sorun yaşatacak fikirler olmaz diyerek konu hakkında fikirlerinizi yazmanızı rica ediyoruz.

Son düzenleme:

Etiketler
Mevzuat izin vermiyor şahısların bu tip imalat yapmasına diye biliyorum. Önce onu araştırmalısınız.

İkincisi su deposunu tavana koymakla ne yapmak istiyorsunuz anlayamadim.

Size tavsiyem, herkesin karavan yaptığı Fiat Ducato tipi panelvan araçları incelemeniz olacaktır, çünkü iç yapıları karavan yapmaya daha uygun.

Mevzuat öyleyse direkt işimiz olumsuz etkilenir o durumda. Kesin bilgiyi nereden alırım onu da bilmiyorum aslında. O yüzden bildiğim en tecrübeli kişilerin yer aldığını düşündüğüm bu platformda paylaşmayı uygun gördüm.

Aklıma gelmişken eklemek istedim. Alacağım araçlar hep minibüsten veya panelvandan kesme araçlr ve artık ruhsatlarında açık kasa kamyonet yazıyor. Peki ben bahsettiğim yükseltme ve üstünü kapatma sonrası gidip ruhsatı kapalı kasa kamyonete çevirebilirim sanırım. Sonrasında karavan dönüşümünü tamamladığımda kapalı kasa kamyoneti karavana dönüştürmüş olmaz mıyım? Eğer cevap evet ise bu durumda Kapalı kasa kamyonetin karavana dönüşümü yasal mı sorusu ortaya çıkıyor.

Su deposunu tavana koymaktaki ana amaç hidrafor kullanımını azaltmak. Teoride panellerin oluşturduğu ısının yaşam alanına olan etkisini azaltmak. Bu deponun konumlandırılabilecek olan normal alanını farklı şekilde değerlendirmek. Bir de hazırdaki temiz suyun az da olsa sıcaklığını arttırmak. Belki de mantıksız bir şeydir. Bilemiyorum :smiley:

Son düzenleme:

Araç proje ve araç tadilat projeleri konusunda hizmet veren mühendislik firmalarından en doğru cevabı alırsınız çünkü mevzuatlar sürekli değişebiliyor. Forumdan öğreneceğiz bilgi güncel olmayabilir.
Su deposunu yukarıda unutun. Hani teker sökerken bazen kuvvetimiz yetmez, bijon anahtarını uzatırız ya, tavandaki su da virajlarda veya herhangi bir savrulmada o şekilde aracı devirmeye çalışacak.

İstanbul'dan Bilgen Mühendislik ile görüşüp derdimi anlattım. Bana telefonda sorun olmayacağını, projeyi çizip sorunsuz karavana dönüşüm yapılabileceğini aktardılar.
Öncesinde başka bir mühendis arkadaşla görüştüm. TSE tarafında sorun yaşayabilirsin dedi.
Açıkçası bu konuda daha net bir sonuca ulaşabilmek için TSE ve TÜV'den de gidip ek bilgi almamız gerekiyor sanırım.

Araç proje ve araç tadilat projeleri konusunda hizmet veren mühendislik firmalarından en doğru cevabı alırsınız çünkü mevzuatlar sürekli değişebiliyor. Forumdan öğreneceğiz bilgi güncel olmayabilir.
Su deposunu yukarıda unutun. Hani teker sökerken bazen kuvvetimiz yetmez, bijon anahtarını uzatırız ya, tavandaki su da virajlarda veya herhangi bir savrulmada o şekilde aracı devirmeye çalışacak.
Cevabınız için teşekkür ediyorum. Ancak tavana eklenecek su deposu içi standart 2 seperatörlü vb. dalgakıranlar gibi değil 10x10 petek dalga kıran uygulanırsa o denli bir etkiye neden olmayacağını düşünüyorum. Ancak araç altında yeterli alana ulaşabilirsem dediğiniz şekilde bu fikri iptal etmek daha sağlıklı olacaktır.

.
Planladığınız deponunuzun sorunu, içeriğinin dalgalanmasndan önce kütlesi.
Bu kütle, aracın ağırlık noktasından uzaklaştıkça virajlardaki merkezkaç değerinin büyümesi bir yana, yapılan hızın karesi kadar da artma göstermekte.
Karavanda 350 litreye ise değil tavanda, inanın tabanda bile rastlanmıyor.

Karavancılıkta denenmişlerden ayrılmamanın faydanıza olacağını düşünüyorum.
Hoşgeldiniz..

Son düzenleme:

.
Planladığınız deponunuzun sorunu, içeriğinin dalgalanmasndan önce kütlesi.
Bu kütle, aracın ağırlık noktasından uzaklaştıkça virajlardaki merkezkaç değerinin büyümesi bir yana, yapılan hızın karesi kadar da artma göstermekte.
Karavanda 350 litreye ise değil tavanda, inanın tabanda bile rastlanmıyor.

Karavancılıkta denenmişlerden ayrılmamanın faydanıza olacağını düşünüyorum.
Hoşgeldiniz..
Tekrar teşekkür ederim . Denenmişler konusunda kesinlikle haklısınız. 350 litre hesabım ise tavanda geniş bir alana yayılması için oluşturduğum bir ölçüydü. Biraz abartmış olabilirim :smiley: Ama depo kapasitesine bakılmaksızın araç depolarını doldurup kilometrelerce yolculuk yapmak gibi bir düşünceye sahip değilim ve bunun zaten her konuda da olumsuz etkiye sahip olacağını düşünüyorum. Örneğin 150 lt'den büyük bir depo için; depoyu konaklayacağımız yere, su kaynağına olan uzaklığa ve konaklama süremize göre %30 ile %90 doluluk aralığında kullanırım açıkçası. Ama önerilerinizi dikkate alacağım ve depoyu alt kısımda kullanma konusunda projeyi güncelleyeceğim.

Tavana su deposu, çok manasız bir yapım olur. Dalga kıran falan önemli değil. Bu kütlenin virajlarda yaratacağı savrulma momentidir önemli etken. Virajlara max.20-30 girecekseniz sorun yok.. Am siz siz olun, bu sevdadan vazgeçin.

Herkese merhaba.
Belki de her çocuk gibi ben de çocukluğumdan beri karavan hayaliyle yaşadım. Yaşım 41 oldu ve artık eşim ve 2 çocuğum ile bu hayali gerçekleştirmek için kararımızı kesinleştirdik. Ara ara 1-2 ayı bulacak sürelerde 4 kişi sürekli karavanda yaşayacağımız şekilde öncelikle 9 metrelik otobüslere karar kılmıştık. Ancak toplam bütçe, aracın yapım ve park zorluğu, yapım süresi vb sebepler nedeniyle hayallerimizi biraz daha ertelemek yerine daha küçük ve uygun fiyata işin içinden çıkabileceğimiz alternatiflere bakmaya karar verdik. İlk olarak VW Volt, Mercedes Sprinter gibi minibüsleri mercek altına adlık. Ancak bu araçların uzunluğundan ziyade genişliklerinde aracın kavisli yapısından kaynaklı 155 cm'e kadar düşen bölgeler ile kabin içindeki çamurluk çıkıntıları; hem yapım zorluğu hem de kullanılabilir alanını daraltması nedeniyle pek hoşumuza gitmedi. Bu noktada aklımıza aşağıda görselini paylaştığım açık kasa kamyonetler dikkatimizi çekti.
Uzunlukları 420 ile 450 cm aralığında, genişlik 200-210 cm, tamamen dümdüz duvarlar ve zemin, su vb depolar için araç altı alanların olması bize göre güzel yanları.
Şimdi yapmayı düşündüklerimizi yazıp sizlerin ÇOK DEĞERLİ görüşlerini almak istiyoruz.

Aklımızdan geçirdiklerimiz;
Kasanın yan duvarlarının yük taşıma için bükümlü sacdan yapılmasına bağlı olarak sağlam ve yeni olması nedeniyle sökmeden kullanmak istiyoruz.
Açılır kapakların menteşelerini kesip, tamamen kaynakla sabitleyip bazı içte kalan bölgelerini (görseldeki kancaların olduğu yerler gibi) aliminyum kompozit levhalar ile görseli iyileştirme amaçlı düzlemeyi düşünüyoruz.
Kasa iç yüksekliğini sabitlediğimiz kasa üzerine demir profiller ekleyerek kendi tercihimize göre 210-220 cm'ye çıkarmak istiyoruz. Tavan ve yükselen yan kısımlar yine aliminyum kompozit levhalar ile kaplanacak.
Teras düşünmüyoruz ancak en son oluşan ağırlık dengesine göre konumunu belirleyeceğimiz temiz su tankını aracın tavanına Solar Panellerin birkaç tanesi bu depo üzerinde olacak şekilde 15cm yüksekliik, 180cm genişlik ve 130cm uzunluğunda galvaniz sacdan (350 litre) oluşturmayı düşünüyoruz. (Panel ile arada ne kadar boşluk olması gerekiyor bilmiyorum, tam dayalı olursa sorun olur mu? ve bu yükseklikteki depo için şamandra sorun olur mu?)
Alkoven olmasa da hem daha fazla panel koyabilmek hem de ek depolama alanı için mevcut araçta bulunan sürücü kabin üstü şapka kısmını 20-30 cm kadar daha öne doğru büyütmek istiyoruz.
Yaşam alanı girişini tamamen araç arkasından ve kasa altına giren kızaklı bir balkondan (Hello People Uzay Karavanın balkonu gibi) yapmak istiyoruz.
Yaşam alanı ile sürücü kabini arasında acil durumlar için kullanılacak bir geçiş kapısı açmak istiyoruz.

İlanlardaki bize uyan şu araçlardan öneriniz hangisi veya hangileri olurdu;
2005 Vw Volt 2,5
2005 Fiat Ducato 2,8 JTD
2004 Renault Master 2,5 DCI

Ekli dosyayı görüntüle 636853

Umarım fikirlerimizde mevzuata aykırı olan veya uygulama ve kullanımda sorun yaşatacak fikirler olmaz diyerek konu hakkında fikirlerinizi yazmanızı rica ediyoruz.
alkoven karavan ı kendin,z yaparsanız ruhsat alınabiliyormu??

Bildiğim kadarı ile, yapamazsınız;
yapsanız da ruhsat alamazsınız.
Sadece bir kaç markanın, bazı modelleri için bu izin var.

bugün bir karavan imalatcısı ile görüştüm alkoven yapılabildiğini söylediburada arkadaşlar bazı modeller diyor ama hangimodeller net bilgisi olan yok biz bu iş nasıl öğreneceğiz bilen varmı

O izinler bildiğim kadarıyla bazı firmaların tekelinde,
Örneğin x firması Y aracı için tip onayı almış hep Y aracı yapıyorlar gibi.
Ben böyle anladım olayı...

.
Benim bu foruma girdiğimden beri hayretle izlemekten açıkcası artık bıktığım bir yaklaşım var.
Bir şeyin resmî iznini almak için katılımcılar tam cevap alamasalar da neden foruma sormakta ısrar ediyorlar. İnsan ister istemez o izni verecek yere sormaktan korkuluyor izlenimi ediniyor.

Diyelim ki bir cevap alındı. Hatta bu doğru da olabilir. Fakat hangi aklı selim sahibi bir insan yine de resmî olmayan bir cevaba dayanarak nasıl hareket etmeyi düşünebilir ki ? Hele harcanacak para az da değilse.

Düşünün bazen aracı kurumların bile farklı cevap verdiğini, hatta izin vermekle görevli farklı resmî kurumların konuya farklı açılardan yaklaştığını duymaktayız. Cevapların şehirden şehire değiştiğini bile işittik. Hatta zamanla değiştiğini de..
Bence cevap tam da onu verecek kişilerden alınmalı. Bu kadar basit.
Neden böyle bir hobi platformuna, yani bu güne kadar içine binmediği tecrübesinin olmadığı bir şeyi, bak bu nasıl yapılır edasıyla yazanının eksik olmadığı bir foruma güvenmek sorunlu bulunmaz ki ?
Sanki sokakta yol sorana, bilmediği halde cevap vermeyi matah görenlerimiz yok ?
Yahu bunları yazan ben bile forumda yapmadıklarım üzerine racon kesmemi bir türlü frenleyemiyorum.😋
Artık gerisini siz düşünün. Genlerimizin dizini böyle olmalı ?

Haliyla konu üzerine yaşadıklarını yazmaya, aldığı resmi ve yazılı cevapları foruma yüklemeye, izni veren resmi yerin neresi olduğunu sormaya, yasalardan, yönetmeliklerden maddelerle örnek vermeye tabi ki asla sözüm yok !
Bilmem bütün bunlar okunmuyor mu ?
Yoksa yerlerini bulmakta tembellik mi ediliyor ?

Yazdıklarımla, ne kadar güvenilir olsa da sadece bu verilerle yola çıkacağı izlenimini veren ve sanki ağzı açık cevap bekleyen tehlikeli bir naifliği kast etmiştim.

Esas, resmen yetkili yere, resmen sormak olmalıydı !
Tabi sonra da cevabını buraya yazmak..

...
Bu tarz yaklaşımlar için tesadüfen bu başlığa yazmış bulundum.
Tekrar edeyim, kastım tavırdı. Kişiler üzerine alınma lüksü göstermesin lütfen.

Son düzenleme:

Neden böyle bir hobi platformuna, yani bu güne kadar içine binmediği tecrübesinin olmadığı bir şeyi, bak bu nasıl yapılır edasıyla yazanının eksik olmadığı bir foruma güvenmek sorunlu bulunmaz ki ?
Sanki sokakta yol sorana, bilmediği halde cevap vermeyi matah görenlerimiz yok ?

Resmi kurum istediği cevabı vermediği için, bu yasağı nasıl delerim araştırması olabilir mi ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR