A'dan Z'ye Midibüs'ten Karavan Yapanlar Ve Yapacaklara

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yucel1969 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,849

yucel1969

Ana Kamp
Merhabalar
yaklaşık 6 yıldır kamp ve karavan hayatı süren ve bu sürede bir 17m3 ducato ve 13m3 ducato deneyiminden sonra daha büyük bir araç arayışına geçen biri olarak internet ortamında midibüs olarak iveco,isuzu,temsa ve otokar markalarının çeşitli modellerinin kullanıldığını gördüm ama çoğu için net bilgilere ulaşamadım ,aracın iç ve dış ölçüleri,uzun yolda 100/? litre yakıt kullandığı ,kıyaslamak gerekirse içlerinde en az yakan ,kullanımı en rahat olan ,en az sesli olan , gibi görüş ,öneri ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum ,en azından her kullanan kendi midibüs ölçülerini,uzun yol tüketim değerlerini litre bazında, rahatlığını + yada - yönlerini paylaşabilirse eminim benle beraber birçok kişi aydınlanmış olacak .
şimdiden herkese teşekkür ederim

İsuzu urban ve roybus için kullanan arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre 2005 model 15 ile 30.00 fiyat aralığı 120 bg turbo dizel 240 tork uzun yolda ortalama 100/13 litre yakıt ortalaması ile gayet makul ,toplam 7 metre dış uzunluk 5.5 metre (şöförkoltuk arkasından sonra) yükseklik 1.90 cm genişlik 220cm ile gayet geniş iç hacim var deniyor.eksik ve yanlış bilgi varsa lütffen düzeltiniz.

Temsa prestij 2000 model 3900cc 137 bg, 370 tork, ortalama 15 ile 20.000 tl,boş 5000kg uzun yolda ortalama 100/12 litre yakıt ortalaması ile gayet makul ,toplam 7.20 metre dış uzunluk 5.6 metre (şöför koltuk arkasından sonra) yükseklik 1.90 cm genişlik 220cm ile gayet geniş iç hacim var deniyor.eksik ve yanlış bilgi varsa lütffen düzeltiniz.

İsuzu turkuaz 2003 modelleri baz alırsak eski kasa olanlarını diğerleri daha pahalı ve motor büyük yakıt azla diye düşünüyorum 2003 modeller için 140bg motor ile ortalama 18 litre tükettiği söyleniyor (uzun yolda )Araç 7.5 metre ile en uzun ve en yükseklerden biri,oldukça konforlu ,sürüş açısından en rahatlardan biri ,standartı oldukça yüksek ama tek dezavantajı 6500 kilo boş ağırlık ve 18 litrelik yakıt tüketimi

Temsa prestijlerin mitsubishi motoru kullandığı ve bu motorun en az yakam olduğunu söylüyor kullananlar tabiki hepsinin +ve-yonleri vardır işte bunuda kullanan arkadaşlardan bekliyoruz hatta aracı hakkında aklına gelebilecek tüm teknik detaylar,

Merhabalar
Kısmet olursa ocak itibariyle karavan yapımı için midibüs tarzı bir araç arayışına geçeceğim ama halen karar veremedim,isuzu turkuaz bu gurubun en büyük aracı ama 18-20 litrelerdeki tüketimi göz korkutuyor,iveco m23 ve m50 orta kapı yeri tüm planı bozuyor ve ortalama 15litre yakıt tüketimi fena değil ama stabil gidebileceğiniz hız 75,keza m29 büyük geniş mekan sunuyor ama oda 16-17 lerde yakıt tüketimi,2005 model isuzu royal ve urban 13 litre uzun yol yakıtı gayet makul olabilir gözüyle bakıyorum ama ondada 120 bg güç üreten bir motor var düz yolda tamam ama rampalarda ne olur bilmiyorum.ama en sıcak baktığım mitsubishi temsa prestij 3900cc 137 bg 370 tork ve boş 5000kg uzun yolda 100/12 litre yakıt tüketimi ve 2000-2004 arası fiyatların 20-30.000 arası oluşu cezbediyor ama yinede bu tip araçlardan kullanan arkadaşların deneyimleri çok önemli ...

Selamlar,

Bu zamana kadar aracı seçip karavanı yapmış olduğunuzu düşünerek yazıyorum; hangi araca karar verdiniz? Sonuç ne oldu? Tecrübeleriniz nelerdir?

Başka arkadaşların da bu tipte araç seçimi ve tecrübeleri varsa onlardan da bilgi rica ederim.

Merhabalar
yaklaşık 6 yıldır kamp ve karavan hayatı süren ve bu sürede bir 17m3 ducato ve 13m3 ducato deneyiminden sonra daha büyük bir araç arayışına geçen biri olarak internet ortamında midibüs olarak iveco,isuzu,temsa ve otokar markalarının çeşitli modellerinin kullanıldığını gördüm ama çoğu için net bilgilere ulaşamadım ,aracın iç ve dış ölçüleri,uzun yolda 100/? litre yakıt kullandığı ,kıyaslamak gerekirse içlerinde en az yakan ,kullanımı en rahat olan ,en az sesli olan , gibi görüş ,öneri ve bilgilerinizi paylaşmanızı rica ediyorum ,en azından her kullanan kendi midibüs ölçülerini,uzun yol tüketim değerlerini litre bazında, rahatlığını + yada - yönlerini paylaşabilirse eminim benle beraber birçok kişi aydınlanmış olacak .
şimdiden herkese teşekkür ederim
Bende midübüs karavan yapmak istiyorum fakat yakıt tüketimi korkutuyor. Sizin buradan sorduğunuz sorulara tam doyurucu bilgi gelmedi. Bu araçları kullananlar neden bilgi vermiyorlar anlamış değilim. Biraz araştırma yaptım. Bu tür araçlar 100km de 20 lt mazot yakıyormuş. Hanı bazıları diyor ya 100 km 12 lt ,15lt yakıyor diye. Ama en doğrusunu bu araçlardan karavan yapan ve kullananlar verir. Tabi lutfedip cevap yazarlarsa?

Bende midübüs karavan yapmak istiyorum fakat yakıt tüketimi korkutuyor. Sizin buradan sorduğunuz sorulara tam doyurucu bilgi gelmedi. Bu araçları kullananlar neden bilgi vermiyorlar anlamış değilim. Biraz araştırma yaptım. Bu tür araçlar 100km de 20 lt mazot yakıyormuş. Hanı bazıları diyor ya 100 km 12 lt ,15lt yakıyor diye. Ama en doğrusunu bu araçlardan karavan yapan ve kullananlar verir. Tabi lutfedip cevap yazarlarsa?
Merhaba, aracımı yeni aldım.. 2006 model Otokar 145S City modeli.. Henüz daha karavan dönüşümüne başlamadım aracımla ancak aracı İstanbuldan İzmir Dikiliye getirdim.. İstanbul avrupa yakasında 73.22 LT, 483.25 TL ye deposunu fullediim.. İstanbulda otokar servisinde bakımda nerdeyse 5 dakika gaza köklemeli basışlarda bol bol mazot harcadım.. İstanbuldan çıkana kadar 2 saat süren dur kalklar da dahil bir sonraki yakıt dolumuna kadar 433 km yol yaptım. Otoyolda 100- 115 ile gittik.. 476 tl mazot parası verdim. 70 litre mazot aldım.. Yani 70 lt mazot ile 433 km yol gitmiş oldum.. 100 km de 16 lt yakmış görünüyoum ki iyi mazot harcamışım.. İktisadi hızla gitseydim, birde tabii bakımdaki zorlamalarıda olmadığuını varsayarsak sürüşe göre 100 km 12-14 LT arası yakar gibi görünüyor.. Araç ile ilk yolculuğum bu şekilde gerçekleşti..

Merhaba, aracımı yeni aldım.. 2006 model Otokar 145S City modeli.. Henüz daha karavan dönüşümüne başlamadım aracımla ancak aracı İstanbuldan İzmir Dikiliye getirdim.. İstanbul avrupa yakasında 73.22 LT, 483.25 TL ye deposunu fullediim.. İstanbulda otokar servisinde bakımda nerdeyse 5 dakika gaza köklemeli basışlarda bol bol mazot harcadım.. İstanbuldan çıkana kadar 2 saat süren dur kalklar da dahil bir sonraki yakıt dolumuna kadar 433 km yol yaptım. Otoyolda 100- 115 ile gittik.. 476 tl mazot parası verdim. 70 litre mazot aldım.. Yani 70 lt mazot ile 433 km yol gitmiş oldum.. 100 km de 16 lt yakmış görünüyoum ki iyi mazot harcamışım.. İktisadi hızla gitseydim, birde tabii bakımdaki zorlamalarıda olmadığuını varsayarsak sürüşe göre 100 km 12-14 LT arası yakar gibi görünüyor.. Araç ile ilk yolculuğum bu şekilde gerçekleşti..
Aracınız hayırlı olsun dıkılıye bos gıtmıssınız 17 lt yakmıs karavan yapınca uzerıne bınecek yuklen hıc bır zaman 15 lt altına dusmez uzerıne cıkar..

Çok sağ olun. Bize sizin gibi doğru bilgi veren lazım.

Sonuçta aracı ben kullanmadıım.. Süren arkadar yüksek hız ve devirde İstanbul İzmir Otoyolunda aracı kullandı.. Aracı karavan haline dönüştürdükten ve yüksek devirde ve hızda kullanmadan kendim sürdüğümde birkez daha yakıt harcama durumunu paylaşıırım..

Merhaba 2000 model prestij pazarlığımız bitti kısmetse yarın arabayı görmeye gideceğim anlatıldığı gibi ise alacağım ve karavan yapacağım bu konuda yorum yapmak isteyen arkadaşların fikirlerini almak isterim .bir yola baş koyduk hayırlısı olur inşallah

Merhaba 2000 model prestij pazarlığımız bitti kısmetse yarın arabayı görmeye gideceğim anlatıldığı gibi ise alacağım ve karavan yapacağım bu konuda yorum yapmak isteyen arkadaşların fikirlerini almak isterim .bir yola baş koyduk hayırlısı olur inşallah
merhabalar.. yapabildiniz mi karavanı

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR