Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,656

Etiketler
Muhteşemsin reis.. sokak mağazasında koltuk satmak efsane olmuş.. bizimkiler hurdaya gidecek.
@ccingiler Söküm işlemini servis işiyle ilgilenen , aynı zamanda oto tamiri ile de ilgilenen bir arkadaşımız ile yaptık. Koltuklarımizi değerlendirelim dedim, önce kılıfları sökerek sokaga dizdik, fotolarını kendi gruplarına attı. Bana koltukların markasını, yenilerin güncel değerini ve bunkarin mevcut halkerini degerlendirdi. 2200tl fiyat belirledik. Telefonlar ve sorular bir süre sonra çalışmamıza engel olmaya başladı şehir dışından dahi aranmaya başladık. Sonuç ta öğleden sonra 2000tl fiyata sattık.

Bizim araçlardaki kullanılan sac kaynak gördüğü zaman çok çabuk çürüyor, alttan ve üstten mastik en iyi çözüm

İkinci bir uyarı camları kapatmadan taşlama yapıyorsunuz buda cam yüzeyinde çapak yapışmasına neden olur ve çıkmaz
@buralpdi Levent kardeş bizde benzer düşünüyoruz.
Camları kapatmama kararı aldık . T5 düzenimize benzer bir ortam bize iyi gelecek, bakalım ters giden konularda neler söyleyeceğiz 😀
Pencere konuşunda yatak yanı oturma grubu kenarı açılır cam olabilir.
Karavanda gündüz vakit geçirmiyoruz, havalandırma bizim için en önemli konulardan ve bu gezilerimizdeki tespitimiz. Yatak üstüne fanlı iyi bir havalandırma planlıyoruz.

.
Sanırım Türkiye'de "Silikon" kelimesi yapıştırıcı macun anlamında kullanılıyor. Yani tüm ısıtıcılara Webasto denildiği gibi.
Silikon aslında bir dolgu maddesi cinsi ve bu işlevi için gerektiği kadar yapışkanlığı olsa da asıl kullanım alanı bu değil. Üstelik zamanla %25 e kadar çekebilme ve küf yapma dezavantajları yanında, yeterli titreşim sönümleyici esnekliği de yok.
Bildiğim kadarıyla artık marka çekme karavanlarda bile kullanılmamakta.
Tek istisna ise değişimi kolay olduğundan heki montajında dolgu maddesi olarak kullanılması. Biliyorsunuz hekilerin tutuculuğunu ekstra vidalar üzerine almakta. Belki karavanını kendi yapanlar için zaten kaçacak yeri olmayan taban çıtalarını sabitlemekte de uygulama bulabilirlerdi ?

Panelvan yapımında universal ve en uygun yapıştırıcı ise "MS Polimer" sınıfı malzemeler. Bu yapıştırıcı, metali diğer metal ve çeşitli yüzeylere uygun ısı aralıklarında kolayca yapıştırması yanında, esnekliği, neredeyse boyut değiştirmemesi ama en önemlisi silikonu oldukça geçen tutuculuğu ile gereksinimlerimize tam istediğimiz cevabı vermekte. Tek dezavantajları silikondan az daha pahalı olmaları.

Çalışması daha zor çift kompenentli epoksit yapıştırıcıların gereksinim üstü tutuculuğu için verilecek ücret ise anlamsız. Almanya'da bile solar braketleri için artık MS Polimer yapıştırıcılar kullanılmakta.
@Doğrucu Davut Mesut bey Forumdaki ilk zamanlarımızda tersanelerde iş yapan Koray bey'in karavan yapımında MS,Polimer kararını vermiştim. Soudal High Tack All Fix , yerli muadili Akfix High Tack ve her doğru kullanımda iyi sonucu veren Sikaflex ürunleri ile çalışacagız.
Aracın ön hazırlığı için bu kadar emek ve çabayı gördükten sonra iyi ki minibüs yerine panelvan alıp yapmışım diyorum.
@TA2RX Bekir Bey Biz memnunuz, hiç bilmediğimiz bir araç öğreniyoruz , tanıyoruz. Bunda vakit problemimizin olmaması da etkili.

Dostlara 🖐🖐🖐

Her yıl sonbaharda aracın paslı yerlerini tamir ederim ve altı ay sonra eski durumuna dönerdi. Geçtiğimiz eylül ayında aracın dışındaki paslı yerleri iyice temizledikten sonra aluminyum sactan parça keserek üzerine yapıştırdım. Yapıştırdığım yerler aracı taşıyıcı yerler değil, boyasını da iyi yaptığım için yapıştırma olduğunun farkedilmesi de mümkün değil. Yapıştırma yaptığım yerlerde hala hiç pas yok. Iyi yapılırsa tabanı yapıştırma iyi bir çözüm olabilir.

Tek sorun yapıştırıcı kuruyuncaya kadar alumiyum sacın üzerine baskı yapmak gerekiyordu. Gören komşularımı güldüren resimdeki icadımın patentini çıkarmam lazım. :tearsofjoy:
Kleben

@ccingiler Söküm işlemini servis işiyle ilgilenen , aynı zamanda oto tamiri ile de ilgilenen bir arkadaşımız ile yaptık. Koltuklarımizi değerlendirelim dedim, önce kılıfları sökerek sokaga dizdik, fotolarını kendi gruplarına attı. Bana koltukların markasını, yenilerin güncel değerini ve bunkarin mevcut halkerini degerlendirdi. 2200tl fiyat belirledik. Telefonlar ve sorular bir süre sonra çalışmamıza engel olmaya başladı şehir dışından dahi aranmaya başladık. Sonuç ta öğleden sonra 2000tl fiyata sattık.

@Doğrucu Davut Mesut bey Forumdaki ilk zamanlarımızda tersanelerde iş yapan Koray bey'in karavan yapımında MS,Polimer kararını vermiştim. Soudal High Tack All Fix , yerli muadili Akfix High Tack ve her doğru kullanımda iyi sonucu veren Sikaflex ürunleri ile çalışacagız.

Dostlara 🖐🖐🖐

süper olmuş 2000 lira..👏

MS polimer araraken NP1 buldum hırdavatçıda üzerinde MS bişey yazıyordu .. Adını da duymuştum.. Fiyatı da fena değil 22 mi neydi..Kafa bulaşık süngeri gibi olunca malesef unuttum net rakamı.. sonra baktım netten MS polimermiş NP1

Gayet iyi fiyata gitmişler.. Hangi satış sistemi üzerinden koltukları satttınız ? Bende de 1 5 li 1 3 lü, 2 2 li 4 tanede tekli koltuk var.. Onları satıp araç içinde yer açmam gerekiyor.. Aracın içi, tepeleme koltuk dolu.. koyacak yerimde yok.. Orjinal 3 tane 2 li koltuğu elimde tutacağım..

Gayet iyi fiyata gitmişler.. Hangi satış sistemi üzerinden koltukları satttınız ? Bende de 1 5 li 1 3 lü, 2 2 li 4 tanede tekli koltuk var.. Onları satıp araç içinde yer açmam gerekiyor.. Aracın içi, tepeleme koltuk dolu.. koyacak yerimde yok.. Orjinal 3 tane 2 li koltuğu elimde tutacağım..
Servisçilerin kendi aralarındaki whatsapp grupları.. 😀

Önemli olan dönüşüm yolculugu devam ederken, farklı görüşlerin , yeni ürün ve uygulamaların ortaya çıkabileceği bir sohbet tadında devam etsin. Sayfada ne kadar çok farklı bilgi toplanırsa o kadar zenginleşir.
Dediğinizden cesaret alarak, yukarıda yapıştırıcılardan bahsetmiştim.

Şimdi de araç altına yapılan yamaların Levent beyin de dikkatimizi çektiği üzere pastan korunması üzerine, düşüncemi söylemek istiyorum.

Bu tamirli alanların sadece boya ile korunması özellikle taş darbelerine karşı yetersiz kaldığından üzerlerinin,
* gres yağı,
* % 10 balmumu + % 90 vazelin karışımı veya
* MS Polimer ile 1mm den az olmamak üzere kaplanmasının faydası olmalı..
İlk iki malzemenin boşluklara akabilme özelliği var.

Pasa dayanıklı aluminium veya engebeli yerlere daha kolay uyabilen bakır levha kullanımında ise eloktrolize yol açmaması amacıyla, metal metal temasından kaçınmak yerinde olurdu..

Son düzenleme:

Şimdi de araç altına yapılan yamaların Levent beyin de dikkati çektiği üzere pastan korunması üzerine, düşüncemi söylemek istiyorum.

Bu tamirli alanların sadece boya ile korunması özellikle taş darbelerine karşı yetersiz kaldığından üzerlerinin,
* gres yağı,

Pasa dayanıklı aluminium veya engebeli yerlere daha kolay uyabilen bakır levha kullanımında ise eloktrolize yol açmaması amacıyla, metal metal temasından kaçınmak yerinde olurdu..
Reis sende taksit taksit veriyorsun tüyoları ya.. :sweatsmile:
Neyse ben Kamer i kaportacıya teslim ettim.. Kapanma var.. Kaçıyorum kapancaya..Çok fırtına oldu tekne denizde.. gitmek lazım..

Reis sende taksit taksit veriyorsun tüyoları ya.. :sweatsmile:
Fakat siz de forumu taksit taksit bile okumuyor hatta verilen trimleri teğet dinliyorsunuz. ;)

Biz rotanızı pupa yelken gidebilmeniz için arkanızdan üflesek de, siz orsa alabanda tremola da ısrarcısınız. Tabi konuya bodoslama girince olacağı buydu.. :p
Tarzınız biraz yel yeperek yelken kürek olduğundan, bumbanın ara sıra başınıza çarpması da normal.
Alın rüzgarı arkaya, açın flogu ki kelebek gibi süzülelim...⛵ :yum:

Son düzenleme:

Fakat siz de forumu taksit taksit bile okumuyor hatta yazılan trimleri teğet dinliyorsunuz. ;)

Biz rotanızı pupa yelken gidebilmeniz için arkanızdan üflesek de, siz orsa alabanda tremola da ısrarcısınız. Tabi konuya bodoslama girince olacağı buydu.. :p
Tarzınız biraz yel yeperek yelken kürek olduğundan, bumbanın ara sıra başınıza çarpması da normal.
Alın rüzgarı arkaya, açın flogu ki kelebek kelebek gidelim...⛵ :yum:
Reis reis menzil uzun zaman az yapacak bir şey yok 😅

Fakat siz de forumu taksit taksit bile okumuyor hatta verilen trimleri teğet dinliyorsunuz. ;)

Alın rüzgarı arkaya, açın flogu ki kelebek gibi gidelim...⛵ :yum:
Aman ha kavancaya dıkkat bunba o zaman tam ısırır😊😊😊

Şimdi de araç altına yapılan yamaların Levent beyin de dikkatimizi çektiği üzere pastan korunması üzerine, düşüncemi söylemek istiyorum.

* gres yağı,

Konu içine na kadar farklı uygulama detayı ve ürün bilgisi girerse o kadar faydalı olur.
Aracın iç bakım işlemleri ilerlerken birkaç kaporta problemini de tamir ettirmemiz gerekiyor. . Bu sırada işlem olarak sıraya koyduğum aracın dıştan tabanı içinde pütür ve vw araçlar da görmüş olduğum mum uygulamasını gerekli yerlere yaptıracağız. Bahsettiğiniz balmumu ve vazelin uygulaması herhalde aynı işlem.

Fakat hiç elime almamış olduğum MS Polimer' i 1mm den daha az kalınlıkta nasil uygularım , biraz heyecan verici olacak..

Dün, uzun hastalık ve kapanma sonrası ilk defa Caravelle ile yol yaptık. Citroen bizi mutlu edecek artık bunu görmeye başladık ama onun yeri hep ayri olacak.

Bugün ise yaklaşık sekiz ay yatmış ve genel bakımları araç kullanılmamış olsada yeniden yapılmış Jumper ile Düzce yoluna çıktık. Dinlediklerim, öğrendiklerim ve kullanımda görduklerim ile Düzce de iyi bir bakima sokacagim. Serviscilerin geçici çözümleri, muadil sorun çıkaracak parçaları da yenileyip aracı genel sağlığına getirip koruyucu ön tedavi uygulayacagiz.
Sonrasın da yolculuğa devam...
🖐🖐🖐

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR