Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,566
Pahallı bir ürün değil, Set fiyatı 200tl gibi

Güzel fiyat. Profil (işçilikle beraber) muhtelemen daha pahalıya gelir.

Seçtiğiniz diğer ürünler gayet güzel. Yalnız buzdolabının 90lt olmasına takıldım. Benimki yanlış hatırlamıyorsam 110 lt idi. Neden 90lt'ye dönmüşler merak ettim. Arada epeyce fark var. Manisa'da 15m2 bir kulübemiz var. Oraya 90 lt tezgah altı dolap aldık. Karavandaki malzememizi oraya sığdıramıyoruz.

Benim şansıma mıdır bilemiyorum. Sahip olduğum araçlar içinde bugüne kadar en çok masraf çıkaran araç, karavanı yaptığım Boxer oldu. En ufak ıslaklıkta ya da tozlu, kumlu zeminde patinaja düşmesi cabası. Karavan tarafını istediğim gibi yaptığım ve bir kere daha aynı çabaya girmeyi göze alamadığım için değiştirmiyorum. Çok şükür karavanla gezmeyi seven hanım bulduğum için artık satmayı da düşünmüyorum. Ama şimdiki aklım olsa kesinlikle arkadan itişli ve daha az masraf çıkaracak bir araç (Iveco?) tercih eder ve iç tasarımda biraz daha sıkıntıyı göze alırdım.

Etiketler
Güzel fiyat. Profil (işçilikle beraber) muhtelemen daha pahalıya gelir.

Seçtiğiniz diğer ürünler gayet güzel. Yalnız buzdolabının 90lt olmasına takıldım. Benimki yanlış hatırlamıyorsam 110 lt idi. Neden 90lt'ye dönmüşler merak ettim. Arada epeyce fark var. Manisa'da 15m2 bir kulübemiz var. Oraya 90 lt tezgah altı dolap aldık. Karavandaki malzememizi oraya sığdıramıyoruz.

Benim şansıma mıdır bilemiyorum. Sahip olduğum araçlar içinde bugüne kadar en çok masraf çıkaran araç, karavanı yaptığım Boxer oldu. En ufak ıslaklıkta ya da tozlu, kumlu zeminde patinaja düşmesi cabası. Karavan tarafını istediğim gibi yaptığım ve bir kere daha aynı çabaya girmeyi göze alamadığım için değiştirmiyorum. Çok şükür karavanla gezmeyi seven hanım bulduğum için artık satmayı da düşünmüyorum. Ama şimdiki aklım olsa kesinlikle arkadan itişli ve daha az masraf çıkaracak bir araç (Iveco?) tercih eder ve iç tasarımda biraz daha sıkıntıyı göze alırdım.
Araç konusunda bazen sıkıntılar olacaktır. Gezi şeklimizi eşimle çok net bir şekilde ortaya koyduk. Bu konunun bizi daha fazla etkileyeceği fiziksel ortamlarda ve iklimlerde bulunma durumumuz cok sınırlı olduğu için bu kararı verdik. Problem olduğunda farklı konularda olduğu gibi yolların çözümleri getirdigine inanıyoruz.
Buzdolabı konusunda 123 ve 138 litre modelleri var. Gerek kendi gezilerimizde gerekse forumdaki satırların arasında cok guzel, pratik ve kullanisli deneyimleri oğrendik. Daha fazla yer kaplayacak bir ürün ihtiyacimiz olmadığını düşündük.
Bilgiler için teşekkürler..

Destek için teşekkürler.
Aracımızı PSA grubundan arıyoruz, diğer alternatifler için arayışımız yok.
Buzdolabı söz konusu olmasa aslında detayli bir enerji sistemine gerek olmayacaktı.
Mevcut tedarik ettiğim ürün , Coollife Uzman Soğutma dan 12V , 90litre bir buzdolabı. ( Urun ve firma hakkinda gerek forumdaki konularda , gerekse kullanan karavancilardan görüşerek bilgi aldım. Görüştüğüm kişiler dönüşüm yaptırmışlar. Şu anda ürün 12V olarak üretiliyor. Farklı dönüşüm yerleri ile de görüşmeler yaptım. )Yurt dısı ürünlerin tutarı çok fazla olduğu için bu kararı aldık .
Tedarik ettiklerimiz...
2x200watt Monokristal Solar panel NOVACELL Premium
Meanwell 25A akü şarj cihazı
EP Solar XTRA 40A MPPT
Tommatech 700watt P series Tam Sinüs Inverter ( 220 kullanımımız olmayacak, nadir kullanımlar, notebook vb. ihtiyaç durumunda bir kenarda duruyor olmasını düşünerek)
Exide Sprinter 93Ah (C20-105ah) akü 2 adet
Alternatör şarj desteği için
Orion TR Smart 12/12 30 izolated DC to DC charter
En güçlü enerji tükettiğimiz Buzdolabı, bizim gezi alanlarımız da marketler ve yerel pazarlar yakın olduğu için, uzun süreli sabit konaklamalar yapmadığımız için sahip olacağımız hareket halindeki alternatör desteği, her pazar gezmeyi durdurarak dinlendiğimiz ve ihtiyaclarimızı cözdüğümüz kamp alanları
bu konuda sıkıntı çekmeyecegimizi gösteriyor.
Su ısıtma için enerji ve tesisat gerektiren bir kullanım düşünmüyoruz. Ocak ve solar kaynaklardan sıcak su temini, Mobil duş, Araç içinde şarjlı duş sistemi, şarjlı damacana pompası veya dalgıç pompa ile oluşturulacak mutfak suyu.
Aydınlatma da şarjlı tavan lambaları ve farklı kamp lambaları. Kapı üstü dış aydınlatma için uzaktan kumandalı , mıknatıslı, şarjlı aydınlatma,
Dai Shava S3 diesel ısıtıcı
Sabit TV ve Anten yok, yerine Tablet / Şarjlı mini projektor
WiFi anteni
Elektrik için gerekli birkaç tedarik daha yapıldı.
Kablo ve sarf malzemeleri tesisat öncesi alınacak.
Bu konudaki geldiğimiz nokta bu aşamada.
👋👋👋
Şimdiden hayırlı olsun, kolay gelsin.
elektrik sisteminiz nerdeyse benimkiyle aynı. düşünce olarak aynı şeyleri düşünmüşüz. 170w panel 100A akü ile bu yaz coollife 90 lt buzdolabı, hidrofor, aydınlatmalar ve şarj için sistem yeterli oldu. ortam ısıtıcısı için panel ve akü eklemem gerekecek.
dışardan elektrik alma altyapısı hazır. elo röle ile araç aküsünden şarj desteğini uzun yollarda kullandım. röle için bir anahtar koydurdum, her yolculukta çalışmasını istemediğim için, ihtiyaç halinde kullanmak için.
panellerin montajı için bazı araç tavanlarında tırnaklar var bunları kullanarak montaj yapabilirsiniz. kendi konumda benimkini nasıl yaptığıma bakıp fikir edinebilirsiniz.
tekrardan kolaylıklar dilerim.

Şimdiden hayırlı olsun, kolay gelsin.
elektrik sisteminiz nerdeyse benimkiyle aynı. düşünce olarak aynı şeyleri düşünmüşüz. 170w panel 100A akü ile bu yaz coollife 90 lt buzdolabı, hidrofor, aydınlatmalar ve şarj için sistem yeterli oldu. ortam ısıtıcısı için panel ve akü eklemem gerekecek.
dışardan elektrik alma altyapısı hazır. elo röle ile araç aküsünden şarj desteğini uzun yollarda kullandım. röle için bir anahtar koydurdum, her yolculukta çalışmasını istemediğim için, ihtiyaç halinde kullanmak için.
panellerin montajı için bazı araç tavanlarında tırnaklar var bunları kullanarak montaj yapabilirsiniz. kendi konumda benimkini nasıl yaptığıma bakıp fikir edinebilirsiniz.
tekrardan kolaylıklar dilerim.
Sizi takip ettim, videolar ve paykasimlardan notlarım ayrı bir klasörde duruyor.
Teşekkürler

Şimdiden hayırlı olsun Sayın Janberk. Umarım gönlünüze göre araç bulur bir an önce tamamlarsınız.
Teşekkürler, Acele etmiyoruz, aracı temin ederek bir başlarsak yaptığımız her adımı deneyerek ilerleyeceğiz.
Yapım sırasında gezilerimize de devam edebiliriz.
Akşam kafamızı sokacak bir yerimiz olursa yollarda çözüm çok.
Bu paylaşım altında bizim gibi benzer geziler yapan, yillların deneyimine sahip karavan hayatını ve gezilerini sevenlerin önerilerini önemsiyoruz.

Bir başka adım ...

Yatak

PSA araç düşüncemiz olduğu için yatağı araca paralel yerleştireceğiz. İskelet kısmı 1870 * 1180mm olacak Yatak süngeri kısmında yanlardaki pencere boşluklarını değerlendirerek ~2mt bir uzunluk yaratacağız. ( Birçok karavanda oluşturulduğu gibi)
Eklediğim videoda ki gibi düşünüyoruz.

İskelet kısmı, pencere altında 50x75 3mm et kalınlığında L profili yan kayıtlara perçin somun ile sabitlenecek.
Yatak kısmı 600x 1870 ve 580x1870 ölçülerinde iki parça olacak, ikinci kısmın araç arka kapılardaki tarafı PSA araçlardaki köşeye uygun olarak yapılacak.
Bu iskelet 25mm ve 3m et kalınlığındaki kutu profillerden yapılacak.
Bu iki iskelet parça üzerine 9mm kalınlığında kontraplak vidalanacak.

Bu şekilde amaçlanan, istenildiğinde bu yatağın araç içerisinden çıkartılarak karavanın farklı amaçlar için kullanımı, temizlik ve tamir bakım gibi durumlar. İki parça olması da kaldırıp / yerleştirirken, taşıma / saklama kolaylığı.
Bilgi almak istediğim iki konu
1. L profil üstünde bu yatak uygun şekilde ve sökmesi kolay olacak şekilde nasıl sabitlenir?( Hareket halinde problem yaşanmaması için )
2. Üstteki kontraplak yatağın alttan hava alması ve ağırlığında az da olsa azaltılması için delikler oluşturularak konması daha uygun olur mu?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Sc_0R1jFjkQ&list=PLLhAyWhGGbi6JLJBHePgsmR-jSbyC_RgO&index=21

Bir başka adım ...

Yatak

PSA araç düşüncemiz olduğu için yatağı araca paralel yerleştireceğiz. İskelet kısmı 1870 * 1180mm olacak Yatak süngeri kısmında yanlardaki pencere boşluklarını değerlendirerek ~2mt bir uzunluk yaratacağız. ( Birçok karavanda oluşturulduğu gibi)
Eklediğim videoda ki gibi düşünüyoruz.

İskelet kısmı, pencere altında 50x75 3mm et kalınlığında L profili yan kayıtlara perçin somun ile sabitlenecek.
Yatak kısmı 600x 1870 ve 580x1870 ölçülerinde iki parça olacak, ikinci kısmın araç arka kapılardaki tarafı PSA araçlardaki köşeye uygun olarak yapılacak.
Bu iskelet 25mm ve 3m et kalınlığındaki kutu profillerden yapılacak.
Bu iki iskelet parça üzerine 9mm kalınlığında kontraplak vidalanacak.

Bu şekilde amaçlanan, istenildiğinde bu yatağın araç içerisinden çıkartılarak karavanın farklı amaçlar için kullanımı, temizlik ve tamir bakım gibi durumlar. İki parça olması da kaldırıp / yerleştirirken, taşıma / saklama kolaylığı.
Bilgi almak istediğim iki konu
1. L profil üstünde bu yatak uygun şekilde ve sökmesi kolay olacak şekilde nasıl sabitlenir?( Hareket halinde problem yaşanmaması için )
2. Üstteki kontraplak yatağın alttan hava alması ve ağırlığında az da olsa azaltılması için delikler oluşturularak konması daha uygun olur mu?

Video: https://www.youtube.com/watch?v=Sc_0R1jFjkQ&list=PLLhAyWhGGbi6JLJBHePgsmR-jSbyC_RgO&index=21

Videoda profilleri alüminyum kullanmışlar, sizde alüminyum mu düşünüyorsunuz ?

Teşekkürler, Acele etmiyoruz, aracı temin ederek bir başlarsak yaptığımız her adımı deneyerek ilerleyeceğiz.
Yapım sırasında gezilerimize de devam edebiliriz.
Akşam kafamızı sokacak bir yerimiz olursa yollarda çözüm çok.
Bu paylaşım altında bizim gibi benzer geziler yapan, yillların deneyimine sahip karavan hayatını ve gezilerini sevenlerin önerilerini önemsiyoruz.
Sayın Janberk ,

Bence araba alımı işin % 60 ı , malzeme temini 30 kalanıda yapımı. Aractan sonrasını daha kolay ve hızlı halledersiniz bence

.
Janberk bey, sanırım tasarımınızla prensipte ayni olan aşağıdaki videoyu biliyorsunuzdur ?

Ahşap belki sizin için daha kolay, ucuz hatta oturaklı ve sessiz olabilirdi ?
Bu yatağın kontraplağını enlemesine elemanlara sabitleyerek iki parçalı, demonte ve havalandırıcı delikleriyle yapmak da sorun yaratmamalı ?
Sadece ahşabı nemi geçici depolayabilmesi açısından verniklemezdim.

Karavan yatakları için neden ayak yapıldığını hala çözebilmiş değilim.. Kayınpederi keresteci olanlara tabi sözüm yok.. :yum:

Son düzenleme:

Hayırlı olsun. Forumdan gördüğüm kadarı ile ciddi bir bilgi birikiminiz var. bunu aracınıza en güzel şekilde yansıtacağınız açık. şimdiden kolay gelsin. :smiley:

Videoda profilleri alüminyum kullanmışlar, sizde alüminyum mu düşünüyorsunuz ?
Bu konuda bir seçim yapmadım. Arkadaşıma ait bir atelye ve her türlü destek sözü var, kendisinde hangi malzeme varsa onu yaptırmayı düşünürüm. İkisi de mevcut ise tavsiye edilen uygun olanı , hafif ve dayanıklı olanı tercih ederim. Maliyetlerine henüz bakmadım. Ona fazla yük olmak da istemem. ( Sizin paylaşım sonrası ahşap olan benzer uygulamanın videosunu @Doğrucu Davut tekrar paylaştı )
.
Janberk bey, sanırım tasarımınızla prensipte ayni olan aşağıdaki videoyu biliyorsunuzdur ?

Ahşap belki sizin için daha kolay, ucuz hatta oturaklı ve sessiz olabilirdi ?
Bu yatağın kontraplağını enlemesine elemanlara sabitleyerek iki parçalı, demonte ve havalandırıcı delikleriyle yapmak da sorun yaratmamalı ?
Sadece ahşabı nemi geçici depolayabilmesi açısından verniklemezdim.

Karavan yatakları için neden ayak yapıldığını hala çözebilmiş değilim.. Kayınpederi keresteci olanlara tabi sözüm yok.. :yum:

Bu videoyu aslında aradım, sizin önceden paylaşmış olduğunuzu da aslında hatırladım fakat bulamamıştım. Paylaştığım videoya denk geldiğimde uygun olduğu için tercih etmiştim. Ahşap aslında daha hoşumuza gider. Yan kayıtlara L yada U profil somun perçin yapılarak da uygulama kullanışlı olabilir. Bu ahşap konusu da zaten yan komşumuzu ilgilendiriyor...:smiley:

Hayırlı olsun. Forumdan gördüğüm kadarı ile ciddi bir bilgi birikiminiz var. bunu aracınıza en güzel şekilde yansıtacağınız açık. şimdiden kolay gelsin. :smiley:
Aslında çok deneyim sahibi değilim, T5 araçta basit uygulamalar ile 4 yıldır geziyoruz. Emekli olduğum için zamanım fazla, bütçe ve yapım için yer problemim yok, destek olacak ve sık görüştüğüm işinin profesyoneli arkadaşlarım hemen yanımda.
Bir yıldır çevremde karavan yapan herkes ile görüşüyor, imkanım olanlar ile yapım sürecinde görüşüyorum.
Esas olarak da özellikle forumda benzer tarzda geziler yaptığımız uzun yılların deneyimlerine sahip karavan gezginlerinin bilgilendirmelerini okuyor, her fırsatta sorular soruyorum. Onla da beni aradığım konular için bilgi verirken arada birçok detay da yakalanmış oluyor. Güzel , başkalarının bir bakacağı karavan yapma düşüncemiz yok. En basit , karmaşık olmayan, az donanımlı bizi iki kişi gezdirecek bir araç isteğimiz var. Aslında tahminim çok da basit bir şey olacak ...

👋👋👋

Doğu Gümüş-Kişiye Özel Tasarımlar

Doğu Gümüş ürünleri 316L Çelik ve 925 Ayar Gümüş kalitesi ile üretilir. Anti alerjiktir. En hassas ciltlerde bile kesinlikle alerji yapmaz. Kararmaz, solmaz, bozulmaz işçilik ve taş kalitesiyle rakiplerinden açık ara önde olduğunu anlayacaksınız. Çelik bileklikler ile tarzınızı konuştururken gümüş kolye asaletiyle tarzınızı tamamlayacaksınız. Sevgiliye hediye edeceğiniz şık takılar, arkadaşa hediye edeceğiniz kişiye özel takılar ve son olarak birbirinden güzel sürpriz hediyelerle sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. Siparişiniz teslim edilene kadar ki her aşamasında bizlere direkt mesajla ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz size daima hizmet verecektir. www.dogugumus.com

Doğu Gümüş-Kişiye Özel Tasarımlar

Doğu Gümüş ürünleri 316L Çelik ve 925 Ayar Gümüş kalitesi ile üretilir. Anti alerjiktir. En hassas ciltlerde bile kesinlikle alerji yapmaz. Kararmaz, solmaz, bozulmaz işçilik ve taş kalitesiyle rakiplerinden açık ara önde olduğunu anlayacaksınız. Çelik bileklikler ile tarzınızı konuştururken gümüş kolye asaletiyle tarzınızı tamamlayacaksınız. Sevgiliye hediye edeceğiniz şık takılar, arkadaşa hediye edeceğiniz kişiye özel takılar ve son olarak birbirinden güzel sürpriz hediyelerle sevdiklerinizi şımartabilirsiniz. Siparişiniz teslim edilene kadar ki her aşamasında bizlere direkt mesajla ulaşabilirsiniz. Uzman ekibimiz size daima hizmet verecektir. www.dogugumus.com
Ürunleriniz ile ilgisi olmayan , hem de bilgi paylaşımı içeren bir ortamda...
Ayrıca MOTO KARAVAN başlığı altında bir de yeni konu açtığınızda göre oldukça kaybolmuşsunuz.
Ben rapor ettim ama sizde en azindan bu konudaki paylaşımınızı kaldırtıp, ilgili yerinizi arayın...

Merhaba,
Gezi ve kamp konusunda tecrubelisiniz, iyi bilgi toplamissiniz. Geriye detaylar kalmis. İhtiyaclariniza uygun guzel bir karavan yapacaginiz belli. Simdiden kolay gelsin.
Tavan sepeti yapacak olursanız en öne koymayi dusundugunuz ruzgarliktan vazgecmeyin. Ben bu hatayi yaptim ve ciddi ruzgar sesi var. Bir de teras fikri basta bana da cazip gelmisti ama araci aldiktan sonra kullandikca bu yukseklige inmek cikmak hic guvenli gorunmedi ve vazgectim.

Dizel isitici olarak ben S2 aldim ama çok soğuk havalarda yetersiz kalacaginj gordum. O kadar sogukta gezme planimiz olmadigi icin sorun etmedim ama sizin kış kampı dusunceniz varsa ve henuz cihazi almadiysaniz S4'ü de degerlendirin derim.

Yatak ölçülerini tamıtamına cikartmissiniz. Sadece şunu hatirlatmak istedim. Yatagin bas ve ayak tarafina gelen pencere veya pencere yerlerine gelecek izolasyon malzemesi ve ahşap kaplamalar 2 metreden biraz daha asagi 190dan yukari bir yatak uzunluguna izin veriyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri