Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,273
.
İsmail bey, kişilik bilgilerinizi ulu orta yazmak yerine özel mesaj atmanız bence daha yerinde olurdu ?

Janberk bey, banyo birimi kapalı olduğu zaman üstünü ve üstündeki hacmı hangi amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz ?
Davut Bey, uyarınız ve duyarlılığınız için teşekkür ederim. Çok uğraştım özel mesajla ulaşmak için ama bir türlü özel mesaj atamadım. Kişiye özel mesaj atmanın yolunu çözmediğim içindir. Eğer biliyorsanız yardımcı olmanızı rica ederim.

Etiketler
.
İsmail bey, sayfanın sağ üstünde adınızın yanındaki mektup ikonuna tıklayarak özel mesaj yazabilirsiniz. Fakat gönderiniz iletinin en altındaki ''Düzenle'' kelimesini tıklayarak hepsinden önce bu kişisel bilgilerinizi silin.
Olur da forum size daha özel mesaj olasılığı vermiyorsa ben sizin indirdiğim verilerinizi Janberk beye iletebilirim..

...
Ne olur ne olmaz diye ilettim.. :smiley:

Son düzenleme:

.
İsmail bey, sayfanın sağ üstünde adınızın yanındaki mektup ikonuna tıklayarak özel mesaj yazabilirsiniz. Fakat gönderiniz iletinin en altındaki ''Düzenle'' kelimesini tıklayarak hepsinden önce bu kişisel bilgilerinizi silin.
Olur da forum size daha özel mesaj olasılığı vermiyorsa ben sizin indirdiğim verilerinizi Janberk beye iletebilirim..

...
Ne olur ne olmaz diye ilettim.. :smiley:
Davut Bey, size tekrar çok teşekkür ediyorum. Belirtmiş olduğunuz yolu deneyerek öncelikle size özel mesaj yazmaya çalışacağım. Forum bana mesaj yazma hakkı verip vermediğini bilmiyorum. Mümkünse yazdığım mesajı ve bilgileri Janberk beye ulaştırınız. Saygılarımla..

Davut Bey, size tekrar çok teşekkür ediyorum. Belirtmiş olduğunuz yolu deneyerek öncelikle size özel mesaj yazmaya çalışacağım. Forum bana mesaj yazma hakkı verip vermediğini bilmiyorum. Mümkünse yazdığım mesajı ve bilgileri Janberk beye ulaştırınız. Saygılarımla..
Davut Bey merhabalar. Şimdi dediğiniz yolu denedim ama Forum bana özel mesaj atma gibi bir yol ve seçenek vermiyor. Bu nedenle sizden ricam beni Janberk bey ile iletişime geçirme konusunda yardımcı olmanızdır. Saygılarımla...

Merhaba 25 Ocak sonrası bir kış uykusu ile geçmiş. Mart sonuna kadar bir işlem yapmadık. Banyomuz geldi depomuza kaldırdık. Orjinal olmayan yan paneller konusu farklı düşüncelerimize rağmen olmadı. Bir şekilde zorlama planlar yapsak da sonrası ortaya çıkacak sorunlar ve plandaki uyumsuzlukları görünce kesin bir kararla marin kontra işlemine geçiş kararı verdik. Uzun süredir takibini yaptığım yerel bir mobilyacı ile devam etmeye karar verdim ve aracı atölye ye Mart ayının son haftası soktuk. Tatmin eden bir çalışma oldu. Aynı atölye de Düzce de uzun süredir çalışmalarını izlediğim , sorular sorduğum tam zamanlı karavan yaşantısı olan bir elektrik profesyoneli ile arac uygun bir plan yaparak önceden hazırladığımız kutu sistemi sökerek yerine başarılı bir şekilde yerleştirdik. Kablo görüntüsü ve karmaşası olmayan, kullanımı ve kontrolü basit başarılı bir iş gerçekleşti. Bayram öncesi aracı çıkardık, iç kısımda perde, minder, vs dekoratif işlemler için çalışma sırası artık eşimde. Bende araç altına gri su deposu, tüp bağlantısı, alarm dedektörleri, güvenlik (hırsızlık ) için donanımları yerleştireceğim.
Bayram sonrası Öz Çağrı Mühendislik den Levent Bey'e resim ve planlarımı gönderdim ertesi gün proje başvurumu TSE 'ye yaptı. Bugün verdiği irtibat kişi ile süreç konusunda bilgi almak , araç ile gidip tamamlamam gerekenleri öğrenmek için bu işlemleri yaptığı anlaşmalı servisde buluştum. Bir şey öğrenme durumum olmadan aracınızın yapımı bittiyse şimdi bakabiliriz dedi. Tüp, Ocak , kilit detaylarımın eksik olduğunu söylediğimde bunları zaten yapacaksınız bizim işimiz projenizin uygunluğunu görmek dedi. Bende kabul ettim, TSE ödemesi sonrası araca gittik ve 1 dakika sürmeyen kontrol sonrası TSE onayı süreci tamamlanmış oldu. İki güne kadar elime ulaşacak belge ile TÜVTÜRK muayenesine ve sonrasında Ruhsat başvurusuna hazır olmamı söyledi. Süreç böyle gelişince yazlık lastiklerimi taktırdım, TÜV için alt takım ve diğer kontrolleri, eksoz muayenesini yaptırdım. Hafta sonuna kadar herhalde ruhsatımızı da almış olarak korkmadan ( 6 aydır TUV süresi geçmişti ) yollara çıkabileceğiz.
Aracımız dışarıdan karavan görüntüsünde olmasın dedik ve dışında gerekli olan pasta cila dışında bir şey yaptırmayacağız. Koltuklarımız ve sürücü bölmesi için de bir işlem şimdilik düşünmüyoruz. Mevcut hali gezmemize engel değil.
Hatalarımız:
Banyomuz işlevsel olarak tam istediğimiz gibi, fakat karavanın diğer mobilyasına uyumlu olmadı. Fiber kısmını hazırlatıp işlemi mobilyacımızda yapmamız gerekiyordu. Fiberci kendi işini yaparak ben yapamam deseydi her ikimiz içinde doğru tercih olacaktı. Ama bu da gezmemize ve banyoyu kullanmaya engel değil. İhtiyaç haline geldiğinde bu kısma bir müdahelemiz olacak.
Yan paneller isteğimiz hafiflik amaçladığımız bir durumdan gelişmişti. Tam araştırmadan yaptığımız acele edilmiş bir hata oldu ( Aslında sürecimiz oldukça ağır ilerledi ) Sonuç iyi ki ısrar etmedik ve zamanında kontraya döndük.
Doğrular:
Elektrik sisteminde başlangıçtan farklı olarak Victron Orion Tr DC/ DC cihazı gemizi bir arkadaşıma vererek Havensis çift yönlü DC / DC cihaza geçiş yaptık. Takip edilebilmesi ve çift yönlü olması iyi oldu. Tamamen şarşlı aydınlatma düşünüyorduk. İk adet led tavan lambasını takmaya bizi ikna ettiler. Gerisi yine tamamen şarjlı.
Su tesisatımız yok. Gri su deposu hazır biraz gezdikten sonra takmayı planlıyoruz. Depomuz 95lt, Aracın alt yapısına uygun hacmi daha küçük ve daha ince bir depo bulursak tercih edeceğiz. Musluk ve duş şarjlı sistem. Temiz su depomuz tezgah altı 50lt. Memnun edici.

Bu başlık da daha önce paylaştım işlem öncesi boş araç ağırlığımız 2160kg dı. Bugün benzer tartı işlemini yaptırdım. 3080 kg ile iyi bir sonuç ile projeyi tamamlamış olduk. Ön ve arka aks arasındaki tartı sonuçlarında doğal olarak arka taraf da artış var . Yanların tartı dengesi ise ilk tartı ile aynı gibi Sağ ve Sol arasında 20kg fark vardı . Bugün ki tartıda sonuç benzer dengede oluştu.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar..

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225836 1

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225837 1

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225837

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225838 1

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225838 2

WhatsApp Image 2022 05 09 at 225838

Benim gördüğüm tek önemli eksik çekmece ve kapaklarda kilit yok, açılmasını hiç istemem ama yolda açıldığı zaman beni anarsın Janberk hocam :smiley:
O nun dışında elinize sağlık, sağlıkla sıhatle güzel geziler temenni ederim,
kamplarda buluşmak dileğiyle, selamlar

Benim gördüğüm tek önemli eksik çekmece ve kapaklarda kilit yok, açılmasını hiç istemem ama yolda açıldığı zaman beni anarsın Janberk hocam :smiley:
O nun dışında elinize sağlık, sağlıkla sıhatle güzel geziler temenni ederim,
kamplarda buluşmak dileğiyle, selamlar
Mıknatıslı farklı bir uygulama var. Testlerini yapım sırasında zorlu yollarda denedim. Ileri zamanlarda sorun çıkarırsa seni hatırlayacağız. 🖐

Fotolara göre güzel gitmiş çalışmanız.
Bol keyifli gezilerde size sıkıntısız eşlik etsin yeni karavanınız.
Dikkatimi tezgahtaki musluk çekti. Musluk uzantısı çok kısa görülüyor fotoda.
Yıkamada sıkıntı çıkarabilir,etrafa su sıçratabilirsiniz sanki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR