Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,274
13 ve 19mm Elastromerik kauçuk malzemeyi iki ay önce depomuza koyduk. Tavan ve kenarlardaki dikme ve kayıtlar için de 7mm Elastromerik kauçuk bantlardan aldım.
Tabanda ilk işlem sabitleme çıtaları arasına bu kauçuk malzemeyi yapıştırmadan koymak sonucu fazla degistirmiyecek düşüncesindeyim. Sonuç ta üzerine gelecek bir kat Bizofol ile taban ahşabı ve araç zemini arasında sıkışıp kalacak .
Başlangıçta hiç bir cama yalıtım yapmayı da düşünmüyoruz. Yatak kısmına en koyu film veya dıştan araç rengi beyaz bir kaplama, diğer bölmelere daha açık film çektirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca cam kırılmasına karşı bir film uygulaması da ilave olabilir.
VW Caravelle ile gezilerde aracın camlı olması içerde daha ferah bir ortam hissi veriyordu. Bunu başlangıçta kaybetmek istemedik.
Bazı camların arkasına çok güzel hafif paravan benzeri uygulamalarda kullanışlı oluyor. Kullanışlı perde uygulamaları da farklı özellikleri ile kolaylık sağlıyor.
Ben ve çocuklar iyi durumdayız..
Eşim ciddi ağrılı bir süreç de geçiriyor. 11 gün geçti ama son sekiz gün agri cok fazla. Bu gun.ilk defa dışarı bahçeye çıkarttım yürüyüş yaptırmak gerekiyor. Günes, bahçe ortamı doğal olarak iyi hissettiriyor. Yakında daha iyi olacak..

Camların yerine dıştan yapıştırmalı pleksi kullansanız nasıl olur acaba? Hem cama göre daha kolay işlenir (havalandırma açma gibi) hatta bunu yapan yerler var diye bılıyorum. Renk seçenekleride var, hemde daha estetik durur. Cama nazaran izolasyonu nasıl olur? Bilemedim.

Screenshot 2021 05 03 23 48 46

Etiketler
.
Dedantörün sübobunu kısaltmak yerine somununda yeterli yer varsa fazladan conta koymak daha akıllıca olmaz mıydı ?

İlker karavan camları da pleksiglasdan. Fakat statik elektrik yüklü kehribar gibi toz çekip daha sonra çizilebiliyorlar. Gerçi çizik özel sıvı (seyreltilmiş kloroform ?) ile yok edilebilse de malzemenin hep ıslak ve mikro elyaflı bezle temizlenmesi gerekmekte. Bir de camsız kullanımda mükemmel UV geçirgenliği yüzünden güneş yanığına sebep olabiliyormuş. Belki renkli cinslerinde olmuyordur.

Uygulanması üzerine bilgin var mı ?
Eğer cam ile arasında aralık bırakılırsa mis gibi karavan camı oldu demektir ? Tahminime göre karavan camlarında vakum olmamalı ?
Ne dersin ? 😉

Son düzenleme:

.
Dedantörün sübobunu kısaltmak yerine somununda yeterli yer varsa fazladan conta koymak daha akıllıca olmaz mıydı ?
Mest bey, Türkiye'ye gelen ithal karavanlar için çift conta kullanılması öneriliyordu. Ben amazon.de den aşağıdaki parçaları almıştım, henüz elime geçmediği için denemedim. Farklı tüpler için girişlerin hepsi var. Corona bitince yurtdışına çıkarım diyenlere faydalı olur almaları .
www.amazon.de/gp/product/B07JH9492K/

Onu almışken bir de gaz filtresi alınabinir 3 sistem kullanan cihazların uzun ömürü için ;

Camların yerine dıştan yapıştırmalı pleksi kullansanız nasıl olur acaba? Hem cama göre daha kolay işlenir (havalandırma açma gibi) hatta bunu yapan yerler var diye bılıyorum. Renk seçenekleride var, hemde daha estetik durur. Cama nazaran izolasyonu nasıl olur? Bilemedim.
İlker bey merhaba,
Uygulamayı tam bilmiyorum , plexi karavan camları konusunu biraz incelemiştim.
Karavan camının kullanımında da farklı kazanımlar olduğu doğru. Oturma grubunun olduğu yerde tercih edeceğim tek sürgülü cam dışında değişim düşüncesi olsaydı bu tür camları tercih edebilirdim. Maliyetini hic düşünmesemde bizim icin fazla bir kazanım sağlamiyor. Aracin karavan görünümünden mümkün olduğunca uzak olmasını istiyoruz. Ayrıca karavanı şu anda tatil amaçlı kullanmıyoruz. Karavan içerisinde geçirdiğimiz zaman yol almak ve akşam yorgun bir şekilde döndükten sonra uyumak. İçerde oturnak , TV seyretmek, yemek yemek ( öncesinde dışarı çıkma fırsatını yakalayamadığımız yağışlı günler hariç ) durumu çok nadir oluyor. Dinlenme günümüz olan Pazar günlerin de hep arac dışın da oluyoruz. İsteğimiz kullandığımız T5 de eksikligini hissettiğimiz ilaveler dışında ilave uygulamalardan kaçınmak.
🖐🖐🖐🙏

Mest bey, Türkiye'ye gelen ithal karavanlar için çift conta kullanılması öneriliyordu. Ben amazon.de den aşağıdaki parçaları almıştım, henüz elime geçmediği için denemedim. Farklı tüpler için girişlerin hepsi var. Corona bitince yurtdışına çıkarım diyenlere faydalı olur almaları .

Onu almışken bir de gaz filtresi alınabinir 3 sistem kullanan cihazların uzun ömürü için ;
Bu konuyu soracaktım , hemen siparişimi geçiyorum.
🙏🖐🖐🖐

Bu adapterler 14 yıldır karavanda gezerler. Bir defa kullanma fırsatım olmadı. :smiley: Bunlar Almanya’da kullanılan gaz basınç regülatörlerini Almanya dışındaki gaz tüplerine takabilmek için uygun diye biliyorum.

.

İlker karavan camları da pleksiglasdan. Fakat statik elektrik yüklü kehribar gibi toz çekip daha sonra çizilebiliyorlar. Gerçi çizik özel sıvı (seyreltilmiş kloroform ?) ile yok edilebilse de malzemenin hep ıslak ve mikro elyaflı bezle temizlenmesi gerekmekte. Bir de camsız kullanımda mükemmel UV geçirgenliği yüzünden güneş yanığına sebep olabiliyormuş. Belki renkli cinslerinde olmuyordur.

Uygulanması üzerine bilgin var mı ?
Eğer cam ile arasında aralık bırakılırsa mis gibi karavan camı oldu demektir ? Tahminime göre karavan camlarında vakum olmamalı ?
Ne dersin ? 😉

Özel bir uygulama değil Mesut abi, sadece uygun ölçülerde, uygun mastikle dışarıdan yapıştırma. Ben aracın camını sökerek düşünmüştüm ama sökmeden uygulanabilirse sizin dediginiz gibi güzel bir izolasyon olur hemde camda terlemenin önüne geçer sanırım.

Bizde benzer yerleri keşfediyoruz.. 😂
Ben aracı yaparken gizli bir göz yaptım kimlik para her şey orada, olur da aracın anahtarını kaybederiz diyerek de yedek anahtarı da gizlediğim bir yer yaptım, şeytanın aklına gelmez diye düşünüyoruz ama hırsız bu, en azından kolay bulamayacak.
Siz de aracı yaparken böyle bir şey yapma imkanınız var, selamlar

Bir cok uygulamada diesel ısıtıcı on tekli yolcu koltuğu altına yerleştiriliyor. Bendeki tekli koltuk bir alt levha ile beraber yerlestirildigi için ikili koltuk ile değişim yapilacaginda ısıticinin.sokulmesi gerekiyor. Bunun icin uygun değil. İlk olarak ayakları orjinal ile aynı olan bir tekli koltuk bakacağım.
Alternatif ön ara geçişin bulunduğu yer veya sürücü koltuğu arkasındaki yarim duş sonrasi yerlesimi uygun olan 90litre buzdolabı altın da uygun bir bölme oluşturup bu kısma koymak. Buzdolabinida biraz yukseltmis oluruz. Fakat buzdolabi altinda bir ısıtıcı da bir taraftan anlamlı gelmiyor.
Değerlendirmeleri ve farklı uygulama bilgilerini öğrenmek isterim.
Bu arada aracda çalışmaya devam ettim, artik benim müdahele etmek istemedigim kaynak ile sabitlenmis kısımların sökümüne sıra geliyor.
🖐🖐🖐

20210512 135904

20210512 150946

20210512 182131

20210512 154600

20210512 182154

20210512 183244

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri