Adım Adım Karavan'a Doğru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan janberkaydemir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 419
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,574
.
Bu eski başlıkta da ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgiler var.

Etiketler
Karavanda yataǧın nerede ve nasıl olacaǧını unuttum. Bir üyemiz kendi karavanını yaparken (üyemizin adını unuttuǧum için özür dilerim) çok önemli bir paylaşımda bulunmuştu. Arkada çapraz, yüksek yatak olan dönüşümlerde arkadaki yüksek yatak arka kapının içten açılmasını zorlaştırıyor. Üyemiz arka kapıdaki açılacak yeri yükseǧe alarak bu sorunu çözmüştü. Aynı şeyi bende karavanımda yaptım. Kapıların özellikle acil durumlarda çok çabuk içten açılabilmesi çok önemli. Sizde belki bu sorun olmayabilir ama önemli bilgileri tekrarlamakta fayda var.

Benim araçta.

Ustam hem açma kolunu yukarı taşımış hem de eski usul mekanik (elle açılıp kapatılabilen) kilit haline getirmişti.

DSC 0154

Bu gün mutfak su tesisatı için çok hoşuma giden aşağıdaki uygulamaya denk geldim. 50 litrelik tezgah altı temiz su deposu ile çok yakın bir çözüm yapıyorsak da, uygulama güzel düşünülmüş...

Harika temiz su zm

Bu gün mutfak su tesisatı için çok hoşuma giden aşağıdaki uygulamaya denk geldim. 50 litrelik tezgah altı temiz su deposu ile çok yakın bir çözüm yapıyorsak da, uygulama güzel düşünülmüş...

Aslında forumda buna benzer bir çözüm çok zaman önce paylaşılmıştı ama şimdi tekrar bulmam zor. VW türü bir araçta birisi temiz birisi pis su için iki tane 30 lt.lik bidon tezgah altına yerleştirilmiş ve temiz su deposuna bir dalgoç motor sallandırılmıştı. Motor musluktaki anahtardan açılıp kapatılıyordu. Altına yazılan yorumlardan birisinde musluğun üzerindeki anahtar yerine bir dikiş makinesi pedalıyla çok daha az su kullanımının mümkün olduğu belirtilmişti.

Sizin paylaştığınızda temiz su için bir damacana ve pompa kullanılmış. Daha mekanik (ve bence daha az verimli) bir çözüm.

Aslında forumda buna benzer bir çözüm çok zaman önce paylaşılmıştı ama şimdi tekrar bulmam zor. VW türü bir araçta birisi temiz birisi pis su için iki tane 30 lt.lik bidon tezgah altına yerleştirilmiş ve temiz su deposuna bir dalgoç motor sallandırılmıştı. Motor musluktaki anahtardan açılıp kapatılıyordu. Altına yazılan yorumlardan birisinde musluğun üzerindeki anahtar yerine bir dikiş makinesi pedalıyla çok daha az su kullanımının mümkün olduğu belirtilmişti.

Sizin paylaştığınızda temiz su için bir damacana ve pompa kullanılmış. Daha mekanik (ve bence daha az verimli) bir çözüm.
Dalgıç motorlu çözüm uygulaması çok yaygın. Bizde ilk zamanlar bu şekilde çözdük. Bu pompa şarjlı bir cihaz, açma kapaması var. Açtığınızda belli bir süre sonra kendiliğinden de kapanıyor. ( Bir sürahi 1,5lt kadar aktığında) mekanik çalışmıyor. Bizde tezgah altı 50lt bir depoda kullanacağız. Cihaz tek dolum şarjda 75 litre kadar su pompalıyor. Uç yıldır evde damacanalarda kullanıyoruz , arıza yapmadı , her yerde bulunabilen bir ürün.

.
Dalgıç pompanın debisi, benim kullanım tarzıma fazla geliyor. Zaten suyu kapağı delik yarım litrelik pet şişesi ile kullanmaya başlamamın asıl çıkış sebebinin bu olduğunu yazmıştım. Yoksa sonuçta mutfak+hijyen gereksinimi için günlük >5lt/kişi değerine ulaşamazdım.
Karavanımı kendim yapsaydım sanırım sizin gibi debisi yüzünden en azından bu USB pompalı damacana çözümünü tercih ederdim.

Yalnız yukarıdaki çözümde sifon yok.
Kanımca ~20 litre üzeri gri su için de sabit depo daha yerinde olmalı ?

Duşsuz karavanımın 40 litrelik gri su deposunu tek kere yerine, sıklıkla aracımın altına sürdüğüm tuvalet kaseti ile boşaltmaktayım. Tek taşla iki kuş vurabildiğim bu pratik tarzda, boşaltılacak günlük siyah+gri su toplam hacmı 12-13 litreyi geçmemekte !

Karavanda, enerjide olduğu gibi su ekonomisinde de önce tüketim üzerine odaklanmanın avantajları olmakta. Sizin de ayni düşüncede olduğunuzu bildiğimden destek amaçlı yazayım dedim.
Sanırım bol tekrar etmem göz çıkarmıyordur ? 😋

Son düzenleme:

.
Dalgıç pompanın debisi, benim kullanım tarzıma fazla geliyor. Zaten suyu kapağı delik yarım litrelik pet şişesi ile kullanmaya başlamamın asıl çıkış sebebinin bu olduğunu yazmıştım. Yoksa sonuçta mutfak+hijyen gereksinimi için >5lt/kişi değerine ulaşamazdım.
Karavanımı kendim yapsaydım sanırım sizin gibi debisi yüzünden en azından bu USB pompalı damacana çözümünü tercih ederdim.

Yalnız yukarıdaki çözümde sifon yok.
Kanımca ~20 litre üzeri gri su için de sabit depo daha yerinde olmalı ?

Duşsuz karavanımın 40 litrelik gri su deposunu tek kere yerine, sıklıkla aracımın altına sürdüğüm tuvalet kaseti ile boşaltmaktayım. Tek taşla iki kuş kurabildiğim bu pratik tarzda, boşaltılacak günlük siyah+gri su toplam hacmı 12-13 litreyi geçmemekte !

Karavanda, enerjide olduğu gibi su ekonomisinde de önce tüketim üzerine odaklanmanın avantajları olmakta. Sizin de ayni düşüncede olduğunuzu bildiğimden destek amaçlı yazayım dedim.
Sanırım bol tekrar etmem göz çıkar mıyordur ? :yum:
Resimdeki uygulamada belirtmek istediğim şarjlı pompanın altına piyasada satılan damacana kullanılmasıydı. Bu bir yükseklik sağlasa da damacananın tezgah üstü kalan kısmı çalışma alanını daraltmak da. Sifon ve gri depo sabitleme olmaması ugulama hatası.

@Doğrucu Davut , Mutfak tezgahınız altında temiz ve gri su uygulaması ne şekilde.?

Biz araç için özel kendimize uygun sabit bir banyo yaptırdık. Resimdeki gibi alt kısma portatif wc'yi raylı bir sistem ile yerleştireceğiz.
Araç altına sabit depo bende istemiyordum . Sizin gibi araç altına sürülen 40 litre tekerlekli yada ince şemsiye altı kare su depolarını düşündüm. Bu bizi bir sürü tesisat malzemesinin bakımı , kontrol ve kurulumundan kurtaracak. Sizin gibi sıklıkla araç altına sürmek de benim için pek sorun değil. Fakat mutfak tezgah altında ikinci bir kirli su deposu yeri oluşturmak (yer kaybı) ve bu deponun da boşaltması ile ilgilenmek düşündürdü Kararımızı vermedik...
Banyoyu salı günü teslim aldığımızda yola karar vereceğiz...

IO3FYoehw9NKVIe8qexLFGaugw1625 h914 noauthuser0

ISwlGNrUaAClqc2uvG3eW2lH8Aw515 h914 noauthuser0

İç kısım aşağıdaki şekildeki yekpare yarım uygulama üst kısma kadar devam edecek. ( Tamamen beyaz ), yan lavabo ve yanları alt tarafta ayakların rahat hareketliliğini sağlamak için yarım boy olacak. Üst taraf açılır kapak aynı zamanda kapalı durumda tezgah olacak..

Nc ohcmiow ZbAPk4AX8eeUFi nc htscontentfesb4 2

.
Sanırım ifade tarzım yanlış anlaşılmama yol açtı. :rolleyes:
Benim kırkar litrelik temiz ve gri su depolarım mutfak tezgahının altında, yani araç içinde. Gri su deposunun çıkışı arka tekerleğin önünden dışarıya açılmakta. Kaset dediğim portatif tuvaletin alt bölümü. Günlük on litreyi geçmeyen gri suyu boşaltmak için de zaten yine çoğunlukla günlük boşalttığım bu tuvalet kasetini kullanmaktayım. Yani kaset sadece birkaç dakika için araç altına sürülmekte..
Bu çekme karavan altı çözümden farklı, kombine amaçlı bir tarz.

Portapotti165qube unterteil

Tuvaletin üst bölümünde su olmadığını yazmıştım, Islak tuvalet kağıdı ve temizlik amacıyla yarım litrelik delikli pet şişesi kullanımı yüzünden kaset zaten pek dolmamakta. Koku ve ağırlık sorununu büyütmeyeler için, ~18 litre hacımlı kaseti iki günde bir tuvalete taşımak bile sorun olmayabilir.
Abarttığım sanılmasın dışarıda yenildiği durumlarda bu opsiyonu kullanmak daha kolay. Fazla geldiğini görünce gri suyu durdurmak da zaten her zaman olası.

Tabi kampingleri terk ederken gri su mazgalı önünde sıra beklemeye de gerek kalmıyor. 😉
Bu da tüketimini ön plana alıp sistemini kuranlar için işin süksesi olmakta..😋

Slogan kısaca: Tuvalete boş gitmeyelim !

Son düzenleme:

.
Sanırım ifade tarzım yanlış anlamaya yol açtı. :rolleyes:
Benim kırkar litrelik temiz ve gri su depolarım mutfak tezgahının altında, yani araç içinde. Gri su deposunun çıkışı arka tekerleğin önünden dışarıya açılmakta. Kaset dediğim portatif tuvaletin alt bölümü. Günlük on litreyi geçmeyen gri suyu boşaltmak için de zaten yine çoğunlukla günlük boşalttığım bu tuvalet kasetini kullanmaktayım. Yani kaset sadece birkaç dakika için araç altına sürülmekte..
Bu çekme karavan altı çözümden farklı, kombine amaçlı bir durum.

Ekli dosyayı görüntüle 638030

Tuvaletin üst bölümünde su olmadığını yazmıştım, Islak tuvalet kağıdı ve temizlik amacıyla yarım litrelik delikli pet şişesi kullanımı yüzünden kaset zaten pek dolmamakta. Koku ve ağırlık sorununu büyütmeyeler için, ~18 litre hacımlı kaseti iki günde bir tuvalete taşımak bile sorun olmayabilir.
Abarttığım sanılmasın dışarıda yenildiği durumlarda bu opsiyonu kullanmak daha kolay. Fazla geldiğini görünce gri suyu durdurmak da zaten her zaman olası.

Tabi kampingleri terk ederken gri su mazgalı önünde sıra beklemeye de gerek kalmıyor. 😉
Bu da tüketimini ön plana alıp sistemini kuranlar için işin süksesi oluyor..😋
Tecrübeli karavancıdan tüyoları alıyoruz. :smiley:

.
Teşekkürler Yücel bey. Zaten yazarken siz aklıma geldiniz.
Metod tam sizin için biçilmiş kaftan olmalı..

Bu tarzda mühimmat 😉 gayet akıcı olduğundan, kaseti ekstra temizlemeye pek gerek kalmıyor.

Son düzenleme:

.
Sanırım ifade tarzım yanlış anlaşılmama yol açtı. :rolleyes:
Bu çekme karavan altı çözümden farklı, kombine amaçlı bir tarz.

Ekli dosyayı görüntüle 638030

Bu da tüketimini ön plana alıp sistemini kuranlar için işin süksesi olmakta..😋

Slogan kısaca: Tuvalete boş gitmeyelim !
Portatif tuvaletin temiz su kısmını boş tutmayı hiç düşünmemiştim. Bu gereksiz ağırlığı taşımamak ve rahat kullanım bilgisi iyi denk geldi. 👏👏👏 İyi bir bonus sahibi olduk...
Grı su deposunun arka teker önünden tahliyesi tabandan mı ? araç yanından mı ( Bu şekilde iki örnek gördüğüm için sordum) ?

Grı su deposunun arka teker önünden tahliyesi tabandan mı ?

Evet tabandan. Alışılmış tarz yani.

Sizin duş kabini de gayet afilli gözüküyor.. 😎
Sanırım ilgilenenler olabilir. Biraz bahsedebilir misiniz ?
Galiba benzersiz veya prototip. Yoksa seri üretimi düşünülüyor mu ?

Son düzenleme:

Evet tabandan. Alışılmış tarz yani.

Sizin duş kabini de gayet afilli hani.. 😎
Sanırım ilgilenenler olabilir. Biraz bahsedebilir misiniz ?
Galiba benzersiz veya prototip. Yoksa seri üretimi düşünülüyor mu ?
Son detaylar ve iç kaplaması için bekliyorum. Mevcut halini cuma günü gördüm.
Tüm ölçülendirmeleri yaparak taslak resimlerini ben çizdim.
Araç içi ferahlık sağlaması için yarım boy konusunda kararımızı vermiştik. Yukarısının tezgah halinde olması, içeride detaylı su tesisatının olmaması çıkış noktamızdı.
Lavabo musluğu mutfak da olduğu gibi şarjlı pompa olacak. Su eviye altı yada oturma kenarındaki uygun bir depodan sağlanacak. Sıcak su ise solar torbalar yada ocaktan ısıtma ile hazırlanacak. Yine şarjlı mobil duş başlığı ile kullanılacak. Ben forumdan edindiğim kapağı delikli pet şişe yöntemi ile alıştığım uygulamaya devam ederim. Tahliye için araç altına bir depo takılacak gibi görünüyor. PSA için en küçük 90 litre bir depo bulabildim. Her gün en kötü ikinci gün boşaltım yaptığım için sorunda olmayacağını düşünmek istiyorum.
İç kısımda portatif tuvaleti öylesine ortaya yerleştirmek istemedik, oturma yerinin altındaki boşluğa dış taraftan kapaklı bir bölme oluşturduk. Burada 100kg ağırlığa kadar uygun olan sanayi tipi ray ile hareket edecek. ( Temiz su bölmesinde su bulundurmama bilginiz bonus olarak bu kısımda işimize yarayacak. ) Esas kullanım zamanı olan gece, üst tezgah da bir işlem yapılmasına ve açmaya gerek kalmadan kullanıma uygun olacak.
Usta yapabileceğini söyleyince siparişimizi verdik.
Örnek olarak sergiler ve bir seri üretim yapar mı bilemiyorum. Beni ilgilendiren kısmı beklentilerimizi karşılaması.
Hafta sonuna kadar teslim alırsam fotoları paylaşırım.

H56c4e15dc71d42cea2873c2764b298ebk

🖐🖐🖐

Son düzenleme:

.
Portatif tuvaletin su haznesinde bir iki litreden fazla suyun olmaması, beklendiği üzere ileri-geri hareketini oldukça rahatlatmakta. Üç yaprak tuvalet kağıdını altlık olarak kullanınca da kişi başı günlük toplam su tüketimi, beş litre sınırında kalıyor.
Bütün bunları kapağı delikli pet şişesine borçluyuz.
Herneyse..

Duş kabininizin monoblok yapısı gayet yerinde olmuş. Tabanının yere boşluksuz konumlandırılması ise olası çatlamayı önler diye düşünüyorum.
Kullanım dışı işlevsiz kalan duş kabininin üst bölümünden nasıl faydalanmayı düşünüyorsunuz ? Tabi ferahlık bile bir kazanç.
Belki basit bir eskiz fena olmazdı..

Böyle bir polyester çalışmasını Almanya’da yaptırma ücretiyle, Türkiye’de tüm karavanınızı düzebilirsiniz..😊

Boiler için ne düşünüyorsunuz. Bence yazları sanıldığı kadar gerekli değil.
Islak kağıt bezle ön temizliği yapılan bulaşıkları yıkamak zaten sorun olmadığı gibi, birkaç litre ile alınan duş suyunu 20 lerden 30 derecelere çıkarmak ocakta ısıtılan sadece bir çaydanlığa bakmalı.

,..
Seneler boyunca konforuna alıştığımız ev yaşamından, ondan defalarca daha dar ve kısıtlı karavan yaşamına geçmeyi, yani bu büyük dönüşümü yadırgamıyor, üstelik severek yapıyorsak, birkaç dakika için suyun şişeli kullanımını da dert etmek öyle pek anlamlı olmamalı ?
Bence; A diyen, B demeli yahut diyebilir..
Sözüm meclisten dışarıydı..🤨🙂
Tabi çağdaş kullanım tarzıyla kampinge giren çekme karavanların durumu farklı.

Karavanda su ekonomisi için yeni bir başlık açmak fena olmayacak galiba ?
Gerçi forum tınn tınn ötüyor..

Son düzenleme:

Bu kadar minimal bir karavan projesinde ,üç sistem buzdolabı kullanıp enerji sistemi kurnadan devam etseniz nasıl olurdu? Şahsen ben dometic üç sistem buzdolabı kullanıp,sadece araçdan şarj olacak 100 amperlik bir ilave akü ile idare edebilmeyi umuyorum.

Bu kadar minimal bir karavan projesinde ,üç sistem buzdolabı kullanıp enerji sistemi kurnadan devam etseniz nasıl olurdu? Şahsen ben dometic üç sistem buzdolabı kullanıp,sadece araçdan şarj olacak 100 amperlik bir ilave akü ile idare edebilmeyi umuyorum.

Buzdolabı gezilerimizde çok önem verdiğimiz bir yer tutmuyor. @Doğrucu Davut ' un eski paylaşımlarında ifade ettiği gibi tüm marketlerin buzdolapları aynı zamanda bizim gezi tercihlerimizde ve rotalarımızda hep yanı başımızda. Uygun fiyatlarda üç sistem buzdolabı o dönemde bulsaydık çekincesiz onu da kullanırdık. 12V olarak ve 220v ile de çalışan aldığımız buzdolabı (90lt) Manisa da üretiliyor. Kasa Çin den geliyor ve gümrüklü sahada en baştan 12v montajı yapılıyor. Fiyatları da o dönemde uygundu. Forum sayfalarındaki okumalarımda bu firmanın cihazlarını kullanan ulaşabildiğim tüm karavan sahipleri ile iletişim kurdum. Ortalama bir memnuniyet görünce satın alımı da yaptık.
Enerji sistemi kurmadan T5 ile fazlaca gezdik. Sevdiğimiz rotalar sağlığımız yerinde olursa uzun kilometre ve uzun süreli olacak gibi. Kullandığımız şarjlı ürünlerin sayısı oldukça fazla. Günlük yer değiştirme mesafemiz çok fazla olmuyor. Kamp alanlarını da bizim için dinlenme , eğlence ortamı ve buraya gitmeliyiz dediğimiz listelerimizde yer alan bir yer değilse tercih etmiyoruz. İhtiyacımız gerekli düşüncesi ile bu sistemi tercihini ettik.
Tabi ki ileriki zamanlarda sizin tespitinizin, bizim kullanımımıza uygulanır olduğunu deneyimleriz. Böyle olması bizi her halükarda daha mutlu eder.

Selamlar , Sizlere de keyifli geziler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri