Adım Adım LPG li Karavan Isıtma Sistemi Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bahcecim Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 32
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 51,980

bahcecim

Kamp II
Yer
İstanbul
Web
www.kamp-karavan.com
Ayrıntılarıyla LPG'li karavan ısıtma sistemi montajı açıklanmıştır. Montajı çok basittir.

[attachment=1]
Montaj yapılacak araç...

[attachment=2]
Montaj yapılacak bölüm...

[attachment=3]
LPG tankı. Bu tank ocak, ısıtıcı ve duş sistemi için kullanılacak. Böylece tek bir kaynaktan tüm karavanın ısınma sorunu çözülüş olacak. Tank için selonid valf ile tüm güvenlik önlemleri alındı. Karavan içerisine yerleştirilen anahtar ile tüm gaz akışı tek bir hamle ile kesilebiliyor.

[attachment=4]
Isıtıcımızın kablo bağlantıları uygun bir biçimde yapılıyor.

[attachment=5]
Sıcak hava giriş ve soguk hava emiş kanalları takılıyor.

1

2

3

5

8

Etiketler
Ynt: Adım Adım LPG li Karavan Isıtma Sistemi Montajı

[attachment=1]
Termostat uygun yere takılıyor.

[attachment=2]
Arka bağlantı hortumları takılıyor.

[attachment=3]
Eksozlar takılıyor.

Ve ısıtma sistemi kullanıma hazır.

www.pro-pex.com

9

10

11

Metin Bey merhabalar bu lpg tankıdan ocak, ısınma, sıcak su ve varsa lpg li çalışan diğer cihazlar için gaz dağılımını gösteren bir şema varmı acaba. Montajı nasıl yapılıyor? Daha doğrusu Lpg tankından tüketim yapan cihazlara dağılım nasıl hallediliyor? Bu konuda detaylı bilginiz belge veya dökümanınız varsa paylaşırsanız sevinirim.
iyi akşamlar,

Merhaba;

Bu sistem için genellikle minik bir LPG tankı aracınıza takılıyor. 8mm'lik bakır boru montaj için kullanılıyor ki T bağlantılar rahalıkla yapılabilsin. Ne yazık ki bizim ustalarımıza iş yaptırmak bazı konularda çok zor oluyor. Siz istediğinizi söyleseniz bile, bildiklerini uygulamaktan çekinmiyorlar ve akıl vermeyi ihmal etmiyorlar.

Yapılması gereken bağlantıda her cihaz için mutlaka ayrı ayrı hat çekilmesi ve her cihazın ağzına ayrı ayrı dedantör takılmasıdır.
Aksi durumda, su ısıtıcınız çalışırken ocağı açarsanız veya gece ortam ısıtıcınız çalışırken su ısıtıcınız devreye girerse gaz basıncı düşer ve cihazlardan birisi arıza uyarısı verir. Böylece gece yarısı soğuktan donmuş bir şekilde üşüyerek uyanabilirsiniz. Bu durumda sorun cihazlarınızda değil, montaj şeklindedir.

Dediğim gibi, herbir cihaz için ayrı bakır boru çekilmeli ve her cihazın girişine dedantör takılmalıdır. Böylece kamplarda çok verimli biçimde sıcak su, sıcak ortam veya ocak bağlantınızı kulanabilirsiniz.

Yine desteğe ihtiyaç duyarsanız lütfen temasa geçiniz.

www.pro-pex.com

Baglanti1

Metin çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için ama şunu bir açıklığa kavuşturalım kullanılan LPG tankı bizim bildiğimiz vede evlerimizde kullandığımız 12 kg'lik tüp mü veya piknik tüp olarak tabir edilen küçük tüp mü? Yoksa LPG li araçlardaki yakıt tankı mı? Çünkü şemadaki tank bildiğimiz ev tüpü gibi görünüyor.

Eğer mutfak tüpü kullanırsanız ayrıca bir dedantör kullanmanıza gerek yoktur. Mutfak tüpü çıkışında zaten dedantör olduğu için basınç düşürülerek çıkış alınır. Fakat tek bir mutfak tüpü ile 1'den fazla cihazı çalıştırmak isterseniz basnıcın düşmesi sebebiyle verim alamazsınız ve yukarıda yazdığım arızalar ile karşılaşırsınız.

Olması gereken, minik LPG tankı ve her bir cihaz için ayrı hat çekip, uçlarına ayrı ayrı dedantör montajıdır.

Biz fotoğraflarda gördüğünüz gibi, LPG tankı ve her bir cihaz için ayrı hat kullanarak dedantör kullanmayı öneriyoruz.

İyi günler dilerim.

Metin Bey çok çok teşekkür ederim bu güzel aydınlatıcı bilgilerinizden ötürü. O zaman Lpg tankını ve tesisatını yapacak bir usta lazım. Çünkü sizinde bahsettiğiniz gibi ustalar bu konuda çok çekingen ve değişik alternatiflere gönderme yapmaktalar. Ve tabiki bu lpg tüpünü doldururken soru sormayan bir Lpg dolum istasyonu aramak ve bulmak lazım (bu iş için LPG dolum istasyonlarının fazla hassas ve seçici olduğunu kendi sorgularımdan öğrendim).

Ben daha soru soran LPG istasyonu görmedim :smiley:

LPG ustaları "çok bilmişlik" yapmayı çok seviyorlar. "Öyle olmaz" deyip çözüm bulmak istemiyorlar. Zira 400 liraya komple sistem takıyorlar, böyle bir işlem için çok az para alackalarını biliyorlar, yapmak istemiyorlar.

Kolay gelsin. Sistem kurulunca çok verimli oluyor.

Pro-pex'in yeni ürünü satışa çıkmıştır. Bu ürün hem elektrikli, hemde LPG'li olarak çalışmaktadır. Kamp alanlarında 220V ile ısınma sağlanırken, elektrik olmayan yerlerde LPG tankınızı kullanabilirsiniz.

http://www.pro-pex.com/air-heaters.htm

hs2000e.jpg

Metin bey , fiatı hakkında bilgi verebilirmisiniz, ve siz takdırdınız mı ? Takmayı beceremezsek, bu biligiler ışığında yaptıracağımız bir yer bulabilirmiyiz.
İlhan GÜNEŞ

Bu konuyu ilk defa bugün karavanı ile seyahat eden birinin önerisi ile incelemeye başladım, ilk olarak bu konu gözüme çarptı.
Arkadaşlar edindiğim bilgi üzerine tüpgazlar LPG değil sistem LPG üzerine değil, ozaman ısıtma sistemi için yakıtı akaryakıt istasyonundan değil tüpgaz bayilerinden alacağız, tüpler bir anda biter herhangi bir yaylada saat 3te biterse ne yaparız. Benim öğrendiğim kadarıyla şuanda LPG ile ısıtmak için yurtdışında akrabamız olması gerekiyor. Bu sistemin maliyeti uygunmu değilmi

Merhaba,

Yukarıda montajı yapılmış olan sistem LPG ile çalışmaktadır. LPG istasyonularındaki gaz ile tüpgaz içindeki gazların farkı içindeki bütan miktarıdır.
Her iki gaz tipi ile de sorunsuz çalışabilmektedir.

Yukarıdaki karavanda ortak kullanılan LPG tankı hem OCAK, hem BANYO - SIcak su, hem de ocak gazı için kullanılmaktadır. Böylece ayrıca bir tüpgaz hacmine gerek yoktur.

Kullanan kişi bir depo LPG'yi aylarca bitiremediğini belirtmekte.

Sevgiler.

Ben biraz muhalefet yapacağım kusura bakmayın ama termostat uygun yerde değil en uygunsuz yerde sıcak hava yukarıya çıkar altta üşürsünüz yere koyarsanız çok fazla çalışır hem cam açmak zorunda kalır hemde fazla yakıt tüketirsiniz. Bunun için en uygunu yatağınızın seviyesi veya oturma grubunun seviyesinin olduğunu düşünüyorum.

karagozlers' Alıntı:
Ben biraz muhalefet yapacağım kusura bakmayın ama termostat uygun yerde değil en uygunsuz yerde sıcak hava yukarıya çıkar altta üşürsünüz yere koyarsanız çok fazla çalışır hem cam açmak zorunda kalır hemde fazla yakıt tüketirsiniz. Bunun için en uygunu yatağınızın seviyesi veya oturma grubunun seviyesinin olduğunu düşünüyorum.

Fotoğrafta termostat olarak belirtilen aparat yalnızca "ısı kademe ayar düğmesi" de olabilir. Bu tür aygıtlarda termostat genelde aygıtın kendi üzerinde, hava emiş bölümüne yakın bir yerlerde olabiliyor. Önce bu konuyu öğrenmek gerekiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri