Afetten Dolayı, O1 Belgeli, 750kg Altı Çekme Karavan Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan babyloniv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,123

babyloniv

Yeni Üye
Merhabalar,
6 Şubat tarihindeki depremden çok şükür sağ kurtulduk. Gaziantep İli, Araban İlçesinde öğretmen olarak görev yapıyorum. İlçede yıkılan bina az ancak hasar gören bina çok. MEB 1 ayda okulları açmak istediği için kalacak yerimiz olmadan göreve başlamak zorunda kaldık. Konteyner gibi imkanlar bizim ilçemizde olmadığı için başımızın çaresine bakmak zorundayız.

Bu minvalde, çekme karavanda 4 ay yaşama zorunluluğumuz mevcut. Güneş panelli, inverter sistem bulunan, 2 kişilik, duş sistemi bulunan orta halli bir karavan almak istiyoruz. Dingil taşıma kapasitesinin 1000 - 1300KG arasında olması gerektiği konusunda tavsiye aldık. Karoserin en az 5cm yalıtımlı bir materyalden olması gerektiği konusunda tavsiye aldık, 2-3 cm kompozitler yazın yakıp kışın donduruyormuş.
Kısacası; Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında 4 ay konaklayacağımız, şasesi, aksı, dingili, freni güvenli, dış kaplaması su almayan içimize sinecek sığınacağımız bir karavan arıyoruz. Gerçekten tecrübelerinize ve bilgilendirmenize ihtiyacımız var. Şimdiden hepinize teşekkürler.

5 cm'lik kalınlık şu anda üretim yapan firmaların çoğunda yok. Bu toplam yaşam alanından 10 cm çalacağından böyle bir karavan gerçekte pek tercih edilmiyor. Benim Güney karavanımın kalınlığı yalnızca iki santim olmasına rağmen kışın donmuyor yazın yanmıyoruz. Beş CM lik kalınlığı ancak konteynerde bulabilirsiniz.
Sevgiler.

Karavanda yaşamanın her gün atıkları boşaltmak gibi teknik zorluklar da var. Bir konteyner ev bulabilseniz günlük yaşamda çok daha rahat edersiniz. Duş sistemleri kışın siz karavanda yokken donabildiği için karavanda duş konusu da sıkıntılı. Bunun atıksu konusu da var. Yani karavan ancak duş tuvalet gibi konuları dışardan rahatça halledebildiğiniz bir durumda düşünün.

5 cm'lik kalınlık şu anda üretim yapan firmaların çoğunda yok. Bu toplam yaşam alanından 10 cm çalacağından böyle bir karavan gerçekte pek tercih edilmiyor. Benim Güney karavanımın kalınlığı yalnızca iki santim olmasına rağmen kışın donmuyor yazın yanmıyoruz. Beş CM lik kalınlığı ancak konteynerde bulabilirsiniz.
Sevgiler.
Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Prefabrik ya da konteyner bulma imkanımız olsa karavan arayışına girmeyecektik. Yaşadığımız bölge birazcık kuş uçmaz kervan geçmez olduğu için konteynerlar gelene kadar 2 3 ay geçecek o da şanslıysak bize de gelecek. Tuvalet ve duşu sürekli kullanmayı planlamıyoruz. Arkadaşlarımızın evinde ya da çalıştığımız kurumda bu tür ihtiyaçlarımızı giderebiliriz ancak yine de aldığımız karavanda böyle imkanların da olmasını istiyoruz. Önceliğimiz aks-dingil-fren-stabilite ve su/nem geçirmezlik.
2020 - 2022 üretim NK ve Caretta modellere bakıyoruz. Su/nem alarak canımızı sıkmayacak, max 90km hızla giderken mümkün mertebe güvenli sürüş sistemine sahip bizi üzmeyecek bir model arıyoruz. 400lere çıkabilsek ithal bakacağız ama bütçe 250 en fazla 260.

Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim. Prefabrik ya da konteyner bulma imkanımız olsa karavan arayışına girmeyecektik. Yaşadığımız bölge birazcık kuş uçmaz kervan geçmez olduğu için konteynerlar gelene kadar 2 3 ay geçecek o da şanslıysak bize de gelecek. Tuvalet ve duşu sürekli kullanmayı planlamıyoruz. Arkadaşlarımızın evinde ya da çalıştığımız kurumda bu tür ihtiyaçlarımızı giderebiliriz ancak yine de aldığımız karavanda böyle imkanların da olmasını istiyoruz. Önceliğimiz aks-dingil-fren-stabilite ve su/nem geçirmezlik.
2020 - 2022 üretim NK ve Caretta modellere bakıyoruz. Su/nem alarak canımızı sıkmayacak, max 90km hızla giderken mümkün mertebe güvenli sürüş sistemine sahip bizi üzmeyecek bir model arıyoruz. 400lere çıkabilsek ithal bakacağız ama bütçe 250 en fazla 260.
NK dan çok insanların canı yandı benim bildiğim. Başoğlu, Erba, Saly ve Güney karavan tavsiye ederim. Karavanda yaşamanın teknik zorlukları vardır. Umarım rahat edesiniz.

NK dan çok insanların canı yandı benim bildiğim. Başoğlu, Erba, Saly ve Güney karavan tavsiye ederim. Karavanda yaşamanın teknik zorlukları vardır. Umarım rahat edesiniz.
NK'dan durup durup kaçın..
Şu anda Bursada (gizli) bir ortaklıkla karavan imalatına devam ediyor.

Diğer markalar, Güney hariç konforlu karavanlar, ama çok pahalılar.
Güney bile, zannederim 180B civarı fiyat çekiyor..

Karavanlar devamlı konaklama için pek tavsiye edilemez.
Biraz kütüktür (Ağırlığı 1.5 ton civarı) ama ERBA 5.25 bulursanız alın,
kısmen ferahtır.

Konteynerin gelişi 2-3 ay demişsiniz,
bu devletin vereceği konteyner için mi geçerli ?
Eğer ücreti ile piyasadan temin edebiliyorsanız,
konteyner almanızı öneririm, rahat edersiniz.

Bu arada, 2 KW lık , orijinal bir webasto veya emsali eberspacher ile rahat ısınırsınız.
Benim 4.72 karavanda Ankara kış seyehatimde, ısıtma yeterli geliyor
ve otomatiğe geçiyordu, bilginize.

Kararınız hayırlı olsun.
Deprem felaketi için de tüm Milletime geçmiş olsun diyorum, baş sağlığı diliyorum.
Çok büyük acı, bir dede (Yaş 74) olduğum için de, özellikle sakatlanan ve
öksüz-yetim kalan yavrulara çok acıyorum ..

Allah Devletimin, Milletimin yardımcısı olsun.

Son düzenleme:

kısmen ferahtır.

Bu arada, 2 KW lık , orijinal bir webasto veya emsali eberspacher ile rahat ısınırsınız.

Kararınız hayırlı olsun.
Deprem felaketi için de tüm Milletime geçmiş olsun diyorum, baş sağlığı diliyorum.

Merhaba, konteyner alsak bile koyacak yer yok ilçede. Elektrik su tesisatı yapacak alet cihaz yok. Mahrumiyet bölgesi. İnsanlar enkaz altında kalmadığı için şükrediyor. Bu yüzden karavan tercih etmek istiyoruz

kısmen ferahtır.

Kararınız hayırlı olsun.

Nk karavanlardan vazgeçtik. Şuan Erba üzerine yoğunlaştım. 4.20 arıyorum ama bulamadım. 3 ay sonraya sıra veriyorlar. 3.75 bakıyorum. May karavan ya da Erba almayı düşünüyorum. Su geçirmeme konusunda iyi ürünleri var diye duydum. Büyük ve uzun karavan şimdilik bakamıyorum aracım VW Jetta 1.6 TDI dSG7 otomatik. 250Nm Tork var. 1.3 ton üzerini çekemiyor. Erba 3.75ler 1000kg geliyor 4.20 ise 1250kg civarı. Boş ağırlığı 750 olduğu için O1 ile kullanabiliyoruz. Vaktim daralıyor Pazartesi iş başı yapacağız. İnşallah sorun çıkarmayacak bir model bulur, alırız

Alacağınız karavanı durumunuzu düzeltince ileride zaten satacaksınız. Satarken, içinde uzun süre yaşanmışlığı da eklerseniz baya bir zor satış olur. Alım satımdan edeceğiniz zarar miktarına bir konteyner alsanız bence daha iyi olur. Çekeceğiniz araç çok önemli. 750 kg altı diye alacağınız karavan mutlaka 750 kg üstüne çıkacaktır. Bu da ayrı bir dert olur.

Merhaba, konteyner alsak bile koyacak yer yok ilçede. Elektrik su tesisatı yapacak alet cihaz yok. Mahrumiyet bölgesi. İnsanlar enkaz altında kalmadığı için şükrediyor. Bu yüzden karavan tercih etmek istiyoruz
Belediyeler depremzedeler için konteynıra yer verebilirler. Önce bunu bir sorun. Karavan için de elektrik su tesisatı neyse, konteynır için de aynısı yapılabilir.

Bir karavan buldum nasipse yarın alım satımını yapacağız. Bir çekme karavan alırken nereleri kontrol etmeliyim, ince noktaları nelerdir, önemli noktalar, en çok dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri