Ağaç Dikelim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zerrin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 179
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 43,255
Ynt: Ağaç Dikelim

Bu arada belirtmek isterim yaklaşık 500m2 bostan için yer ayırdım,ufak çaplı kendi sebzemizi yetiştirmek amaç.
1 arabada köyden çok iyi koyun gübresi döktürdüm,bostanı yapacağım yere serpiştirdikten sonra kaz ayağı geçti tüm araziye bu vesileyle bostan yerimde iyice harmanlandı gübre ile.Bostanlığa bu gübrenin ancak 10 da biri gitti fidanlarada koyacağım ve sanırım daha 2-3 senelik gübrem kalacak.Açık alana döktürdüm gübreyi için için yanacak daha da iyi olacakmış öyle dediler :smiley:

Etiketler

Ertan Bey,ağaç dikme konusuna gösterdiğiniz ilgi nedeniyle sizi kutluyorum. Sanıyorum ağaçları dikmek için kazma kürekle uygun çukurlar kazıyorsunuz. Eğer öyle yapıyorsanız, onun yerine daha kolay çukur açma konusunda sizin de uygulayabileceğiniz bir yöntem önereceğim.
Bir inç çapında,bir metre ya da 125 cm boyundabir boru,onun bir ucuna 20 25 cm uzunluğunda ve 90 derece gelecek şekilde kaynatılmış daha
ince bir parça boru. Diğer ucuna da matkap gibi olacak şekilde dizaynı yapılmış, helezon yani büyük çaplı bir matkap.
Burada işin özü şu;bir matkapla bir yere delik delmek yerine, büyük çaplı bir matkapla, kazma kürek kullanmadan toprağı daha az zahmetle, hatta kolayca açarak ağaç dikmeyi kolaylaştırmak.

Kolaylıklar diliyorum, selamlar.

derindeniz1' Alıntı:
Ertan Bey,ağaç dikme konusuna gösterdiğiniz ilgi nedeniyle sizi kutluyorum. Sanıyorum ağaçları dikmek için kazma kürekle uygun çukurlar kazıyorsunuz. Eğer öyle yapıyorsanız, onun yerine daha kolay çukur açma konusunda sizin de uygulayabileceğiniz bir yöntem önereceğim.
Bir inç çapında,bir metre ya da 125 cm boyundabir boru,onun bir ucuna 20 25 cm uzunluğunda ve 90 derece gelecek şekilde kaynatılmış daha
ince bir parça boru. Diğer ucuna da matkap gibi olacak şekilde dizaynı yapılmış, helezon yani büyük çaplı bir matkap.
Burada işin özü şu;bir matkapla bir yere delik delmek yerine, büyük çaplı bir matkapla, kazma kürek kullanmadan toprağı daha az zahmetle, hatta kolayca açarak ağaç dikmeyi kolaylaştırmak.

Kolaylıklar diliyorum, selamlar.
Merhaba Derindeniz1 kusura bakmayın isminiz yazmadığı için nickinizle hitap etmek zorunda kaldım.Sizin önerinize teşekkür ederim ancak o belirttiğiniz aparat burgu.Ben burguyu farklı işler için zaten kullanıyorum ancak fidan için kuyu en iyisi kazmave belle açılan kuyudur,çünkü burgu kuyuyu açarken kuyunun etrafı bir nevi duvar oluşturduğu için fidanın köklerinin ilerlemesine mani oluyor bu şekilde dikilen fidanlar ise ya tutmuyor yada tutsada büyümüyor.Şimdi derseniz denedindemi olmadı hayır denemedim ama hemen yanımdaki arazinin sahibi 78 muaciri bir abimiz takdir edersiniz onların hayatı bahçe :smiley:Size çok teşekkür ederim bilgileri paylaşıp çoğaltmakdır amaç,saygılarımla.

Ben aynı yöntemi kullanarak birkaç ağaç diktim. Açtığınız ağaç dikme çukurunu kazma kürekle açılmış şekli daha iyi diyorsanız o şekle dönüştürmek de çok zor değil.

Valla dedğim gibi hemen bitişiğimdeki yerdeki fidanlar kazma ve belle açılmış yüzlerce ağaç daha 3 senelik ama boyları 2 metreye yakın.Arkamda ise burgu ile dikilmiş fidanlar 4 yıllık ama bodur kalmış uzamıyorlar.Ben acaba nedendir diye sorduğumda o zaman syledi abimiz ben kazma belle o ise birini getirip diktirmiş burgu ile fark ondan dedi.

Ayrıca bir dip not düşeyim.
Mart nisan gibi fidan dikecekseniz kuyularını şimdiden açın,çünkü açılan kuyunun hava alması daha verimli hale getiriyor dikilenleri.

Bu konuyu takip etmekten büyük keyif alıyorum.Efendim diktiğiniz fidanlar kadar ömrünüze yıl eklensin inşallah.
Ufak bir hatırlatma da ben yapayım...fidan dikerken,sularken mutlaka küçük çocuğunuzu torununuzu yanınızda bulundurun.O fidanın nasıl boy attığını meyvasının tomurcıktan çiçeğe..çiçekten mucizeye nasıl dönüştüğünü görsünler büyüyünce ağaç dostu olmalarının ilk tohumlarını atmayı ihmal etmeyin.
Elleriniz dert görmesin.

Kars'ta ekilen bir fidanın büyüyünce Burdur'da yaşayanlar için de oksijen üreteceği düşüncelerimle....

[attachment=1]

DSCN0457

çok güzel. ama ihmal edilme payı çok yüksek.

tıpkı ilk 20 sayfası okunulup bırakılmış kitaplarlar gibi...

öyle olmasa:smiley:

Evet arkadaşlar bu hafta fotoları çekip,buraya aktaracağıma söz vermiştim.
Sırf sözümü tutayım diye siteye girdim,yoksa öldüm yorgunluktan.
3 saat civarında 25 kuyu daha açtım,toplamda 45 tane kuyum oldu şimdi.

IMG00125 20101114 1703

IMG00124 20101114 1515

IMG00122 20101114 1515

IMG00121 20101114 1322

IMG00120 20101114 1303

Ufaklık da 5 yaşındaki kızım Aleyna :smiley:

Hesapladım toplamda 80 civarı fidan dikeceğim.

By-pass' Alıntı:
Bu konuyu takip etmekten büyük keyif alıyorum.Efendim diktiğiniz fidanlar kadar ömrünüze yıl eklensin inşallah.
Ufak bir hatırlatma da ben yapayım...fidan dikerken,sularken mutlaka küçük çocuğunuzu torununuzu yanınızda bulundurun.O fidanın nasıl boy attığını meyvasının tomurcıktan çiçeğe..çiçekten mucizeye nasıl dönüştüğünü görsünler büyüyünce ağaç dostu olmalarının ilk tohumlarını atmayı ihmal etmeyin.
Elleriniz dert görmesin.

Kars'ta ekilen bir fidanın büyüyünce Burdur'da yaşayanlar için de oksijen üreteceği düşüncelerimle....

[attachment=1]

Ali arkadaşım temennileriniz için çok teşekkür ederim,selamlar :smiley:

İmrenilecek derecede bir ortam yaratmışsınız...tebrikler,Aleyna'ya uzun sağlıklı ömür dilerim tabi ki Kurtlarla birlikte.Fidanlarınız ağaca,ağaçlarınız meyvaya dönsün emeğiniz yağlı (!) olsun.

By-pass' Alıntı:
İmrenilecek derecede bir ortam yaratmışsınız...tebrikler,Aleyna'ya uzun sağlıklı ömür dilerim tabi ki Kurtlarla birlikte.Fidanlarınız ağaca,ağaçlarınız meyvaya dönsün emeğiniz yağlı (!) olsun.

Amin İnşallah,çok teşekkürler.

Merhaba
Bu hafta sonuda 2 gün çiftlikteydim ve yan komşum Ahmet abi de hazır gelmişken kuyuları gösterdim.Olmamış dedi,ben neden ama dedim oda bana sen tek kişilik yatakdamı daha rahat yatarsın yoksa 2 kişiliktemi dedi,tabi bende jeton düştü.Yeni 22 kuyu daha kazmıştım,toplam 67 kuyu oldu,haydi kuyuları genişlet.Fakat kuyuları genişletmek yeni kuyu kazmakdan daha zor geldi,yada bana öyle geldi :smiley:
Ahmet abi al bu vişneyi dik bakalım hem deneme olmuş olur dedi.Evet yeni dikdiğim bir vişne fidanım var şimdi.Yalnız bir sorunum var laptapa format attırdım şimdi bluetooth tanımadı en kısa zamanda halledip dikdiğim fidanın ve genişlettiğim 20 civarı kuyunun fotolarını atacağım.80 fidan dikeceğim demiştim ama 100 fidanı bulacak ve burası çok önemli ocak sonu en geç şubat başına kadar dikimleri tamamlamalıymışım çünkü yerine alışması lazımmış ;D
Bir hayli zor işlermiş bu işler :smiley:
Sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri