Ağaç Dikmek Için Karavan Yapıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Trees for can Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,688

Trees for can

Yeni Üye
Merhabalar. 3 yaşında can isimli bir oğlumuz var ve eşimle şöyle bir hayat boyu sürdürülebilir projemiz var. Gezdiğimiz yerlere can oğlumuza bir ağaç diktiriyoruz. Çok sayıda değil ama hem farkındalık oluşturmak hem de doğa sevgisini şimdiden kazandırmak için yapıyoruz.
Fakat bu projemizi bir karavan yaparak daha da ileriye götürmeye karar verdik. Bir Ford transit custom aldık. Ve onu dönüştürüyoruz. Çok yararlandığım bu siteye de tecrübelerimi not olarak bırakmaya karar verdik. Ufak videolar da koyuyoruz YouTube’a.
Video: https://youtu.be/mksBFfAuUKo

buraya neler yaptığımızı daha ayrıntılı bir şekilde yazmaya çalışacağım. Herkese sevgiler saygılar

Etiketler
Amaca göre karavan seçim sürecimiz: Öncelikle buna karar vermek durumundaydık. Çok güzel 13 m3 15 m3 ve daha büyük araçlar vardı. Fakat full-time vanlife yaşamayacağımız için daha küçük bir araç seçme kararı aldık. Tatillerde bile 3-4 günde bir otelde kalmayı düşünüyoruz. Asıl amacımız karavan hayatı değil bizi amacımıza ulaştıracak kadar bir araç olması yeterli idi.
Bunun için sahibindencomdan araştırmaya başladım. Ve düşük km bir araç buldum. Satın alma sürecinden sonra araştırma süreci başladı. Nasıl sökülür nasıl yalıtım yapılır vs

Söküm süreci: Önce internetten 20 tlye trim sökme aparatı aldım. Evde de 50-60 başlıklı bir tornavida setim vardı. Tüm sökümü bu iki alet ile yapabildim. Araç vip e döndürülmüş bir araçtı o yüzden zarar vermemem gerekiyordu. Sadece koltukları kendim sökemedim. Çünkü arabanın altında farklı bir vida ile de tutturmuşlardı.

Oluşan sıkıntı aracın estra kliması vardı. Boruları yaparken çok sağlam yapmadıkları için sökerken ne yazık ki gazı kaçtı.

Kapı eşiklerini sökmem ve takmam bir günümü aldı. Zor bir vida sistemi yapmışlardır.

Şimdi de yalıtıma başlıyacağım. Yaşayadığım süreci ilerledikçe sizlerle paylaşacağım.

İzolasyon bitti. pa-flexden 13 mm bir tarafı folyolu poietilen kauçuğu 2 kat şeklinde kullandım. Ne yazık ki yetmedi. Bir top 9 mm aldım o da çok arttı. Metrekaresini 25 tl gibi bir rakama almıştım. Çok iyi ısı izolasyonu ve ses izolasyonu sağladı. Yaşadığım zorluklar şunlardı. Tabana yalıtım maddesi koyunca aynı döşemeleri koymak zor oldu çünkü oturmadı. Bir gün boyunca onları yeniden oturtmaya çalışmakla geçti. kendinden yapışkanlı olan kauçuk vardı çok az. onu kullanayaım dedim ama çok güçlü yapışkanı olduğu için istediğim gibi yapıştıramıyorum. Siz de yapışkansız alığ bally ile yapıştırın bence. Benim araç yüksek tavan olmadığı için iki büklüm çalışmak çok yordu. Bel ağrısı olarak geri döndü.

Pat pat balon almıştım ama kullanmadım. Hiç güven vermedi bana. Yangın olsa çok çabuk tutuşur gibi geldi.

Muhakkak akülü matkap alın. benim gibi normal tornavida ile başlarsanız elinizin her tarafı acır. Bilekleriniz ağrır.

Bundan sonra yatak ve mutfak yapımı olacak .Kafamda onun projesini çiziyiorum.

Başta dediğim gibi kar amacı gütmeyen bir projemiz var.Ve bu projemizin aşamalarını videoya çekip youtube da koymaya çalışıyorum. videosunu bir sonraki mesajda yüklenince yollarım.

Tekrar merhabalar. Araç içinde yatak ve mutfak sistemi için projemizi hazıladık. Aslında kendim yapmak istiyordum ancak alet olarak çok fazla eksiğim vardı. Marangoz ile görüştüm. 1200 tl ye hem yatak olabilen, hem de içinden teleskopik ray sistemi ile dışarı mutfak sistemi çıkan bir sistem için fiyat aldım. Yatak ise katlanır sistem olacak. Yptırıken video çekeceğim ben de bizzat yardım edeceğim. Onları da yüklerim buraya.

Diğer bir mesele ise camlar ve izolasyonu idi. Camlar için tam camlara oturan bir tarafı izolasyonda kullandığım kauçuk diğer tarafı aliminyum folyo olan plakaları yaptım. Gece ve gündüz uyurken hem mahremiyeti hem de ısı için izolasyonu sağlayacak. Camlara tutması şeffaf askılıkları yapıştırdım.Tam karşısına da tutması için delik açtım.

ilk önce mıknatısla yapmaya çalıştım.Ancak mıknatıslar yeterince güçlü çekmediği için olmadı.

Biz mayıs ayında tura çıkmayı düşünüyorduk ancak coronavirüs nedeniyle çıkamayacağız gibi gözüküyor. Şu an yurtdışında gezide olan yada fikri olan arkadaşlardan gidlir mi? durum nasıl bilgi alırsam çok sevinirim.

Herkese selamlar sevgiler

Merhaba,

Camların izolasyonu ile ilgili çözümünüzü, müsait bir zamanınızda video veya resim olarak buraya koyabilirseniz sevinirim, kolay gelsin.

Tekrar merhabalar. Araç içinde yatak ve mutfak sistemi için projemizi hazıladık. Aslında kendim yapmak istiyordum ancak alet olarak çok fazla eksiğim vardı. Marangoz ile görüştüm. 1200 tl ye hem yatak olabilen, hem de içinden teleskopik ray sistemi ile dışarı mutfak sistemi çıkan bir sistem için fiyat aldım. Yatak ise katlanır sistem olacak. Yptırıken video çekeceğim ben de bizzat yardım edeceğim. Onları da yüklerim buraya.

Diğer bir mesele ise camlar ve izolasyonu idi. Camlar için tam camlara oturan bir tarafı izolasyonda kullandığım kauçuk diğer tarafı aliminyum folyo olan plakaları yaptım. Gece ve gündüz uyurken hem mahremiyeti hem de ısı için izolasyonu sağlayacak. Camlara tutması şeffaf askılıkları yapıştırdım.Tam karşısına da tutması için delik açtım.

ilk önce mıknatısla yapmaya çalıştım.Ancak mıknatıslar yeterince güçlü çekmediği için olmadı.

Biz mayıs ayında tura çıkmayı düşünüyorduk ancak coronavirüs nedeniyle çıkamayacağız gibi gözüküyor. Şu an yurtdışında gezide olan yada fikri olan arkadaşlardan gidlir mi? durum nasıl bilgi alırsam çok sevinirim.

Herkese selamlar sevgiler

Bu günlerde Avrupa’da karavanla gezi ҫok zor. Italya tümüyle karantina tedbirleri aldı. Avusturya’ya Italya’dan doktor raporu ile girmek mümkün. Bir ҫok ülkede de tedbirler alınıyor. Bunlar geҫici önlemler. Önümüzdeki aylar iҫin șimdiden bir șey söylemek mümkün değil.

Merhabalar. Uzun zamandır başlığı boş bıraktım. Ne yazık ki devamı da gelecek mi bilemiyorum. Bir hastanede hekimim. Mikrobiyoloji uzmanıyım. Can'ı anneannesine dedesine emanet ettik. Biz de çok yoğun bir sürece girmek üzereyiz. Eğer inş sağsalim dönersek, bitirip karavanla dünyayı gezmek, oğlum adına ağaç dikmeye devam etmek çok isterim. Ancak görünen o ki bu yaz bitiremeyeceğim. Yeni bir şey de yazamayacağım. Herkes hakkını helal etsin.

İnş seneye bu yazdıklarımıza gülerek bakar ve nereleri gezdiğimi, nasıl karavanı yaptığımı anlatıyor olurum... Herkese selamlar sevgiler.

Merhabalar. Uzun zamandır başlığı boş bıraktım. Ne yazık ki devamı da gelecek mi bilemiyorum. Bir hastanede hekimim. Mikrobiyoloji uzmanıyım. Can'ı anneannesine dedesine emanet ettik. Biz de çok yoğun bir sürece girmek üzereyiz. Eğer inş sağsalim dönersek, bitirip karavanla dünyayı gezmek, oğlum adına ağaç dikmeye devam etmek çok isterim. Ancak görünen o ki bu yaz bitiremeyeceğim. Yeni bir şey de yazamayacağım. Herkes hakkını helal etsin.

İnş seneye bu yazdıklarımıza gülerek bakar ve nereleri gezdiğimi, nasıl karavanı yaptığımı anlatıyor olurum... Herkese selamlar sevgiler.
Allah yardımcınız olsun.

Moto Z2 Play cihazımdan zar zor yazılarak gönderildi

Allah yardımcınız olsun. Bu süreçte yükün en ağır kısmı sizlerde. İnşallah herkes üzerine düşeni yapar ve milletçe üstesinden geliriz.

Bu günlerde Avrupa’da karavanla gezi ҫok zor. Italya tümüyle karantina tedbirleri aldı. Avusturya’ya Italya’dan doktor raporu ile girmek mümkün. Bir ҫok ülkede de tedbirler alınıyor. Bunlar geҫici önlemler. Önümüzdeki aylar iҫin șimdiden bir șey söylemek mümkün değil.

Herkese merhaba yeniden. Bu mesajı yazarken gerçekten çok üzgün, umutsuz idim. Fakat bulunduğum bölgede yoğun çalışmalarımız sayesinde sayılar oldukça düştü ve karavan hayalimi tamamlamaya yeniden kendimi motive hissediyorum. En kısa zamanda yatak ve mutfağını da yaptırıp sizlerle paylaşacağım.

Kolalıklar dileyen arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim .Zor zamanlar geçirdik, Hala da covid çalışıyoruz, akşamları açıklanan testleri çalılıyorum PCR dediğimiz. Belki bitmeyecek ama sanırım karavancılar olarak yeni yaşantımıza daha kolay uyum sağlıyacağız. Herkese selamlar sevgiler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR