Ağrı Dağı'na İzinsiz Tırmanan İranlı Ekip Kaza Geçirdi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,832

YOL

SEDAT AÇIL
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
AĞRI Dağı’na izinsiz olarak tırmanan İranlı gruptaki bir kadın dağcı, şapka buzullarında düşerek başından ağır yaralandı. Yaralı dağcı, sedye ile 4 bin 100 metreden indirilmeye çalışılıyor.

Ağrı Dağı’nda çeşitli uluslardan 150’ye yakın dağcı bulunduğuna işaret eden Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, “Kazaların sorumlusu, korsan rehberler ve turizmcilerdir. Dağlardaki endişelerimizi, kazaları ve kaza sonrası yaşanan kirliliği hep anlatmaya çalıştık. Her halde İranlı kadın tek başına dağa çıkmadı. İzin almadan nasıl Ağrı Dağına çıkabiliyor? 4 bin 100 metrede düşerek yaralanmış. Türkiye Dağcılık Federasyonu rehberleri tarafından sedye ile aşağıya indiriliyor” dedi.

www.Hurriyet.com.tr

Etiketler
Ynt: Ağrı Dağı'na İzinsiz Tırmanan İranlı Ekip Kaza Geçirdi

Üzücü bir olay daha, işte yine kurallara uyulmadığı için yaşanıyor. Aslında Ağrı Dağı'na izinsiz çıkış yapılmaması gerekir, nasıl çıkıyorlar, neden izin almıyorlar, neden kontrol edilemiyor, sorularının cevaplarını almak gerekiyor sanırım..

Berbat, leçelik diye tabir edilen bir arazisi var ve günvelik güçlerinin bütün dağı ve çevresini kontrol etmesi neredeyse imkansız

Az önce olay yerinde dağda bulunan bir arkadaştan aldığım bilgiye göre İranlı dağcı erzurum devlet hastanesinde tedavi altına alınmış. Görgü tanığına göre durumu baya ağır. Tamamı iranlılardan oluşan 30 kişilik gurup izinsiz çıkmışlar. Zirveye giderken rahatsızlanıp dönmeye karar veren iranlı bayan 4800m civarıda buzulda kayarak düşmüş yaklaşık 4300m de kafasını taşa çarparak durmuş. O sırada dağda bulunan Nasuh Mahrukinin tırmanış gurubundan Mehmet adına (soyadını öğrenemedim daha sonra öğrenirsem yazarım.) ilk müdahaleyi yaparak yarılıyı indirmeye başlamışlar. Yaralı Nasuh Mahruki, Doktor Mehmet Burhan adında yerli katırcı ve mehmet adında yerli aşçı olmak üzere 4 kişi tarafından indirildi. Dağcı bayanda krampon ve kazma bulunmuyormuş.

Zerrin hanım sorularınızın cevabı özetle şöyle;

Nasıl çıkıyorlar?
Ağrı dağına izinsiz çıkmak çok kolaydır. Dağın tek bir rotası var görünse de 3200m ye istediğiniz her hangi bir noktadan rahatlıkla ve arazideki taşların bolluğundan dolayı görünmeden çıkabilirsiniz. Özellikle iranlılar sıklıkla izinsiz çıkarlar. İran yolu hemen dağın altından geçiyor sınırı geçtikten 15 - 20 dakkika sonra minibüsten inip tırmanışa geçerler. Genellikle iki günde zirve yapıp döner aynı yolda minibüsle yine irana geçerler. Çoğunlukla dbayazita uğramazlar yiyeceklerini de kendileri ile irandan getirir tek kuruş harcamazlar. Dürüst davranmak gerekirse bu güne kadar ben de bütün çıkışlarımı izinsiz yaptım.

Neden izin almıyorlar?
Birinci neden izin işlemlerinin çok uzun sürmesi. Bir yabancının dağa çıkış için iki ay önceden müracaat etmesi gerekiyor ki bu izin işlemleri bazen 3 ay sürüyor. Bir çok kişi bu prosedürleri uygulamak istemiyor bir çoğu da işleri nedeni ile 2-3 ay öncesinden planlarını yapamıyor. Bir diğer neden izin başvurularının milli istihbaratta işlem görmesi. Bir çok dağcı bile bile başka bir ülkenin istihtabaratına kendi bilgilerini verip fişlenmek istemiyor. Bir diğer gurup başvuruda bulundukları halde izin almayanlar. Bunlar genelde ermenilerden ya da herhangi bir sebepten izin alamyanlardan oluşuyor. Örneğin adı ya da soyadı ian ya da yan benzeri ekler alanların çoğu izin alamıyolar. Yani kısaca soyadınız yiğityan olmuş olsa izin alma ihtimaliniz çok düşük. Bir diğer gurup ise şart koşulan ücretlerin madi olarak ağır olmasından dolayı izinsiz çıkanlar. Yanlış hatırlamıyorsam 50 euro izin için 50 de tdf ye vermek gerekiyor. Ayrıca tdf den mihmandar alma şartı var ki onunda günlük yevmiyesi en son 150 dolardı. 8 kişiden yukarı olan gurupların ikinci mihmandar alması gerekiyor. Yani her sekiz kişiye bir mihmandar. Kaza geçiren iranlıları örnek alırsak 10 kişilik gurubunun iki mihmandar bulundurması gerekiyor. Çıkış iniş toplam 4 gün 1200 dolar mihmandar ücreti artı 1000 izin ve tdf harçları 2200 yapar ki bu iranlılar için çok büyük bir paradır. 10 kişi bu parayla bütün iranı bir ay gezer. ;D Bir de ilginç bir şey var ama kanunu görüp tam olarak okumadığım için emin değilim. Tdf nin yaptığı çıkışlarının tamamı kanuna göre izinsiz çıkış oluyor. Çünkü türkiyede bir yere sportif ya da gezi amaçlı tur düzenleyebilmek için türsaba üye olmak gerekiyor. Bu kanundan tdf muhaftır diye bir yazı görmedim.

Neden kontrol edilemiyor?
Bunun nedeni basit. Kontrol edecek kimse yok. Kanunlara göre turizm alanına girdiğinden TURSAB dağcılık olduğu için de TDF dağlardan sorumlular ama ne TURSAB ne TDF ne yazık ki çeşitli nedenlerden bu dağa ile ilgilenemiyorlar. Bu iki kurum da bütün kontrolü askeri bölge olduğundan ordunun yapmasını bekliyorlar ama hiç bir komutan bir kaç kişi yukarda saydığımız nedenlerden dağa izinsiz çıktı diye askerinin hayatını tehlikeye atacak kadar aklını kaçırmış değil. Askerin o bölgeyi kontrol altında tutması hem büyük bir asker ihtiyacını doğurur hem de bu askerleri teröristlerin açık hedefi yapar. Yukarıda arkadaşında yazdığı gibi savunması imkânsız bir arazi yapısı var.

AA'nın 'kurtarma skandalı'

[attachment=1]

AA'nın 'kurtarma skandalı'

Ağrı Dağı'ndan yaralı İranlı kadın dağcının indirilmesinde TDF'yi pas geçti, 'AKUT'u ön plana çıkardı

SON günlerde 'balon' haberleriyle dikat çeken Anadolu Ajansı, Ağrı Dağı'ndaki 'kurtarma Skandalı’na da imza attı. Anadolu Ajansı, Doğubayazıt kaynaklı haberinde, Ağrı Dağı'ndan yaralı İranlı kadın dağcının indirilmesinde Türkiye Dağcılık Federasyonu’nu (TDF) 'pas' geçti, AKUT'u ön plana çıkardı. TDF Başkanı Alaattin Karaca, kaza geçiren kadın dağcının 4 bin 300 metreden Doğubayazıt'a kadar indirilmesi sırasında görev yapan TDF Rehberi ve Dağcılık Antrenörü Yusuf Biltekin ve İran ile Kanadalı dağcıların emeklerinin göz ardı edildiğini bildirdi. Karaca, "Anadolu Ajansı'nın taraf olması üzücüdür. Kahraman olmak isteyen AKUT ise her fırsatı, nimete dönüştürüyor" dedi.

[attachment=2]

Ağrı Dağı'na izinsiz olarak tırmanan 10 kişilik İranlı dağcı gruptan Nergiz İvedyar (45), şapka buzullarının bulunduğu 4 bin 300 metrede dengesini kaybederek düştü ve yaralandı. Baş ve sol omzundan darbe alan dağcı İvedyar’ı, AA'nın haberine göre, Nasuh Mahruki ve AKUT ekibi dağdan indirdi.

Ağrı Dağına bir İspanyol grup çıkardığını, 4 bin 300 metredeki kazayı o sırada öğrendiğini belirten TDF eğitmenlerinden Yusuf Biltekin, "Kaza haberinin ardından yardım için kadın dağcının yanına gittim. Yaralının başında üç İranlı, üç de Kanadalı dağcı vardı. İp sedye yaptık, altındaki mat üzerinde kaydırarak yaralıyı süratle aşağıya indirmeye başladık. Tek Türk dağcı bendim. 3 bin 750 metredeki Kum kampı yakınlarında AKUT ve Nasuh Mahruki ekibi ile karşılaştık. Onların da yardımıyla Eli Köyüne indirdik. Hastaneye yaralıyı ben teslim ettim. Kurtarma çalışmalarının sadece AKUT'a mal edilmesi, nakil sırasında ter dökenlere büyük haksızlık" diye konuştu.

TDF Başkanı Karaca, Dağcılık sporunun dağ kazaları ile gündeme gelmesini istemediklerini vurguladı. TDF olarak 13 yıldır eğitim ağırlıklı çalışmalar yaparak dağcılık sporunu gençlere öğretmeye çalıştıklarını anlatan Karaca, şöyle konuştu:

“Dağcılık sporunda ülkemizde ‘eğitim yönetmeliği ve talimatları’ olan ve doğrultuda eğitim veren tek ciddi kuruluşuz. 1997 den günümüze kadar ülkede binlerce eğitimli dağcı yetişti. Eğitmen, dağcılık mihmandarı ve dağda Arama kurtarma elamanları yetiştirildi. Göreve geldiğimizden bugüne kadar, yurtiçi ve yurtdışında yapmış olduğumuz yüzlerce eğitim ve tırmanış faaliyetlerinde kazaların yaşanmamış olması tesadüf değildir.

Dağda meydana gelebilecek her kazada kazazedeye yardım eden herkese minnettarız. Ancak kendinden başka yardım eden kişileri yok sayanları, olay mahallinde bazı kurumları öne çıkarmak isteyenleri dağcılık ve arama kurtarma etiği açısından kınıyoruz."

Alıntı: www.tdf.org.tr

2

1

Bu tarz ifadeleri hiçbir şekilde anlayamıyorum. Bunu daha önce yaşanan bazı kazalardan sonra da görmüştüm. AKUT, TDF ya da başka birileri ne farkeder, bir insanın hayatının kurtarılması değil midir önemli olan? Nedir bu dağcılık sporuyla uğraşan kuruluşların alıp veremedikleri?

Eski dağcıların hayatlarını incelediğimiz zaman şaşılacak bir alçak gönüllülükle karşılaşıyor insan... Sanırım zirvede çok fazla kalmanın bedeli olacak, ego tavan yapmaya başlıyor. Belki de ego zaten tavan yapmış olduğu için zirveye çıkıyor insan, kim bilebilir ;)

Bu konu için değil de, genelleme yaparak söyledim. Ama Alaattin bey'e yakıştıramadığımı da tekrar ediyorum. Kötü bir anında ağzından kaçmış laflar olduğunu düşünüyorum.

yazık....
insan hayatı üzerinden bile rant elde etmeye çalışan zihniyetler var. çok üzücü bir durum...

dağda ki kurtarmada kimler emek verdi kimler ne yaptı yeri geldiğinde belki daha iyisini yapmak için tartışılabilir ama bunu çıkar amaçlı reklam amçlı yapmak yakışı kalacak bişey değil. heleki bunu yapanlar ülkemizde belli bir yere sahip kurumlar veya birimler ise daha üzücü.

Ağrı dağında ki iranlı kurtama operasyonunun bir kısmında bende vardım.bunu söylememin sebebi sadece orda olan bazı şeylere açıklık getirmek.
yaralıyı kim kurtardı kim ne yaptı bunlar çok önemli değil bence tamam yardım eden herkese teşekkürler bir insanlık görevidir insan hayatına verilen değerdir. dağda bir insana yardım etmek onu kurtarmak tabi ki küçümsenecek bir olay değil ama bunu reklama çevirmenin bir anlamı yok....
arkadaşların bahs ettiği olaylardan bir tanesi olan A.A. haberinin detayı burdaki kaynaklar tarafından doğru bi şekilde aktarıldı buna emin olun A.A. nın yerel temsilcisi bizimle birlikte o bölgeye kadar geldi orda bahsi geçen mihmandar yusuf'un çabaları Nasuh'un çabaları Ajansa olduğu gibi aktarıldı buna emin olabilirsiniz.. ama ne oluyorsa ondan sonra oluyor yani haber merkeze ulaşdıktan sonra birileri kafalarına göre istedikleri değişikliği yapıyor haberin üzerinde..

yaralı dağcı Yusuf, Nasuh ve beraberlerinde ki arkadaşları tarafından bizim bulunduğumuz bölgeye kadar matlarla ve halatlarla yapılan sedye yardımı ile getirildi yine onların yardımıyla benim kendime ait olan aracıma yerleştirdiler.yukarıda yaralıya iki yabancı doktor tarafından zaten müdahale edilmişti.Yusuf ve Nasuh la bizzat konuştum '' bir hayatın kurtarılmış olması bunun mutluluğu bize yeter'' demeleri kısaca... sonra araçta fazla yer olmamasından dolayı nasuh orda kaldı yusuf bizimle birlikte doğubayazıt devlet hastanesine kadar geldi hastayı birlikte sedyeye aldık ve acıl servise götürdük tabi bu arada nasuh ve arkadaşları da hastaneye geldiler...

şimdi benim anlamadığım olayda bizzat canlarını dişlerine takan insanlar bişey demez bunu ''insan hayatı kurtarma'' gibi kutsal bir olay olarak görüyor ya ötekilere ne oluyor bunu neden reklama ranta çeviriyorlar. hiç bir kuruma kuruluşa bağlı değilim sadece doğayı seven bir insanım ve insan hayaına önem veriyorum ve her türlü kurtarma ve yardım olayına gücüm yettiği kadar yardımcı olomaya çalışıyorum ama bu tür olaylar insanın canını yeterince sıkıyor...
112 ambulansı orda hazır tutuluyormuş nerde ya biz neden görmedik o 112 ambulansını madem o ambulans oraya kadar çıktı ben aracımla neden gittim evet ambulans gelmişti ama nereye biliyormusunuz ana yola yani asfalta 6 km uzaklıkta bir mesafede bekliyordu zaten gerek de kalmamıştı.

ya buraları bilmeden birileri yazıp çiziyor. bırakın dağa ambulans gitmesini şehir merkezine hastaneye 500 metre uzaklığa bile ambulans gitmiyor buralarda ve daha bir hafta önce aynı ambulansın iki saat geç gitmesi yüzünden iddalara göre bir vatandaş hayaını kaybetti ki bunun gibi bir sürü olay var.

dağcılık federasyonuna gelince burdan federasyon adına her çıkan dağcıdan belli bir ücret alınıyor ve bu para direk Alaaddin Karaca'nın insiyatifne yani kuruma gidiyor.

ben sadece sunu sormak istiyorum bu arada kendisine '' bu güne kadar ağrı dağına çöplerini pisliklerini bırakmaktan başka ağrı dağı için ne yaptı. paraları ağrı dağı adına almasını biliyorlar sırf bölgedeki insanlar faydalanmasın diye yıllardır belli başlı olan rotaları değiştirip dağcıları kuzey tarafından ve en tehlikeli tarafından tırmandırmaktan başka ne yaptı'' ya bu dağın bi yolu yok arkadaşlar ambulans nereye çıksın arazi arçlarıyla bile Ele kampının biraz üstüne ancak çıkabiliyorsunuz tabi oraya kadar olan yol bile diyemeyeceğimiz yoluda orda ki dağcılar kendi imkanlarıyla açtırmaya çalışıyorlar..

Dağa tırmanış izinleri olayına falan girmeyecem bile o başlı başına bir muamma zaten adamın biri oturmuş Ankara'da burda ki şartları durumları bilmeden kafasına göre bu çıksın bu çıkmasın diyor...Tabi ki buranın güvenliği ülkenin güvenliği önemli ama bırakın burda ki güvenlik birimleri, idari birimleri burda ki yetkililer karar versin buna... ama yok bu birilerinin işine gelmez

federasyon ne zaman geldi burdakilere ya gelin bu işi bir düzene koyalım dedi....

Alp Emre Kököz'ün kendi yaşadııklarının açıklaması

Yanıtla |Arif ÖZTÜRK Kime: zirve, ktudaks, uludağ, dksk-l
ayrıntıları görüntüle 13 Tem (3 gün önce) Yanıtla

Resimler gösterilmemektedir.
Resimleri aşağıda göster - ozturkarif51@hotmail.com adresinden gelen resimler her zaman gösterilsin

Ağrı Dağında meydana gelen kaza ile ilgili BODRUM Ekip Lideri ALP KOKOZ un mailini aşağıya ekledim. ayrıca devamında da geçen hafta tdfsporcu grubuna gönderdiğim ama hala yayınlamayan Ağrı ve Niğde deki gelişmelerle ilgil açıklamalarım. Bugün http://www.tdf.org.tr/news.asp?Action=Read&hid=2504 linkindeki haberleri okuyunca daha geçen hafta olay olur olmaz yazdığım ve ytudak da yayınlanan, sevgili dostum Yusuf un da işin içinde çok emek harcadığını da ifade ettiğim maili tdfsporcu mail grubuda gönderdiğim halde tdfsporcu da yayınlanmadığı için bütün gruplarda paylaşmak istedim.

MERHABA ARKADAŞLAR
>
> Dağdan dün dönüp bu gün bilgisayarımı açtığımda Ağrı dağında meydana
> gelen kazanın sonrasında icra edilen kurtarma operasyonu hakkında, TDF
> kaynaklı bir takım yazılarda özellikle AKUT adı geçirilmemeye ve AKUT ismi
> bu operasyonda yok sayılmaya çalışılmış, olayı yaşamış ve operasyonun
> içinde bulunmuş biri olarak sizlerle gerçek bilgileri paylaşmak
> istedim;
>
> Kaza haberini aldığımızda biz, (AKUT Başkanı Nasuh MAHRUKİ; AKUT Ankara
> Ekibi Lideri Hakan Korkut; AKUT Rize Ekibi Lideri Güçlü Uzunalioğlu; AKUT
> Kayseri Ekibi Lideri Nurettin Özcan; AKUT Kocaeli Ekibi Lideri Recep Şalcı;
> AKUT Bodrum Ekibi Lideri Alp Emre Kököz) 3300 metre kampında İstanbul Erkek
> Lisesi'nin 125. yılı etkinlikleri kapsamında yapilacak Ağrı Dağı tırmanışı için
> dağda bulunuyorduk.
>
> 20 kişilik grubumuzla birlikte aklimatizasyon tırmanışımızı bitirmiş ve kaza
> haberinin geldiği sabah saatlerinde de 4200 metre kampına ve aynı gece de
> zirveye gitmek üzere hazırlıklarımızı tamamlıyorduk.
>
> Dağda İspanyol bir gruba rehberlik yapan Yusuf Biltekin'den telefonla kazayı
> haber aldığımız andan itibaren, AKUT'a ihtiyaç olup olmayacağını anlamak
> üzere süreci takip etmeye başladık. Haliyle o sırada durumlarının ne
> olduğunu, kaç kişi olduklarını, bize ihtiyaçları olup olmadıklarını
> bilmiyorduk. Kaza 4300 metre civarında yaşandığı sırada Yusuf 4200 metre
> kampındaymış, hemen yanındaki ipi alarak ciddi bir kafa travması geçirmiş
> olan bayan dağcıyı indirmeye çalışan İran'lı arkadaşlarının yanına çıkmış ve
> orada yaptıkları mat, anoraklar ve ipten oluşan bir kaydırma düzeneğiyle kar
> kulvarlarından yaralıyı kaydırarak indirmeye başlamışlar. Yusuf bu süreçte
> de o sırada 3300 metrede olduğunu bildiği AKUT ekibine de haber vermiş.
>
> Bunun üzerine, aslında tırmanışlarına yardımcı olmak amacıyla geldiğimiz
> İstanbul Erkek Lisesi'ndeki arkadaşlarımızla da durumu değerlendirerek, bu
> durumun hayati bir durum olduğunu ve AKUT Ekibi olarak tırmanışı iptal
> etmemizin en doğrusu olacağına ve yaralı dağcıyı indirmeye çalışan
> yukarıdaki dağcılara destek vermemiz gerektiğine karar verdik. Böylece
> yaralı bayan dağcıyı kar kulvarından kaydırarak indirmeye çalışan ekibi
> yakalamak için 3300 metreden hızla yukselmeye başladık ve 3800 metre
> civarında onlarla buluştuk.
>
> Buradan sonra yaklaşık 200 - 250 metre daha kar kulvarlarından kaydırmaya
> müsait yamaçları kullanarak beraber indirdik ve karın bittiği yerde de elde
> taşımaya daha uygun olacak şekilde matlardan ve ipten oluşan bir sedye
> yapmaya giriştik. Bu sırada kazayı görerek yardımcı olmak için gelen
> tesadüfen orada olan bir İspanyol doktor kazazedeyi kapsamlı bir kontrolden
> geçirip Adrenalin, Atropin ve Diclomec iğnesi yaptı.
>
> Yukarıdan gelen ekipte ciddi olarak çalışan tek kişi Yusuf'tu, bu konudaki
> özverisi ve süreçteki liderliği için gerçek bir teşekkürü hak ediyor. 4
> İran'Lı zaten zirveden döndükleri için hem çok yorgundu hem de kazanın
> stresi nedeniyle kendileri bile zor yürüyordu. Bir kaç İspanyol da biz olayı
> devralınca gruptan ayrıldılar.
>
> Buradan sonrasında kalan asıl zorlu olan neredeyse 1200 metre elde taşıyarak
> indirme işini 6 AKUT Ekip lideri ve dağ rehberi Yusuf Biltekin olmak üzere 7
> kişi yaptık desek yanlış olmaz. Oldukça yorgun durumda olan 4 İran'lı dağcı
> da ellerinden gelen gayreti gösterdiler ve yükü paylaşmaya çalıştılar. 7,5 -
> 8 saat süren bu operasyon sonunda Eli köyünün üst taraflarında bir yerde
> Ahmet Çoktin'in sağladığı DHA muhabirine ait bir jip ile kazazede
> hastahaneye sevkedildi.
>
> Ayrıca olayı kendisine ilk ağızdan sıcağı sıcağına tüm ayrıntılarıyla
> aktarıp video kayıtlarını göstermeme rağmen maalesef anlatamadığımı
> gördüğüm sevgili abim ALPASLAN KARA'nın yazdığı gibi gökten birileri
> gelip kazazedeyi güvenli ortama ışınlamamıştır. Bu operasyonu mensubu
> olmaktan gurur duyduğum AKUT'un 6 gönüllüsü ve Yusuf Biltekin yapmıştır.
>
> Bu arada İran'lıların ekibindeki yaklaşık 30 dağcının ve o sırada dağda
> bulunan en az 150 dağcının, rehberin, katırcının varlığına rağmen bütün işi
> neredeyse 7 kişi yaptık. Bunu elbette ki takdir edilmek için yapmadık,
> sonuçta AKUT'un varlık sebebi bu tür olaylarda can kayıplarını en aza
> indirmektir. Bugüne dek aklınıza gelebilecek her şart altında kurtardığımız
> 774 can bunun en değerli kanıtıdır.
>
> Ancak kazanın yaşandığı günden itibaren, kendi tırmanışımızı bile iptal
> ederek, yanında geldiğimiz arkadaşlarımızı bile yalnız bırakarak, yaralı
> bayan dağcının kendi ekip arkadaşlarının bile kazayla gereği gibi
> ilgilenmediği bir süreçte, bu yaşamı kurtarabilmek için AKUT olarak ortaya
> koyduğumuz gönüllü ve karşılıksız yardıma, TDF kaynaklı bazı yazı ve
> yorumlarda bu kadar hoyratça vurulmaya çalışılmasını bir acziyet olarak
> değerlendiriyorum ve bu asil spora ve sporcu ahlakına yakıştıramıyorum.
>
> Alp Emre KÖKÖZ
> AKUT Bodrum Ekip Lideri

Nuri bey yazdıklarınız çok ilginç. Neredeyse her cümlesini hayretler içinde okudum. Olayların bizzat içinde bulunmuş biri olarak, buradaki bizleri bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Selam arkadaşlar konuyu yeni okudum mail adresime gelen Nasuh Mahruki'nin cevabını paylaşmak istedim

Değerli dağcı arkadaşlar,

Türkiye Dağcılık Federasyonu' nun web sayfasında, TDF başkanı Alaaddin
Karaca'nın, 8 Temmuz 2009 Çarşamba günü Ağrı Dağı'nda meydana gelen kaza
sonrasında yapılan kurtarma çalışması hakkında AKUT'a uygun gördüğü
seviyesiz hakaretlerine cevap yazmak boynumuzun borcu oldu mecburen. Kusura
bakmayın ama bunlar ancak bu tondan anlar hale geldiler.

Alaaddin Karaca, sana birisinin gerçekten de kendine gel artık demesi
gerekiyor. Sen etrafına topladığın insanların reis diye seni şişirmelerine
fazla alışmışsın, nerede ne söyleneceğini karıştırmaya başlamışsın iyice.
Sen TDF'nin web sayfasını ve imkanlarını bu şekilde aklına estiği gibi
AKUT'a karşı düşmanca kullanabilme hakkını kendinde nasıl görüyorsun.
Karşına aldığın kurum Bakanlar Kurulu tarafından kamu yararına çalıştığı
belgelenen Türkiye'deki tek arama ve kurtarma ekibidir, kamuoyunun büyük
sempatisi ve sevgisine mazhar olmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Yurt içi
ve yurt dışında tamamen gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle
gerçekleştirdiği 569 arama ve kurtarma çalışmasında tam 780 insanın hayatını
kurtarmış ve/veya içinde bulundukları sıkıntılı durumdan güvenli ortama
nakillerini sağlamıştır. Son 6'sı Kandıra sahillerinde boğulmaktan bu
haftasonu kurtarılmıştır.

Öyle ya da böyle bir ulusal federasyonun başkanısın Alaaddin Karaca,
yakışıyor mu sana bu yaşta ve bu konumda hala AKUT'a her fırsatta laf
sokuşturmaya çalışmak. Ayıp oluyor gençlerin önünde, bunları mı örnek alacak
yeni nesil. Kahraman olmak isteyen AKUT her fırsatı nimete çeviriyor
diyorsun. AKUT Türkiye'nin en güvenilir kurumu seçilmiş, 780 insan hayatı
kurtarmış bir STK, daha ne kahramanı, ne fırsatı, ne nimetinden
bahsediyorsun sen, AKUT bugün ilköğretim kitaplarında derslerde okutuluyor.

O kadar para harcadığımız, o kadar vakit ayırdığımız bir tırmanışta, bizim
dağlarımızda ciddi bir kafa travması geçirerek yaralanan bir yabancı dağcıya
yardım etmek için hepimiz seferber olduk, kendi tırmanışımızı iptal ettik,
beraber geldiğimiz grubu yalnız bıraktık. Bir dağcı için az şey mi yılda
ancak bir kere gelebildiği bir tırmanıştan tam zirveye gidecekken vazgeçip
hiç tanımadığı bir dağcıya yardım etmek için saatler süren zorlu bir
operasyonun altına girmesi. Dağda 150'den fazla dağcı, katırcı, mihmandar
varken, yaralı dağcının, yorgunluktan kendileri zor yürüyen 4 arkadaşıyla
birlikte, sadece 6 AKUT gönüllüsü ve bir de mihmandar Yusuf Biltekin bu
zorlu işin altına girdik. TDF'ye karşı bizden kaynaklanan bir haksızlık olup
olmadığını o fotoğrafını işaretleyip, bak bu da bizim TDF'den dediğiniz
Yusuf'a sorun bakalım, operasyon sırasında veya sonrasında, olay hakkında
basına bilgi verirken bir yanlışımız, hakkını yemişliğimiz olmuş mu? Yusuf
kardeş, karşı taraftan olayın tek tanığı sensin, bunlar bize inanmaz ama
sana güvenir, iki satır ne söyleyeceksen söyle de sustur şunları.

Son olarak, AKUT'la birlikte yaşamayı öyle ya da böyle öğreneceksiniz.
Hakaretlerle, yalanlarla, iftiralarla sadece kendi kalitenizi gösteriyor ve
kendinizi küçük duruma düşürüyorsunuz. AKUT'a saldıranlar çok oldu
zamanında, en büyüklerinin bile gücü yetmedi, sizinki hiç yetmez. Boşuna hem
kendinizi hem de ulusal bir kurum olan hepimizin TDF'sini daha fazla küçük
düşürmeyin.

Kalın sağlıcakla,

Nasuh

herkese selam

Valla Nasuh bey yusufu bende az çok tanıyorum nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu biliyorum bu yazılanları okuyor olsa kesin bişeyler yazar senin haklı olduğunu teyit ederdi.

daha önce de yazdım bu kurtarma operasyonunun bir kısmına şahit oldum. hatta hatırlarsan seninle röportaj yapan muhabir bendim...

isteyen ve merak eden arkadaşlara sizinle yaptığım röportajın kopyalarını gönderirim.. Buna Alaaddin KARACA'da dahil zaten özellikle o görsün isterim.

arkadaşlar;

nasuh yapılan röportajda bu işi tek başlarına yapmadıklarını anlatırken yusuf bizden biraz uzaktaydı o an gözüne ilişti yusuf ve döndü yanına çağırdı ''gel yusuf gel yanımıza'' dedi ve yusufla birlikte birbirlerini kucaklayıp olayı anlattılar ve yusuf'un emeğini, yaptıklarını tek tek nasuh kendi anlattı...

şimdi yine soruyorum... Ya olay anında orda bile olmayan ne oldu ne bitti kimin ne yaptığı hakkında en ufak bilgisi olmayan insanlar neden olur olmaz her yerde konuşuyor yapılan güzelliklere gölge düşürmeye çalışıyorlar...

bunların haricinde bir hafta önce Ağrı Dağı'na tırmanış yaptık. takip eden arkadaşlar bilirler. NTV'nin ekibi olarak tırmanış yaptık ve zirveye NTV bayrağını dikmeye çıktık ama konumuz zirveye NTV bayrağı dikmek iken Ağrı Dağı'nın Çöp Dağı olduğu gerçeğine döndü ve Oğuz HAKSEVER yayınında bunu dile getirdi.
Ben Türkiye Dağcılık Federasyonu'ndan beklerken Zirve Dağcılık Kulubü bizleri şaşırttı ve 70 kişilk ekibi ile birlikte Ağrı Dağı'na ''ÇÖP'' toplamaya geldiler ve hala şu an Ağrı Dağı'nda çöp topluyorlar...(inanmayanlara o gürüntü ve fotoları gönderebilirim)
Ben burdan Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Genel Başkanı Sayın Orhan KOZAN beyefendiye ve beraberinde ki kişilere teşekkür ediyorum... Federasyonun yapması gerekeni onlar yaptı ve yapıyorlar emeklerine sağlık.
Gerçekler bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir ama bunlar gerçek
Sayın federasyon yetkilileri ve etkilileri lütfen ama lütfen '' dağcılık adına spor adına yapmanız gerekenleri yapın'' bırakın insanlar hayat kurtarsın nasıl veya ne şekil olduğuna bakmayın bırakın kurtarsınlar zaten siz karışmasanız bi sorun alacağını sanmıyorum çünkü bu hayat kurtarma koltukta oturup yılda bir sefer peşine 100 kişiyi takıp ''hadi dostlar pazarda görsün'' diye 30 Ağustos'ta Ağrı Dağı'na tırmanalım demeye benzemez. Aman ha benzetmeye kalkmayın.....
hatta hiç birşey yapmamaya devam edin oturun. Nasıl olsa her Ağrı Dağı'na tırmanandan 50 dolar alıyorsunuz oturmanız için yeterli... Siz alın parayı oturun sizin çöplerinizide bu yürekli insanlar temizler ''YETER Kİ OTURUN''

Arkadaşlar yazılacak çok şey var ama........Neyse

Kalın sağlıcakla

Tek kelimeyle koltuk kavgası ne kadar yazık..Bırak taktir edilmeyi, nerdeyse Alaaddin Karaca Nasuh'un kulağından tutup 'Gene mi sen? Bu dağda da seni mi görecektim?'falan olmuş...Şaka bir yana yazık olmuş,iyi niyetlerin suistimal edilişine..Hangi milletten,hangi dinden olduğun ne önemi var yaradılışın aynı olup,aynı istikamete gittikden sonra..

Merhaba

Konuyu ilk açıldığından beri takip ediyorum bir kaç cümlede ben söylemek isterim.

Ağrı dağına 2004 te tırmandım. Türkiye'de dağcılık fedarasyonun artık bu kadar vizyonu dar insanların kontrolunda olması zaten tahammül edilemez. Ferdi sporcu lisansı almak için bile bir ton abuk subuk şey yaptırıyorlar. Bu zihniyet bizim önümüzde ki en büyük engel ama TDF nin bu yönetimi gidecek, illa devrilecekler.

TDF nin başındaki amcanın söylediği gibi eğitim faaliyetlerinde binlerce dağcı eğitmiyorlar. O bahsettiği binlerce dağcı zaten üniversite klüplerinde eğitiliyor. Bilkent olmasa odtü olmasa akdeniz üniv. olmasa vs daha sayamadığım bunlar dağcı falan yetiştiremez. Ellerine gelen insanların hepsi yetişmiş olarak geliyor zaten.

Bugüne kadar kime ne faydaları olmuş, ellerinde her türlü imkan var hiç bir numara yok. Bu spor fedakarlık sporu. Biz her salı akşamı Bilkentte Dost'un toplantılarına katılırken onlar eğitim ile ilgili bizim için ne yapmışlar.
Hadi biz gençleri boş verin, bir çoğumuz dağa tırmanmayı bıraktı.

Bunların dağa ne faydası olmuş... Her 30 Ağustos ta tırmanış yapıp şekil yapsınlar. Alkış seven dağcılar. Ağrı dağı çöp yuvası. Temizlemek ile başa çıkmıyor artık. Her taraf insan dışkısı rezalet.

Ağrı Dağı sahipsiz bir dağdır, TDF sahip çıkmaz. En ufak bir yapısal her kesin fayda göreceği bir düzenleme icraat yok. Kendi dağımızı kendimiz korumazsak kimse korumaz. 3200 de çok faydalı düzenlemeler yapılabilir. Zaten askeri araçlar 3200 e ulaşabiliyor istediler mi ?
Bir ana kamp alanını daha dengeli bir kullanım için düzenlemek bu kadar mı imkansız. Ağrı dağında Ana kampta mikrop kapıp ishal olmuş kaç tane dağcı gördüm. 4200 ayrı bir rezalet hiç değinmeyeceğim. İshalde dağcının baş düşmanı. Katırcı dediğimiz kişiler de orda ki ağanın marabaları. 4000 de katıra tekme atmışlardı kızıp katır yuvarlandı öldü. Biz tırmanıştan dönerken eriyen karların( bu eriyen karlar 3200 e dere olarak geliyor) üstünde leş duruyordu. Siz düşünün gerisini.

Belki bu düşen iranlı kadın da ishal olup halsizleşip düşmüştür, öğle değilse bile yokmudur hiç ishal olup tırmanışı bırakan, hastalanan.

Bu dağın koruma kullanma dengesi çoktan bozuldu. Tırmanışa kapalı olduğu zamanları bilenler açılsın diye dört gözle bekliyorlarmış, açılınca da canını okuduk.

Bu dağı korumak ve dengeli kullandırmak için hiç bir şey yapmayan ama tırmanış için para almak isteyen TDF ye ben para vermek istemem. İzin dediğimiz şey adı ile hiçbir tırmanışı güvenli yapmaz. içini doldurmak lazım. 200 kişinin aynı anda 3200 -4200 arası daracık bir patikada geçişmesi ise güvenli tırmanış denecek başka bir söz kalmamıştır.

Bu arada kendini AKUT ile yarışta zanneden zihniyete karşıda şunu söylemek isterim; bir çeşit algılama bozukluğu olmayan hiç bir kimse AKUT ile TDF yi kıyaslamaya kalkmaz, her Fırsatta akuta saldırmaz.

Ender KURUTLU

focus' Alıntı:
Bu tarz ifadeleri hiçbir şekilde anlayamıyorum. Bunu daha önce yaşanan bazı kazalardan sonra da görmüştüm. AKUT, TDF ya da başka birileri ne farkeder, bir insanın hayatının kurtarılması değil midir önemli olan? Nedir bu dağcılık sporuyla uğraşan kuruluşların alıp veremedikleri?

Yazdıklarınıza katılıyorum; akut ile katıldığım kurtarma operasyonlarında yada federasyonun eğitim kampı vb aktivitelerinde bulundum vizyon hep aynı yıllardır süre gelen bu çekişme nedir anlamıyorum.....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR