Ağrı Dağına Yalnız Çıkabilmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercanuyar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,462

Etiketler
Ynt: Ağrı Dağına Yalnız Çıkabilmek

Merhaba;

Nacizane bildiğim kadarıyla anlatmaya çalışayım;Ağrı Dağına çıkış izne tabi bildiğiniz gibi izin aldığınızı varsayalım önümüz kış sezonuki Ağrı yüksek irtifa olduğundan çok ciddi bir faaliyet anlamına geliyor bunu türkiyede Tunç Fındık,Nasuh Mahruki gibi isimler yapıyor onlarından başarısı malum zaten...Yazın çıkacağınızı varsayarsak kendi adıma konuşursam hiç uğraşmam o kadar ağır çanta,yemek,teknik malzeme gibi unsurlar yorucu olabilir bide rehber işi var tabi gps ile vs gidilir ama sonuçta bence iyi bilen birisi ile gitmek gerekir.Bence olabilir ama biraz sıkıntılı olur diye düşünüyorum.Mesela gitmeden önce erciyes,kaçkarlar gibi yerlerde aklimatize olup bir anda alpin stil çıkılabilir.

Emre,

selamlar
temmuz 2011 de ağrı dagına çıktık grupça. Bu tür aktiviteleri kesinlikle yalnız yapmamanızı tavsiye ederim, hem grup enerjisi çok daha fazla oluyor hemde allah göstermesin tehlikeli bir durumla karşılaşıldığında müdahale edmekte güçlük çekebilirsiniz.
dağcılık seviyenizi bilmiyorum o yüzden bir yorum yapamıyacağım tırmanış konusunda. Fakat ağrılı rehberlerle konuştuğımda kış şartlarında dağın çok zor bi hal aldığını söylediler haziran-temmuz tırmanış için en makul ay olduğunu öğrendim birde kendilerinden. Tırmanışımıza ait gps verileri vardır isterseniz paylaşabilirim.

dağcılık konusunda fazla bir bilgim yok netten okuduğum kadarıyla kolay bir dağ olduğunu sanmıştım sadece azmim ve kuvvetim sayesinde başarabileceğimi düşünmüştüm ancak galiba buda yetersiz gibi görünüyor en iyisi turla gitmek olcak galiba. bildiğiniz uygun ve güvenilir turlar varmı?

Daha önce tırmanış tecrübeniz yoksa kolay kolay tırmanıcağınızı söyliyemem ama sıkı bir antrenman kolaylık sağlayacaktır. Turla gitmeniz sizin için çok daha iyi olur bence..özel mesaj atamıyorum. eserynd@hotmail.com yazarsanız çok daha detaylı konuşabiliriz..

Ağrı - Solo Çıkış.??

Dağ deneyimi yok iken intahardan farksız birşey bana göre.

Tur ile çıkmanız içinde yüksek irtifaya uyum durumunuzu bilmeniz gerekir bence.
O kadar para verip 3500 veya 4000 metreden geri dönmek pek güzel olmaz.

Yazabilecek daha onlarca detay var ama dağcılık konusunda hiç bilginiz yok iken çıkmamanız gerekir.
Yazıları okumak başka orada ki havayı solumak çok başka şeyler.

gözüm korkmadı değil ama turlarla çıkmayı denicem ben suan sarıkamışta yaşıyorum rakım 2300m yükseklik konusunda bir problem yaşicağımı zannetmiyorum ben daha çok güvenlik açısından çekiniyordum ancak daha önemli detaylar varmış uygun ve güvenilir bir turi konusunda yardımcı olursanız sevinirim

Parasını bastığınız taktir de değil Ağrı ya, Evereste bile ana kampında kazma krampon kullanmayı öğretip çıkartıyorlar. Dağcılık tecrübesi olmayan birisinin Ağrıya gitmesi için uygun dönemler haziran dan eylüle kadar olan yaz sezonudur ki Turlar da bu tarihler arasında faliyetlerini gerçekleştirirler.Ben hiç ağrı kış çıkışı yaptıran tur görmedim.
Kişisel fikrinize saygım sonsuz, şayet Ağrı ya çıkmak istiyorsanız tur en iyi seçenek.Ekipmanlarınızı doğru seçtiğiniz taktirde, performansınızda iyi durumda ise pek sorun yaşamazsınız.Tek sıkıntısı şudur ki Ağrı ne kadar kolay bir dağ da olsa arkadaşların bahsettiği gibi irtifa dan ötürü son derece yorucu bitirici bir dağdır. Kazasız belasız güzel faliyetler dilerim.

ercanuyar' Alıntı:
dağcılık konusunda fazla bir bilgim yok netten okuduğum kadarıyla kolay bir dağ olduğunu sanmıştım sadece azmim ve kuvvetim sayesinde başarabileceğimi düşünmüştüm ancak galiba buda yetersiz gibi görünüyor en iyisi turla gitmek olcak galiba. bildiğiniz uygun ve güvenilir turlar varmı?
Öncelile herkese merhaba diyeyim..
Hayli uzun zaman olmuş..

Hani aslında yazımınızla alakalı yazacak çok şey var..Birincisi bana göre kolay dag yoktur..En azından ben görmedim..Haa ne vardır derseniz sizin iyi bir kondisyonunuz,iyi bir eğitiminiz bir de sizi oraya götüren içinizdeki dag aşkı vardır..Bunların her biri tek başına yetmezken siz sadece internetteki bilgiler dogrultusunda Türkiye'nin en yüksek noktası olan Agrı dagına gitmek istiyorsunuz..Üstelik kış üstelik solo ?!Bunlara gerekçeniz ise azim + kuvvet ..Bunlara söyleyecek elbette bir lafım olamaz ama bu iş bir şaka değil..Daga gitmeden önce fiziksel hazırlıgı geçtim mental hazırlık süreci geçirmeniz gerekir.Murat'ın yukarıdaki yorumuna katılıyorum gerçekten intihar olur.Tur konusuna gelince genelde yaz turları daha mantıklı kış şartlarında zaten oraya gitmeniz emin olun size keyiften çok azap verecektir.Hayal kırıklıgı yaşamanızı istemem.Küçük bir not,bu sene Igdır tarafı kapalı biz 14 Şubat'ta beş kişi Dogubeyazıt tarafından bir tırmanış gerçekleştirmeyi düşünüyoruz..Eger dag izin verirse zirve yaparız,izin vermezse canın sagolsun başımızın en tatlı AGRI'sı deyip geri döneceğiz..

Umuyorum ki hevesinizi kırmadım ama gerçekçi bakmak lazım biraz daha soft parkurlarda ve ekip ile birlikte gitmenizi öneririm..

Meral.

Arkadaşım, Ağrı dağı kolay kim dediyse yanlış söylemiş, aslında hiç bir faaliyet kolay değildir,ben 2010 da çıktım hatta avatar ağrı dağından bir resimdir, dağlar hatayı kabul etmez her zaman ekip işidir,solo deneyenler daha önce muhakkak o zirveye defalarca çıkmış olanlardır. Eyer düşünürsen bizim dağcılık ekibi her hafta Kozi alışveriş merkezinin yanındaki belediyenin konferans salonunda dağcılık eğitimi veriyor davet ediyorum gel hem faliyetler hemde prf. dağcılar tarafından eğitim veriyoruz...davetlisin,,,,,Saat.19.30 da başlıyor iki saat

:eek:

Ağrı dağına tek çıkmak, helede tecrubesiz, ölüme gitmektir. Lütfen dağcılık sporunda yeterince ölüm haberi alıp üzülüyoruz. Bu iş şaka değil, yapmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR