Aks Güçlendirme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doruksimsek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,027

doruksimsek

Ana Kamp
Herkese selamlar.
İki gün önce asfaltta kırmızı ışıkta beklerken, tam kalkarken araç aks kesti. Ustama götürdüğümde aksın ve buna istinaden çeşitli bir kaç parçanın daha değişmesi gerektiğini söyledi. Bazı parçalar parçalanmış falan filan klasik hikaye. Final olarak 2850 TL masraf. 97 model zj, jantlar offsetli ve 5 cm. spacer var, dolayısıyla aksa binen yük normale göre bi hayli fazla. Devamlı olarak off-road kullanıyor olmasam da aracı aksları sağlamlaştırmak istiyorum. Spacerlardan da vazgeçmek istemiyorum açıkçası, görsel olarak hoşuma gidiyor. Bunun için bir önerisi olan var mıdır, ne gibi bir yol izlenmeli. Aracın normal halini ve aks kesmesi sonrası görsellerini paylaşıyorum.
IMG 3152
IMG 3067
IMG 3396
27695D60 C9B0 4E30 A248 02D2B1E07617

Etiketler
AlpOQ2

aynısı istanbul'da başıma geldi. asfaltta hemde. çukur filan da yoktu. benim jantlar da offsetli.

zj lerde krnoik sanırım bu.

offroad yapıyorsan hd aks tercih etmelisin.

0 (505) 096 58 06 Utku Efe size fikir verir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kardeşim kırılma şekline göre aksın muhtemelen daha önce işlem görmüş kaynaklı veya baga yapılmiş düzgün bir aksı kolay kıramazsın

Kardeşim kırılma şekline göre aksın muhtemelen daha önce işlem görmüş kaynaklı veya baga yapılmiş düzgün bir aksı kolay kıramazsın

4.5” iron rock yükseltme üstüne 33” lastikler var, belki fazla yük binmiş olabilir. Ama dediğiniz gibi düz yolda böyle bir problem yaratıcağını durdum yere ben de zannetmiyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkadaşlar Malesef bu araçlarda yataksız aks rulmanları kullanılmakta yani rulmanlar direk aks üzerinde dönüyor ve zamanla aks rulman yatağı ortalama (150.000 km) bozuluyor kesinlikle yenisi ile değişmesi lazım ve yine malesef para harcamak istemeyen araç sahipleri bu bozulan aks rulman yataklarına tornacıda işlem yaptırarak tekrar kullanıyorlar işlem gören aksın kırılması gayet normal iyiki otobanda giderken kırılmamış..

Arkadaşlar Malesef bu araçlarda yataksız aks rulmanları kullanılmakta yani rulmanlar direk aks üzerinde dönüyor ve zamanla aks rulman yatağı ortalama (150.000 km) bozuluyor kesinlikle yenisi ile değişmesi lazım ve yine malesef para harcamak istemeyen araç sahipleri bu bozulan aks rulman yataklarına tornacıda işlem yaptırarak tekrar kullanıyorlar işlem gören aksın kırılması gayet normal iyiki otobanda giderken kırılmamış..

Aynen öyle, bir bakımdan ucuz kurtardık. Aks yenisiyle değiştirildi.

Büyük geçmiş olsun, forumda -eskinin değimiyle- "sörf" yaparken birden kayaya toslamış gibi oldum fotoğrafı görünce. @kasirga1 'in de dediği gibi Allah'tan otobanda yaşanmamış.

Son servis ziyaretimde benim zj'ye yapılması gerekenler arasında da bu işlem vardı. Ben arabayı aldığımdan beri arkadan gelen homurtulu sesin egzostan kaynaklı olduğunu düşünüyordum, meğer offset'li jant kullanımından kaynaklı sizin de bahsettiğiniz problemmiş... Usta, "Bu şekilde devam edebilirsin ama öyle araziye çıkayım dangur dungur gezineyim deme fazla, elinde kalabilir. Şehir içinde sorun çıkaracağını zannetmiyorum.." dese de her ikimiz de uygun bir zamanda değişmesi için hem fikir olduk.

Yalnız değiştirmek biraz maliyetli iş, tecrübesini tadanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. :smiley:

Sormak isterim, aracın üzerindeki offset jantları çıkarıp direkt orjinal jantlarıyla kullanıma dönsem, bu durumu (evet tekerlekler hafif dışarıda olmayacak, arabanın Komodo Ejderi görünümü de kaybolacak ama diğer bir bakış açısıyla yeni görünümün de hiç fena olmayacağını düşünüyorum) düzeltme şansım olur mu? Yoksa olan olmuş, Allah'ın emri değiştirmek mi gerekir?

Bir de @doruksimsek hocam, ne kadara mal oldu sizin değiştirme işlemi, paylaşmanız mümkün müdür?

Son düzenleme:

Büyük geçmiş olsun, forumda -eskinin değimiyle- "sörf" yaparken birden kayaya toslamış gibi oldum fotoğrafı görünce. @kasirga1 'in de dediği gibi Allah'tan otobanda yaşanmamış.

Son servis ziyaretimde benim zj'ye yapılması gerekenler arasında da bu işlem vardı. Ben arabayı aldığımdan beri arkadan gelen homurtulu sesin egzostan kaynaklı olduğunu düşünüyordum, meğer offset'li jant kullanımından kaynaklı sizin de bahsettiğiniz problemmiş... "Bu şekilde devam edebilirsin ama öyle araziye çıkayım dangur dungur gezineyim deme fazla, elinde kalabilir. Şehir içinde sorun çıkaracağını zannetmiyorum bu haliyle.." dese de her ikimiz de uygun bir zamanda değişmesi için hem fikir olduk.

Yalnız değiştirmek biraz maliyetli iş, tecrübesini tadanlar ne demek istediğimi anlayacaktır. :smiley:

Sormak isterim, aracın üzerindeki offset jantları çıkarıp direkt orjinal jantlarıyla kullanıma dönsem, bu durumu (evet tekerlekler hafif dışarıda olmayacak, arabanın Komodo Ejderi görünümü de kaybolacak ama diğer bir bakış açısıyla yeni görünümün de hiç fena olmayacağını düşünüyorum) düzeltme şansım olur mu? Yoksa olan olmuş, Allah'ın emri değiştirmek mi gerekir?

Bir de @doruksimsek hocam, ne kadara mal oldu sizin değiştirme işlemi, paylaşmanız mümkün müdür?

Aks kırıldığı zaman çok yüksek ihtimal sadece aks değil ona bağlı çeşitli parçaların da değişmesi gerekebiliyor. Ortalama 2.000 TL’yi gözden çıkarmayı planlamak hayal kırıklığına uğrama ihtimalinizi düşük seviyede tutacaktır. :smiley:

çok ciddi offset li ama o jantlar. standart aks tasarımı buna uygun değil ki? kocaman lastikler belki 15 cm dışarıda duruyor orijinal tasarıma göre.

çok ciddi offset li ama o jantlar. standart aks tasarımı buna uygun değil ki? kocaman lastikler belki 15 cm dışarıda duruyor orijinal tasarıma göre.

Arka kırılan aks aldığım zamandan beri kaynaklı aksmış haberim yoktu ondan dolayı kırılmış, dana 44 var arkada fazla sorun olucağını sanmıyorum, artık tekrar kırılırsa dana 60

Ofsetli jant ve spacer kullanan biri olarak gözlerim açılarak okudum :/ Ne yapsam bilemedim, çünkü 7" yükseltme ve 35 lastik kombinasyonum var bu seferde arabayı yolda tutmam zor olabilir gibi geliyor

Cant ve lastik büyüdüğünde bu tarz olaylar yaşamamak için diferansiyel komple dana60 yaptıklarını okumuştum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.