Aksesuarlar Ararken Dikkatimi Çekti. ''karavan" Kelimesi Geçince Fiyat %50-60-70 Artıyor. Nedendir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zaferyilmaz99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,257

zaferyilmaz99

Ana Kamp
Arkadaşlar yaklaşık 1-2 yıldır. Kendi imkanlarımla karavanımı toparlamaya çalışıyorum. Mesela bir ürün arıyorum en basiti internete kapı tutucu aparat yazıyorsun. örneğin online satış sitelerine bakıyorum. Örnek: 29,90 TL - 39,90 TL. karavan malzemesi satan firmaların internet sitelerine giriyorum 119,90 TL. Geçenlerde açılır camları değiştirmeye karar verdim, internetten yine karavan malzemesi satan yere baktım 5.900 TL fiyat yazmış 1 tanesine montaj hariç diye de belirtmiş. Ben tüm camlarımı 1.750 TL'ye yaptırdım. Hem de canavar gibi de oldu. bu kadarda olmaz ya yazıktır, bu sadece bu örnekler için değil her aradığım parçada neredeyse aynı şeyle karşılaşıyorum. İthal ürünler olduğu için pahalı diyebilirsiniz, ancak ülkemizde de aynı ürünleri üreten bir çok firma var, Bu ülkede karavancılık gelişsin istiyoruz, diyoruz. ama bu şartlarda zor gözüküyor.

Etiketler

İnsanımız fırsatçı da o yüzden. Sırf bu yüzden uygun fiyata kamp ve karavan ürünleri üreten bir işletme kurasım var.

İnsanımız fırsatçı da o yüzden. Sırf bu yüzden uygun fiyata kamp ve karavan ürünleri üreten bir işletme kurasım var.
Fırsatçılık mantığını anlayabilirim ve kısa sürelerde bulunması güç ürünler için olabilir. Ama bu durum sürekli, geçim yolu yapmışlar. Bence parazit sözcüğünün sözlük anlamını bire bir karşılıyorlar.

.
Bizim köftehorların o kadar da günahını almayın, bütün dünyada durum farklı değil.
Ticaret sadece rekabetle terbiye edilebiliyor..
Ağabey haklısın günahlarını alıyorum. Bizimkiler dünyaca ünlü üretici parazitlerden de bir üst sınıf parazit. Parazitin ürettiğinin de üzerine en az parazit kadar koyup satıyorlar. Buyurun size basit örnek, 3-4 kişilik melamin tabak takımları tekne, karavan malzemesi satan yerlerde 1.000 TL civarında satılıyor. 6 kişilik porselenden ayırt edilmeyecek güzellikteki melamin yemek takımını 200 kusür liraya mal ettim yaklaşık 8 ay önce. Hem de yerli üretim.

.
Tahir bey, bizim alıcımız da masum değil. ;)
Yani duruma iki taraf da dahil.

Seneler önce bir arkadaşımın İstanbul'da arabasını park etmesi için valeye verdiği bahşişi görünce inanamamıştım. Monaco halt etsin..
Ağabey, haklısınız alıcımızda da problem var, alıcımızda teşvik ediyor bazı şeyleri. Siz benim mesajlarımı; ahlak ve vicdan yoksunu yaşam formları için yazdığımı kabul edin.

Benim karşılaştığım örnekte de, sattığı malı kalitesizleştiren satıcı, alıcı böyle istediği için yaptığını söylüyor. Dediği doğruysa alıcıyı da anlamak mümkün değil. 3 sene önce karavan malzemeleri satan bir firmadan t5 aracım için ön cam güneşlik almıştım. Aldığım malzeme 3-4 milim kalınlığında, kenarları bez dikişli, vantuzlarının tutma yerleri metal çerçeveli güzel bir malzemeydi. Bir kaç ay önce bir arkadaşım bende gördü beğendi aynısını istedi. İnternet alışverişinden anlamadığı için benden rica etti. Firmanın ilanından sipariş verdim, ürün elime geldi şok oldum. Ürünün benim aldığım ürün ile alakası yok. Piyasada 20 liraya satılan en adi ve en ince güneşlik malzemesinden üretilmiş dandik bir ürün göndermişler. Firmayı arayıp şikayetimi belirttim. Ürünü niye bu kadar kalitesizleştirdiklerini sordum. Firma sahibi cevap olarak " Eski kalitedeki ürünü müşterilerin istemediğini, rahat katlayabilmek için daha ince olması gerektiğini " bildirmişler. Firmada bu şekilde ürünü inceltmiş. Anlamadığım şey , insanlar kaliteli bir malı niye kullanmak istemez veya daha kalitesiz bir ürüne niye 3 kat pahalı fiyat öderler. Verdiğimiz paraya bir top bizofol ABBA alır arabanın tamamını kaplarım.
Utancımdan arkadaşa ürünü vermedim. Firmanın ürünü piyasadan çektiğini belirttim. Artık bir malzeme alırken, görerek almayı tercih ediyorum.

Geçen tente yaptırayım dedim, son aşamaya geldik sayılır ama abim bu karavana takılacak deyince Oooo o zaman montaj falan bu baya tuzluya patlar ben sana diyim dedi, Başka bir gün frenli kaplin araştırıyorum, Bursada bir yere gittim, çok tutar haberin olsun dedi ilgili kişi, işin içine karavan kelimesi girince resmen (satıcının,esnafın) gözünde ''USD'' işareti belirip yazar kasa sesini duyuyorum gibi geliyor. Ben karavan işine girmeden evvel elimden pek bir iş gelmezdi bir şey almaya karar verdiğimde maddi imkanlar el verdiğince gider en kalitelisini almaya çalışırdım ama sırf aç gözlü karavan malzeme satıcıları ve elini bir şeye sürmek istemeyen ustalar sayesinde bir dünya şey öğrendim. Yurtdışında yaşayan ve karavan merakı olan arkadaşım var, buradaki karavan kültürünü görsen inanamazsın, ustaya bir telefon açıyorsun 30 dk. takım taklavat yanında bitiyorlar dedi, ağzım açık kaldı. Ben ustalara yalvar yakar kapısına kadar karavanı götürüyorum adama rica minnet 10 günde iş yaptıramıyorum.

Ülkecek müslümanız dindarız lafa gelince camiden çıkmaz ağzımızdan dua eksik olmaz dimi. Ama dünyada sadece bizim ülkemizde geçerli bir fırsatçılık var. Ramazan ayı ve bayramlarda gıda ile kıyafete ayakkabıya 2 3 misli zam yaparız. Sonra da adına müslümanlık der kılıf uydururuz.

Maalesef ki kamp karavan tekne outdoor spor vs geçti mi fiyatı yükseltiyorlar. Ben bir mağazadan tişört alacaktım geçen sene 199 tl dediler. Aynı özelliklerde tişörtü başka mağazadan 29 liraya aldım.

Yabancı bir kız elinde kamerası youtube için video çekerek dünyayı dolaşıyor. Likya yolunda bir pansiyonda kalmış. Pansiyon pis kahvaltı yok internet yok. Kızda pis olduğu için tuvalete zor gittim diyor. Yatakta kan lekesi idrar lekeleri odada hamam böcekleri felan. Sabah fiyata gelince herkese 100 tl olan oda kıza 1000 tl olmuş. Kız isyan edince euro kazanıyorsunuz ona göre para vereceksin diye kıza saldırmışlar. Kız videoyu çekmiş bir daha türkiyeye gelmeyi düşünmüyorum diyor altta yorumlar euro kazanıyorsun 1000 tl az bile gibi saçma düşüncelerini devam ettirmiş. Kız ise youtube gelirleri ile geziyor. Yani zengin felan değil. Hani derler ya param yetmedi yemek yerine simit altım param kıtı kıtına yetti diye o mantık. Fiyatları geçtim bana en çok dokunan olaylardan birisi de erkeklerin sapık olması. Savaş var ukrayna için gelsinler ... yaparız gibi içerikler paylaşıyorlar. Türk dahi ol farklı şehre tatile git gezmeye git hemen o amaçla yaklaşıyorlar vs vs. Kısaca Türk olduğumuz için yer yer çok utanıyorum.

Geçen tente yaptırayım dedim, son aşamaya geldik sayılır ama abim bu karavana takılacak deyince Oooo o zaman montaj falan bu baya tuzluya patlar ben sana diyim dedi, Başka bir gün frenli kaplin araştırıyorum, Bursada bir yere gittim, çok tutar haberin olsun dedi ilgili kişi, işin içine karavan kelimesi girince resmen (satıcının,esnafın) gözünde ''USD'' işareti belirip yazar kasa sesini duyuyorum gibi geliyor. Ben karavan işine girmeden evvel elimden pek bir iş gelmezdi bir şey almaya karar verdiğimde maddi imkanlar el verdiğince gider en kalitelisini almaya çalışırdım ama sırf aç gözlü karavan malzeme satıcıları ve elini bir şeye sürmek istemeyen ustalar sayesinde bir dünya şey öğrendim. Yurtdışında yaşayan ve karavan merakı olan arkadaşım var, buradaki karavan kültürünü görsen inanamazsın, ustaya bir telefon açıyorsun 30 dk. takım taklavat yanında bitiyorlar dedi, ağzım açık kaldı. Ben ustalara yalvar yakar kapısına kadar karavanı götürüyorum adama rica minnet 10 günde iş yaptıramıyorum.

Bu yüzden bir çok insan alet edevat alıp neredeyse usta oldu. Ben bile yeni evlendim kiralık eve taşındım. Basit tadilat işleri var. Önce usta çağırdım hem yapamıyor hem ciddi para istiyor sonra babamdan pense tornavida felan isteyerek kendi işimi kendim yapmaya başladım. Eve avize aldım avizeci elektrikçi gelecek para isteyecek dedi tamam dedim geçen sene 100 tl dedi tanesine gittim şoktan 100 tl ye dandik matkap aldım kendim taktım hepsini.

Usta dediğimiz bazı kişilere ne olursa olsun karavan işini yaptıramazsınız üç gün üst üste manisa saniyine elektrikçiye gittim vede üstelik bazı karavancı arkadaşların vasıtası ile gittim yüzümüze bile bakmadılar. Burada tüm ustaları kastedmiyorum ama Allah kimseyi sanayiye düşürmesin

Ülkecek müslümanız dindarız lafa gelince camiden çıkmaz ağzımızdan dua eksik olmaz dimi. Ama dünyada sadece bizim ülkemizde geçerli bir fırsatçılık var. Ramazan ayı ve bayramlarda gıda ile kıyafete ayakkabıya 2 3 misli zam yaparız. Sonra da adına müslümanlık der kılıf uydururuz..............

Arz _talep dengesi diye bir şey vardı ...

Ars ız arz edenler,talepciler taleplerinde ısrar ettikce fiyat artışı yapmaktan utanmazlar.

Ülkecek müslümanız dindarız lafa gelince camiden çıkmaz ağzımızdan dua eksik olmaz dimi. Ama dünyada sadece bizim ülkemizde geçerli bir fırsatçılık var. Ramazan ayı ve bayramlarda gıda ile kıyafete ayakkabıya 2 3 misli zam yaparız. Sonra da adına müslümanlık der kılıf uydururuz.

Bu ülkede iki sömürü şekli vardır,
1- Din'i kullanarak
2-Atatürk'ü kullanarak

Dolandırıcı, fırsatçı veya üçkağıtçı kişi ya takke-şalvar, başörtüsü, ya da gözüken her yere vücudu dahil, Atatürk işaretleri sayesinde karşısındaki kişiyi kafalamaya -kazıklamaya çalışır.

Siz görüntüye aldanıp kendinizi bırakıyorsanız, bu ne Din'in ne de Ata'nın suçudur.

Müslümanlık sizin yazdığınız yanlışları kabul etmeyen bir Din'dir,
bırakın Müslümanlığı bütün hak Din'leri kabul etmez.

Dürüstlük, vicdan, namus kişiye özeldir, başka şeylerle eşleştirmeyelim

Bu ülkede iki sömürü şekli vardır,
1- Din'i kullanarak
2-Atatürk'ü kullanarak

Dolandırıcı, fırsatçı veya üçkağıtçı kişi ya takke-şalvar, başörtüsü, ya da gözüken her yere vücudu dahil, Atatürk işaretleri sayesinde karşısındaki kişiyi kafalamaya -kazıklamaya çalışır.

Siz görüntüye aldanıp kendinizi bırakıyorsanız, bu ne Din'in ne de Ata'nın suçudur.

Müslümanlık sizin yazdığınız yanlışları kabul etmeyen bir Din'dir,
bırakın Müslümanlığı bütün hak Din'leri kabul etmez.

bu sözünüzde haklısınız ama benim şikayetim ağzından din düşmeyenin bunu yapması. Lafa gelince hepimiz din kardeşiyiz ama dolandırmaya geldi mi üzerimize yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri