Akü Değiştigi Zaman Zj 5.9 Radyo Teyp Kodu Gerekiyor Mu?cd Changer Ve Aux İn Aparat

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan North wind Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,663

North wind

Ana Kamp
Merhaba, Jeep ZJ 5.9 1998 aracım var,akü değiştirdigim zaman acaba ayarlar sıfırlandıgı icin radyo teyp giriş kodu ister mi?Cünkü WJ araclarda bu sekilde kod istiyordu,bilgisi olan arkadaslar paylasırlarsa sevinirim,ayrıca fabrikasyon radyo teybimde cd calar yok fakat cd yazısı teybin üzerinde yazıyor,acaba ilerde cd changer baglanabilir mi?Bağlanabilirse o yıla ait orjinal changer mı olması gerekiyor?

Teybi sökmeden cok daha ucuz maliyetli cözümlerde var,örnegin kaset adaptörü ve Fm Transmitter gibi ucuz cözümlerde var,fakat onların dısında daha kaliteli olduguna inandıgım biraz pahalı asagıdaki aparatıda gördüm,teybin sökülüp arkasından baglantısının yapılması gerekiyor,asagıdaki linkteki 1998 ZJ ye uyumlu yazıyor fakat Türkiye'de bu araç icin gerekli aparatı sitelerde göremedim,acaba bu modele uygun satan yerler var mı?

http://www.oemautosound.com/p-343-usa-spec-dodge-jeep-1995-2001-ipod-interface-pa11-hon.aspx

Teybi çalıstırınca ön sağdaki anten otomatik olarak cıkıyor fakat radyo istasyonlarının cogunda cızırtı var, araç avrupa versiyonu cünkü limited lx,bundan eminim.Acaba antende bi sorun olabilir mi?Bagaj yan sağ camında kısa bi anten daha var,acaba o ne işe yarıyor,kullanma kılavuzunda radyo teyple ilgili bölümü bulamadım.Çok soru sordum ama yardımcı olmak isteyen arkadaslar olursa sevinirim,teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Akü Değiştigi Zaman Zj 5.9 Radyo Teyp Kodu Gerekiyor Mu?cd Changer Ve Aux İn Aparat

Sevgili North ,

Aynı aracı kullanıyoruz , geçtiğimiz aylarda akü değiştirdim ben de , ve herhangi bir kod sormadı teyp , sadece yol bilgisayarını yeniden kurman gerekir ( tarih - saat vb. ) onun dışında akü değişiminden kaynaklı herhangi bir kurulum yapmana gerek olmaz

Senin de dediğin gibi , araçlarımızda CD player yok orjinalinde , halletmenin sağlıklı olan 2 yolu var , birincisi e-bay üzerinden 04704383 kodlu chrysler cd player teyp alman ( aşağı yukarı 150 - 200 dolar arası maliyetli ) , bu durumda yaşayacağın tek sıkıntı Amerikan radyo bant aralığı bizdekinden farklıdır , bu durum bazı radyo frekanslarını kullanamaman anlamına gelir ( örneğin bizdeki frekanslar çift sayılarla artar ve azalır , amerikan sisteminde ise tek sayılarda artar ve azalır )

İkinci yöntem , benim de şu an hali hazırda kullandığım ve çok memnun olduğum cd changer montajı yaptırman , ben chrysler orjinal cd changer aldım ( çıkma bir araçtan temin ettim 300 TL gibi bir fiyata ) , montajında herhangi bir sıkıntı yaşamamak ve uyumluluk açısından kesinlikle orjinal kullan derim , diğer marka changer alırsan emin olmamakla beraber uyumluluk ve teyp üzerinden komut konularında sıkıntı yaşaman muhtemel , ben şu an orjinal changer kullandığım için teyp üzerindeki " MODE " tuşundan komutlandırarak CD konumuna getirip sorunsuz kullanıyorum .

Sana tavsiyelerim bunlar , yine de sormak istediğin bir şey olursa istediğin zaman görüşebiliriz ...

Ynt: Akü Değiştigi Zaman Zj 5.9 Radyo Teyp Kodu Gerekiyor Mu?cd Changer Ve Aux İn Aparat

arda82' Alıntı:
Sevgili North ,

Aynı aracı kullanıyoruz , geçtiğimiz aylarda akü değiştirdim ben de , ve herhangi bir kod sormadı teyp , sadece yol bilgisayarını yeniden kurman gerekir ( tarih - saat vb. ) onun dışında akü değişiminden kaynaklı herhangi bir kurulum yapmana gerek olmaz

Senin de dediğin gibi , araçlarımızda CD player yok orjinalinde , halletmenin sağlıklı olan 2 yolu var , birincisi e-bay üzerinden 04704383 kodlu chrysler cd player teyp alman ( aşağı yukarı 150 - 200 dolar arası maliyetli ) , bu durumda yaşayacağın tek sıkıntı Amerikan radyo bant aralığı bizdekinden farklıdır , bu durum bazı radyo frekanslarını kullanamaman anlamına gelir ( örneğin bizdeki frekanslar çift sayılarla artar ve azalır , amerikan sisteminde ise tek sayılarda artar ve azalır )

İkinci yöntem , benim de şu an hali hazırda kullandığım ve çok memnun olduğum cd changer montajı yaptırman , ben chrysler orjinal cd changer aldım ( çıkma bir araçtan temin ettim 300 TL gibi bir fiyata ) , montajında herhangi bir sıkıntı yaşamamak ve uyumluluk açısından kesinlikle orjinal kullan derim , diğer marka changer alırsan emin olmamakla beraber uyumluluk ve teyp üzerinden komut konularında sıkıntı yaşaman muhtemel , ben şu an orjinal changer kullandığım için teyp üzerindeki " MODE " tuşundan komutlandırarak CD konumuna getirip sorunsuz kullanıyorum .

Sana tavsiyelerim bunlar , yine de sormak istediğin bir şey olursa istediğin zaman görüşebiliriz ...

Çok teşekkür ederim verdiginiz bilgiler icin,ayrıca wj 2001 aracım var, wjdeki orjinal 10lu cd changerdan cok memnunum,arada kullanıyorum fakat bi sorun cıkarmadı.ZJ aracımdaki teypte iki equalizer ayar cubugu var bas ve tiz icin,teybin sag tarafında da joyistik kol var,acaba sizinte o tarz teyp mi?cd giriş yeri yok,siz montajını ne skilde yaptırdınız ?Bu teyplerin arkasında cd changer soket giriş mi çıkış mı pek anlamıyorum ama soket yeri var mıydı?yani cd changerden gelen kaç soket var bilmiyorum ama teybin arkasına orjinal bi sekilde baglandı mı?Yani teybin icini acmaya gerek kalmamıstır umarım.ZJ icin bazı servislere sordum radyo kodu ister dedi ama 5.9lar dediginiz gibi farklı olabilir,aküyü degistirecek bi durumum olmadı,o yuzden suan icin bilmiyorum ama sizin aractaki gibi kod sormazsa benim icin daha iyi,servise gidip kodu ögrenmek icin gitmeme gerek kalmaz.Hazır 5.9 arac sahibi bulmuşken asagıdaki bir iki sorum daha vardı.Kontak anahtarını 4 kere acıp kapatınca 5.incede acık konumda bıraktıgım zaman sitelerden edindigim bilgiye göre hata kodu varsa gösteriyormus,bende 5.de açık konumda bekleyince km yazan ekranda hicbisey göstermiyor, hata kodu olmayınca acaba hicbirsey göstermiyor mu?Sizin aracınızda boyle bi durum var mı?Boya kodunun aracın neresinde yazdıgını biliyor musunuz?Wj aracımda sayı farkı olabilir galiba 5. nde done diye yazıyor,yani hata kodu olmadıgını '' done'' kelimesiyle belirtiyor,ama zjde hicbisey cıkmıyor,aracımın immobilizier ışığı yanmıyor,bununla ilgili sorunum için konu acmıstım,asagıda linki yazdım,sizin bu konuda bi tecrubeniz varsa paylasırsanız sevinirim,sağolun.

www.gezenbilir.com/index.php?topic=106101.0

Rica ederim dostum , yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ...

Senin de söylediğin gibi aynı teybi kullanıyoruz , ekranın sol tarafında bas ve tiz olmak üzere iki ayar çubuğu mevcut , sağ tarafta ise dediğin gibi joystick mevcut ( zaten 5.9 için kullanılan teyp standarttır , değişmez ) , cd changer montajı şu şekilde yapılıyor ; öncelikle ön göğsü söküyorsun ( ahşap kaplama olan kısımları ) , sonrasında gösterge panelini söküyorsun ve çıkartıyorsun , sonrasında mevcut teybin ayaklarının bağlı olduğu civatalar mevcut onları söküp teybi boşa alıyorsun , teybin arkasında yuvarlak dişi soket girişi mevcut ( söktüğün zaman göreceksin ) , o sokete cd changer'ın erkek soketini takıyorsun ve olay bitiyor , sonrasında sökerken yaptığın adımları tersten takip ederek montajı tamamlıyorsun .

Araç hata kodu için yaptığın işlem doğrudur , herhangi bir sorun mevcut ise ekranda hata kodu belirecektir , eğer herhangi bir uyarı yok ise bu allahın sevgili kulu olduğun anlamına gelir :smiley:

Aracın renk kodu nerede yazılı açıkçası o konuda bilgim yok , ancak bana rengini söylersen sana bu konuda yardımcı olurum ;)

Immoblizer ışığı hakkında , bu tarz bir sorun ben hiç yaşamadım açıkçası , ama ilk etapta sigortaları kontrol ettirmeni öneririm , sonrasında sigortalarda sorun yok ise lamba ve lamba bağlantılarına bakmanda fayda var .

arda82' Alıntı:
Rica ederim dostum , yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ...

Senin de söylediğin gibi aynı teybi kullanıyoruz , ekranın sol tarafında bas ve tiz olmak üzere iki ayar çubuğu mevcut , sağ tarafta ise dediğin gibi joystick mevcut ( zaten 5.9 için kullanılan teyp standarttır , değişmez ) , cd changer montajı şu şekilde yapılıyor ; öncelikle ön göğsü söküyorsun ( ahşap kaplama olan kısımları ) , sonrasında gösterge panelini söküyorsun ve çıkartıyorsun , sonrasında mevcut teybin ayaklarının bağlı olduğu civatalar mevcut onları söküp teybi boşa alıyorsun , teybin arkasında yuvarlak dişi soket girişi mevcut ( söktüğün zaman göreceksin ) , o sokete cd changer'ın erkek soketini takıyorsun ve olay bitiyor , sonrasında sökerken yaptığın adımları tersten takip ederek montajı tamamlıyorsun .

Araç hata kodu için yaptığın işlem doğrudur , herhangi bir sorun mevcut ise ekranda hata kodu belirecektir , eğer herhangi bir uyarı yok ise bu allahın sevgili kulu olduğun anlamına gelir :smiley:

Aracın renk kodu nerede yazılı açıkçası o konuda bilgim yok , ancak bana rengini söylersen sana bu konuda yardımcı olurum ;)

Immoblizer ışığı hakkında , bu tarz bir sorun ben hiç yaşamadım açıkçası , ama ilk etapta sigortaları kontrol ettirmeni öneririm , sonrasında sigortalarda sorun yok ise lamba ve lamba bağlantılarına bakmanda fayda var .

Verdigin önemli ve faydalı bilgiler icin tekrar cok sağol dostum.Cd changer temiz bulursam almayı düsünüyorum fakat aracım 98 model,örnegin 97,96 zj 5.2 model denk gelirse uyum sorunu olur mu bilemiyorum,cünklü 5.9daki hoparlör sayısı ve amfinin gücü daha fazla,cd changerda da degisiklik olabilir,5.9 un olursa daha iyi olur,cd changeri takmak icin teybi kendim söküp baglamayı düsünüyorum,cok titizim ve teyple ilgili önde ilgili yerleri sökerken cok dikkatli olurum.
Wj aracımdaki kapıları kilitledikten sonra immobilizer ısıgı yanıp sönüyor fakat,wj teybin üstünde de alarmla ilgili ayrı bi kırmızı ısık yanıp sönüyor fakat zj de teypte oyle bi ısık yok. Bi ara zj immobilizer yetkili servise göstericem,cünkü önemli.Aracımın rengi metalik yeşil hatta orman yeşili diyede gecebilir,fakat aracın bazı yerlerine bakıp bi incelerim bulamazsam yetkili servisten ögrenirim.Görüsmek üzere, kendine iyi bak.

Dostum merhabalar ,

CD changer için 96 ya da 97 olması hiçbir şeyi değiştirmez senin açından , rahat ol . Yeter ki bağlantıları ve cd lazer gözü düzgün çalışsın .
Montajı kendin yapacak olman daha iyi olur , sadece sana bir kaç tavsiyem var yanlış anlamazsan ;

- Ahşap panellerin tırnakları çok narin , kırılmamasına dikkat et
- CD Changer kablosunu teybin arkasına takmak için biraz zorlanacaksın , takılmasında birşey yok ama o kabloyu boş yer bulup zeminden geçirmek inan zor oluyor , ben baya bir zorlanmıştım açıkçası göstergenin arkasından pedalların oraya kabloyu indirene kadar çünkü boş yer yok ... :smiley:

Öte yandan , senin aracının rengi " Forest Green Pearlcoat " olarak geçer ve boya kodu " PG8 " dir .
Sürücü kapısında takılı olan sticker üzerinde belki bu kodu görebilirsin diye düşünüyorum .

Immoblizer hakkında bilgim yok açıkçası ama istersen seni yönlendirebileceğim bir usta ya da servis olabilir , eğer İstanbul'da isen ...

arda82' Alıntı:
Dostum merhabalar ,

CD changer için 96 ya da 97 olması hiçbir şeyi değiştirmez senin açından , rahat ol . Yeter ki bağlantıları ve cd lazer gözü düzgün çalışsın .
Montajı kendin yapacak olman daha iyi olur , sadece sana bir kaç tavsiyem var yanlış anlamazsan ;

- Ahşap panellerin tırnakları çok narin , kırılmamasına dikkat et
- CD Changer kablosunu teybin arkasına takmak için biraz zorlanacaksın , takılmasında birşey yok ama o kabloyu boş yer bulup zeminden geçirmek inan zor oluyor , ben baya bir zorlanmıştım açıkçası göstergenin arkasından pedalların oraya kabloyu indirene kadar çünkü boş yer yok ... :smiley:

Öte yandan , senin aracının rengi " Forest Green Pearlcoat " olarak geçer ve boya kodu " PG8 " dir .
Sürücü kapısında takılı olan sticker üzerinde belki bu kodu görebilirsin diye düşünüyorum .

Immoblizer hakkında bilgim yok açıkçası ama istersen seni yönlendirebileceğim bir usta ya da servis olabilir , eğer İstanbul'da isen ...

Merhabalar, boya kodu icinde çok teşekkür ederim,sofor kapsınındaki etikete önceden bakmıstım ama yine dikkatli bi sekilde bakıp kontrol ederim.ilerde bi ara rutuş yapmayı düsünüyorumda o yuzden boya kodunu merak etmiştim,sağol dostum.CD Changer baglantısını yaptıgın icinde tebrik ederim, kolay iş degil.
CD Changer durumunu biraz askıya aldım gibi,dedigin gibi ahsap panellerin tırnakları hassas oldugu icin yanlıslıkla kırmaktan cekiniyorum,arac cogunlukla babamda,o genelde radyo dinliyor fakat son olarak sunu sorucaktım,radyoda cogu kanallarda biraz fazla cızırtı var,asırı cızırtı degil ama az bi cızırtıda degil,cızırtı cok az olan radyo kanalı cok az var,belki 2,3 tane çok az cızırtılı radyo kanalı cok nadir buluyorum,farklı yerlerde de denedim,durum pek degişmedi,diger buldugum kanalların cogu cızırtılı.Ön kaputun sağındaki anten gayet güzel otomatik cıkıp iniyor.Radyonun sesini yükseltip azaltan cevirmeli düğme bazen tutukluk yapıyor,örnegin sesi acmak isterken kısılıyor ya da kısarken yükseliyor ama bazen oluyor bu durum,teybi acarken ve kapatırkenki o dügmeye basarken herhangi bi tutukluk yapmıyor.
Senin radyoda cogu kanalda cızırtı var mı yoksa cogu iyi cekiyor mu?Cızırtı yapan kanalların sayısı azsa sorun degil cogu kullandıgım aracta bu sekildeydi.
Aracın sağ arka bagaj yan camında da farklı sabit bi anten var,fakat sonradan takılmıs olma ihtimali yüksek,o antenin ne ise yaradıgını da bilemiyorum,senin aracta bu sekilde ayrı bi anten var mı?
İmmobilizier icin bahar aylarında aslında oncelikli olarak yetkili servise götürmeyi düsünüyorum, cihazı araca bagladıklarında büyük bi ihtimalle sorun belli olur fakat eger yüksek maliyet ya da zor bi sorun cıkarsa alternatif olarak farklı bi sevise de gidebilirim,o yuzden bana özel mesajdan önerecegin servis ve ustanın telini yazarsan sevinirim.İstanbul'dayım.

Merhabalar ,

Radyo konusunda açıkçası bende de aynı sıkıntı mevcut , ama ben radyo pek dinlemediğim için kafaya takmadım ya da üzerine düşmedim , ama sorun neden kaynaklı olabilir diye düşünürsek bir kaç ihtimal var :

- Anten
- Bağlantılar
- Teybin AM/FM bandı

Anten sağlam olduğunu düşünürsek dediğin üzere , ya bağlantılarda sorun olabilir ya da teybin radyo bandı yenilenmesi gerekiyor olabilir , ancak bulunabilirliği zor bir parça olduğunu düşündüğümden ben olsam kurcalatmazdım ( anladığım kadarıyla sen de benim gibi aracına titiz ve hassas meraklı birisin , o yüzden önermedim bunu :smiley: )

Arka sağ camda bir anten olduğunu söylemişsin , benim araçta böyle bir anten yok ( açıkçası orjinalinde olduğunu düşünmüyorum , ancak yine de iddaa edemem tabii ki , belki araca senden önceki sahibi telsiz vb. bir ekipman koydu ise onun anteni olabilir , ya da yine aynı mantıkla yola çıkarsak belki eski sahibi de radyodan / antenden şikayetçiydi ve ekstra çekim gücü için harici bir anten taktırdı belki de ) , senin yerinde olsam , iyi bir elektrikçiye gider o anteni kontrol ettiririm nereye bağlantısı olduğunu ( tahminim boşta bir anten o , ve hatta bir ihtimal sinyal çakışması yaşıyor ya da frekans karışıklığına sebep oluyor ise radyonun çekmemesi ya da cızırtı yapması olası bir durum ;) )

Immoblizer konusunda , yetkili servisi düşünmen ilk etapta mantıklı görünse de açıkçası fahiş fiyatlar ve extra eksiklikler çıkaracaklarını çok iyi bildiğimden ( tecrübeyle sabit ) ben yetkili servise gitmezdim açıkçası , çünkü 100 liralık işe 500 lira fatura çıkartma konusunda uzmanlar kendileri ( şahsi fikrim )

Yaptırmayı düşündüğün zaman yine haberleşiriz seni düzgün bir servise yönlendiririm arkadaşım , kafan da rahat olur kesen de ;)

arda82' Alıntı:
Merhabalar ,

Radyo konusunda açıkçası bende de aynı sıkıntı mevcut , ama ben radyo pek dinlemediğim için kafaya takmadım ya da üzerine düşmedim , ama sorun neden kaynaklı olabilir diye düşünürsek bir kaç ihtimal var :

- Anten
- Bağlantılar
- Teybin AM/FM bandı

Anten sağlam olduğunu düşünürsek dediğin üzere , ya bağlantılarda sorun olabilir ya da teybin radyo bandı yenilenmesi gerekiyor olabilir , ancak bulunabilirliği zor bir parça olduğunu düşündüğümden ben olsam kurcalatmazdım ( anladığım kadarıyla sen de benim gibi aracına titiz ve hassas meraklı birisin , o yüzden önermedim bunu :smiley: )

Arka sağ camda bir anten olduğunu söylemişsin , benim araçta böyle bir anten yok ( açıkçası orjinalinde olduğunu düşünmüyorum , ancak yine de iddaa edemem tabii ki , belki araca senden önceki sahibi telsiz vb. bir ekipman koydu ise onun anteni olabilir , ya da yine aynı mantıkla yola çıkarsak belki eski sahibi de radyodan / antenden şikayetçiydi ve ekstra çekim gücü için harici bir anten taktırdı belki de ) , senin yerinde olsam , iyi bir elektrikçiye gider o anteni kontrol ettiririm nereye bağlantısı olduğunu ( tahminim boşta bir anten o , ve hatta bir ihtimal sinyal çakışması yaşıyor ya da frekans karışıklığına sebep oluyor ise radyonun çekmemesi ya da cızırtı yapması olası bir durum ;) )

Immoblizer konusunda , yetkili servisi düşünmen ilk etapta mantıklı görünse de açıkçası fahiş fiyatlar ve extra eksiklikler çıkaracaklarını çok iyi bildiğimden ( tecrübeyle sabit ) ben yetkili servise gitmezdim açıkçası , çünkü 100 liralık işe 500 lira fatura çıkartma konusunda uzmanlar kendileri ( şahsi fikrim )

Yaptırmayı düşündüğün zaman yine haberleşiriz seni düzgün bir servise yönlendiririm arkadaşım , kafan da rahat olur kesen de ;)

Antenle ilgili de bende sizin dediklerinize katılıyorum.Servislerle ilgili fazla bi tecrübem olmadıgı icin temkinli davranmakta fayda var,zaten yüksek maliyet cıkarırlarsa yaptırmam,alarm sisteminin sigortası da atmıs olabilir,elektrik tesisatında da sorun cıkmıs olabilir,cihazla bakınca bazen anlasılamayabilir diyenler oldu,bi cok nedeni olabilir ama o yuzden basit bi cözümü varsa yaptırırım.Özelden mesaj attım dostum,bu kadar ayrıntılı mesajlarla tecrübelerini de benimle paylastıgın icin tekrar sağol.

Rica ederim dostum , bu amaçla hepimiz buradayız , kendi tecrübelerimizi paylaşmak ve birbirimize yardımcı olabilmek amaçlı , bilgi paylaştıkça çoğalır ... Dostum bu arada neden bilmiyorum ama özel mesaj atamıyorum sistem hata veriyor sürekli , senin mesajını okuyabiliyorum ama cevap yazamıyorum , istersen mail adresini yaz bana özelden oraya cevap yazayım

arda82' Alıntı:
Rica ederim dostum , bu amaçla hepimiz buradayız , kendi tecrübelerimizi paylaşmak ve birbirimize yardımcı olabilmek amaçlı , bilgi paylaştıkça çoğalır ... Dostum bu arada neden bilmiyorum ama özel mesaj atamıyorum sistem hata veriyor sürekli , senin mesajını okuyabiliyorum ama cevap yazamıyorum , istersen mail adresini yaz bana özelden oraya cevap yazayım
mail adresimi özel mesajdan gönderdim dostum,toplam mesaj sayısı az oldugu zaman özel mesaj atılamıyor diye biliyorum,ilk baslarda bende özel mesaj gönderememiştim,sonradan mesaj sayısı artınca gönderdim,mesaj sayın arttıktan sonra gönderebilirsin,görüşmek üzere.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri