Akü Ekipman Çılgınlığı.!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan JantarMantar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,738

JantarMantar

Bakış açısı herşeydir
Selamlar, bir süre daha araştırıp (gerek forumda gerek dışında) yine de sonuca varamayacağım bir karmaşayı burada dile getirmek istiyorum.

Karavanda yaşam planlanıyor(en azından birkaç yıl kadar), dolayısıyla uygun miktarda solar panel sistemi, yaşam akü(leri), 220V bağlantı, aracın motorundan (yada jeneratörden) yaşam akülerine şarj bağlantısı ve gerekli cihazlar için 220V invertör...

Şimdi bu sistem için araştırmalar yaptıkça, aküler ile alakalı bir çok ekipman ortaya çıkıyor;

1. Solar panellerden (düzgün) şarj edebilmek için PWM yada MPPT cihazı
  2. 220V soketten şarj edebilmek için AC - DC şarj cihazı
  3. Araç alternatöründen yada mini jenaratörden şarj etmek istersek DC - DC şarj cihazı
  4. Gerek invertör gerek diğer DC güç tüketen cihazlar çılgınca aküyü sömürmesin diye ve akü durmunu okuyabilmek için BMS(battery management system) ünitesi. Kabaca aküyü olası yüksek akım çekimlerinden, çok düşük voltaja inmesinden vs vs, zarar görmesinden koruyor ve oldukça gerekli&faydalı görülüyor.
  5. Birşey daha vardı ama yazarken unuttum ve bir türlü aklıma da gelmiyoro_O

Şimdi maddelerden önce bahsettiğim bir sistem için bukadar çok sayıda üniteye gerek var mı? Bir arkadaş "hybrit-MPPT" cihazların tüm bu işleri yaptığını söylemişti ama öyle bir şey bulamadım. Burada MPPT cihazların gerekliliğini sorgulamıyorum, sadece bu işleri tek başına yapan, yada en azından birkaçını yapabilen cihazlar yok mu? Ben mi bulamıyorum yoksa...

Mesela (iyi) bir markanın AC-DC şarj cihazına bakıyorum, aynı anda DC-DC şarj özellği yazmıyor, yani yapmıyor? BMS systemlerini inceledim, şarj etmek ile ilgili özellik olarak "fazla şarj"ı önlediği veya akü ısındığı zaman şarjı kestiği vs söyleniyor. Peki ozaman mesela jenaratörü BMS cihazı üzerinden aküye bağlasak jenaratör çalıştığında aküyü sağlıklı bir şekilde şarj edebiliyor muyuz?
Yada bu BMS ler bukadar akıllıysa neden Solar sistemlerden gelen DC akımını aküye şarj edemiyorlar da PWM/MPPT cihazlar almamız gerekiyor? Eğer BMS bu işi az-çok yapabiliyorsa neden solar enerji için illa PWM gibi ek cihazlar almamız gerekiyor(tamam bu MPPT ler falan solar enerjiyi voltajını vs iyi ayarlayarak daha verimli olarak şarj ediyormuş da ozaman bu BMS cihazlar ne demeye bukadar pahalı?)

Görüldüğü üzere kafalar karışık... biri(leri)si bana bunları kalem kalem, yada ben çorba ettiysem doğru sırayla/düzenekle anlatabilir mi acaba? Yabancı kaynaklara/videolara bakıyorum hep aynı sonuca ulaşıyorum, bunların hepsini almam gerek!!!

Hocam benzer bir durumda olduğumdan ötürü bu konuda ben de çokça araştırma yaptım.

1. Öncelikle inverter (evirici) konusunda net bir seçim yapmanız gerekiyor. MPPT'ler yaklaşık 750 - 1000 tl daha fazla. Bu üst modellerde yükselebilir. Uzun süre yaşayacaksanız ve çalınma vb riskiniz azsa tabi ki de MPPT daha avantajlı. Ama 1000 tl daha az verip nasıl olsa ortalama bir güneşlenme ile aküleri doldururum diyorsanız PWM de iyi bir tercih. PWM'nin fazla akımı ısı olarak ortama attığını da göz önünde bulundurun.

2. Size önerim hibrit, akıllı ya da benzer adlara sahip bir evirici almanız. Ben 3kva - 2400 watt bir pwm eviricide karar kıldım. Benim ürün 24 volt akü girişi, 30 volt güneş paneli girişi talep ediyor. Bağladığım paneller tam güneşlenmede 42 volta kadar çıkabiliyor. Her bir panelim 18 volt, seri bağladım ikisini. Teorik olarak 36 volt veriyorlar. Eviricim için uygun. 30 voltun üstü olunca ısı olarak atıyor, altı olunca voltajı yükseltip akü dolduruyor mu emin değilim. MPPT olsaydı daha esnek bir voltaj aralığına sahip olurdum.

3. Piyasada eviriciler markadan bağımsız olarak çin malı halde 1kv - 5kv arasında değişiyor. 1kv 12 volt, 2kv, 3kv olanlar 24 volt. 5kv olansa 48 volt akü talep ediyor. Ekonomik bir tercih olarak göze çarpıyor. 2 ila 3 kat ödeyerek bilindik bir alman markasına da sahip olabilirsiniz tabi, bu sizin tercihinize kalmış. Benim kullandığım 3kva - 2400 watt eviricinin pik akımı 5 saniyeye kadar 4800 watt. 950 watt /s akım talep eden portatif klimamı rahatlıkla çalıştırabiliyor, buz makinesini çalıştırabiliyor. Günlük akım gereksiniminizi hesaplamanızı öneririm.

4. Akü konusunda fiyat - performans ürünü olarak 12 volt 60 amperlik derin deşarj özellikli jel aküleri buldum. Şimdilik elimdeki eski 12v 20A akülerden iki tane alıp seri bağladım. Yine 60amperlikleri de seri bağladım. Şu anki sistemim 24 volt 80 amper. Yani yaklaşık 1900 watt. Genel kural günlük gereksiniminizin iki katı kadar depolayabilen akülere sahip olun derler. Yani günlük kullanımım 950 watt falan olmalı. Siz de günlük gereksiniminizi hesaplayıp akü gereksiniminizi bu yolla hesaplayabilirsiniz.

5. Güneş panelinde de benzer bir hesaplama yapmanız gerek. Ortalama güneşlenme süresi 7 saat kabul ediliyor. Örneğin 200 watt bir paneliniz varsa günde 1400 watt elektrik üretir akünüzde depolarsınız. Günlük tüketim 1400 watt'ı geçerse akünüz yetersiz kalacaktır. Ya 220 volt ile takviye yapmalısınız (bu eviricilerde bu özellik de var). Tabi bunu jeneratör ile de yapabilirsiniz ama bana çok mantıklı gelmiyor. Zaten arabamız var elimizin altında, hehe.

Özet geçiyorum;
Bence hepsini almanıza gerek yok, akıllı bir evirici alırsanız zaten panelden aldığı elektriği aküde depolar, güneş varken akü + güneş olarak çalışır. Hatta karavanpark vb. bir yerdeyseniz 220 bağlantısı ile bypass mantığı ile çalışıp doğrudan dışarıdan gelen 220 ile içerinin 220 gereksinimini sağlar ve hatta aynı anda aküyü de doldurur. Birçok modu var, pratik bir ürün.

Karavandaki enerji gereksinimini bölümlere ayırmalısınız. Kendimden örnek vereyim:

1. 12 volt isteyen ürünler:
- led ışıklar
- 12v kettle (kullanmam heralde ama var)
- 12v buzdolabı
- hidrofor - su pompası
- tavan vantilatörü
- fan
- laptop şarjı (dönüştürücü ile)
- telefon şarjı (dönüştürücü ile)
Bu 12 voltu akülerden birinden paralel alarak sisteme verebilirsiniz, çok iyi bir tercih olmasa da. Güneş paneli dolduracaktır. Aynı şekilde araç çakmağı ya da çekme karavansa soket üzerinden de akım elde edilebilir.

2. 220 volt isteyen ürünler:
- klima
- buz makinesi

220 volt ürünler 12 volt ürün bulunamaması halinde kullanılmalı bence. Bu yolla enerji gereksinimi düşürülebilir.

3. Isı talep eden ürünler:
- 3 sistem buzdolabı (lpg)
- ocak (lpg)
- şofben (lpg)

Bu ürünlerde elbette elektrik kullanabilirsiniz ama tercihen lpg kullanmanız akım gereksinimini düşürür. En azından ben böyle bir mantık kurdum.

Evirici, panel ve aküler konusunda daha fazla ayrıntı isterseniz yardımcı olmaya çalışırım. Sizden de öneriler almak isterim yine.

Selamlar, bir süre daha araştırıp (gerek forumda gerek dışında) yine de sonuca varamayacağım bir karmaşayı burada dile getirmek istiyorum.

Karavanda yaşam planlanıyor(en azından birkaç yıl kadar), dolayısıyla uygun miktarda solar panel sistemi, yaşam akü(leri), 220V bağlantı, aracın motorundan (yada jeneratörden) yaşam akülerine şarj bağlantısı ve gerekli cihazlar için 220V invertör...

Şimdi bu sistem için araştırmalar yaptıkça, aküler ile alakalı bir çok ekipman ortaya çıkıyor;

1. Solar panellerden (düzgün) şarj edebilmek için PWM yada MPPT cihazı
  2. 220V soketten şarj edebilmek için AC - DC şarj cihazı
  3. Araç alternatöründen yada mini jenaratörden şarj etmek istersek DC - DC şarj cihazı
  4. Gerek invertör gerek diğer DC güç tüketen cihazlar çılgınca aküyü sömürmesin diye ve akü durmunu okuyabilmek için BMS(battery management system) ünitesi. Kabaca aküyü olası yüksek akım çekimlerinden, çok düşük voltaja inmesinden vs vs, zarar görmesinden koruyor ve oldukça gerekli&faydalı görülüyor.
  5. Birşey daha vardı ama yazarken unuttum ve bir türlü aklıma da gelmiyoro_O

Şimdi maddelerden önce bahsettiğim bir sistem için bukadar çok sayıda üniteye gerek var mı? Bir arkadaş "hybrit-MPPT" cihazların tüm bu işleri yaptığını söylemişti ama öyle bir şey bulamadım. Burada MPPT cihazların gerekliliğini sorgulamıyorum, sadece bu işleri tek başına yapan, yada en azından birkaçını yapabilen cihazlar yok mu? Ben mi bulamıyorum yoksa...

Mesela (iyi) bir markanın AC-DC şarj cihazına bakıyorum, aynı anda DC-DC şarj özellği yazmıyor, yani yapmıyor? BMS systemlerini inceledim, şarj etmek ile ilgili özellik olarak "fazla şarj"ı önlediği veya akü ısındığı zaman şarjı kestiği vs söyleniyor. Peki ozaman mesela jenaratörü BMS cihazı üzerinden aküye bağlasak jenaratör çalıştığında aküyü sağlıklı bir şekilde şarj edebiliyor muyuz?
Yada bu BMS ler bukadar akıllıysa neden Solar sistemlerden gelen DC akımını aküye şarj edemiyorlar da PWM/MPPT cihazlar almamız gerekiyor? Eğer BMS bu işi az-çok yapabiliyorsa neden solar enerji için illa PWM gibi ek cihazlar almamız gerekiyor(tamam bu MPPT ler falan solar enerjiyi voltajını vs iyi ayarlayarak daha verimli olarak şarj ediyormuş da ozaman bu BMS cihazlar ne demeye bukadar pahalı?)

Görüldüğü üzere kafalar karışık... biri(leri)si bana bunları kalem kalem, yada ben çorba ettiysem doğru sırayla/düzenekle anlatabilir mi acaba? Yabancı kaynaklara/videolara bakıyorum hep aynı sonuca ulaşıyorum, bunların hepsini almam gerek!!!

Hocam benzer bir durumda olduğumdan ötürü bu konuda ben de çokça araştırma yaptım.

1. Öncelikle inverter (evirici) konusunda net bir seçim yapmanız gerekiyor. MPPT'ler yaklaşık 750 - 1000 tl daha fazla. Bu üst modellerde yükselebilir. Uzun süre yaşayacaksanız ve çalınma vb riskiniz azsa tabi ki de MPPT daha avantajlı. Ama 1000 tl daha az verip nasıl olsa ortalama bir güneşlenme ile aküleri doldururum diyorsanız PWM de iyi bir tercih. PWM'nin fazla akımı ısı olarak ortama attığını da göz önünde bulundurun.

2. Size önerim hibrit, akıllı ya da benzer adlara sahip bir evirici almanız. Ben 3kva - 2400 watt bir pwm eviricide karar kıldım. Benim ürün 24 volt akü girişi, 30 volt güneş paneli girişi talep ediyor. Bağladığım paneller tam güneşlenmede 42 volta kadar çıkabiliyor. Her bir panelim 18 volt, seri bağladım ikisini. Teorik olarak 36 volt veriyorlar. Eviricim için uygun. 30 voltun üstü olunca ısı olarak atıyor, altı olunca voltajı yükseltip akü dolduruyor mu emin değilim. MPPT olsaydı daha esnek bir voltaj aralığına sahip olurdum.

3. Piyasada eviriciler markadan bağımsız olarak çin malı halde 1kv - 5kv arasında değişiyor. 1kv 12 volt, 2kv, 3kv olanlar 24 volt. 5kv olansa 48 volt akü talep ediyor. Ekonomik bir tercih olarak göze çarpıyor. 2 ila 3 kat ödeyerek bilindik bir alman markasına da sahip olabilirsiniz tabi, bu sizin tercihinize kalmış. Benim kullandığım 3kva - 2400 watt eviricinin pik akımı 5 saniyeye kadar 4800 watt. 950 watt /s akım talep eden portatif klimamı rahatlıkla çalıştırabiliyor, buz makinesini çalıştırabiliyor. Günlük akım gereksiniminizi hesaplamanızı öneririm.

4. Akü konusunda fiyat - performans ürünü olarak 12 volt 60 amperlik derin deşarj özellikli jel aküleri buldum. Şimdilik elimdeki eski 12v 20A akülerden iki tane alıp seri bağladım. Yine 60amperlikleri de seri bağladım. Şu anki sistemim 24 volt 80 amper. Yani yaklaşık 1900 watt. Genel kural günlük gereksiniminizin iki katı kadar depolayabilen akülere sahip olun derler. Yani günlük kullanımım 950 watt falan olmalı. Siz de günlük gereksiniminizi hesaplayıp akü gereksiniminizi bu yolla hesaplayabilirsiniz.

5. Güneş panelinde de benzer bir hesaplama yapmanız gerek. Ortalama güneşlenme süresi 7 saat kabul ediliyor. Örneğin 200 watt bir paneliniz varsa günde 1400 watt elektrik üretir akünüzde depolarsınız. Günlük tüketim 1400 watt'ı geçerse akünüz yetersiz kalacaktır. Ya 220 volt ile takviye yapmalısınız (bu eviricilerde bu özellik de var). Tabi bunu jeneratör ile de yapabilirsiniz ama bana çok mantıklı gelmiyor. Zaten arabamız var elimizin altında, hehe.

Özet geçiyorum;
Bence hepsini almanıza gerek yok, akıllı bir evirici alırsanız zaten panelden aldığı elektriği aküde depolar, güneş varken akü + güneş olarak çalışır. Hatta karavanpark vb. bir yerdeyseniz 220 bağlantısı ile bypass mantığı ile çalışıp doğrudan dışarıdan gelen 220 ile içerinin 220 gereksinimini sağlar ve hatta aynı anda aküyü de doldurur. Birçok modu var, pratik bir ürün.

Karavandaki enerji gereksinimini bölümlere ayırmalısınız. Kendimden örnek vereyim:

1. 12 volt isteyen ürünler:
- led ışıklar
- 12v kettle (kullanmam heralde ama var)
- 12v buzdolabı
- hidrofor - su pompası
- tavan vantilatörü
- fan
- laptop şarjı (dönüştürücü ile)
- telefon şarjı (dönüştürücü ile)
Bu 12 voltu akülerden birinden paralel alarak sisteme verebilirsiniz, çok iyi bir tercih olmasa da. Güneş paneli dolduracaktır. Aynı şekilde araç çakmağı ya da çekme karavansa soket üzerinden de akım elde edilebilir.

2. 220 volt isteyen ürünler:
- klima
- buz makinesi

220 volt ürünler 12 volt ürün bulunamaması halinde kullanılmalı bence. Bu yolla enerji gereksinimi düşürülebilir.

3. Isı talep eden ürünler:
- 3 sistem buzdolabı (lpg)
- ocak (lpg)
- şofben (lpg)

Bu ürünlerde elbette elektrik kullanabilirsiniz ama tercihen lpg kullanmanız akım gereksinimini düşürür. En azından ben böyle bir mantık kurdum.

Evirici, panel ve aküler konusunda daha fazla ayrıntı isterseniz yardımcı olmaya çalışırım. Sizden de öneriler almak isterim yine.

Hocam uzun ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Uzun uzun birkaç kez okudum, faydalı olan bilgiler oldu. Sağolun.

Ancak... Sizin mesajınızı okuduktan sonra kafam daha da karıştı.o_O

Siz evirici (inverter) için 1.maddede solar enerji ile aküyü şarj edebilmesinden bahsetmişsiniz, MPPT ve PWM 'in yaptığı işi yaptığını anlıyorum buradan. 3.maddede ise DC den AC ye enerji çevirdiğini anlıyorum (ki benim piyasada bildiğim inverterler sadece bu işe yarıyor). Özet geçtiğiniz kısımda ise inverter'in ayrıca 220V bağlantı soketinden gelen enerjiyi cihazlara dağıttığını ve aküyü bu kaynaktan şarj edebildiğini belirtmişsiniz... Yanlış mı anlamışım??

Şimdi gerçekten bukadar çok özellikli bir inverter var mı? Benim bildiğim, dediğim gibi, sadece akü deki enerjiyi 220V kullanan cihazlara aktarma işine yarıyor inverter'ler.

Eğer varsa verebileceğiniz bir marka model yazabilir misiniz? O şekilde araştırırsam daha iyi anlarım belki...

Son cümlenizdeki "daha fazla ayrıntı..." kaçınılmaz oldu galiba :smiley:

Hocam uzun ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Uzun uzun birkaç kez okudum, faydalı olan bilgiler oldu. Sağolun.

Siz evirici (inverter) için 1.maddede solar enerji ile aküyü şarj edebilmesinden bahsetmişsiniz, MPPT ve PWM 'in yaptığı işi yaptığını anlıyorum buradan. 3.maddede ise DC den AC ye enerji çevirdiğini anlıyorum (ki benim piyasada bildiğim inverterler sadece bu işe yarıyor). Özet geçtiğiniz kısımda ise inverter'in ayrıca 220V bağlantı soketinden gelen enerjiyi cihazlara dağıttığını ve aküyü bu kaynaktan şarj edebildiğini belirtmişsiniz... Yanlış mı anlamışım??

Şimdi gerçekten bukadar çok özellikli bir inverter var mı? Benim bildiğim, dediğim gibi, sadece akü deki enerjiyi 220V kullanan cihazlara aktarma işine yarıyor inverter'ler.

Eğer varsa verebileceğiniz bir marka model yazabilir misiniz? O şekilde araştırırsam daha iyi anlarım belki...

Karavanımda savior 1000watt tam sinus inverter kullaniyorum ve bu sayılan özelliklerin hepsi var. Başka markalarda vardır mutlaka.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şu anda n11 ya da sahibinden'e girdiğiniz takdirde göreceğiniz tüm "akıllı" eviriciler bu özelliklere sahip. Adları çokça. Benimki sumry marka. Tommatech de aynı, mexxsun da aynı. Anladığım kadarıyla Çin'de tek bir üretici var ve onlarca farklı markayla piyasaya girmişler. Eskiden benzerini radyolar için vb. yaparlardı, hatırlayanlar olacaktır, sqny, supersqny, sunny vb...

Sorunuza istinaden akıllı eviricilerin yapabildiklerini yazayım;

- Aküsüz çalışamıyorlar, muhakkak akü olması gerekiyor. Aküden gelen akımla kendisini açık tutuyor.
- Panelden gelen akımla aküyü şarj edebiliyor, ayrıca akü + panel gücünü 220 volta çevirebiliyor.
- Panelde akım olmasa dahi sadece aküden gelen akımı 220'ye çevirebiliyor.
- 220 volt girişi de var, yani dışarıdan bu eviriciye 220 volt verirseniz aküyü şarj edebiliyor. Aynı anda hem aküyü şarj edip hem de 220 volt çıkışı ile eviriciye bağlı cihazlara güç dağıtımı yapabiliyor.

Bu husus kafanızı karıştırmış sanırım. Hem 220 volt çıkış, hem de 220 volt giriş yeri var bu cihazın. Olur da kampa giderseniz ya da jeneratörünüz varsa eviriciye dışarıdan 220 volt verebilir ve aküleri şarj edebilirsiniz. Eş zamanlı olarak verdiğiniz 220 voltu kendi 220 çıkışından da vermeye devam edecektir. Buna "bypass" özelliği de deniyor.

MPPT ve PWM farkını da tekrar açıklayayım. Biliyorsunuz ki güneş panelinden sabit voltajda elektrik gelmez, güneşli havalarda benim seri bağlı panellerimden 43 volta kadar akım geldiğini gördüm. Güneş azalınca vb bu voltaj 20'lere 10'lara da düşüyor.
Bu eviricinin kitapçığında ideal panel voltajı olarak 30 volt diyor. Bunu tam olarak tutturmak zaten mümkün değil.
- PWM bir evirici 30 voltun üstündeki enerjiyi 30 volta düşürerek kullanıyor. Bunu da fazla voltajı ısı olarak atmak şeklinde gerçekleştiriyor. 30 voltun altını da muhtemelen kullanamıyor. Çünkü amperi azaltıp voltajı yükseltme devresine sahip değiller. (buck and boost converter diyorlar, sanırım bu devre yok). Bu nedenle çok verimli cihazlar değil. Ama çok çok daha ucuzlar, gördüğüm kadarıyla 700 - 1000 tl daha ucuz.

- MPPT eviriciye eğer ki 30 volt gerekiyorsa, 30un üstündeki voltajları 30a düşürürken aynı anda düşen voltajı ampere çeviriyor, ısıya değil. (yani atıyorum 60 volt 1 amper akım geliyorsa, 30 volt 2 ampere çeviriyor).
Aynı şekilde 15 volt 1 amper enerji geliyorsa da bunu 30 volt 0.5 ampere çevirmeye çalışıyor. Bu sayede çok daha verimli çalışıyor.
Tabi ki 15 volt 1 amper 30 volt 0.5 ampere doğrudan dönüşmüyor, arada kayıplar var ama PWM'den daha verimli oldukları kesin. Bu açıdan bakınca MPPT çok daha mantıklı görünüyor. Ama başında dediğim gibi, aküleriniz, panel gücünüz, karavanda kalacağınız süreyi vb. hesaba katmalısınız.

Bu linkteki dosya eviriciye dair seçeneklerinizi anlamak açısından faydalı olabilir:

http://gbc-montaze.cz/wp-content/uploads/2017/04/Axpert_V_DS_EN_201704.pdf

Kısacası bu tür bir ürün karavandaki çokça ihtiyacınızı tek başına giderecektir. Ben 1150 tl'ye 3kva 2400 watt PWM aldım. Şimdilik memnunum. MPPT'lerin fiyatı da 1750 tl seviyesindeydi. Güvenemediğimden almadım. Çünkü Çinli MPPT deyip PWM yollayabilir. Satıcı da bunu yapabilir. Farkını anlayabileceğimden emin değilim. 220 volt kullanımınız çoksa 5kva öneririm. Her şeyi 12 voltla hallediyorum, nadiren 220 volt gerek diyorsanız da 1kva değerlendirilebilir. Çünkü 1kva olan cihaz 12 volt akü talep ediyor, karavan içi kullanım için daha pratik olabilir. Ben 24 volt akü tertibatını pek sevmedim.

Şunu da ileteyim; 1 kva ürün 900 tl seviyesinde, 2 kva ürün 1000 tl seviyesinde, 3 kva 1200 tl gibi. MPPT olanlar için de üstlerine 500er tl ekleyebilirsiniz. Yaklaşık rakam olarak söylüyorum. 5kva ürün ise 1800 - 2000 tl gibi.
Kısacası 3 kva ürün fiyat performans açısından en mantıklısı gibi görünüyor, 1 kva ile arasında 300 tl oynuyor.

.

Karavanını kendi yapanların özellikle enerji konusunda, Avrupalı üreticileri (ki onlar müşteri memnuniyetini hedef almaktalar) örnek alması yararlarına olmalı ?

Bu üreticiler özellikle panelvan motokaravanlarının enerji sistemlerini:

* Sade, fakat mutlak yeterli olarak kurmakta.

* Bütün üretici, depolayıcı ve tüketicileriyle sistemler yalnızca 12V bazlı olmakta.

* Kullanılan elemanları, kalitesini ispatlamış, sadece tek işlevli ve tamiri öngörülebilir olanlardan seçmekte. (Çok işlevli ve özellikle Çin markalarına rastlanmamakta)

* Hiçbir üreticinin karavanında; AC->DC inverter, sulu veya Lifepo4 akü dolayısıyla BMS, jeneratör, A2B, B2B, desülfatör ve benzeri aletler bulunmamakta.

Bu standart sistemlerin bizlerce de taklidi kolay.

Diğer bir özellik olarak;
Üçüncü gün sonu karavanın kampinge gireceği yeterli temel olarak alınan bu sistemlerde daha fazla enerji kazanımı için gerekli solar kurulumu ise alıcıya bırakılmakta.
Böyle bir solar donanımı için aşağıda imzamdaki “Enerji hesabı” ve bu başlığın yardımı olabileceğini sanıyorum.

Böyle “Temel” bir sistemin (uzlaşı olarak 12V kompresör çevirimi yapılmış buzdolapları ile) zaten uygun fiyat hedefine ulaşacağı tartışmasız olmalı ? Üstelik böylelikle gerekli ekstra bilgiye ulaşım ve aletlerin birbirleriyle uyumsuzluk ve tamir sorunlarının da azalacağı düşünülebilir..

Bu cevabı yazmamın amacı, kendi yapacakları araçlarla karavancılığa yeni başlayanların çözümü aslında karmaşık algılamamaları ve temelsiz endişeye düşmemeleri içindi.

Milyonlarca karavancı, diğer çözümler ne kadar akla yatkın olsa da, araçlarını bu basit (basic) şekilde, yeterlilik ve tamamen memnuniyetle kullanmaktalar.
Bilgilerinize...

Onlar gibi bence de kompleks sistemlerle Murfy’i haklı çıkarmtaya gerek yok..:yum:

.

Son düzenleme:

dar ve orta gelirli için çok para! en az 5 bin-10 bin, buzdolabı veya klima çalıştırıcan invertör, akü, panel,elktronik aksam güneş enerjiside parayla bedavaya gelmiyor akü bozuldumu yine para ucuzda değil yurtdışı sitelerde görüyorum hondanın bazı ufak modelleri dört zamanlı ve lpg ile çalışıyor ikinci el düzgün birşey alıp lpg ile ekonomik olarak kullanılabilir
Honda EU20i LPG 2kw Inverter Generator 350x350

dönüşüm kitide var
RBVaEFePiNyAcpGFAAGltnwPNvk364

.

Nedense yukarıda yaptığım yanlış kimsenin dikkatini çekmemiş.

Üreticilerin araçlarında yer vermediği alet olarak yazdığım AC>DC çevirici aslında DC>AC olacaktı !
Bütün karavan yapımcıların programlarında aküleri doldurmak için, çok fazlı AC>DC, yani şebeke dolum çihazı standart olarak bulunmakta.

Yanlış için özür dilerim. :smirk:

...
Yazdıklarımı toplarsam, bu üreticilerin karavanlarında;

* jel veya AGM yaşam aküsü,

* araç aküsünün alternatörden aldığı akımı yaşam aküsüyle paylaşmasını düzenleyen bağlantısı yapılmış separatör (ayırıcı) röle,

* yaşam aküsünü şebeke ceryanı ile doldurmak için dolum cihazı ile

* tüketiciler ile yaşam aküsü arasında, normlara uygun bağlantılar ve sigortalar dışında, başka birşey bulunmamakta.

Sistemlerine ayrıca destek arayanlar solar panellerden gelen akımı solar regülatör ile yaşam aküsüne bağlamaktalar.
Elektrik sistemini rahatlatıcı diğer bir faktör de 3 sistem buzdolapları olmakta.

Profesyonel üretici ve milyonlarca kullanıcılarının yeterli gördüğünü, bizim karavanını yeni yapanlarca da yeterli görülmemesi için sebep olmamalı ?

.

Son düzenleme:

.

Nedense yukarıda yaptığım yanlış kimsenin dikkatini çekmemiş.

Üreticilerin araçlarında yer vermediği alet olarak yazdığım AC>DC çevirici aslında DC>AC olacaktı !
Bütün karavan yapımcıların programlarında aküleri doldurmak için, çok fazlı AC>DC, yani şebeke dolum çihazı standart olarak bulunmakta.

Yanlış için özür dilerim. :smirk:

.

Verdiğiniz bilgilerin faydasına bakıyorum ben, hata vardı ise de özür dilemek sizin kibarlığınızı gösterir bence, gerekli olduğudan değil ))

Fakat bence bu mesajınızda katılmadığım bir nokta var asıl, bir çok üretici DC>AC çevirici için "inverter" diye tarif ettikleri cihazları bulunduruyorlar araçlarında, işte mikro dalga fırın yada herhangi bir 220V luk cihaz için. Aslında itiraf edeyim beğenmememe(bukadar 'me var mı ?) rağmen ben daha çok ABD piyasasını takip ediyorum, avrupalı üreticileri inceleme fırsatım pek olmadı henüz. Belki EU üreticiler dediğiniz gibi DC>AC cihaz kullanmıyor olabilirler. (buarada gerçekten amerikalı üreticiler avrupalılara göre fiyat/perf olarak baya gerideler gibi...)

.

Amerikalı yapımcılar için doğru söylüyorsunuz. Onlar üstelik en küçük modellere bile jeneratör koyabilmeyi gerekli görmekteler.

Fakat Amerika’da kampinglerde park yerlerinin birbirinden oldukça uzak olduğunu unutmayın. Ben Yunanistan’da ~10 metre uzağımdaki jeneratör (Honda) sesinden kaçtığımı hatırlıyorum.

Karavan mutfaklarında bırakın kısa dalga ve normal fırın, elektrikli çöp öğütücü bile kullandıklarından dediğiniz gibi invertere gereksinimleri anlaşılabilir. Onlar karavanlarında ev kapısı hatta normal sofa, kanepe yatak kullanan paralel bir evrende yaşıyorlar. :p
Biliyorsunuz Amerikalıların her konuda enerji anlayış ve olanakları değişik.

Bence kanvesini bile ateşle yapmaktan gocunmayan Avrupa ailesine oryante olmamız pek yanlış olmamalı ? :yum:

Sanırım sonuçta önemli olan her boyutuyla çevre ile uyumlu olmak.
Amerika’da yollarda olsam bilmem, belki ben de farklı düşünmezdim ?

Ama başlığı aslında enerji sistemini karmaşık bulduğunuz için açtığınıza göre, Avrupalı üreticilerin bu basit cevabını kullanıcıları gibi umarım siz de yeterli buluyorsunuzdur ?..;)

En küçük işlevsel birime odaklanmak, zaten karavancılığın fıtratında var..:yum:

.

Son düzenleme:

Tüm arkadaşlara merhaba,

Aşağıda resimlerini ve özelliklerini paylaştığım şu akü türüne bir göz atmanız mümkün mü? Tecrübe etmiş olan arkadaşlar (+) ve (-) yönleriyle bu aküyü değerlendirebilir mi?

Şimdiden teşekkür ediyorum,

IMG 20190303 182335

IMG 20190303 182255

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR