Akü Tavsiyesi Yaparmısınız

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Cocuk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,004

Cocuk

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar.

Volkswagen Transporter araç aldım ve kendimce aracımı oluşturmaya başladım.

Akü konusunda fikirlerinize ihtiyacım var.

Çalıştıracağım cihazlar : 3G modem , telefon şarj , laptop şarj , ipad şarj , pc ses sistemi 4+1 ufaklardan , usb vantilatörler veya mini soğutucu , duş için mazot dalgıç pompa

İstediğim sistem : Aracın mevcut aküsü üzerinde hiç bir şey olmayacak. Ek bir akü ile üst kısımda yazan şeyleri çalıştırmalıyım. Ek akü bittiğinde her şey durmalı. Aracı çalıştırdığımda mevcut akü den kendini şarj etmeli.

Bu işlem için bana hangi aküyü ve ek olarak sistem kurmam gerekirse nasıl bir şey kurmalıyım düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler şimdiden.

Etiketler
@Cocuk :smiley:

Sorunuzun cevabı için senelerdir çalıştık, araştırdık ve sonuçlarını yazdık, burayı tıklayın lütfen...
Aranması ve okuması çaba istiyor ama umarım faydası olur ?
Korkarım yarın tatile çıkmıyorsunuzdur ? Soru tarzınız öyle bir izlenim veriyor çünkü...

"Ek akü bittiğinde her şey durmalı" demişsiniz ama akülerin zaten böyle bir özelliği var. ;)
Yoksa " akü kritik seviyeye eriştiğinde, akım kesilmeli" mi, demek istediniz ?

Bugün üye olduğunuz forumdan daha ciddi ve sıhhatli cevap beklemek için, tüketicilerinizin Ah değerleri ile günlük kullanım zamanlarını da yazmanız faydalı olmalı ?

Son düzenleme:

Merhaba EvliyaCelebi2.

Şu anda izne çıktım. Yola çıkıp iki bölümden oluşan tatil yapacaktım. Kaş'tan Kuşadası'na doğru. Fakat havaların çok sıcak olması ve eksiklerimin olması nedeniyle bu kısmı iptal ettim. Çarşamba gününe kadar eksiklerimi tamamlayıp Kuşadası Gençlik Festivali'ne gideceğim.

Forumda pek çok konuyu üye olmadan okudum. Nerdeyse tüm forumu. Fakat konu araç içi elektrik olunca, deneme yanılma yapmamam gerekiyor diye düşündüm :smiley:

Birazdan araca gidip malzemelerin özelliklerini yazayım.

4+1 : creative 12V - 4.2 A ... PRI : 230 V~50Hz~320mA (model : va - 1242 )

Sıvı transfer pompası : Teksan TTP-001 A / 12 Volt

Laptop : 19 V , 4,74A

Modem : Daha almadım ama sabittir.

Ipad , iphone , vantilatör : Powerbank ile çalışıyor üçüde.

.
O.k. :smiley:
Aceleniz de olduğundan konuya kısa ve hızlıca girersek...

Buzdolabınız olmadığı müddetçe tüketicilerinizi standart akü çözümleri dışında beslemeniz gayet akla uygun ve olanaklı. İsterseniz beraberce düşünelim.

* "Ipad, Iphone, vantilatör Powerbank ile çalışıyor" demişsiniz.
* Modemin de şarjlı 12 V modelleri var biliyorsunuz.
* Dalgıç pompayı da pille çalıştırmak asla sorun değil.
* Kulaklıkla dinlemek yerine mini ses sistemi araç aküsünü yorar (?) derseniz, ikinci bir powerbank çözüm sunmaz mı?
* Powerbank dolumu sırasında laptopunuzu da parelel bağlamanız zaten zaman kaybı değil. Dışarıda yemek yerken yada birşeyler içerken dolum sorun olmamalı ?
* Aydınlanma içinse portatif LED çözümleri her marketde var. Ucuz piller de cabası.

Diğer taraftan hedeflediğiniz çözüm onlarca misli daha pahalı, zaman alıcı ve karışık.
*Optima veya Exide akü ( Klasik sulu akü tavsiyeleri "ben yaptım oldu" sınıfında unutmayın )
*Ctek benzeri kalite şarj aletleri. ( Akünüzün uzun ömürlü olmasını istiyorsanız, en azından ayda 48 saat şebeke ceryanına bağlamanız lazım )
*Akü koruyucusu
*Akü ayırıcısı
*Kablo ve bağlantılar.
Eğer solar da düşünürseniz,
*Solar panel ve
*Solar şarj aleti.

Tüketiminiz fazla değil. Tekrar düşünün derim.
Tavsiyemden pratikte fayda görmezseniz, istediğiniz çözüme zaten herzaman kayıpsız geçebilirsiniz.
Tersi ise mümkün değil. :confused:

Notlar
*Bonus tavsiye ;)
Soğutucu olarak bir steropor kutusunu marketlerde bulacağınız buz torbasıyla neredeyse 3 güne kadar kullanmanız olanaklı. Biz 30 sene kadar evvel çocuklarla yaz aylarında 6 hafta boyunca ABD nin güney eyaletlerini böyle sıkıntısız gezmiştik. Bu günlerde de sorun olmamalı ? :sunglasses:
* VW Transporter halen çalışma hayatında olanlar için benim favori çözümüm. Güle güle kullanın.
Eğer yeri müsaitse, araç akünüzü daha büyük Ah değerli bir AGM aküyle değiştirmeniz mümkün mü ? Böylelikle oyun sahanız genişler de... ;)

İyi tatiller. :smiley:

Son düzenleme:

Modem Tp-link M5250 3g Mobil Modem - n11.com sanırım. Pille çalışıyormuş. Süper.

BuldumBuldum Usb Tower Fan - Mini Kule Fan Fiyatı
ürünü arkadaşımda gördüm. Gayet başarılı. Powerbank ile kullanabilirim.

Dalgıç pompa pille çalışırsa gayet iyi. BuldumBuldum Uzayan Tabancalı Yeşil Hortum Fiyatı şu ürünüde duş almada ve su tankına su çekmekte kullanırım.

4+1 yerine usb ile çalışan hoparlör de mevcut. Şu anlık çözüm olabilir.

Ipad ve Iphone telefon da usb powerbank ile çalışıyor.

Termos Tencerelere Merhaba şu ürünü 5-6 yıl kadar kullandım. 50 den fazla kamp ve pikniğe götürmüşümdür. Kapağı açık bırakmadıkça istediklerini alıp geri kapattığın sürece içindeki buzlar 2 gün idare ediyor.
Soğuk içecek termosum var. İçine buz yapıp koyuyorum. Birbirine yapışmadan 2 gün buz kalıyor. Sıcak termosum var. Onda da çay yapınca 4-5 saat kalıyor.

Solar Güneş Enerjili 15000 Mah Taşınabilir Şarj Cihazı - Fiyatı şu ürünü kullandınız mı işe yarıyor mu?

Laptop u fişten çekince kapanıyor. 19v ile çalışıyor. Ona bir çözüm bulabilirmiyiz?

Yada bana güneş enerjisiyle powerbank şarj edebilmem için kullandığınız uygun fiyatlı ürünler varmı?

Yada bana güneş enerjisiyle powerbank şarj edebilmem için kullandığınız uygun fiyatlı ürünler varmı?
Malesef bu konuda tecrübem yok. :confused:

Almanya'da yapılan testlere göre Anker Astro E4 ve Anker Astro Pro en iyileri olsa da, katologlarda yazılan değerlere hiçbir Powerbank'ın ulaşamadığı tesbit edilmiş. :(
Kapasiteyi büyük tutmak faydalı olabilir.

Yine Almanya' da dalgıç pompa için pil kutusu bile var.
Gereksiz tabi.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri