Akü Ve Güneş Paneli Desteği Ile Yer Tipi Klima Çalıştırılabilir Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,290

İYİMühendis

Kamp III
Yer
Mersin
En uygun nasıl bir sistem kurmak lazım yaklaşık en az 2 saat/gün çalışmasını istiyorsak.
Başlangıç Akımı 20A
925w/4,2A=220V ; 925w sapphire comfort yer tipi klima

Güneş paneli+Akü+Tam sinüs İnvertör Kullanarak çalışmasını istersek,
hangi tip akü kaç Amper , kaç watt tam sinüs inverter ve Güneş paneli desteğinin ne kadar olması lazım.

Özele gelirsek :
Bu sistem Çekme karavanda kullanılacağı için 185w 1 panelim var en fazla 1 panel daha koyacak yer var.
Ayrıca kullanılacak sistemin ağırlığıda çok önemli. 100 kg mı geçmese iyi olur. Sanırım AGM akülerle bu işler olmaz.Elimde 105 A AGM akü var.
Lityum yada LiFePo4 akü gerekecek.
Son teknoloji ile bu iş başarılabilir mi? Son durumu görmek için böyle bi konu açıldı.
Bilgi ve Desteğinizi beklerim.

Etiketler
Solution
Belli değil eski aküleri bitmiş bir UPS var onu kullanmayı düşündüm. :smiley:)
Bir arkadaşım olmaz dedi.
Bir şeyin olmasını istiyorsanız , Olmaz - Hayır gibi cevapları kabul etmek istemiyorsunuz.
Bunu çok net anladım.

Ups tam sinus değil. Kompresör döner ama pişer yanar. Muhtemelen trafolu ve verimi çok düşük. Sistem tam sinus olmalı ve klima gücünden 3 misli yüksek olmalı ki yeterli olsun.
.
Burada bir priz boş Ahmet bey.. 😋

503424EB 3574 491E 9C69 6F7BDC4DF8EB

Düşüncenizin en sorunlu noktası, klimanın günde sadece ~ 2 saat çalışıyor olması sanırım..

Son düzenleme:

.
İkinci bir 185 solar panelin sizin enlemdeki ortalama verimi şöyle.

14EFF96B BA61 44FD 84E6 0181A27436F7

İnvertörü klimayla beraber açarak stand-by tüketimden kurtulsanız bile en az %10 kayıbınız olacağını hesaplamalısınız.
100 kg sınır için LFP akü gerekmekte. Onu da en fazla ~ %90 randımanla kullanabileceğinizden yola çıkmalısınız.
Klimanın 2 saat için tüketiminin ne olduğundan eminseniz akünün kapasitesini hesaplamanız zor olmamalı.
Bütün sorun bence bunlar değil, klimanın iki saatlik çalışmasıyla bütün gece nasıl seinleyebileceğiniz olmalı ?
Daha fazlası verdiğiniz sınırlar içinde bence olası değil.

Son düzenleme:

.
İkinci bir 185 solar panelin sizin enlemdeki ortalama verimi şöyle.

Ekli dosyayı görüntüle 639203
İnvertörü klimayla beraber açarak stand-by tüketimden kurtulsanız bile en az %10 kayıbınız olacağını hesaplamalısınız.
100 kg sınır için LFP akü gerekmekte. Onu d en fazla a ~ %90 randımanla kullanabileceğinizden yola çıkmalısınız.
Klimanın 2 saat için tüketiminin ne olduğundan eminseniz akünün kapasitesini hesaplamanız zor olmamalı.
Bütün sorun bence bunlar değil, iki saatlik hedefinizle nasıl seinleyebileceğiniz olmalı ?
Daha fazlası verdiğiniz sınırlar içinde bence olası değil.
185w*6 paneli olan bir arkadaşın karavanından 3000w tam sinüs invertör ile deneme yaptık.
Onun akü sistemi toplamda 400A ve 24 v idi.
20A çekim yaptı.
10 dakika çalıştırdık.Sonrasında arkadaşın aküleri uygun olmadığı için durdurduk.
Dahada başka birşey ölçemedim ama klimanın çalışması çok hoşuma gitti.

20 amper x 24 V = 480 Watt

Sanırım 20 amper çekilirken klima 480/925=0.52..%50 kapasite ile çalışmış.
24V -20 amper, sizin 12V sistemde 40 amper yapar.
1 saatte agm akünuzden 40AH yer.

Teknik hesabına hiç girmedim ama portatif klimayı en düşük kademede kamp daimi elektriği ile çalıştırabilmek için bile başlangıç akımında zihni sinir projeleri yapmıştım cunda ada kampta. Kalkış esnasında sigortayı attiriyordu.

Şunu kabul edelim ki elektrikle ısıtma ve soğutma yüksek enerji tüketen iki konu. Birinde resistans diğerinde kompresör var. Her ikisi de enerjiyi yutuyor.

@tapatalk

Sanıyorum 20 A baṣlangıҫ akımı klima 220 voltla ҫalıṣırken.

Cihazın 12 volt aküden ҫektiği baṣlangıҫ akımı 400 amperin üzerinde ama sadece 150 mili saniye sürüyor.

Klima aküyle normal ҫalıṣırken, 12 volt aküden ҫekilen akım miktarının saatte 925/12 = 77 Amper olması lazım.

Truma Saphir Comfort Rc Yer Tipi Klima | Agus.com.tr

Almanca bilgiler biraz daha detaylı:

Saphir comfort RC - Jetzt informieren

Son düzenleme:

.
Hesabı Watt bazında yaparsak, belki konuya yeni ilgi duyanlar için daha anlaşılır olurdu. (Tabi maksat biraz da geyik olsun) 😋

Suga’nın karavanlar için en küçük 925 Watt tüketimli yer kliması,

AD10002A 09AE 455F B9CD C6F5D49BF235

2BEE9484 C7B1 495B B914 A4ECD9863F33

Mersln’in en güneşli günü sonunda 1 saat bile çalışamamalı.

4484C33D 8E8E 42CD A982 72E5EB98A9A7

(Panelin invertere gönderebileceği akımı da şebeke bazında hesaplattım)

Son düzenleme:

Bu işi Amerikalılar, yüke göre hızı değişebilen AC çıkışlı dizel jeneratör kullanarak hallediyor . DC işine hiç girmiyorlar. Nereden biliyorsun derseniz , birlikte çalıştığım firma motor+pmg alternatör kısmını temin ediyor ve satış rakamlarını biliyorum. Biz de benzerini epeydir burada yapmaya çalışıyoruz ama fiyat mertebesi biz amatörler için kesinlikle uygun olmayacak.

.
Hesabı Watt bazında yaparsak, belki konuya yeni ilgi duyanlar için daha anlaşılır olurdu. (Tabi maksat biraz da geyik olsun) 😋

Suga’nın karavanlar için en küçük 925 Watt tüketimli yer kliması,

Ekli dosyayı görüntüle 639204
Ekli dosyayı görüntüle 639205

Mersln’in en güneşli günü sonunda 1 saat bile çalışamamalı.

Ekli dosyayı görüntüle 639206
(Panelin invertere gönderebileceği akımı da şebeke bazında hesaplattım)
Ekteki görseldeki klima Truma markanın klonu, herşeyi aynı. Sadece fiyatı ucuz ,trumaya verdiğiniz paraya yanında dometic 3,10 tente alabilirsiniz.Suga tercih ederseniz.:p

Enerji hesabına gelince Mersin için Mayıs-haziran temmuz ağustos ayları ortalaması günlük 73 A.
Ben 1 Panel daha takarsam oldu sana ortalama 140 A günlük şarj
Lifepo Akülerden 200 A alabilirsem iş görecek gibi.
Benim en çok merak ettiğim . Bu cihaza hangi tip inverter alınmalı kaç Watt. Ben iventere karşıyım ama yapacak bir şey yok gibi.

Bu arada kaç gündür
Bu konuyu düşünüyorum. Sağlıklı ölçüm için 220v aldığım kablodaki akımı ölçmem gerekecek aslında yapabilirdik. Düşünemedik.

Klimayı uzun süre çalıştıramadığımız için tam verimli kapasiteye henüz geçmemişti. Ama kompresör devreye girmişti.
Aküler mi akım çekişini sınırladı maksimum deşarj akımı nedeniyle veremedi ve ısındı acaba diye düşünüyorum.
Güneş paneli desteği olmasaydı akülerin başına iş gelirdi sanırım. Güçlü bir panel desteği vardı.

.
Nedense şimdi aklıma, önüne çıkardıkları padişah tarafından falakaya yatırtılan sihirbazın, kırk arşından attığı ipi iğnenin deliğinden geçirmesi geldi. 😉😊

Ahmet bey siz isterseniz önce işin en zorlu bölümü olan maliyet hesabını eşiniz ile bir konuşun derim. Sonucun nasıl geçtiği için bizi bilgilendirmenize ise gerek yok. Biz nasıl olsa Johnny ile Amber’in hikayesi gibi, devamını basından takip ederiz artık.. 😊

Son düzenleme:

Mesut Bey,
Tahminen ne alacağımı bilirsem. Fiyatları düştüğünde alırım. İşin o kavga döğüş kısmını bana bırakın.

Önceki karavanımız hobby deluxe edt 460 ufe olacaktı ,peşinatı gönderdim,sözleşmeyi imzaladım.
Hanım caydırdı. 1 sene sonra aynı fiyata weinsberg 390 qd yi zorla alabildik.
Hanım nasıl pişman bir görseniz.
Karavanı yazın denize yakın yerlere çekmeyi seviyoruz.
Bakir alan bulursak ne yaparız düşünceleri bunlar. Ben aküyü boşaltayım. Güneş gerekirse 2 günde doldursun başlangıç olarak.1 günlük krallık,1 günlükte olsa krallıktır. :smiley:)

Sizi anlıyorum şimdi almayacaksan bizi ne uğraştırıyorsun. Kendime hedef koyuyorum.
Hedef tahtası olma pahasına.:tearsofjoy:

.
Serbest kampta klima aslında Teoman beyin dediği gibi sadece Yankee’lerin işi Ahmet bey.
Adamlar parelel evrende yaşıyorlar mübarek. Biz ise olsa olsa en fazla Avrupa liginde oynamaya çalışıyoruz. Çoğu en küçük karavanlarında bile ses yalıtımlı jeneratör kasası var.
Amerikalıların sırf karavanları devasa değil, yaşam alanları büyük, otobanda yol şeritleri geniş, kamplarda yerleri bizdekilerin en az 4-5 misli fazla, geri manevraya gereksinim bırakmayacak kadar büyük, karavanlarının içinde ev mobilyasını, bildiğimiz ev doğramasını kullanıyorlar. Mutfaklarında elektrikli çöp öğütücüleri var. Enerji gereksinimleri çok fazla . Milli parklarda, dağ başlarında olmayan elektriklerini jeneratörle karşılıyorlar. Tabi bu arada alıştıkları klima da aradan çıkıyor.
Yani hem yerleri var, hem de seslerini duymayacak kadar birbirlerinden uzaktalar. Emekli olup da karavanı olanlar zaten çoğu kez bize saray gibi gelen evlerini satmış bulunuyorlar ve olanakları el verdiğinden alışkanlıklarını devam ettirebiliyorlar.

Kısaca dar alanlı Avrupa liginde böyle oynamak imkansız.
Klima serbest kampta jeneratörün işi…
Siz ise çekme karavanınızı raconuna göre kullanıp, yetersiz elektriği olan kampinglere girmek zorunda kalanlardansınız..😕
Tarzınızı değiştirecekseniz başka sorunlar çıkabileceğini atlamayın derim.

Umarım gücenmemişsinizdir, ben daha çok muhabbet olsun diye yazmış ve takılmıştım.
Her şey gönlünüzce olsun.. ☺️

Son düzenleme:

.
Serbest kampta klima aslında Teoman beyin dediği gibi sadece Yankee’lerin işi Ahmet bey.
Adamlar parelel evrende yaşıyorlar mübarek. Biz ise olsa olsa en fazla Avrupa liginde oynamaya çalışıyoruz. Çoğu en küçük karavanlarında bile ses yalıtımlı jeneratör kasası var.
Amerikalıların sırf karavanları devasa değil, yaşam alanları büyük, otobanda yol şeritleri geniş, kamplarda yerleri bizdekilerin en az 4-5 misli fazla, geri manevraya gereksinim bırakmayacak kadar büyük, karavanlarının içinde ev mobilyasını, bildiğimiz ev doğramasını kullanıyorlar. Mutfaklarında elektrikli çöp öğütücüleri var. Enerji gereksinimleri çok fazla . Milli parklarda, dağ başlarında olmayan elektriklerini jeneratörle karşılıyorlar. Tabi bu arada alıştıkları klima da aradan çıkıyor.
Yani hem yerleri var, hem de seslerini duymayacak kadar birbirlerinden uzaktalar. Emekli olup da karavanı olanlar zaten çoğu kez bize saray gibi gelen evlerini satmış bulunuyorlar ve olanakları el verdiğinden alışkanlıklarını devam ettirebiliyorlar.

Kısaca dar alanlı Avrupa liginde böyle oynamak imkansız.
Klima serbest kampta jeneratörün işi…
Siz ise çekme karavanınızı raconuna göre kullanıp, yetersiz elektriği olan kampinglere girmek zorunda kalanlardansınız..😕
Tarzınızı değiştirecekseniz başka sorunlar çıkabileceğini atlamayın derim.

Umarım gücenmemişsinizdir, ben daha çok muhabbet olsun diye yazmış ve takılmıştım.
Her şey gönlünüzce olsun.. ☺️
Kendime hedef koyuyorum.
Kendimi hedefe koymuyorum. Bu yüzden gücenmiyorum.

Saç kurutma makinaları bile 1500w , bizim klima 925w.
Sanki olabilir gibi geldi en azından güneş tepede iken.

360w panel için 30 A mppt montaj edilmesi gerekiyor.
Yada 20A mppt daha alıp ayrı hat çekeceksiniz.

Bunun haricinde tam sinüs inverter i kaç watt almak gerekiyor. Çok önemli bir konu.
3000w inverter tommatech marka çalıştırdı. Ama ben sadece klima için satın alacağım için minimum kaç watt çalıştırır.
Onu öğrenmek lazım. Ekonomi için . Okuyan bir gezenbilir üyesi varsa hayrına cevap yazsın lütfen. 1000w yetermi? yoksa Kaç watt almak gerekir. Başlangıç amperi yüksek . 20 A

Jeneratör için bakir yerde sıkıntıyı biz çekeriz. ama kampta milleti kendimize düşman ederiz.
Yoksa jeneratör daha az maliyetli. Onunda incelikleri var. Ayrı bir konu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR