Akü Ve Güneş Paneli Desteği Ile Yer Tipi Klima Çalıştırılabilir Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İYİMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 54
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,420

İYİMühendis

Kamp III
Yer
Mersin
En uygun nasıl bir sistem kurmak lazım yaklaşık en az 2 saat/gün çalışmasını istiyorsak.
Başlangıç Akımı 20A
925w/4,2A=220V ; 925w sapphire comfort yer tipi klima

Güneş paneli+Akü+Tam sinüs İnvertör Kullanarak çalışmasını istersek,
hangi tip akü kaç Amper , kaç watt tam sinüs inverter ve Güneş paneli desteğinin ne kadar olması lazım.

Özele gelirsek :
Bu sistem Çekme karavanda kullanılacağı için 185w 1 panelim var en fazla 1 panel daha koyacak yer var.
Ayrıca kullanılacak sistemin ağırlığıda çok önemli. 100 kg mı geçmese iyi olur. Sanırım AGM akülerle bu işler olmaz.Elimde 105 A AGM akü var.
Lityum yada LiFePo4 akü gerekecek.
Son teknoloji ile bu iş başarılabilir mi? Son durumu görmek için böyle bi konu açıldı.
Bilgi ve Desteğinizi beklerim.

Etiketler
En İyi Cevap
Belli değil eski aküleri bitmiş bir UPS var onu kullanmayı düşündüm. :smiley:)
Bir arkadaşım olmaz dedi.
Bir şeyin olmasını istiyorsanız , Olmaz - Hayır gibi cevapları kabul etmek istemiyorsunuz.
Bunu çok net anladım.

Ups tam sinus değil. Kompresör döner ama pişer yanar. Muhtemelen trafolu ve verimi çok düşük. Sistem tam sinus olmalı ve klima gücünden 3 misli yüksek olmalı ki yeterli olsun.

Etiketler

24V sistemin tek faydası, kablo kesiti 2 kat düşük olur. Başka bir faydası yok. 24V cihazlar da pahalıdır. Yolda giderken akü şarj için, ikinci bir şarj dinamosu gerekir.
36V güneş paneli +Kaliteli mppt+12V akü sistemi daha verimli olur.
Yine de jeneratörsüz klima henüz verimli değil bence.

24V sistemin tek faydası, kablo kesiti 2 kat düşük olur. Başka bir faydası yok. 24V cihazlar da pahalıdır. Yolda giderken akü şarj için, ikinci bir şarj dinamosu gerekir.
Yeni bir cihaz çıkmış onu inceliyorum. Ecoflow delta mini ,EcoFlow Delta Mini Taşınabilir Güç Kaynağı Fiyatları, Modelleri - Mil Enerji

İşimize yarar mı? Acaba🤔

Daha düşük akım ile aynı kw gücü alınır. İmkanı olan 48 veya 80v yapsa verim çok çok iyi olur. Maliyeti haliyle hazla olacaktır

Konuyu şimdi farkettim.
925W çeken kiima 12V'dan kayıplar hariç 77A çekecektir. Kayıplarla 85A dersek 2 saatte 170Ah kapasite tüketir.
Genel mantık olarak güneş tepedeyken serinlemek için düşünüyorsa panel gücünü yüksek tutmak gerekecek ki 85A çekilen aküden fazla azalma olmasın. 24V olarak düşünülürse, akım yarısı kadar olur. Panel miktarı yüksek olursa akü daha erken dolacaktır ve fazla enerji tüketilmezse atıl hale gelecektir. Akünün hızlı dolabilmesi için LiFePO akü iyi olur. Hem de çevrim sayısı çok daha fazladır.

Alternatör gücü esastır bu durumda.
Servet bey yazmış zaten.
İsterse 6000 watt sinüs invertor kullanın. Alternator uretmedikce birsey olmaz, olan aşırı yorulup bozulan alternatore olur.
Aracınızı bilmiyorum ama maks. 400 watt olacağını tahmin etmiyorum, eğer sürekli 2500 d.dak üzeri kullanırsanız. Araştırmanız gerek doğru alternator çıkış bilgisi icin.

Son düzenleme:

Servet bey yazmış zaten.
İsterse 6000 watt sinüs invertor kullanın. Alternator uretmedikce birsey olmaz, olan aşırı yorulup bozulan alternatore olur.
Aracınızı bilmiyorum ama maks. 400 watt olacağını tahmin etmiyorum, eğer sürekli 2500 d.dak üzeri kullanırsanız. Araştırmanız gerek doğru alternator çıkış bilgisi icin.

Şunu anladım, alternatör ve akü ile 220 watt klima çalıştırılamaz. Yoldayken klimamı 2 kwa gücünde çanta jeneratör ile çalıştırayım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Şunu anladım, alternatör ve akü ile 220 watt klima çalıştırılamaz. Yoldayken klimamı 2 kwa gücünde çanta jeneratör ile çalıştırayım.

Araca klima taktırın. Çıkma komple set bulun.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bana araç çalışırken klima lazım. Bu arada araç kliması yok. Araç alkoven. Genellikle kamp alanlarında elektrik ihtiyacımı karşılıyorum.

O zaman size 12/220 tavan kliması lazım,araç hareket halinde
Araca klima taktırın. Çıkma komple set bulun.

SM-S908E cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aslında araca klima takılması hareket halindeyken çözüm olur
Bu ev tipi klimayı kamp yerinde 220 alarak kullanabilirsiniz
Aslında hem 12 hem 220 ile çalışan tavan tipi klima olsa yolda akülerden,kamp yerinde 220 ile kullanılır

O zaman size 12/220 tavan kliması lazım,araç hareket halinde

Aslında araca klima takılması hareket halindeyken çözüm olur
Bu ev tipi klimayı kamp yerinde 220 alarak kullanabilirsiniz
Aslında hem 12 hem 220 ile çalışan tavan tipi klima olsa yolda akülerden,kamp yerinde 220 ile kullanılır

Çok araştırdım , dediğiniz mantıklı ama çok maliyetli. Bunun yerine çanta jeneratör almaya karar verdim. Yolculukta jeneraör ile 220 watt ile klima çalışacak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri