Akü Ve Güneş Paneli Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,571

Etiketler
SerdarAtik'in temel yanlışı, panelin verimli çalışacağı 5 saatlik süreyi toplam süre olarak alması. Paneller bu 5 saatlik süre dışında da elektrik üretecektir. Hatta geceleyin sokak lambası altında üreteceğine dair yorumlar bile vardı. Verimli çalışma süresinin toplam enerji üretme süresine eşit olmadığını unutmayalım.

Mehmet ağabey, sizin elkitabını tarayıp bana e-posta ile gönderin, yardımcı olmaya çalışayım: ta2rx@tcswat.org

Bir karavanda ki 12 voltluk ekovatla çalışan buzdolabı günde 16 saat çalışıyorsa o buzdolabının bakıma ihtiyacı var demektir.
Zaten şayet dolapta "ETKİN DORDURMA" konumunda çalıştırma yoksa akşam olup ortam sessizleşince dolabı kapatırız ki zaten dolap artık açılıp kapatılmadığından kendide durur.Yani bence bir karavanda dolap bence ortalama 8 saat kadar çalışır ki bu bile fazladır ya dolabın ısı yalıtımı iyi değildir yada dolap hor kullanılmakta içine çok sıcak maddeler konmakta yada kapısı gereginden fazla açık bırakılmaktadaır.Dolabın ekovatını 40watt kabulü ile
8 saat çalışsa 40 X8=320 Watt/saat tüketim olur.
şerit ledin 1 metresi 0.4 amper çeker yani 12X0.4=4.8 watt yapar buna 5 watt diyelin sizin tabloya göre 40 watlık harcama için 40/5= 8 metre şerit ledi sürekli yakmak gerek.karavanda 8 metre ledi nerelere koyacaksınız ki.Ledleri kaç saat yakacaksınız 4 metre ledimiz olsun hava iyice kararıncaya dogru yani saat 7 sularında ledleri açtık hergün üstüste gece 12 ye kadar oturduk var sayarsak 5 saatX4metre led X0.4=8 watt/saat yapar 10 watt/saat diyelim
Vebasto diye marka ismi ile adlandırdığımız ısıtma sistemine gelince ya dolap kullanacagız ya ısıtma sistemi; karavanda ikisi birden aynı anda nasıl gerek olacak ki.
Elektrikle temizlik suyu ısıtma işini tasarruf adına unutuyor o işi tüpgaz ile yapıyoruz.
Telefon şarjı için hesap yapılırmı ama yinede yapalım 3 adet akıllı cep telefonu varsa 2.5 amper/saatlık aküleri var sayalım toplamda 7.5 amper saat yapar 8 diyelim 8X12=36 watt/saat yapar 40 olsun.
Su pompası yani hiroforumuzu gün içinde toplamda ne kadar kullanacagımız tam kesin olmasada depomuzdaki suyu idareli kullanmak adına her halde su pompası gün içinde 1 saatten fazla çalışmaz etti 30 watt/saat.
TV ,uydu kullanılmıyor ama yinede kullanalım tv boyutuna göre 50-60 watt enerji tüketiyor.Günde 4 saat kullandığımızı var sayarsak
60X4240 watt/saat yapar 250 diyelim
Günlük toplam elektrik enerjisi harcamasına bakarsak
320 watt/saat dolap
10 watt/saat aydınlatma
40 watt/saat şarj
30 watt/saat hidrofor
250 watt/saat TV
------
650 watt tüketim olur.Bu da bize 650/12=55 AMPER değerini verir .
ısıtıcı sistemide aynı anda çalıştırdık diyelim.
Ortamın serinleyip ısıtıcıyı açmamız için gece olması gerekecek zaten gece uzun değil ama yinede yükseğe ayarlı termostatı ile günde çalışsın çalışsın 4 saat çalışır 30X4=120 watt saat yapar bununda akımı 10 amperdir
Her şeyi açsak bile 55+10 =65 amper civarında işi bitiriyoruz %15 fazlası ile 75 amper /gün ile iş bitiyor.Bu degeri kabul ile akümüzü garantili saglıklı tutmak için kapasitesinin de 75X4= 300 amper / saat yada en azından için 75X3= 225 amper/saat olması gerektiğini buluyoruz
Sabah oldu güneş çıktı güneş paneli işbaşı yaptı. geceden 75 amper eksiğimiz var.dolap gündüz 6 saat çalışsa 30X6=180 watt tüketir eder 15 amper hidroforu biraz kullandık 2 amper de o tuketti.TV yi arada 2 saat açtık 120 watt tüketti yani 10 amper.
Bizim gariban güneş paneli üstüne güneş ışığı geldiği toplam sürede 75+15+2+10 yuvarlak hesap 100 amper üretmesi gerekir.
İşte şimdi zurna ZIRRRT DEDİ.
Panel kaç saat elektrik üretebilir verimi nedir.Önce verimi unutup %100 var sayalım.
karavanla yazın gezdiğimizi kabul edersek gökte güneş ışıgı 12 saat garantili olarak pırıldıyor biz panelimiz için 8 saat kuvvetli güneş işiği var dersek 100 amperi bu 8 saatte üretmesi gerekir yani 100 amper yapar 1200 watt eh 8 e bölünce 150 watt yapar.
Benim hesap ve kabullerim böyle.
Bu hesaplamada panelin güneşe bakma konumuna göre verimini hesaba katmadık.150 watt sonucuna ulaşınca verim katsayısını fazla incelemeden panelimizi 200 watlık yaparız.
Şimdilik benden bu kadar.
Saygı
Bu durumda ; gündüz piknik tüpü ile , gece yatmadan ( gece buzdolabını tüpgaz ile çalıştırmak karavanın havasını aşırı derecede kirletmesi nedeniyle ) 12 volt akü ile çalıştırırsam , akü şarjında problem yaşamayacağımı gösteriyor .

Bilgilendirme için çok teşekkür .
Merhaba.

Sayın arkadaşlar size göre benim hatalarımı sıralamışsınız bende sizlere kendi mantığımla cevap vereyim.
1-)Dünyanın en problemsiz markaları 14-15 saat ortalamayla çalışmaktadır ve 3-4 kişilik bir seyahat söz konusuysa o buzdolabının kapağı sürekli açılır kapanır .
2-)Aydınlatma ile ilğili net bir bilği verilmediği için spot letler olduğunu var saydım.
3-)Isıtıcı ile ilğili olarak siz günübirlik gidip geliyorsanız kullanmazsınız ama birkaç gün kalıyorsanız banyo suyu için ısıtıcı kullanırsınız karavanın üzerinde hibrit solar paneliniz yoksa veya kazanda ısıtıp maşrapayla banyo yapacaksanız ayrı bir konu.
Bu arada bedavaya su ısıtmak varken niye su ısıtmak için tüp kullanayım o ayrı bir konu?
4-)Hem ısıtıcı hemde webosta konusuna gelelim arkadaşımız düzce civarında yaşadığını belirtti yazın hava güzel olabilir ama dağlık bir bölgede gündüz hava sıcakken gece yorganla yattıgınız olmuyor mu?Webosta yı yorgana tecih ederim.
5-)Şarj konusuna gelince bir notebook ortalama 90 watlık enerji sarfiyatı yapmaktadır çoğumuzun internetle veya iş icabı maillerle işlerimiz oluyor bunların hepsini malesef telefonlarla yapamaya biliyoruz.Ve malesef coğumuz bir şekilde tatildeyken bile çalışmak zorunda kalabiliyoruz veya çocuklarımız kullanmak istiyor.
6-)Solar hesabı yapılırken sadece yaz ayları hesaba katılmaz kış aylarıda dikkate alınır solar paneller gece lambasındanda elektrik üretebilir dediniz teorik olarak doğrudur ama pratikte malesef bu öyle olmuyor hatta mono kristal panel kullanırsanız güneş acısını en iyi seviyeye gelene kadar alacagınız verim malesef yeterli olmuyor.
7-)Karavanla seyahatin mantıgı evimizde kullandıgımız ama seyahat ederkende yanımızda olmasını istediğimiz nominal ihtiyaçlarımızında yanımızda olmasıdır yoksa çadır kurarırız tüpede webosta sisteminede klimayada ihtiyacımız olmaz.
Arkadaşa aracındaki kullandıgı cihazları sorunca sadece aracının bilğilerini verdi ne kullandığı buzdolabı nede diger cihazlarla ilğili bilği verdi bende ortalama değerleri belirtttim.
Tekrar söylüyorum sarf hesabı yaparken maksimum sarf hesaplanır solar enerji hesabı yapılırken minumum enerji verimi hesaplanır bu şekilde planlama yapılır.
Bu arada illaki solar panellerin doldurmasına gerek kalmadan gideceginiz yol uzunsa altenatör to battery cihazıylada giderken akülerinizi doldurursunuz bu size artı bir enerji sağlar.
Saygılarımla.

@SERDARATİK , foruma hoşgeldiniz. :yum:

Hesaplarınız ne yazık ki karavancılık gerçeği ile çakışmıyor !
Forumu dikkatli okumaktan kaçınmazsanız, faydanıza olacağından eminim...
Merhaba.
Sayın arkadaşlar size göre benim hatalarımı sıralamışsınız bende sizlere kendi mantığımla cevap vereyim.
1-)Dünyanın en problemsiz markaları 14-15 saat ortalamayla çalışmaktadır ve 3-4 kişilik bir seyahat söz konusuysa o buzdolabının kapağı sürekli açılır kapanır .
2-)Aydınlatma ile ilğili net bir bilği verilmediği için spot letler olduğunu var saydım.
3-)Isıtıcı ile ilğili olarak siz günübirlik gidip geliyorsanız kullanmazsınız ama birkaç gün kalıyorsanız banyo suyu için ısıtıcı kullanırsınız karavanın üzerinde hibrit solar paneliniz yoksa veya kazanda ısıtıp maşrapayla banyo yapacaksanız ayrı bir konu.
Bu arada bedavaya su ısıtmak varken niye su ısıtmak için tüp kullanayım o ayrı bir konu?
4-)Hem ısıtıcı hemde webosta konusuna gelelim arkadaşımız düzce civarında yaşadığını belirtti yazın hava güzel olabilir ama dağlık bir bölgede gündüz hava sıcakken gece yorganla yattıgınız olmuyor mu?Webosta yı yorgana tecih ederim.
5-)Şarj konusuna gelince bir notebook ortalama 90 watlık enerji sarfiyatı yapmaktadır çoğumuzun internetle veya iş icabı maillerle işlerimiz oluyor bunların hepsini malesef telefonlarla yapamaya biliyoruz.Ve malesef coğumuz bir şekilde tatildeyken bile çalışmak zorunda kalabiliyoruz veya çocuklarımız kullanmak istiyor.
6-)Solar hesabı yapılırken sadece yaz ayları hesaba katılmaz kış aylarıda dikkate alınır solar paneller gece lambasındanda elektrik üretebilir dediniz teorik olarak doğrudur ama pratikte malesef bu öyle olmuyor hatta mono kristal panel kullanırsanız güneş acısını en iyi seviyeye gelene kadar alacagınız verim malesef yeterli olmuyor.
7-)Karavanla seyahatin mantıgı evimizde kullandıgımız ama seyahat ederkende yanımızda olmasını istediğimiz nominal ihtiyaçlarımızında yanımızda olmasıdır yoksa çadır kurarırız tüpede webosta sisteminede klimayada ihtiyacımız olmaz.
Arkadaşa aracındaki kullandıgı cihazları sorunca sadece aracının bilğilerini verdi ne kullandığı buzdolabı nede diger cihazlarla ilğili bilği verdi bende ortalama değerleri belirtttim.
Tekrar söylüyorum sarf hesabı yaparken maksimum sarf hesaplanır solar enerji hesabı yapılırken minumum enerji verimi hesaplanır bu şekilde planlama yapılır.
Bu arada illaki solar panellerin doldurmasına gerek kalmadan gideceginiz yol uzunsa altenatör to battery cihazıylada giderken akülerinizi doldurursunuz bu size artı bir enerji sağlar.
Saygılarımla.

https://www.altestore.com/static/datafiles/Others/User_Manual_CXN_ENG.pdf

Daha önce verdiğim ling doğru olarak acılmadı.

Tekrar kopyaladım bu defa açılabilir umuyorum .

teşekkürler

Kullanım rehberininin önemli noktalarını özet olarak tercüme ediyorum. Tercüme ettiğim kısmı word dosya olarak gönderiyorum. Önümüzdeki günlerde tercümeye devam edeceğim. Tercümeye esas olarak Almancasını aldım. Tercümede numaralarını verdiğim resim ve sayfaları bu linkte görmek mümkün.
http://www.phocos.co.in/sites/default/files/document/181811102 CXN final manual_0_0.pdf

Eğer isterseniz, aşağıdaki linkteki Google translate tercüme olanağından faydalanabilirsiniz. Ben bilmediğim lisanlarda bu olanaktan sık sık faydalanıyorum. Tercüme etmek istediğiniz metni kopyalayıp sol tarafa yapıştırırsanız (dili seçmek lazım) sağ tarafta Türkçe tercümesi olur.Google tercümeleri eksik olur ama konu hakkında bir fikir verebilir. Inşallah bildiğiniz konuları tekrar etmiyorumdur.:sweatsmile:

Google Çeviri

Iyi akşamlar, selamlar.

Ekli dosyalar

• Phocos CXN 40.docx
    14.8 KB · Görüntüleme: 411
Son düzenleme:

@SERDARATİK , :smiley:
geçiken cevabınızla bizlere kırıldığınız kaygımı boşa çıkarmanız sevindirici. Çünkü nedense herzaman konuyla, kişileri özdeşleştirmeyen medeni ve keyifli bir söyleşi yapma olanağımız olmuyor.

Başlığa #51. cevabınızda benden alıntı yaparak size yaptığınız yanlışları yazdığıma binaen cevap verdiğinizi söylüyorsunuz. Fakat size o tek cevabımda somut olarak neyi karavancı olarak düşünmediğinizi yazmadım. Böylelikle belki istemeden forumu dikkatli okumanız ricamı maalesef tekrar haklı çıkarıyorsunuz. Zaten karavancıların zülfü yarinine dokunmanız da sanırım bu noktada saklı. Bizlere kendiliğinizden yardım edeceğinizi söylediğiniz halde, forumun seviyesi üzerine araştırmada çekingen olmanız, üstelik karavancılık üzerine yabancı ve teorik düzeydeki yaklaşımlarınız, verilen enerjik cevapların motoru oldu galiba. Yazış tarzınızdan yola çıkarsak maalesef karavancılık tecrübesine sahip olduğunuzla ilgili bir bulguya rastlamadık diyebiliriz. Belki de aslında biz, karavancı olduğunuzu söylediğinizi sanarak sizi yanlış anlamış olabiliriz ?

Bence neleri karavancı olarak düşünmediniz:
* Karavancılar evini sırtlamak yerine ihtiyaçlarına cevap aramayı ön plana aldığından, enerjide de, akademik maksimum yerine ekonomik ve pratik olanı hedeflemekteler. Bu durumda “istanbul trafiginde 6o gb motorda sıkışıp kalıyor 200 bg motorda ben niye hızlı konforlu bir araba alayım” tarzı tam bir karavancı yaklaşımı olmakta. Mesela ağırlık konusunda özellikle benim gibi kamperi olanlar, yeni alacakları her yeni şey için, fiyatından önce ağırlığını sorar ve koyabileceği yeri düşünür. Bu durumda pratikte son 6 senede aktif 600 yaz ve bahar günü boyunca Akdeniz kıyılarında 90 W panelimin 12 V 42 W buzdolabı ile,dalgıç pompa, led aydınlatma, tablet, telefon, e-book readeri 140 Ah jel akü üzerinden sorunsuz desteklemesi, @makara60 ın yaz ve hatta bahar tüketimine rağmen, önceden bahsettiği 300 W panel kapasitesi için, mppt kazancı ve monokristal panel avantajını rahatça birkenara bırakmamı açıklar sanırım ? Teorikteki durum için ise spekülasyona açık olsa da, umarım gözünüzden kaçmamış olan bu sayfaya verileri yükleyebilirsiniz. Cetvellerin hatalarını yazmanız durumunda, depresyona girmeyeceğimden emin olun... :smiley:

* Elektrikli ısıtıcı karavancıların çok çok az çekme karavanda sadece şebeke çeryanı ile kullandığı veya çoğunun akıllarının ucundan bile geçirmediği bir çözüm ! Ayrıca Avrupa’da hiçbir profesyonel panelvan yapımcı için söz konusu değil. Sebebini bulmak zor olmamalı ? Elektrikli çöp öğütücüsü, ev kapı ve mobilyaları ile Amerikalılar ise zaten konumuz dışı tabi.

* Bedavaya su ısıtmanın hatta panel üzerinden ve aküyü yormadan en direk yolu, siyah renkli kalın plastik karavancı duş torbaları olmakta. Gazdan bile daha ekonomik olsa da açıkcası biraz meşakkatli. Kısaca gaz boiler rakipsiz durumda.

* Karavan buzdolapları agregat yanında yapı çeşitliliği de göstermekte. Üstten açılan modelleri zorlu kullanımlarına rağmen daha enerji dostu. Sık açılıp kapatılmalarındaki enerji kaybı sanıldığı üzere kütlesi zaten çok az olan havanın kaçması ile ilgili değil ! Sıcağın buzdolabı içi kütle ve yüzeyine teması yüzünden. Akıllı derin donduruculardaki ekstra kapların yapım sebebi de bu fenomen. (Tabi bunu söylemediniz, sadece aklıma geldiğinden yazdım)
8 dakika çalışıp 18 dakika durağan kalmaları bulgusundan yola çıkarsak (gerçi az değişik veriler de var), günde 7,5 saat civarı fonksiyon halinde olduğu düşünülmeli, yani 15-16 saat değil. Kompresörlü olanlarının bile ortam ısısından etkilendikleri düşünülürse günde 8 saat çalışmaları kabul edilebilir bir değer. Bu durumda 42watt’lık cinsleri için günde 35Ah dan fazla hesaplamamak gerçekçi olmalı. İnverterli alaturka çözümleri isterseniz konu dışı bırakalım. Çünkü ne amacına, ne de hesabına aklım eriyor. :confused:

* A2B, B2B aletlerine Avrupa’da bile fiyatları yüzünden alaka çok az. Olanak varsa şebeke ceryanına sık erişim ve tüketim üstü panel üretimi de diğer sebepler. Yollarda da aküler dolduğu kadar dolsun, fazlasında gözümüz yok deniyor...
Kısaca özellikle Türkiye’de karavancılara tavsiye etmek pek gerçekci olmamalı ? Kalın bir bağlantı kablosu ayni işi görmese de, optimali bulmakta vazgeçilmez sanırım ?

* ”Webosta” adlı bir ısıtıcı yok. Sanırım Webasto demek istediniz. Bunlarında Webasto, Truma, Eberspächer markaları ve değişik yakıtlı çeşitleri olarak oldukça farklı elektrik tüketimine haiz modelleri var.

Not
Amma velakin bu kadar Arapçaya rağmen @makara60 ‘a hala çevap veremedik.:smiley:

Son düzenleme:

Evet maalesef bu kadar mesaja rağmen ben aradığım cevabı bulamadım.Maruzatımı tekrar yazayım o zaman.Piyasada çok fazla marka akü ve panel var.Bunlardan ithal olanları yerlilerin iki misli fiyatına satılıyor(özellikle akülerde).Ben yerli malı kullanmak istiyorum ve bunca markanın arasında hangisini tavsiye edersiniz diye tekrar soruyorum:weary::smiley:

Evet maalesef bu kadar mesaja rağmen ben aradığım cevabı bulamadım.Maruzatımı tekrar yazayım o zaman.Piyasada çok fazla marka akü ve panel var.Bunlardan ithal olanları yerlilerin iki misli fiyatına satılıyor(özellikle akülerde).Ben yerli malı kullanmak istiyorum ve bunca markanın arasında hangisini tavsiye edersiniz diye tekrar soruyorum:weary::smiley:
Ağustos ayında , 110 ah NOVA marka aküyü , Ankara daki fabrikasına uğrayıp , 580 TL ye (taksit yapmıyorlar) aldım . Bu yaz 220 volt şarjı ile kullandım , panele hiç bağlıyamadım , henüz yeni , başka alıp kullananların yorumlarını beklerim .

Ayrıca bende PANEL ve SARJ REGÜLATÖRÜ alacağım , ürün tavsiyesi bende bekliyorum , yorumlarınızı bekleriz .

Sn. Akdeniz45

Verdiğiniz bigilerden faydalanabilmek için Çok gayret gösteriyor olsam da PC de pek iyi sayılmam. Yüklediğiniz dosyadan faydalanabilmek için epey uğraşsam da basarısız oldum .
Geçtiğimiz gün , sizin de işaret ettiğiniz site başlığını bulup Google amcadan çeviri purogramı aracılığı ile sığdırabidiğim kadar parca parca ceviri yapıp oradan da el yazısı ıle kağıda aktarıyorum. Grafikleri de çizip sembolleri üzerine yerleştirmeye çalışıyorum . Sanırım son paragrafınızda da bundan bahsetmişsiniz . Teşekkür ederim. Biraz uzayacak olsa da bu şekilde sonuca ulaşmaya çalışıyorum. Duyarlılık gösterip yardım çabalarınıza yetersizliğimden dolayı cok üzüldüm . En azından , "yük oluyorum" gasavetinden de çekiniyordum . Biraz rahatlamış oldum.
2nci paragraftan başladım.
Şöyle;
Yeni CXN denetleyicimiz geliştirilen en gelişmiş cihazdır. Mevcut en son teknik standartlarında bir kaç seçkinliklerle geliyor gibi özellikler . . .

Diye devam ediyor .

Sanıyorum , siz de böyle tavsiye etmişsiniz . Yapabileceğime inanıyorum.

Teşekkür ediyorum . Selamlar.

Son düzenleme:

Yıllarca Steca kullandım ve memnundum.
Steca

Iki yıldır Votronic duo kullanıyorum. Çok memnunum. Steca’dan Votronic’e geçememin nedeni, Votronic’le iki aküyü birden doldurmak mümkün.
Unbenannt

Şarj regülatörü seçerken çok kademeli (IUoU) şarj edebilen bir cihaz almakta fayda var.
Aküler iyi şarj edilirler ve uzun ömürlü olurlar. Ödenen para akülerden çıkar. Böyle bir şarj regülatörümüz olsa da aküleri ayrica ayda bir defa iyice şarj etmek gerekir.

.
Maalesef yurtdışında yaşadığım için, ben de size istediğiniz yerli marka ismi veremiyorum.
Yalnız iyi marka Steca’nın taklitlerinin özellikle Türkiye piyasasında yer bulduğunu sanıyorum.
Ali Baba’ya bakarsanız, Çinlilerin bunları harıl harıl ürettiklerini görürsünüz. Birkaç sene evvel forumdan bir satıcı, kendi mallarını satmak amacıyla, taklit olduğunu bildiği halde onlarca Steca’nın gümrüklere takıldığını ve kalitelerinin zaten felaket olduğu yalanıyla, bizleri aptal yerine koymak istemişti...
Hakikisini bulursanız kaçırmayın derim.
Yerli muadillerinin olup olmadığını ise @SERDARATİK ‘den öğrenebilirsiniz sanırım ?

Son düzenleme:

Sn. Akdeniz45

Verdiğiniz bigilerden faydalanabilmek için Çok gayret gösteriyor olsam da PC de pek iyi sayılmam. Yüklediğiniz dosyadan faydalanabilmek için epey uğraşsam da basarısız oldum .
Geçtiğimiz gün , sizin de işaret ettiğiniz site başlığını bulup Google amcadan çeviri purogramı aracılığı ile sığdırabidiğim kadar parca parca ceviri yapıp oradan da el yazısı ıle kağıda aktarıyorum. Grafikleri de çizip sembolleri üzerine yerleştirmeye çalışıyorum . Sanırım son paragrafınızda da bundan bahsetmişsiniz . Teşekkür ederim. Biraz uzayacak olsa da bu şekilde sonuca ulaşmaya çalışıyorum. Duyarlılık gösterip yardım çabalarınıza yetersizliğimden dolayı cok üzüldüm . En azından , "yük oluyorum" gasavetinden de çekiniyordum . Biraz rahatlamış oldum.
2nci paragraftan başladım.
Şöyle;
Yeni CXN denetleyicimiz geliştirilen en gelişmiş cihazdır. Mevcut en son teknik standartlarında bir kaç seçkinliklerle geliyor gibi özellikler . . .

Diye devam ediyor .

Sanıyorum , siz de böyle tavsiye etmişsiniz . Yapabileceğime inanıyorum.

Teşekkür ediyorum . Selamlar.

Mehmet Bey, gönderdiğim dosyayı açmak çok kolay.
1. Ekli dosyalar yazan yerdeki „Phocos CNX 40 docx“ yazan yere farenin sol tarafıyla tılayın ve biraz bekleyin.
2. Bilgi sayar ekranının sol alt tarafında bu resimdeki yazıyı göreceksiniz.
1

Burada yukarıyı gösteren okun üzerine tıklayın. Hemen tıkladığınız yerin üzerinde –alt alta birkaç kelime göreceksiniz. En üstte „aç veya açınız „ yazan yere tıklayarak biraz bekleyince dosya açılacaktır.

İyi akşamlar, selamlar.

"Hangi yerli ler daha iyi"
Bu konuda profesyonel bilgi sahibi değilim . Ancak ; ihtiyacımız gereği ben de "iyi" ye ulaşabilmek için karşılaştığım anekdotlarınmdan bahsetmek geregini duydum.

Karşılaştığım bir satıcı ile aramızda geçen diyalog da satıcının "Zaten bunlar burada (panel) yapılıyor " dedi . panellerin sadece hücreleri , ekonomik olduğu için değil doğu bloğu ülkelerden ithal ediliyor muş . Kalıtenin değişe bileceği ise , yurtiçinde ebatlandırılma safhasında kullanılan titiz işcilik ve kullanılan malzeme kalitesi belirlilik gösterebiliyor muş . Örnegin; kasa aliminyumunun direnci , bağlantıların sertliği , hücrelerin birleştirme sırasında kutupların punta kalitesi , cam levhanın amaca uygun yansıtmaz ve direncinin mukavemeti , bağlantı elemanları , montaj , gerekli ekleme jakları ve kablo kalitesi nin baz alına bileceğinden bahsetmiş di . İnanmak gerekirse , ilk bakışda mantığa aykırı görünmüyor . Tabi bu bir varsayım . Bir haber tv kanalında bu hücreleri , daha kalıteli üretilmesi için ülkemizde teşebbüse geçildiğini- geçilemediğini duymuşdum.
Akü meselesine gelindiğinde , ihtiyacım gereği iki üç yılda bir yollara dökülüp yana döne akü arıyorum. Eger size satmak istedikleri aküyü "eniyisi" - "alameti-farika" diye pazarlamaya çalıştıklarında siz de soruyorsunuz ? ; Peki garantisi , "Evet" "2Yııl" . Hadi bakalım simdi, doğru kararı ver de görelim. Ettim-Edemedim , son postada aldım elime aletlerimi , yaşadığım şehirde(izmir) rast gele bazı yerlerde biraz hallice iş görebilen akü hurdacılarını dolaşıyorum. Kutup başlarını bakıyorum (takılıp takılmadıkları) Mümkün olduğunca kullanma süresi dolup da hiç takılmamış olanlar . Voltajı ölçtüğümde 13 v üzeri ve yüke verdiğimde de 10.5 in altına düşmüyor sa bu aküleri alıyorum. Fiyat olarak da , eski akünüzü hurda olarak hesaptan düştüğünde 1 Ah 2 tl gibi bir fiyat ekleyerek alabiliyorum. Ör. 100 Ah akü aldınız 200 tl . Hurdayı 25-35 saydınız gerik kalanı ödeyip alırsınız . (gel akü lerden örnek verdim.). Son olarak aldığım aküleri (260 Ah) iki yıl kullandım. Geçmişde , aralarından bazılarını 5 yıl kullanabildim . Bu seneyide geçirir umudundayım.
Deneyimlerimi tavsiye olarak yazmadım . Bunlar; Daha ekonomik gelebileciği umudu ile yaptığım denemelerdir. Az da olsa kendime göre başarılıyım.
Eh. Piyasada akü ler 2 yıl garanti ile satılıyor sa , bilmiyorum ki !
Herkesin işi rast gelsin .

Merhaba.

Evlerimiz içinde çatı üstü panel uygulamaları ile ilğili mevzuatta değişiklik yapılmış.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/01/20180118-9.pdf

.
Serdar bey, :yum:
isterseniz bu konu için ayrı bir başlık açın. Burada kaynayıp gitmesin. Sanırım siz bu işin uzmanısınız. Eğer yönetmelikleri ham yüklemek yerine, kısaca açıklayacak bilgiler de verirseniz ilgilenenler için çok faydalı olur kanımca.

Mesela sadece meraktan soruyorum, alınacak elektriğe ödenecek miktar nasıl belirleniyor ?

Merhaba.

ON-GRİD sistem kurdugunuzda karavanlardaki gibi depolama sistemi kurmanıza gerek yok (ama kurarsanız sistemde ufak değişiklikler yaparak avantajlı konuma geçebilirsiniz) fakat on-grid bir inverter kullanmanız gerekiyor kendi öz tüketim miktarınızın çok fazla üzerine çıkamıyorsunuz 10 KWp lik bir sistem için sıkıntısız çok çabuk kabul işlemleri gerçekleşe biliyor enerji tüketim saatinizi değiştirmeniz ve çift yönlü bir saat taktırmanız gerekiyor elektrik üretmediğiniz yada üretiminizin yeterli gelmediği zamanlarda şebekeden elektrik alıp kullana biliyor üretiminiz var fakat kullanımınız az yada yok olduğu zamanlarda ürettiginiz elektriği sisteme verip şebekeyle mahsuplaşa biliyorsunuz hatta aynı dagıtım şebekesinde başka bir aboneliğiniz iş- yada ev olabilir alacağınız varsa onlarlada mahsuplaşa bilirsiniz.şuanda ürettilen ges enerjileri için devletin alım fiyatı kwh olarak 13.3 dolar sent ama evlerde ki fiyat bu mu olur yoksa mahsuplaşmaylamı halledilir o konuda bir açık kapı bırakmışlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri