Aküde Fokurdama !?!?!?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VAMONOS Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,390

VAMONOS

Yeni Üye
Herkese Merhaba.
Uzun ve stresli bir 6 aydan sonra (2 ay demişlerdi) nihayet aracımı karavan üreticisinden teslim aldım. Süreç çok kötüydü. Sonuç da vasatın çok altında. Buradan karavan yaptıracaklara sesleniyorum. Muhakkak 2 - 3 referans olmadan kimseye aracınızı teslim etmeyin.
Bu konu başlığında sizden bilgi rica edeceğim. Başıma gelen şey belki başka birinin işine de yarayabilir.
Teslim aldıktan birkaç gün sonra invertör yüksek voltaj alarmı verip kendini kapattı. O sırada karavanı çok da kullanıyordum.Bu durum daha ziyade güneşli saatlerde oluyordu. Akşam güneş gidince alarm susuyordu. Bir hafta kadar araçtaki başka eksikleri not edeyim sonra gider karavancıya hepsini birden yaptırırım diye önemsemedim. Sonra sessiz bir yerde akü bölmesinin kapağı açıkken aküden fokurtular geldiğini duydum. Voltmetreyi kontrol ettim. 16,9 - 17 V arasında geziniyordu. Derhal MPPT üreticisini aradım. MPPT cihazının yanlış bağlandığını. Sırasıyla önce akü girişlerinin, ancak daha sonra panel girişlerinin bağlanması gerektiğini; bu girişleri hemen söküp tekrar bu sırayla bağlamam gerektiğini söyledi. Dediğini yaptım. Artık invertör hiç yüksek voltaj alarmı vermiyor ve voltmetrem de en güneşli saatlerde 13,9 V - çok ender 14,0 V gösteriyor. Akşam kullanım arttıkça 12.7 Volta kadar düştü. Tüm sistem de normal çalışıyor görünüyor.
Sorularım şunlar. Cevap alabilirsem memnun olurum.
- Max 13,9 V normal mıdır ? Yoksa hala akünün çalışma voltaj aralığı dışında mıyım ?
- Bu bir iki haftalık 17 V yükleme sırasında (200 A Ritar jel) akü zarar görmüş müdür ? Evet dediğinizi duyuyorum sanki. Bu hasar geri dönülmez bir hasar mıdır ? Aküyü derhal yenilemek gerekir mi, Yoksa kalan ömrüne razı mı olmalıyım ?
Herkese peşinen teşekkür ederim.
Kağan

Etiketler
Bir not daha ekleyeyim. Karavan üreticisinin uzmanlık alanı elektrikti !!!!
- VSR röleyi ilk kez benden duyduğuna adım gibi eminim.
- İnvertörü ters bağladı, içindeki tüm parçalar sizlere ömür. Allahtan invertör üreticisi kibarlık gösterdi de garantiden tamirat yaptı.
- Webastoyu yanlış bağladı. Düşük voltaj nedeniyle arıza verdi. Servise götürdüm. Nedeni yanlış bağlantı dediler, düzelttiler. Doğrudan aküye bağlamak gerekiyormuş cihazı.
- Kablo boyutlarında da bazı anomaliler var. Onları da düzelteceğim. Evet kendim yapacağım.
Gördüğünüz gibi elektrik sistemindeki tüm cihazları yanlış bağlamış.
Aman diyim dikkatli olun. Eline şarjlıyı (pardon şarzlıyı) alan karavancıyım diye ortaya çıkıyor.

.
Durumunuzla ilgili olarak okuduklarım:
“Aşırı şarj voltajı aküye çok fazla akım girmesine neden olur. Bu fazlalık ısı olarak ortaya çıkar eloktoliti kaynatıp (fiziksel veya gaz oluşumu şeklinde kimyasal olarak) fokurdamaya sebep olabilir ve emniyet valfinden gaz sızıntısına yol açabilir. Çok kısa bir süre içinde pozitif plakanın malzemesi aşınır ve akünün hizmet ömrünün sona ermesini hızlandırır. Eğer gerilim uzun müddet (?) 23 Volt üzerinde kalmış ise akünün tükenmesine sebep olmuş demektir”

Her durumda sizin akünün ömründen çalındığını kabul etmek durumundasınız.
Bence birşey yapmanıza gerek yok. Akü ne zaman ne yapacağınızı söyleyecektir.
Bence sisteminizi kuran bu dahinin adını verin derim. Yapılan işten memnun olanların isim vererek karavandaşlarına tavsiyede bulunmaları, tersi için de geçerli olmalı ?

Türkiyede karavanlar için profesyonel elektrik sistemini yalnızca daha eski geçmişi olan tekne elektrikçilerinden başkasının kurması beklenmemeli.
Bazı elektrikçiler tek ve çoğunlukla ilk uygulama sunsa da bunların karavana uygun sistematik bir çözüm olmadığı görülmekte. Belki elektrikçiye karavanı olup olmadığını sormak yerinde olurdu.
Çünkü çözümlerin sadece sorunsuz çalışması değil onun kullanıldığı durum ve sahibine uygunluğu da beklenmekte..

Son düzenleme:

.
Durumunuzla ilgili olarak okuduklarım:
“Aşırı şarj voltajı aküye çok fazla akım girmesine neden olur. Bu fazlalık ısı olarak ortaya çıkar eloktoliti kaynatıp (fiziksel veya gaz oluşumu şeklinde kimyasal olarak) fokurdamaya sebep olabilir ve emniyet valfinden gaz sızıntısına yol açabilir. Çok kısa bir süre içinde pozitif plakanın malzemesi aşınır ve akünün hizmet ömrünün sona ermesini hızlandırır. Eğer gerilim uzun müddet (?) 23 Volt üzerinde kalmış ise akünün tükenmesine sebep olmuş demektir”

Her durumda sizin akünün ömründen çalındığını kabul etmek durumundasınız.
Bence birşey yapmanıza gerek yok. Akü ne zaman ne yapacağınızı söyleyecektir.
Bence sisteminizi kuran bu dahinin adını verin derim. Yapılan işten memnun olanların isim vererek karavandaşlarına tavsiyede bulunmaları, tersi için de geçerli olmalı ?
Sevgili Üstadım,
Cevabınız için teşekkür ederim.
Akümün ömründen ömür gitti. Bunu kabullendim.
Şu anda 13,9 V okuyorum voltmetrede. Akşama kadar kullanımda daha düşük voltajlara iniyor. Ama 14 V üzerine hiç çıkmıyor. Bu bile yüksek midir voltaj olarak? 12,7 V olması gerekmez mi?
Bu dahinin ismini yakında veririm. Hala onunla ufak tefek birkaç rötuş işimiz var. Şimdilik ona DAYI diyelim isterseniz.

Kapasitesi düṣen aküden elektrik alırken voltaj çabuk düṣer. Bu durumu görebilmek için akünün gerilimini güneṣ olmadığı zamanlarda ölçmek lazım.

Bahsetmiş olduğumuz elektrik ekipmanlarının, bağlantı ve arıza durumlarını öncelikle gözle görmeden, aletsel olarak ölçümler yapmadan yapılacak yorumlar sadece yol gösterici olabilir.
Şöyleki;
Bahsettiğiniz batarya tipinin GEL olduğunu yazmışsınız;bu durumda
*VRS adı ile akü birleştirici olan role bağlantısı, alternatör ile paralel olarak bağlanmamalıdır. Aracınızın alternatör yapısının sulu tip olduğunu varsayarsak,iki ayrı teknik yapıdaki bataryanın VSR ile birleştirilmesi sakıncalıdır.Bu tip batarya destek beslemesi yapılabilecek sistem DC -DC battery charger ürünleridir.
**Batarya şarj işleminde (şarj veya şarz) çok takılmamak gerek 🙂 batarya tip ve üretici şarj karakteristik değerini dikkate alınarak solar/redresör/DCDC/ şarj kontrol cihazı parametre değerleri ayarlanması gerekir. AGM/GEL/WET gibi
*** Eğer sistem sulu tip batarya şarjı gerçekleştiriyor ise, şarj kontrol cihazı özelliğinde (equalization) modu ile yaklaşık 30 günde bir yüksek voltaj 15/15.5/16 benzeri voltaj ile yaklaşık 120 dk gibi sülfat oluşumunun en aza indirmek için uygulanabilir

Bir başkasının yapılmış sistemine göre kopya çekmek bazen hatalı sonuçlar doğurabilir.
Benim bataryanın şarj voltajı eğrileri ne olacak sorusu, üretici teknik bilgilerinden bakılabilir , örneğin float modunda bazı batarya 13.5 bazısında 13.8 gibi
Her sistemin yapısına ve kullanılan cihaz ekipman durumuna göre teknik hesaplamalar yapılması doğru olacaktır, kablo kesitleri, sigorta değerleri her kullanıcı ve araç için farklı çıkabilecek değerler olacaktır.

Forum sayfalarında teknik bilgilendirme ve yardım konularında Sayın Mesut beyinde çok emekleri olduğu bir gerçektir, çok fazla yazma zamanım olmasa da, (Doğrucu Davut) yazılarını takip ederim, selamlar saygılar

Son düzenleme:

.
Evet serin ve bulutsuz güneşli havalarda solarla (salt) dolumun 14,4 Volt civarında olması beklenir ama sizin için sahada asıl önemli olan bu sayılardan çok, şarjın ne kadar tuttuğu ve bu değerin gereksinimlerinizi (değişen koşullarda) ne kadar karşılayacağı olmalı.
Bu değerin anlam kazanması için ise günlük tüketim ve olası üretim değerlerinizi bilmeniz gerekmekte. Tam bilmiyorsanız, hesaplayın derim. Böylelikle boşta yakalanmazsınız Kağan bey.

Son düzenleme:

Bahsetmiş olduğumuz elektrik ekipmanlarının, bağlantı ve arıza durumlarını öncelikle gözle görmeden, aletsel olarak ölçümler yapmadan yapılacak yorumlar sadece yol gösterici olabilir.
Şöyleki;
Bahsettiğiniz batarya tipinin GEL olduğunu yazmışsınız;bu durumda
*VRS adı ile akü birleştirici olan role bağlantısı, alternatör ile paralel olarak bağlanmamalıdır. Aracınızın alternatör yapısının sulu tip olduğunu varsayarsak,iki ayrı teknik yapıdaki bataryanın VSR ile birleştirilmesi sakıncalıdır.Bu tip batarya destek beslemesi yapılabilecek sistem DC -DC battery charger ürünleridir.
**Batarya şarj işleminde (şarj veya şarz) çok takılmamak gerek 🙂 batarya tip ve üretici şarj karakteristik değerini dikkate alınarak solar/redresör/DCDC/ şarj kontrol cihazı parametre değerleri ayarlanması gerekir. AGM/GEL/WET gibi
*** Eğer sistem sulu tip batarya şarjı gerçekleştiriyor ise, şarj kontrol cihazı özelliğinde (equalization) modu ile yaklaşık 30 günde bir yüksek voltaj 15/15.5/16 benzeri voltaj ile yaklaşık 120 dk gibi sülfat oluşumunun en aza indirmek için uygulanabilir

Bir başkasının yapılmış sistemine göre kopya çekmek bazen hatalı sonuçlar doğurabilir.
Benim bataryanın şarj voltajı eğrileri ne olacak sorusu, üretici teknik bilgilerinden bakılabilir , örneğin float modunda bazı batarya 13.5 bazısında 13.8 gibi
Her sistemin yapısına ve kullanılan cihaz ekipman durumuna göre teknik hesaplamalar yapılması doğru olacaktır, kablo kesitleri, sigorta değerleri her kullanıcı ve araç için farklı çıkabilecek değerler olacaktır.

Forum sayfalarında teknik bilgilendirme ve yardım konularında Sayın Mesut beyinde çok emekleri olduğu bir gerçektir, çok fazla yazma zamanım olmasa da, (Doğrucu Davut) yazılarını takip ederim, selamlar saygılar
Merhaba Bülent Bey,
GEL ve sulu akü arasında VSR kullanmanın doğru olmadığı yönünde başka kaynaklarda da bilgi bulmuştum. Sizinle hemfikirim. Zaten ben de alternatörü boş yere yormak istemiyorum. Ayrıca iki aküyü birleştirmenin yakıt tüketimini artırdığı yönünde bilgilere de rastladım. Ben bu röleyi şu şekilde kullanmayı öngördüm :
- 30 ve 86 terminalleri arasına bir devre kesici koydum. Sadece güneşsiz havalarda ve enerji konusunda zorda kalırsam VSR'yi devreye alacağım. Normal durumlarda VSR hep devre dışı olacak.
- Başka bir kullanımı da şu şekilde olacak. 87 ve 30 terminalleri arasına bir devre kesici koydum. Sürekli OFF durumunda olacak. Sadece şu veya bu nedenle motor aküsü dağ başında iflas ederse bu devreyi ON haline getirerek servis aküsünü marş aküsü olarak kullanacağım. TAKVİYE.

Yüksek voltajla sülfat engelleme konusuna gelirsek, benim aküm 2 hafta boyunca yüksek voltajın feriştahını (17 V) aldı. Kalan şu kısa ömründe sülfat yüzü görmez diye avunuyorum.

Ritar akümün teknik verilerine baktım şimdi. Float Charging Voltage 13,6 V - 13,8 V (25 C'de) diyor. Cycle use voltage olarak da 14,2 V - 14,4 V vermişler. Floating charge durumunda aküye 15 yıl ömür biçmişler. Benim aküm şu sıralar 13,9 V civarında dolaşıyor. Sanki çok hasar almamış gibi duruyor. Kısmet artık. Üstelik maximum şarj akımı olarak da 40 A vermişler. Benim MPPT cihazım 30 A'lik. Dolayısıyla aküye bu problemli dönemde 40 amper akım gelmemiştir hiç. Evet tekrar ediyorum kısmet artık.

Şarj / Şarz konusundaki yazdıklarım yanlış anlaşılmasın lütfen. Fransızca changement (şanjman) zamanla nasıl şanzıman haline geldiyse bence atık Türk dilinde şarj da şarz haline gelmiştir. TDK yazım rehberine de bu şekilde girmeli bence. Türk insanı yabancı dilleri telaffuz konusunda belki yeryüzündeki en yetenekli millet. Ama şu J harfi sessiz harften sonra gelince işler karışıyor.

.
Evet serin ve bulutsuz güneşli havalarda solarla (salt) dolumun 14,4 Volt civarında olması beklenir ama sizin için sahada asıl önemli olan bu sayılardan çok, şarjın ne kadar tuttuğu ve bu değerin gereksinimlerinizi (değişen koşullarda) ne kadar karşılayacağı olmalı.
Bu değerin anlam kazanması için ise günlük tüketim ve olası üretim değerlerinizi bilmeniz gerekmekte. Tam bilmiyorsanız, hesaplayın derim. Böylelikle boşta yakalanmazsınız Kağan bey.
Evet Hocam. Akü ne kadar şarj tutacak, onu zamanla sahada anlayacağım.
Ben normal evimde bile enerji sarfiyatına dikkat eden biriyim. Karavanda ihtiyaçlarım iyice azalacaktır. İnsan yaş aldıkça pintileşiyor galiba :tonguewink:. Covid kapanmaları sırasında bol bol karavan enerji ihtiyacı hesaplaması yaptım. Sağlamcı olduğum için de hep yüksek marjlı hesaplar yaptım, ona göre de panel ve akü seçtim.
Birkaç gün içinde tüm elektrik devremi temize çekip buraya koyarım. Özellikle " ama burada hiç sigorta yok " şeklinde çok eleştiri alırım herhalde. Göze alıyorum.

Evet Hocam. Akü ne kadar şarj tutacak, onu zamanla sahada anlayacağım.
Ben normal evimde bile enerji sarfiyatına dikkat eden biriyim. Karavanda ihtiyaçlarım iyice azalacaktır. İnsan yaş aldıkça pintileşiyor galiba :tonguewink:. Covid kapanmaları sırasında bol bol karavan enerji ihtiyacı hesaplaması yaptım. Sağlamcı olduğum için de hep yüksek marjlı hesaplar yaptım, ona göre de panel ve akü seçtim.
Birkaç gün içinde tüm elektrik devremi temize çekip buraya koyarım. Özellikle " ama burada hiç sigorta yok " şeklinde çok eleştiri alırım herhalde. Göze alıyorum.
Şimdi düşündüm de başka bir soru aklıma takıldı. Vaktinizi istismar etmiyorum umarım.
MPPT cihazdaki Maximum çalışma akımı ne anlama geliyor ?
Örneğin 30 A'lik bir MPPT cihazı için :
- Panellerden gelen en yüksek akım 30 A olmalı ?
- MPPT cihaz çıkışında en yüksek akım 30 A olabilir ?
Hangisi doğru acaba ?

.
Jel, AGM ve sulu araç akülerinin fazlı dolum karakteristiklerinin farklılık gösterdiği doğru olsa da asıl somut fark dolarken beraberce bağlı bu akülerin farklı ısı bölgelerinde konumlandırılmış olduğunda görülmekte. Örn. Yaşam aküsü araç içindeyken, marş aküsünün motor yanında olması. Bilindiği üzere akünün ısısı arttıkça dolum geriliminin de artması gerekiyor ve kaynağın ayni anda bu iki aküyü farklı gerilimlerle beslemesi mümkün değil. Bu durum ancak ısı sensörü ile çözüme kavuşturulabilmekte.

Ayni veya farklı cins akülerin beraberce bağlanmasında dikkat edilecek diğer önemli bir nokta da konumlarının mesafesine bağlı olarak kablo kalınlığının doğru seçilmiş olması gelmekte. Bu nokta farklı dolum karakteri göstermelerinden bile daha yüksek değerlere ulaşmakta.

Euro 6 araçlar piyasaya çıkıncaya kadar Avrupa’da bütün profesyonel üreticiler karavanlarını, aküler arası dolum karakteristik farkını akademik değerde bulduklarından bağlantıları istisnasız hep VSRöle ile yapılmış olarak piyasaya sürdüler. Diğerleri için de hala sürmekteler. Kısaca bütün tanınmış üreticiler yukarıda yazdığım iki noktayı doğru yaptıkça farkı (Euro 6 araçlar dışında) ihmal edilecek değerde tanımlamakta. Tahminime göre de şu anda bütün karavanların en az ama en az %95 i bu bağlantı tarzı ile yollarda bulunmakta. Bizim forumda da durum farklı değil.

Benim ayni aküyle toplamda ~750 üzeri kamp günüyle 12. senesine giren karavanım, bu çeşit bağlantının sahada soruna yol açmadığının en anlamlı ispatı olmalı !

Yanlış anlaşılmasın Bülent beyin bağlantıda DC-DC dolum güçlendirici önerisinin doğruluğu bir yana en randımanlı çözümü sunduğu tabii ki tartışılmaz durumda. Fakat sahada milyonlara yakın örnekleriyle işlevi sınanan bir pratiği tedirginliğe düşürmeme sorumluluğunu da es geçmemeliyiz diye düşünüyorum. Kısaca onların sahada yanlış yaptıkları bir şey yok. İçleri rahat olabilir.

Diğer taraftan alternatör dolumu linear (doğrusal) yaptığından zaten tam sıhhatli dolamayan her akünün en az ayda bir çok fazlı doldurulması gerekmekte. Bu durum en az üç fazlı dolum yapamayan basit solar veya şebeke dolum aletleri için de ayni önemde.
Solar regülatörümün çok fazlı ve ayda bir akü hücreleri arası dengeleme dolumu yapması bir yana kamp dışı park eden karavanımı her ay en az iki gün boyunca yine çok fazlı dolum yapan şebeke aletime bağlamaktayım.
(Kabul, abartılı sayılabilecek bu işkillik, çifte dikiş atma olarak da görülebilir)
Kısaca aküler için çok fazlı dolum, solar regülatörünün MPPT özelliğinden veya şebeke dolum aletinin kapasitesinden bile daha önemli. (Bende aküye bağlı voltmetre dışında solar dahil hiçbir elektrik aletinin sayısal göstergesi yok)

Kağan bey, jel akünüzden ani yüksek akım çekemeyeceğinizden onu şarj akünüze takviye olarak kullanamayacağınızı atladınız sanırım ? AGM veya LPG aküler bu işlem için daha uygunlar.

Yüksek akım gören akünüz herhangi bir şekilde desülfata olmuş olsa bile (?) bunun ilerisi için faydası olacağı beklenmemeli.

Alternatöre bağlanan her ikinci akünün Lenz yasasına göre yakıt tüketimini arttırması gayet normal. Tersi Perpetuum Mobile olurdu.

İzninizle bir ukalalık da VSRöleniz için yapayım. 🤓😊
Bir aletin işlevini tekrar ayni işlemle yükseltmeye çalışmak yani ayırıcınızı tekrar ayırmak istemeniz en azından sistemi daha karmaşık yapmalı.
Fazlasına girmeyeyim ama teorik amacınızın en azından çalışma disiplini olarak bile farklı sonuçları olacağını atlamayın. Özellikle aleti ilk defa elinize alıp kullanacaksanız. Yoksa durup dururken elektrikçinizi şikayet etme hakkınızı kaybedeceksiniz. 😉
Nedense ilginç olmasa da bilinen yol hep en kısa yol oluyor..🙂

Son düzenleme:

Ah
.
Jel, AGM ve sulu araç akülerinin fazlı dolum karakteristiklerinin farklılık gösterdiği doğru olsa da asıl somut fark dolarken beraberce bağlı bu akülerin farklı ısı bölgelerinde konumlandırılmış olduğunda görülmekte. Örn. Yaşam aküsü araç içindeyken, marş aküsünün motor yanında olması. Bilindiği üzere akünün ısısı arttıkça dolum geriliminin de artması gerekiyor ve kaynağın ayni anda bu iki aküyü farklı gerilimlerle beslemesi mümkün değil. Bu durum ancak ısı sensörü ile çözüme kavuşturulabilmekte.

Ayni veya farklı cins akülerin beraberce bağlanmasında dikkat edilecek diğer önemli bir nokta da konumlarının mesafesine bağlı olarak kablo kalınlığının doğru seçilmiş olması gelmekte. Bence bu nokta bile farklı dolum karakteri göstermelerinden daha önemli.

Euro 6 araçlar piyasaya çıkıncaya kadar Avrupa’da bütün profesyonel üreticiler karavanlarını, aküler arası dolum karakteristik farkını akademik değerde bulduklarından bağlantıları istisnasız hep VSRöle ile yapılmış olarak piyasaya sürdüler. Diğerleri için de hala sürmekteler. Kısaca bütün tanınmış üreticiler yukarıda yazdığım iki noktayı doğru yaptıkça farkı (Euro 6 araçlar dışında) ihmal edilecek değerde tanımlamakta. Tahminime göre de şu anda bütün karavanların en az ama en az %95 i bu bağlantı tarzı ile yollarda bulunmakta. Bizim forumda da durum farklı değil.

Benim ayni aküyle toplamda ~750 üzeri kamp günüyle 12. senesine giren karavanım, bu çeşit bağlantının sahada soruna yol açmadığının en anlamlı ispatı olmalı !

Yanlış anlaşılmasın Bülent beyin bağlantıda DC-DC dolum güçlendirici önerisinin doğruluğu bir yana en randımanlı çözümü sunduğu tabii ki tartışılmaz durumda. Fakat sahada milyonlara yakın örnekleriyle işlevi sınanan bir pratiği tedirginliğe düşürmeme sorumluluğunu da es geçmemeliyiz diye düşünüyorum. Kısaca onların sahada yanlış yaptıkları bir şey yok.

Diğer taraftan alternatör dolumu linear (doğrusal) yaptığından zaten tam sıhhatli dolamayan her akünün en az ayda bir çok fazlı doldurulması gerekmekte. Bu durum en az üç fazlı dolum yapamayan basit solar veya şebeke dolum aletleri için de ayni önemde.
Solar regülatörümün çok fazlı ve ayda bir akü hücreleri arası dengeleme dolumu yapması bir yana kamp dışı park eden karavanımı her ay en az iki gün boyunca yine çok fazlı dolum yapan şebeke aletime bağlamaktayım.
(Kabul abartılı sayılabilecek bu işkillik, çifte dikiş atma olarak da görülebilir)
Kısaca aküler için çok fazlı dolum, solar regülatörünün MPPT özelliğinden veya şebeke dolum aletinin kapasitesinden bile daha önemli. (Bende aküye bağlı voltmetre dışında solar dahil hiçbir elektrik aletinin sayısal göstergesi yok)

Kağan bey, jel akünüzden ani yüksek akım çekemeyeceğinizden onu şarj akünüze takviye olarak kullanamayacağınızı atladınız sanırım ? AGM veya LPG aküler bu işlem için daha uygunlar.

Yüksek akım gören akünüz herhangi bir şekilde desülfata olmuş olsa bile (?) bunun ilerisi için faydası olacağı beklenmemeli.

Alternatöre bağlanan her ikinci akünün Lenz yasasına göre yakıt tüketimini arttırması gayet normal. Tersi Perpetuum Mobile olurdu.

İzninizle bir ukalalık da VSRöleniz için yapayım. 🤓😊
Bir aletin işlevini tekrar ayni işlemle yükseltmeye çalışmak yani ayırıcınızı tekrar ayırmak istemeniz en azından sistemi daha karmaşık yapmalı.
Fazlasına girmeyeyim ama teorik amacınızın en azından çalışma disiplini olarak bile farklı sonuçları olacağını atlamayın. Özellikle aleti ilk defa kullanacaksanız. Yoksa durup dururken elektrikçinizi şikayet etme hakkınızı kaybedeceksiniz. 😉
Nedense bilinen yol hep en kısa yol oluyor..🙂
Ah Üstadım,
Siz benim 6 aydır neler çektiğimi bir bilseniz. Araç aylarca yattı karavancıda. Ara sıra çalıştırın biraz da marş aküsü bitmesin demiştim. Ama dinleyen kim. Tabi teslimattan önce TSE TUVTURK vs sırasında akü boşalmıştı. Oralara giderken defalarca servis aküsüyle takviye yaptık. Sahi hu akü nasıl dayandı bunca eziyete hayret.
VSR önüne devre kesici koymam konusuna gelirsek, ben onu büyük ihtimalle hep OFF tutacağım. Enerji ihtiyacım az, panel ve akü hesabını yüksek marjlı hesapladım. Kışın İskandinavya'ya gidersem, o zaman lazım olur.
Hiçbir yazdığınızı ukalalık olarak almayacağımdan emin olabilirsiniz. 3 yıldır yazmadan, sessizce, sizi ve başka bazı üstadları dikkatle okuyorum. Sizin özellikle su ve enerji konusundaki basit ve ekonomik çözümleriniz ilham verici.
Nasıl desem, simple is beautiful.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri