Akü Ve Güneş Paneli Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,572

makara60

Zirve
Karavanım da enerji kısmına geldim çok şükür.benim sormak istediğim,tek büyük amper akü mü yoksa çift küçük amper akü mü? Güneş panelleri içinde aynı açmazdayım.Bir de piyasada en uygun fiyatlı aküler volt ve nova marka,bu markaları tavsiye edermisiniz? Teşekkürler.

Etiketler

Peki güneş panelleri için de aynı durum geçerli mi?İki tane 150 v panel mi yoksa bir tane 310 v panel mi daha verimli olur acaba?

Hayır, panellerinizin
* tek ya da çoğul olmasının hiç ve de,
* yine panellerinizin mono ya da poli kristal olmasının,
* panel regülatörünüzün Türkiye enlemi için, mppt ya da pwm olmasının, sizin için pratikte farkı yok.

Satıcı ne söylerse söylesin içiniz rahat olarak istediğinizi seçebilirsiniz.
Akü kapasiteniz; günlük maksimum harcamanızın en az 3, en fazla 4 katı olursa, optimum aralıkta demektesiniz.
Tabi bildiğiniz üzere yaz kış çok farklı...

Not
Panel kapasitesinden çok akü kapasitesinin, daha sonra akü ilavesinin sorunlu olması yüzünden, doğru hesap edilmesi gerekmekte.

Son düzenleme:

Rica ederim. :yum:
12V yerine 24 V paneli satıcı mı önerdi ? Herşeyi hallice zora sokar !
Belki satıcı elindekini çıkarmak ve de ilaveten mppt regülatör de satabilmek istiyor.

Maalesef yarın 2,5 ay kadar bilgisayarcısı bol ama interneti kıt bir ülkeye uçuyorum, devamını getiremeyebilirim.
Zora girerseniz lütfen @fsirin e danışın.

Paneli satan firma Exide ES2400 12V 210 Ah aküyü 3.108 Liraya satıyor.
Almanya fiyatı ise 1.970 Lira ! (420 Euro)
Teoride ancak nakliyat fazlası beklenebilirdi. Pes yani...:(

Aradaki farkla Almanya’ya gidip gelebilirsiniz.;)

Son düzenleme:

Tamamen cahilliğimden:smiley: 12v olanların içinde en yüksek kapasiteli olan 160 w .iki tane almamak için seçmiştim ama demek ki hata yapmışım.
Aküyü büyük seçin paralel bağlantıdan mümkün olduğunca kaçının tamam ama güneş paneli dış ortamda duruyor. Ne kadar fazla sayıda ve herbiri ufak olursa bence o kadar iyi. Bunun dolusu var taş gelmesi var. Panel büyüdükçe fiziksel hasar riski artıyor. Kocaman paneli yenileyeceğinize hasar gören küçük paneli değiştirirsiniz.

Ben 250 amper saatlik değeri düşünmeye başladım.
Günde akünün 1/3 kadar tüketim yapılıyorsa 80 amper yapar 12X80=1000 watt yapar.Karavanla gezerken her gün üst üste 1000 watt tüketim çok değil mi acaba?
akünün 1/4 kadar tüketim yapacaksa 65 amper yapar buda 12X65=800 watt yapar bana göre yine fazla tüketim gibi gözüküyor ayrıca şayet 1/4 şıkkı seçilmişse bana göre lüzumsuz yere fazla kapasiteli akü alınıyor yani masraf ediliyor.Bütün akülerin belirli dolum boşalım ömrü var eninde sonunda ölüyorlar. Gereğinden çok büyük aküde kullansan üç aşağı beş yukarı aynı dolum boşalım adedinde ölüyorlar işte.
Ben olsam karavanda 12 volt kullanan aletlerimi kullanım sıklığı ve çektiği akıma göre sınıflandırır bu sınıflandırmada farklılık bulursam ki söz gelim 12 volt buz dolabını yaz günü 8 saat sürekli çalışır konumda tutacaksam ama diğer aletleri seyrek kullanacaksam dolabın gerektirdiği kapasitede 2 adet akü alırım birini sadece dolaba bağlarım diğerini de seyrek kullandığım tüm aletlere bağlarım. (seyrek kullanan aletlerin akü ihtiyacının dolabınkinden fazla olmadığını kabulle).
Böyle yapınca dolum için fazladan ek aparat ve kablo çekimi gerekebilir ama dolabın aküsü kullanımdan dolayı yaşlanmaya başlayınca az kullanılıp genç kalan diğer akü ile yer değiştirilir böylece akü ömrü uzatılmış olduğu gibi her hangi bir sebeple akülerden biri beklenmedik bir anda bozulursa diğeri nöbetleşe kullanılacak şekilde yedek olmuş olur.
Yazdıklarım kendi görüşümdür. Benimki doğrudur uygulanmalıdır gibi bir iddiam ve niyetim de yoktur
Saygılar

Ben 250 amper saatlik değeri düşünmeye başladım.
Günde akünün 1/3 kadar tüketim yapılıyorsa 80 amper yapar 12X80=1000 watt yapar.Karavanla gezerken her gün üst üste 1000 watt tüketim çok değil mi acaba?
akünün 1/4 kadar tüketim yapacaksa 65 amper yapar buda 12X65=800 watt yapar bana göre yine fazla tüketim gibi gözüküyor ayrıca şayet 1/4 şıkkı seçilmişse bana göre lüzumsuz yere fazla kapasiteli akü alınıyor yani masraf ediliyor.Bütün akülerin belirli dolum boşalım ömrü var eninde sonunda ölüyorlar. Gereğinden çok büyük aküde kullansan üç aşağı beş yukarı aynı dolum boşalım adedinde ölüyorlar işte.
Ben olsam karavanda 12 volt kullanan aletlerimi kullanım sıklığı ve çektiği akıma göre sınıflandırır bu sınıflandırmada farklılık bulursam ki söz gelim 12 volt buz dolabını yaz günü 8 saat sürekli çalışır konumda tutacaksam ama diğer aletleri seyrek kullanacaksam dolabın gerektirdiği kapasitede 2 adet akü alırım birini sadece dolaba bağlarım diğerini de seyrek kullandığım tüm aletlere bağlarım. (seyrek kullanan aletlerin akü ihtiyacının dolabınkinden fazla olmadığını kabulle).
Böyle yapınca dolum için fazladan ek aparat ve kablo çekimi gerekebilir ama dolabın aküsü kullanımdan dolayı yaşlanmaya başlayınca az kullanılıp genç kalan diğer akü ile yer değiştirilir böylece akü ömrü uzatılmış olduğu gibi her hangi bir sebeple akülerden biri beklenmedik bir anda bozulursa diğeri nöbetleşe kullanılacak şekilde yedek olmuş olur.
Yazdıklarım kendi görüşümdür. Benimki doğrudur uygulanmalıdır gibi bir iddiam ve niyetim de yoktur
Saygılar
Farklı fikir olarak ele alınabilir, iki yaşam aküsünü bağımsız kullanmak, dediğiniz gibi genel kullanıma ayrılan akünün ömrünü uzatır. Ancak buzdolabı aküsünün ömrünü de kısaltır. Buzdolabının aküsü biterse sadece buzdolabı devre dışı kalır karavandaki diğer aygıtlar çalışmaya devam eder. Dediğiniz gibi tesisat ve şarj sistemi biraz daha karmaşık hale gelir.

Aşağıda deşarj derinliğinin akü çevrim sayısına etkisinin grafiğini veriyorum. İnci jel akü kataloğundan.
Inci derinlik cevrim

Yaz günü Buzdolabı önemli olduğundan yaşlanan ama ölmemiş olan akü diger hizmete geçirilip dinç olan akü buzdolabına verilir.
Buradaki mantık bize gereken akü kapasitesinin yarısını fazla sayıda doldur boşalta sokmadan elimizin altında bulundurmak.
Evvelden de yazdığım gibi benim fikrim sadece biraz farklı düşünmek yoksa en doğrusu budur demek filan değil.
Zaten dogrusu bulmak için evvela bize uygun olan doğruyu tarif etmek lazım.
İlk kurulumda en hesaplısımı olsun
en basitimi olsun
bir kere yapayım unutayım gitsin mi olsun
kullanımda masraf etmiyen mi olsun
gibi uzar gider her şıkkın en doğrusuda diger bir şıkta uygunsuz olabilir.
Ben hem kurulumu biraz ucuz olsun hemde kullanımda fazla masraf çıkarmasın mantığına bakarım.:sunglasses:

Buzdolabı için aldığım motor bu.Henüz elime ulaşmadı,markasını modelini bilmiyorum.Aldığım arkadaş da bizim gibi karavancı büro tipi buzdolaplar için uygun olduğunu söyledi.
23755305_10155844262616445_3462296287884786271_n.jpg

Güle güle kullan eline geçtikten sonra motorun ve elektronik kartının bilgilerini yollarsan çok ucuza ve kendin yapacagın ilave kontrolleride yazarım.
motorun hız kontrolü ile daha çabuk soğutma,termostat probu değişimi ile daha fazla sogutma hatta istenirse derin dondurucu modu,çalışırken ikaz ledi yanması motorun akünün hangi voltajında duracagı ayarı ilave fan takılması gibi
Bunların hepsi bir arada ve hazır olarakta satılıyor ama yüzlerce avrodan bahsediyorlar ben işçilik kendimden malzeme olarakta sadece 30 türk lirasına yaptım kullanıyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri