Akü Ve Güneş Paneli Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,568
Değerli arkadaşlar ben karavanı 2. el aldım fakat güneş enerji sistemi daha 6 aylık.Akü jel yazıyor fakat şarj tutmuyor.Önce 165 watt olan tek panelimi 3 e çıkardım(3 x 165 watt).Şuna eminim ki kalitesiz akülerle,inverterlerle bu iş olmuyor ve olmayacak.Adamlar 3 kuruşluk akülere jel etiketi yapıştırıp satıyolar.Gıda çarşısında çoğu satıcı mutlu full energy serisi aküleri tavsiye ediyor.Belli ki onlarında sütten ağzı yanmış.Yoksa ucuz akülerde bayii kar oranı daha yüksektir diye düşünüyorum.
sahibinden.com da 2017 aralık üretimi çok az kullanılmış mutlu express power 150 ah VRLA aküye rastladım.Jel olarak geçmiyor fakat tam bakımsız agm katagorisinde.Yabancı bir kaynakta bu tip akülerin ömürlerinin jele göre daha uzun olduğunu okumuştum.Sizin yorumunuz nedir arkadaşlar.aşağıda ilanın linkini veriyorum.
MUTLU 2017 ÜRETİMİ 150 AH SIFIR AGM AKÜ 700 TL - Kuru Akü ve Çeşitli Elektronik Ürünler sahibinden.com'da - 529004902

Etiketler
Değerli arkadaşlar ben karavanı 2. el aldım fakat güneş enerji sistemi daha 6 aylık.Akü jel yazıyor fakat şarj tutmuyor.Önce 165 watt olan tek panelimi 3 e çıkardım(3 x 165 watt).Şuna eminim ki kalitesiz akülerle,inverterlerle bu iş olmuyor ve olmayacak.Adamlar 3 kuruşluk akülere jel etiketi yapıştırıp satıyolar.Gıda çarşısında çoğu satıcı mutlu full energy serisi aküleri tavsiye ediyor.Belli ki onlarında sütten ağzı yanmış.Yoksa ucuz akülerde bayii kar oranı daha yüksektir diye düşünüyorum.
sahibinden.com da 2017 aralık üretimi çok az kullanılmış mutlu express power 150 ah VRLA aküye rastladım.Jel olarak geçmiyor fakat tam bakımsız agm katagorisinde.Yabancı bir kaynakta bu tip akülerin ömürlerinin jele göre daha uzun olduğunu okumuştum.Sizin yorumunuz nedir arkadaşlar.aşağıda ilanın linkini veriyorum.
MUTLU 2017 ÜRETİMİ 150 AH SIFIR AGM AKÜ 700 TL - Kuru Akü ve Çeşitli Elektronik Ürünler sahibinden.com'da - 529004902
Bence iyi bir seçim.

Jel ya da agm aku, yapisi geregi yatik da durmali. Aliciya yatik kullanirsam garantisi gecerli mi diye sorun.
Bana bir tek optima agm aku icin yan yatirmaya garanti var dedi.

Jel ya da agm aku, yapisi geregi yatik da durmali. Aliciya yatik kullanirsam garantisi gecerli mi diye sorun.

Saticinin bir garantisi yok.aku aralik 2017 uretimi aku kisa bir sure arge merkezinde kullanilmis fakat dediginiz gibi baska bir kaynakta yatik kullanmaya uygundur seklinde mutlu akunun vermis oldugu garanti var. Urunun sifiri 1300 tl.bu fiyata oldukca uygun duruyor fakat 2 adet 100 luk mutlu full energy mi yoksa bu akuyu mu alayim kararsiz kaldim.

Saticinin bir garantisi yok.aku aralik 2017 uretimi aku kisa bir sure arge merkezinde kullanilmis fakat dediginiz gibi baska bir kaynakta yatik kullanmaya uygundur seklinde mutlu akunun vermis oldugu garanti var. Urunun sifiri 1300 tl.bu fiyata oldukca uygun duruyor fakat 2 adet 100 luk mutlu full energy mi yoksa bu akuyu mu alayim kararsiz kaldim.
iki akü kullanmak yerine bir akü daha iyi değil mi? Aynı serinin 165Ah ve 225Ah tipleri de var.
http://www.mutlu.com.tr/CMSFiles/Product/MiddleImage/full-enerji_636106630898233056.pdf
150Ah yeterli ise, AGM karavan kullanımına daha uygun.

iki akü kullanmak yerine bir akü daha iyi değil mi? Aynı serinin 165Ah ve 225Ah tipleri de var.
http://www.mutlu.com.tr/CMSFiles/Product/MiddleImage/full-enerji_636106630898233056.pdf
150Ah yeterli ise, AGM karavan kullanımına daha uygun.

Güneş enerji ile uğraşan bir arkadaş 200 ah tek akü yerine 2 adet 100 ah tercih et demişti.Sebebini konuşamadık.Ama özellikle 150 lik mutlu express power aküsünü denemek istiyorum.umarım 150 yeter çünkü aynı akünün 2.sini almak çok maliyetli hemde akü 54kg.Alıp denemek istiyorum batacaksak artık okyanusta batalım.ismi cismi belli olmayan normal aküden tek farkı jel yazan etiketi olan akülere yaklaşmamaya yeminliyim.

Merhabalar herkese. Geçen günlerde tanişma bolumune yazmistim, ben Kandemir. Hala araç araştırmasına ve planlara devam ediyorum. Ustunde dusundugum gunlerin ustune Elektrik ile ilgili biraz yol kat ettim ama teyit edilmeye ve eksiklerimin tamamlanmasina ihtiyacim var:
Jamesonun 12v tvsini alacagim urunun bilgilerinde <30w yaziyor.
Daxom 11lt sofben 36wattlik fani hesaplarima gore kullanicagim zaman sofbeni actigimi ve 30dkde suyun isindigini dusundugum taktirde 1.5A yakicak 30 dkda.
Anten ve uydu ile ilgili bir karar yada gelisme sagliyamadim.
Sectigim 12vlik dkde 12lt basabilen hidrofor(sofben kullanicaksan hidrofor buyuk olmali gibi bir yazidan dolayi boyle bir hidrofor sectim) 1 saat acik kaldiginda 7A harcadigini ogrendim internetten ve gunde max 1 saat kacik kaldigini dusunup hesaplarim arasina 7A olara ekliyorum.
Aydinlatma icim gunde max 5sa yanicagini dusundugum salon aydinlatmam(5W-4ledspot) 200W+ max 1 sa dusundugum 5w-1ledspotum(yatakodasi)+max 1 saat dusundugum5W-1ledspotum (banyo)’nun 210W=17.5A oldugunu.
2A lik tel sarjimin 2 cihazda 6 saatten sarj atse 24A tuketecegini.
Pc sarjimin 3 saatte 10.5A oldugunu dusundum.
Aile yadigari 3 sistem dolabim var hesaba katmadim o yuzden.
Eksik yada yanlisim varsa duzeltin luten. Sayet yoksa yada duzellttikten sonra almam gereken akuleri ve panellerin Wattlari hkkinda yardimci olmanizi dilerim. Aku ile ilgili benim hesabim bu degeri 4 ile carparsam. 76x4=304A uzeri aku almam benim rahat kullanimim icin iyi olacagi. Rahat kullanimda ve minimal hesap icim almam akuler icin panel hesabim icin desteklerinizi bekliyorum. Bu saatte her zamanki gibi bu hesaplardayim ve yazim yanlislarimi lutfen kafamin cakirligina veriniz sayin abilerim.
Herkese iyi geceler.

Karavanda en fazla enerjiyi harcayan zaten buzdolabı ve siz onu üç sistem olduğu için saymıyorsunuz.Geriye kalanlar zaten en az sarfiyatı olanlar.Size 200 amper bir agm yada jel akü ve 300 volt panel yazdıklarınıza göre rahatça yetecektir diye düşünüyorum.Hele benim gibi aynı yerde iki gün üst üste durmayanlardansanız,rahat rahat yetecektir.ben tv olarak sunny nin 12 voltluk 20 inç tv sini aldım,anteni de yerli üretim olan manuel uydu anteni aldım.Sahibinden sitesinde ilanı var.İkisinden de memnun kaldım,tavsiye ederim.

Merhabalar herkese. Geçen günlerde tanişma bolumune yazmistim, ben Kandemir. Hala araç araştırmasına ve planlara devam ediyorum. Ustunde dusundugum gunlerin ustune Elektrik ile ilgili biraz yol kat ettim ama teyit edilmeye ve eksiklerimin tamamlanmasina ihtiyacim var:
Jamesonun 12v tvsini alacagim urunun bilgilerinde <30w yaziyor.
Daxom 11lt sofben 36wattlik fani hesaplarima gore kullanicagim zaman sofbeni actigimi ve 30dkde suyun isindigini dusundugum taktirde 1.5A yakicak 30 dkda.
Anten ve uydu ile ilgili bir karar yada gelisme sagliyamadim.
Sectigim 12vlik dkde 12lt basabilen hidrofor(sofben kullanicaksan hidrofor buyuk olmali gibi bir yazidan dolayi boyle bir hidrofor sectim) 1 saat acik kaldiginda 7A harcadigini ogrendim internetten ve gunde max 1 saat kacik kaldigini dusunup hesaplarim arasina 7A olara ekliyorum.
Aydinlatma icim gunde max 5sa yanicagini dusundugum salon aydinlatmam(5W-4ledspot) 200W+ max 1 sa dusundugum 5w-1ledspotum(yatakodasi)+max 1 saat dusundugum5W-1ledspotum (banyo)’nun 210W=17.5A oldugunu.
2A lik tel sarjimin 2 cihazda 6 saatten sarj atse 24A tuketecegini.
Pc sarjimin 3 saatte 10.5A oldugunu dusundum.
Aile yadigari 3 sistem dolabim var hesaba katmadim o yuzden.
Eksik yada yanlisim varsa duzeltin luten. Sayet yoksa yada duzellttikten sonra almam gereken akuleri ve panellerin Wattlari hkkinda yardimci olmanizi dilerim. Aku ile ilgili benim hesabim bu degeri 4 ile carparsam. 76x4=304A uzeri aku almam benim rahat kullanimim icin iyi olacagi. Rahat kullanimda ve minimal hesap icim almam akuler icin panel hesabim icin desteklerinizi bekliyorum. Bu saatte her zamanki gibi bu hesaplardayim ve yazim yanlislarimi lutfen kafamin cakirligina veriniz sayin abilerim.
Herkese iyi geceler.
Aramıza hoşgeldiniz. Hesaplarda bazı hatalar var.
Sofben 12V ile çalışıyor ve 36W tüketiyorsa; saatte 1.5Ah tüketir. Ancak 220V kullanıyor ve invertör ile çalıştıracaksak invertörün kayıpları da buna eklenecektir.
Hidroforunuz 7A çekiyorsa 1 saat kullanımda 7Ah tüketecektir doğru ama bu kadar su kullanmanıza imkan yok. Musluğu tam açtığınızda 12lt/dk saatte 720lt su edecektir. :smileycat:
Cihazların üzerinde genellikle max tüketimi yazar. İlk başta bu akımı çekerken kısa bir süre pil dolmaya başlar ve çektiği akım düşer. Dolayısıyla telefon şarjınızın 24A tüketmesi mümkün değil. Telefonun içinde en fazla 5Ah ama genellikle 3Ah dolayında o da 3.6V'luk. Ortalama olarak iki telefonununuz varsa kayıplarla en fazla 3-5Ah dolayında akü harcar. Şarj cihazlarınızın mümkün olduğunca 12V tiplerini kullanın. PC şarjı da aynı şekilde ancak PC çalışırken marka ve modele göre 2 ila 5A arasında tüketecektir.
150-200Ah akü işinizi görür gibi duruyor.

Daxom ne yazikki 220V ile calisiyor. Bu durumda ortalama bi gunde yarim saat calistigini varsaysak akumden invertor kayiplariyla birlikte ne kadar kaybederim hesapliyabilir miyiz?
Hidrofor hakkinda haklisiniz ama max deger almak istedim farkindaydim oyle olacagını.Bunlar haricinde sarj aleti konusu tam kafama oturmadı.

2x165 watt panel ve 200 ah aku ile baslayin.zaman gectikce yetmezse ekleme yapmaniz kolay olur diye dusunuyorum.bende karavani aldigimda 1 tane 165 watt lik panel vardi 2 tane daha aldim ve hepsini tavana delmeden yapistirarak monte ettirdim.kablolari kalin tuttum tesisatta.akuleri de 2x100 luk toplamda 200 ah kapasiteye cikaracagim.zamanla bakıp gorecegiz.yetmezse sisteme eklemeler yapacagim.tecrubeli buyuklerimizin yukarida yapmis olduklari hesaplarda yaklasik 300 watt panel ve 200 ah akuyu isaret ediyor.

2x165 watt panel ve 200 ah aku ile baslayin.zaman gectikce yetmezse ekleme yapmaniz kolay olur diye dusunuyorum.bende karavani aldigimda 1 tane 165 watt lik panel vardi 2 tane daha aldim ve hepsini tavana delmeden yapistirarak monte ettirdim.kablolari kalin tuttum tesisatta.akuleri de 2x100 luk toplamda 200 ah kapasiteye cikaracagim.zamanla bakıp gorecegiz.yetmezse sisteme eklemeler yapacagim.tecrubeli buyuklerimizin yukarida yapmis olduklari hesaplarda yaklasik 300 watt panel ve 200 ah akuyu isaret ediyor.
EVet bende verilen bilgiler dogrultusunda 2x165 watt panel ve 200 amper akude hem fikir oldum simdi sevgili saygili buyuklerim forumdaki konularin coguunu didik didik okudum sayilir akuyu ne almayliyim fikrim var ama panelin markasi ve nerden almaliyim konusunda bir bilgim yok ozellikle sahibindende bir suru panel ilani var websiteleride oyle fakat ya marka belirtmiyolar yada yerel markalar ne idüğü belirsiz.. ne yapmaliyim? Hangi marka tercih etmeliyim?

Güneş enerji ile uğraşan bir arkadaş 200 ah tek akü yerine 2 adet 100 ah tercih et demişti.Sebebini konuşamadık.Ama özellikle 150 lik mutlu express power aküsünü denemek istiyorum.umarım 150 yeter çünkü aynı akünün 2.sini almak çok maliyetli hemde akü 54kg.Alıp denemek istiyorum batacaksak artık okyanusta batalım.ismi cismi belli olmayan normal aküden tek farkı jel yazan etiketi olan akülere yaklaşmamaya yeminliyim.
Merhaba Mustafa bey ,yukarıda belirttiğiniz aküyü aldıysanız deneyimlerinizi merak ediyorum , paylaşırsanız sevinirim.

Son düzenleme:

Merhaba Mustafa bey ,yukarıda belirttiğiniz aküyü aldıysanız deneyimlerinizi merak ediyorum , paylaşırsanız sevinirim.

selamlar.o aküyü almadım.Daha doğrusu satıcıdan dolayı almadım.zaten akünün sıfırı da oldukça pahalı.Gittim 2 tane 100 lük mutlu full energy akü aldım.Şu anda full energy lerden memnunum.Forumlardan da araştırırsanız mutlu full energy yorumları güzel.Adamlar açıkca belirtmiş.sulu aküye jel etiketi vurup milleti kandırmamışlar. Ama özel bir teknikle üretmişler aküyü.İşini düzgün yapan solarcılarda zaten mutlu full energy için iyi konuşuyorlar.Bu arada şunu da anladım solar şarj regulatörü de çok önemli.Panelller güçlü olunca akü de kaliteli olunca dandik regulatörler iş görmüyor. 3 X 165 watt panellere 30 amperlik çin malı regulatör 1 hafta dayanmadı.1 aylık yoğun solar çalışmamda şunu anladım ki sistem kalitesiz hiçbir parçayı kabul etmiyor.tek korkum yazın güçlü güneş altında 30 amperlik steca marka regulatörüm 3* 165 watt panellere yetecek mi ? sistemim (tommatech+lexron paneller , steca 30 a regulatör,2 adet 100 ah mutlu full energy)

Selamlar,

Konuya direk girmek istemem. Ama siz uzmanların görüşünü almak için yazmak istedim.

Ben yılda 1 hafta ve yazın hafta sonları için yani yılda yaklaşık 30 gün kullanmak için çekme karavan hayali kuruyorum.

Bunun içinde ufuk ufak okumaya başladım. Ama hemen bir karavan seçip balıklama atlamadan önce karavan sistemlerini iyi bilip, ihtiyaçlara yönelik arayışa geçmek istiyorum.

Bu amaç içinde öncelikli ihtiyaç elektrik gibi. Her şeyi okudum, kafamda güç ve bütçe şekillendi. Ama şunu düşündüm:

Ben yaz dönemleri hafta sonları ve 1 hafta iznimde güneş panelli karavanımı kullandım. Jel akü ile de gücümü depoladım. Her şey çok güzel. Peki, yaz dışı dönem ne olacak? Yani o karanı otoparkıma çektiğimde ben jel aküyü ne yapacağım? Muhtemelen bir sonraki yaza kadar boş durduğu için ömrü bitecek değil mi?

Bu noktada, aklıma o aküyü alıp, arada otoparkta duran karavandan şarj edip evde gelip, kullansam, amacım boş durmasını engellemek ve ufak da olsa evde işimi görmek...

Bu mümkün müdür acaba? Aşağıda böyle bir firma buldum, kutu/paket yapmış ve üzerindeki 3'lü priz çıkışı ile 55 kg cihazı eve çıkarıp kullanabilir miyim? Ya da böyle kutu vb özel sistemler değilde standart bir güneş enerji sisteminde bunu yapabilir miyim?

Pronen - Güneş enerji panelleri - güneş enerjisi elektrik - güneş enerji panelleri üreten firmalar - güneş elektrik üretimi maliyeti

bir sorum olacak 24 voltluk buzdolabı ekovat buldum 12 volt olur mu enerji yine çok çeker mi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri