Akyaka, Ekincik, Köyceğiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drares Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,964

drares

Haşmet Kalkancı
Yer
Aydın
Bayram tatilinde yakaladığımız fırsatı biraz daha güneye inerek kullandık. Pazartesi sabahı kurban ve ziyaret işlerini halledip, öğleden sonra yola çıktık. Aslında kafamda iki rota vardı, ilki Karaburun-Urla rotası ( tv. deki Kavak yelleri dizisini çocuklar izlemeye başladığından beri oraları ne kadar az bildiğimi düşünüyorum. Bu yüzden gidip şöyle bir dolanayım istedim.Ama hava oralarda yağışlı ve soğuktu.) Diğeri de gitmeye karar verdiğimiz bu rota...
Yola çıktıktan kısa bir süre sonra oğlumun "ACIKTIIIIMMM" demesiyle irkildik. Yolumuz üzerindeki meşhur Çineli Köfteci Tahsin'de yemek molası verdik.

Akyaka Kyceizgezisi002

Akyaka Kyceizgezisi003

Akyaka Kyceizgezisi004

İlk fotolar da yiyenbilire aftolundu...Tahsin'de yıllardır köfte yeriz, hakikaten tadı bir başka güzel. Yolunuz düşerse yemenizi tazsiye ederim. Bir de Çine'de çay balığı meşhurdur. Kış aylarında yolunuz düşerse yol kenarındaki balıkçı restoranlarını tavsiye ederim.
Sakar geçidine her gelişimizde karşımıza çıkan manzara ilk günkü gibi bizi büyülemiştir...

Akyaka Kyceizgezisi007

Akyaka Kyceizgezisi008

Akyaka Kyceizgezisi009

Aslında niyetimiz Köyceğiz'e gitmekti.Ama eşim ve çocuklar Akyaka'da kalalım isteyince Akyaka'ya girdik. Yol üzerinde görüp beğendiğimiz Summer otel küçük, şirin bir aile işletmesi.Prof.dr.Sümer İçelli'nin eski yazlığı olan bina daha sonra çocukları tarafından otele çevrilmiş ve işletiliyor.
Akyaka Kyceizgezisi044

Akyaka Kyceizgezisi045

Akyaka Kyceizgezisi046

Otelin resepsiyonundaki bir pano dikkatimi çekiyor, bu bir istiklal madalyası, yanında da Atatürk imzalı bir belge ve altında bir kılıç sergileniyor. Madalyanın sahibi teğmen Emin bey ,Sümer hocanın dayısıymış. Kendisi vefat edince erkek evladı olmadığı için yeğenine miras kalmış.

Akyaka Kyceizgezisi035

Akyaka Kyceizgezisi036

Akyaka Kyceizgezisi037 1

Akyaka Kyceizgezisi038

Geceyi burada geçirdikten sonra ertesi sabah kahvaltımızı yapıp otelden ayrılıyoruz...Yazının devamı daha sonra gelecek...

Etiketler
Ynt: Akyaka, Ekincik, Köyceğiz

Akyaka sahiline doğru iniyoruz, akşam sahildeki teknelerde balık-ekmek yemiştik, ama açıkçası aradığım lezzeti bulamamıştım. Tabii akyaka'da balık yemek denilince akla ilk azmak başındaki restoranlar geliyor. Ama oldukça pahalı olan bu mekanlar her bütçeye uygun değil. Sahilden görüntüler...

Akyaka Kyceizgezisi047

Akyaka Kyceizgezisi048

Akyaka Kyceizgezisi049

Adı gibi kendisi de görüntüsüyle huzur veriyor...

Akyaka Kyceizgezisi050

Bu köprünün yerinde eskiden derme çatma tahta bir köprü vardı. Yenisinin görüntüsü ise şöyle;

Akyaka Kyceizgezisi051

Köprünün üstünden manzara da nefis;

Akyaka Kyceizgezisi052

Akyaka'dan ayrılmak üzereyken gördüğüm bu karavanla anılarım depreşiyor, ben de karavanımla buraya gelip konaklardım...

Akyaka Kyceizgezisi054

Akyaka çıkışında yükseklerden Akyaka ve Gökova körfezinin görüntüsü;Çamın yeşili, denizin mavisine fon olmuş...

Akyaka Kyceizgezisi055

Artık rotamız Köyceğiz,

Akyaka Kyceizgezisi056

Akyaka Kyceizgezisi057

Yolda durup adının Adil olduğunu öğrendiğimiz bu amcadan bolca meyve alıyoruz...

Akyaka Kyceizgezisi058

Yol üstünde gördüğümüz bu tabela bizi saklı bir cennete götürüyor. Ekincik ismini özellikle karavancılardan hep duymama rağmen gidip görmek nasip olmamıştı. Rotada küçük bir sapma yapıp Ekincik yoluna dalıyoruz. Yolun ilk kısımları oldukça dar ve kötü. Evlerin bahçelerin arasından kıvrılarak ilerliyor. Yolda gördüğümüz tabela Ekinciğe 25 km. olduğunu yazınca moralim bozuluyor. Yolu da bahane edip dönmeye niyetleniyorum. Ama başta eşim ve çocuklar itiraz edince yola devam ediyoruz. Çok doğru bir karar verdiğimizi az sonra anlıyoruz. O kötü yol bitip yerini yeni yapılmış geniş asfalt bir yola bırakıyor. Üstelik manzara da harika, sağa sola nereye bakacağımızı şaşırıyoruz...

Akyaka Kyceizgezisi059

Akyaka Kyceizgezisi060

Akyaka Kyceizgezisi061

Akyaka Kyceizgezisi062

Bizi şaşırtan başka bir olay da azsonra gelişiyor, Aydın'dan tanıdığımız karı- koca karavancı olan bu aile bir viraj sonrasının tatlı sürprizi oluyorlar. Virajlı yolları bu yüzden hep sevmişimdir, her dönüş insana yeni bir sürpriz hazırlar...
Yanlarında durup hasretle kucaklaşıyoruz. Onlar da Ekincik'ten dönüyorlarmış, Aralık ayı boyunca gezmeyi, 2009 yılına Kaş'ta girmeyi planlıyorlar.Özellikle eşim buna çok bozuluyor.( Karavanımızı onun isteğiyle satmıştık, şimdi karşıdan bakıp iç çekiyoruz...)

Akyaka Kyceizgezisi063

Akyaka Kyceizgezisi064

Dostlarla ayak üstü sohbetten sonra ayrılıyoruz, yol ve manzara gerçekten çok güzel...

Akyaka Kyceizgezisi066

Akyaka Kyceizgezisi067

Akyaka Kyceizgezisi068

Akyaka Kyceizgezisi070

Sonunda Ekincik'e varıyoruz, sahile doğru giderken iki tane kamping levhası görüyoruz, nasıllar diye merak edip onlara yöneliyoruz, İlki tamamen kapalı olduğundan yanına ulaşamıyoruz, Sonra diğer kampinge gidiyoruz, burası da kapalı olmasına rağmen içinde insanlar var ve zeytin topluyorlar. İzin alıp içeriyi geziyoruz, oldukça büyük bir alanda, ağaçların altında denize sıfır kurulmuş bir kamping, önündeyse kocaman tertemiz bir kumsal uzanıyor, bu kumsal bize Olimpos sahilini hatırlatıyor,içimizden denize dalıvermek geçiyor.Kampingin bahçesinde açan mor gelincikler erken gelen baharı müjdeliyorlar ( belki de oralara kış hiç gelmiyordur...) Ekincikle ilgili sonradan öğrendiğim bir bilgi beni şaşırtıyor, beldede market, bakkal vs yokmuş, bu yüzden gideceklerin ihtiyaç malzemelerini önceden temin etmesi önemle tavsiye edilir...

Akyaka Kyceizgezisi071

Akyaka Kyceizgezisi075

Akyaka Kyceizgezisi073

Akyaka Kyceizgezisi074

Akyaka Kyceizgezisi076

Yazının ve resimlerin devamı gelecek...

Ekincik,aslında 3 ayrı mahalleden oluşuyormuş, her mahalle ayrı koylara kurulmuş, her bir koy da birbirinden güzel...

Akyaka Kyceizgezisi080

Akyaka Kyceizgezisi081

Arabamız çam ormanının içinde adeta ciğerlerine oksijen depoluyor...

Akyaka Kyceizgezisi082

Artık köyceğiz!e dönüyoruz, yolda yine güzel manzaralar bizi bekliyor...

Akyaka Kyceizgezisi083

Akyaka Kyceizgezisi084

Narenciye bahçelerinin içinden geçerken, eşim bu güzelliği belgelemek için deklenşöre basıveriyor...

Akyaka Kyceizgezisi086

Artık Köyceğiz'deyiz, aracımızı park ettikten sonra sahile doğru ilerliyoruz,.Karşımıza bu tarihi cami çıkıyor...

Akyaka Kyceizgezisi087

Akyaka Kyceizgezisi088

Sonrasında sahilden görüntüler...
Akyaka Kyceizgezisi089

Akyaka Kyceizgezisi090

Akyaka Kyceizgezisi099

Martıların keyfi yerinde...
Akyaka Kyceizgezisi100

Akyaka Kyceizgezisi107

Bu yaramaz yavru boyuna bakmadan kendi iriliğindeki bir kediyi kovalıyordu...

Akyaka Kyceizgezisi110

Akyaka Kyceizgezisi111

Sokak aralarında dolaşırken eski ama bakımlı bir evin önünde dikilmiş olan çiçekler gözümüzü kamaştırıyor. (Bu olayda Galatasaray taraftarı olmamızın az biraz etkisi de vardır...)

Akyaka Kyceizgezisi112

Akyaka Kyceizgezisi113

Artık dönüş yolundayız.Rotamız Ula-Kale-Denizli...Babamlar bayramlalşmak için bizi bekliyor. Köyceğiz çıkışından bir kaç km. sonra saptığımız dağ yolu oldukça dar ve virajlı olmasına rağmen hem kestirme, hem de doğal güzelliği ile inanı mest ediyor. Zirveden Akdeniz'e son bir bakış...

Akyaka Kyceizgezisi114

Herkesin gönlünce yaşayabilmesi, gezebilmesi, yiyebilmesi dileğiyle...

Haşmet merhaba, bir başka güzelliktir Gökova Körfezi, o dağdan inerken manzraya doyum olmaz, ne güzel bir gezi yapmışsınız ailecek, paylaştığın için çok teşekkürler ediyorum kendi adıma :smiley: Akyaka Köyünde kaldığım günler şöyle bir geçti gözümün önünden sayende, ellerine, vizörüne sağlık...

Yorumların için sağol Zerrin, Bu gezenbilir ailesine ne oldu? yazıyı 75 kişi okumuş, sadece sen ve karavancı iki arkadaş yorum yazmış...beğenmeseler de belirtseler sevinirdim...

Haşmet abi sanırım bayram sonrası olduğu için böyle oldu. Ailecek çok güzel bir gezi daha yapmışsınız tebrikler. En son yazın gitmiştim Akyaka'ya ve senin sayende bir kez daha görme şansım oldu. Teşekkürler abi.

O nasıl söz Haşmet, Murat'ın dediği gibi bayramdan yeni çıktık daha işler yoğun olduğu için ilgilenemediler sanırım. Yoksa gezdiğin yerlerin cennet olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu cenneti bizlerle paylaşmandan dolayı sana çok teşekkürler ediyoruz.

Güzel bir hayat :smiley:

Görülesi yerler. Ben de yazları genelde buralarda geçiririm.

Haşmet Bey, hemen her sene buralara uğrarım. Ak yaka'nın ören yönüne doğru çıkışında ki izci kampı karavanla ya da çadır ile konaklamada ki uygun yerlerden biridir. Geçtiğimiz yaz Ekincik'de çok kapsamlı olmasada 2-3 küçük market vardı. Kara Dayı ,hemen plaj da ve marketinin arkasında ki bahçede, karavanlara su, duş ve elektrik sağlıyor. Köyceğiz de de Belediyenin göl kenarında işlettiği kamping konaklanacak ve yaz sıcaklarında nefes alınabilecek yerlerden. Anılarımı hatırlattığınız için teşekürler.
İzninizle Ekincik den bir görüntüde ben ekledim.

2007 tatil 010

Konuyu biraz geç farkettim, kusura bakmayın.
2006 yılında Cennet Köyceğiz Sanayi sitesinin alt yapı inşaatını yapmış olmamız sebebi ile 6 ayı aşkın bir zaman zarfında Köyceğiz de bulundum. Tabi gezmeye meraklı olmam sebebi ile o yörenin bütün görülebilecek yerlerini gezmiştim. İztuzu, Dalyan Ortaca, Akyaka, MArmaris Fethiye vs vs.. Ekincik koyu için eklemek istediğim. Köyceğiz de tanıdıklarınız varsa, tekne kiralayıp o yörenin bütün koylarını denizden gezme şansınızın olması. Ayrıca Köyceğiz sahil de bulunan terasa balık lokantasınıda şiddetle tavsiye ederim.. Özellikle salata ve diğer yeşilliklerin tazeliğine hayran kalmıştım. Dalyandan yakalanan ucuz balıklarında lezzeti hala damağımdadır. Köyceğiz Gölünün de sularının yaklaşık 70 cm kadar yükselip alçaldığına bizzat orada şahit oldum. Sakin bir tatil için bulunmaz bir mekan. Köyceğiz merkezde bulunan yerel dükkanlardan bal alınmalı.
Teşekkürler..

Yücel ve Yusuf kardeşlerim, beğenileriniz için teşekkür ederim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri