Alkovenli Bir Motokaravanda Maliyet Hesaplaması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ozcanklds Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 39,533

Ozcanklds

Yeni Üye
2007 Model IVECO Dally C-13 yada 15 Sahibinden.com da ki fiyatların 25-35 arasında olduğunu düşünürsek
4.75 / 2.20 bir karavanın edeceği de 30-40 diyelim.
Sizce iç-dış donanım sistemlerinin fiyatları ne şekildedir? Ortalama fiyatlarınızı bekliyorum.

Trumatik=

Boiler=

Omnistore=

3 Sistem Buzdolabı=

Solar Panel=

Akü(2 Adet)=

Camlar(Store vb.)=

Uydu(Anten)=

Alarm(Gaz,Yangın)=

Ana hatlarıyla aklıma gelen donanımları yazdım. Motokaravan donanımlarının üstüne daha ne şekilde çıkabiliriz.Sistem ücretlerini bilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.

Not=Fiyatlar ortalamadır.

Etiketler
Ynt: Alkovenli Bir Motokaravanda Maliyet Hesaplaması

Trumatik= 2200-2500 TL (gaz-webasto tipi)
Boiler=1500-2000 TL (gaz brülör tip)
Omnistore= 2000-2500 TL ( mt'si önemli)
3 Sistem Buzdolabı= 1500-2500 TL ( Litre'si önemli)
Solar Panel= 1600-2000 TL ( komple set 300 watt için)
Akü(2 Adet)= 2000 TL ( 2x200 amp Jel)
Camlar(Store vb.)= 3000 TL ( 90x55 3 adet S4 cam)
Uydu(Anten)= 2000-2500 TL ( duran araçda otomatik aramalı)

TOPLAM 20.000 TL ortalama...

+ yat tipi ocak= 1200 TL
+Yat tipi evye=600 TL
+12 Lt hidrafor=500 TL
+Domestic 12v klima=3000 TL
+LCD görüntü sistemi=500 TL
+Geri vites görüntü sis.ve navigasyon =500 TL
+Elektrikli basamak= 500 TL
+Bisiklet veya motor taşıyıcı=500-1500 TL
+220v-12v şebeke akü şarz=400 TL
+220v için basit inverter =350 TL
+Led aydınlatma = 250 TL
+kasetli WC = 1500 TL

Toplam + 10.000 TL daha

+ön koltuğu teke düşürmek
+mobilyalar, kulplar,kilitler,döşemeler
+elektrik işciliği
+Su tesisat işciliği
+Alınan özel ürünlerin montaj işciliği
+genel işcilik

+Proje ruhsat
+aracın ilk bakımları, parça değişiklikleri, boya gerektriren yerleri..

VS. başka unutulanlar...

Tabiki bu çıtası yüksek bir karavan olur...

Asıl sorun bundan sonra başlıyor, yazdığımız bu bütün malzemeyi alıp , karavan bitirilse bile, eğer yapanın karavan tasasım estetiği yok ise ortaya çıkacak hilkat garibesi, yukarıda saydığımız ekipmana sahip olsa bile satarken beş para etmez..
Karavanda önemli olan karavanın ergonomisi ve estetiğidir, bunada tasarım yetisi ile ulaşılabilir, bu yeteneğin altındada, orta okul lise yıllarında ne işimize yarayacak diye kızdığımız Geometri derslerinde başarılı bir öğrenci olmak hatta yüksek öğrenimde, tasarı geometri, teknik resim ve perspektif eğitimleri almış olmak gerekir...
Satılık ilan sitelerinde 50-100.000 TL istendiği halde satılamayan bir çok karavan işte bu eksiklerinden dolayı sizlerin beğenisini bir türlü kazanamadığı için yıllardır satılık konumunda beklemekde...
Bunun için karavanını kendi yapmak isteyenlere önerim, ilk karavanlarını en basit ve ucuz malzeme ile yapmaları, böylece çıraklık dönemini bitirip, bu tip malzemeleri kullanmayı kalfalık veya ustalık karavanlarına bırakmalarını öneririm..

atiladi' Alıntı:
Bunun için karavanını kendi yapmak isteyenlere önerim, ilk karavanlarını en basit ve ucuz malzeme ile yapmaları, böylece çıraklık dönemini bitirip, bu tip malzemeleri kullanmayı kalfalık veya ustalık karavanlarına bırakmalarını öneririm..

Her yerde yazmaz bunlar... ;)

Cavid Sezen

Tekrar teşekkürler.Bu başlığı açmamda ki amaç Motokaravanı kendim yapmak istediğimden değil.Zaten Motokaravanım mevcut.Demek istediğim şuan Ülkemizde karavan üreticilerinin bu donanımdaki bir karavana istedikleri rakamların 150 sınırlarına varması.Sahibinden.com da 2006 Model IVECO Dally 74.000 km de 23.500 pazarlıksız hali bu.Herhangi bir karavan üreticisinin standart bir karavana bu topladığımız donanımlar hariç. 30 liraya yapıyor.Çıtası yüksek dediğiniz donanımlara da siz 20 dediniz ben hadi 30 diyorum.Toplandığında bir kaçta eksiğini unutmuş olalım 80-90 desek geriye kalan 60-70 lirasını anlamış değilim.

Hatta donanımları Lüks boyutlara ulaşan Buerstner den örnek veriyorum.Kendisi. 46,260 € Avrupadaki Fiyatı.

http://www.buerstner.com/uk/motorhomes/alcove_models/argos_time.html

sn .özcan bey verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...birde üretici firmaların fikirlerini almak lazım....

Burada akıla şu geliyor....kar marjı ne olmalı ?.....Verilen paranın karşılığının alınıp alınmadığı ?

Birde Atilla abi nin yazdığı fiyatlar .... perakende alış fiyatlarıdır ki firmalar bu rakamların daha altında satın alıyorlar......

Burada ortaya şu çıkıyor senede 5-10 tane yüksek karlarla mal mı satmak yoksa makul karlarla 40-50 adet mi satmak...Tabiki buda firmaların ticari strajeleridir.......

Ama unutulmamalıdır ki yapılan şey...ürün.... UZAY MEKİĞİ değil sadece karavandır.....Ama istenilen yada yapılan karavan fiyatları ise hiç de öyle gözükmüyor.....Ama ne yazıkki ne fiyatlar nede kalite halen İthal karavanlardan çoookkkkk ama çokkkk uzaktır...diye düşünüyorum arkadaşlar.......

Tekrar teşekkürler.Bu başlığı açmamda ki amaç Motokaravanı kendim yapmak istediğimden değil.Zaten Motokaravanım mevcut.Demek istediğim şuan Ülkemizde karavan üreticilerinin bu donanımdaki bir karavana istedikleri rakamların 150 sınırlarına varması.Sahibinden.com da 2006 Model IVECO Dally 74.000 km de 23.500 pazarlıksız hali bu.Herhangi bir karavan üreticisinin standart bir karavana bu topladığımız donanımlar hariç. 30 liraya yapıyor.Çıtası yüksek dediğiniz donanımlara da siz 20 dediniz ben hadi 30 diyorum.Toplandığında bir kaçta eksiğini unutmuş olalım 80-90 desek geriye kalan 60-70 lirasını anlamış değilim.

Hatta donanımları Lüks boyutlara ulaşan Buerstner den örnek veriyorum.Kendisi. 46,260 € Avrupadaki Fiyatı.

Bürstner – unlimited sense of comfort and well-being - Bürstner

Argos - Alcove models - Motorhomes - Bürstner

Selamlar GEZENBİLİR dostları
Bende bu işe yeni merak salan acemilerden biriyim,takip ettiğim kadarıyla bir motokaravan sahibi olmak epeyce külfetli bir şey hadi diyelim parayı denkleştirdik sağalam ve kaliteli bir MOTOKARAVAN sahibi olmak
epeyce zor üstelik bu araç sıfır olsa bile işimiz garanti değil
Bu konuda siz değerli arkadaşların fikirlerine ve bilgilerine ihtiyacım var , alkovenli kasa 5 mt.boyunda 2010 model motokaravan almayı düşünüyorum fakat hangi marka araç daha sağlıklı olur,iç donanımında olmazsa olmaz nelerdir,
hangi firmaları tavsiye edersiniz ve aklıma gelmeyen ama MOTOKARAN da olması elzem olan şeyler nelerdir,bu özellikteki araçın tahmini fiyatı ortalama ne tutar vs.vs.
Bu bilgiler benim için çok kıymetli çünkü okuduğum pek çok forum yazılarında araçlarının sifir olmasına rağamen daha ilk seyehatlerinde yolda araçlarının dökülen parçalarını toplayan pek çok insanın olduğunu farkettim
şimdiden kıymetli vaktini ayırıp bilgilerini paylaşan ARKADAŞlara teşekkür ederim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR