Almanya Main Nehri Kıyıları 2020

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,274
Marktbreit karavan parkından sonra gitmek istediğimiz yer Ochsenfurt şehri, 7-8 Km uzak. Ama önce Ochsenfurt‘ a bir bisiklet turu yaptık.

Bisiklet yolunun kenarında dinlenme yeri, karşı taraf güzel görünüyor. Dönüşü ordan yapmaya karar verdik.
Frickenhausen 1

Ochsenfurt‘ a geldik. Sevdiğim bu tür tabelalar burada bol ve çok güzelleri var. Bu şehri sevmemin nedenlerinden birisi de bu tabelalar.
Tabela1

Ldenschild

Ladenschild 3

Ladenschild 4

Burada çok güzel ahşap binalar da var.
Ahsap binalar

Etiketler
Bisiklet dönüş yolundayız. Bisiklet yolu eski şehir surlarının önünden geçiyor. Yolla surlar arasında gördüğüm bu incir ağacı Almanya‘ da nadir olan bir ağaç.
Incir 1

Surların güney tarafındaki bahçelerden bir kaç resim.
Incir agaci
Domates

Domates 2

Bir tarafta surlar bir tarafta da nehir olunca aradaki bahçelerde ne güzel domates yetişiyor.

Marktbreit Karavan Park-Ochsenfurt

Son düzenleme:

Eşimle Ochsenfurt karavan parkını severiz, sanıyorum 3. defadır buradayız. Karavan park Main nehrinin kenarındaki büyük bir otoparkın bir bölümü. Yer büyük olduğu için karavana herzaman yer bulmak mümkün. Sakin, gölgeli, ücretsiz bir yer. Yakında gündüzleri açık olan bir wc var. Atık boşaltmak, temiz su ve elektrik almak mümkün değil. Atık boşaltma ve temiz su işi yakındaki Marktbreit karavan parkta halledilebilir.

Hava çok sıcaktı. Karavanımızı güneşe sandelyelerimizi de gölgeye yerleştirdik. Resimde görülen pencere örtüsüne ilgi çoktu. Fotoğrafını çeken, yakından bakabilir miyiz diye soranlar oldu.
Ocha2

Sandelyelerin arkasında Main nehri var ve arasıra geçen gemileri görüyoruz.
Gemi

Karavanlar arasında mesafe bırakarak durmak mümkün olduğu için korona günlerinde tam dinlenecek bir yer.
Ochs 1

Yüz yıllar önce burada Main nehrinde öküzlerin geçebileceği sığı bir yer varmış. Böyle yerlere furt deniliyor. Öküzler de Ochsen olunca buraya Ochsenfurt denilirmiş. Şehir ismini böyle almış. Gemilerin geçebilmesi için nehir derinleştirildiği için öküzler artık ancak yüzerek geçebilirler.:smiley:

Nehirde yüzecek yer yok. Nehir kenarında büyük taşlar var. Gemi geçerken oluşan dalgaların kıyıya zarar vermesi böylece önleniyor. Ben duş suyunu bir kovayla nehirden aldım ağaçların arasında duşumuzu aldık. Su soğuk olduğu için sıcak havada iyi serinletiyor.:smiley:

Burada yapmak istediğimiz bisiklet turu benim bisikletin lastiği patlayınca yarı yoldan döndük. Tamir spreyi deliği kapatamadı. O günden beri yanımda yedek bir iç lastik taşıyorum.

Karavan Park Ochsenfurt. Burada çekme karavanlarda kalabiliyorlar. 7 ve 3 numaralı otobanlara çok yakın bir yer.

Son düzenleme:

Ochsenfurt karavan parkından 8 km kadar yol gittikten sonra Eibelstadt yakınlarındaki bir su sporları kulübüne ait olan karavan parka geldik.
Karavan 1

Geçen yıl buraya gelmeden, daha önce burada kalanların yorumlarını okudum. Yorumların büyük bir kısmı köpek sahiplerine aitti ve karavan park görevlisinden şikayet edilyorlardı. Yönetici köpekler konusunda hiç taviz vermiyor, köpeğini bağlamayanlara, köpeğini de al git buradan diyormuş. Bizim köpeğimiz olmadığı için kendisiyle bir sorun yaşamadık. Karavan park hoşumuza gittiği için de bu yıl tekrar geldik. Bu yakınlarda bisikletle gezilecek uzaklıkta çok güzel yerler ve iki yerde de yüzülecek plajlar var.

Karavan park konaklama ücreti elektrik dahil 10€, duşu var (1 €). Bu yakınlardaki otobandan geçenlere (çekme karavancılar dahil) burada bir mola vermelerini tavsiye ederim.

Google Maps’te karavan parkın çok resimleri var.

Google Maps

Ilk bisiklet gezimizi geldiğimiz Ochsenfurt istikametindeki Sommerhausen şehrine yaptık.

Korona başladığından beri bir çok yerde bu mazara ile karşılaşmak mümkün. Önce birisi başlıyor bunu görenlerde boyadıkları taşları getirip buraya bırakıyorlar. Geçerken hep durup bakarız, çok güzelleri de var.
Korona taslari

Sommerhausen güzel bir yer.
Gzel

Gzel1

Burada alışveriş yapmakta kolay. Istediğiniz erik çeşidini alır parasinıda kasaya koyarsınız.
Erikler

Cadde üzerindeki bu dolapta da değişik sebzeler var.
Sebze

Sommerhausen bisiklet yolu

Almanca bilsin bilmesin, bu linkteki videoyu gören Sommerhausen‘ i gezmeye gelir.:smiley:

Startseite - Marktgemeinde Sommerhausen

Son düzenleme:

Çok güzel yerler, manzaralar da ayrı güzel...
Yüreğim hadi kalk git oralara diyor, mantığım otur oturduğun yerde...
Bir gün gelecek COVİD bitecek. Umarım o zaman hepimizde eski enerji ve sağlık olacak ve biz eskisi gibi yollarda olacağız. Tabii döviz kuru izin verirse...
Bu arada küçük bir tavsiye, bisiklet dış lastiklerinin patlaması daha zor olanları var. Yolda kalıp yama ya da iç lastik değiştirme derdine son veriyor ;)
Sevgili Hüseyin abi, bu güzel geziyi bizimle paylaştığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Devamını merakla bekliyorum :smiley:

Çok güzel yerler, manzaralar da ayrı güzel...
Yüreğim hadi kalk git oralara diyor, mantığım otur oturduğun yerde...
Bir gün gelecek COVİD bitecek. Umarım o zaman hepimizde eski enerji ve sağlık olacak ve biz eskisi gibi yollarda olacağız. Tabii döviz kuru izin verirse...
Bu arada küçük bir tavsiye, bisiklet dış lastiklerinin patlaması daha zor olanları var. Yolda kalıp yama ya da iç lastik değiştirme derdine son veriyor ;)
Sevgili Hüseyin abi, bu güzel geziyi bizimle paylaştığınız için size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Devamını merakla bekliyorum :smiley:

Aşı haberleri ümit verici. Önümüzdeki yılın ikinci yarısından sonra yurt dışı gezileri mümkün olabilir.

Diğer Avrupa ülkelerini bilmiyorum ama Almanya’da dizel bir € civarında. Eskiye göre bir depoda 15-20€ tasarruf edebiliyoruz. Yüksek döviz kurları sizler için büyük sorun. Inşallah yaza kadar düşer demekten başka bir şey yapamıyoruz.

Bisikletleri karavanın arkasındaki taşıyıcıya yüklemek için yukarıya kaldırmam gerektiği için patlamayan lastikler ağır olur diye ilgilenmemiştim. Internette yarım kilo civarında oldugunu gördüm. Ilk fırsatta alacağım. Bilgi için teşekkürler.

Önümüzdeki yıl güzel bir karavan parkta buluşabilmek ümidiyle selamlar.

Kendinize iyi bakın.

Karavan parkta duşları kullanmayınca bisiklet gezilerini Main nehrindeki yüzebilecek yerlere göre planlıyoruz. Karavan parktan 3,2 kilometre uzaktaki Randersacker şehrindeki bu plaj çok güzel.

Plaj

Buraya bizi getiren bisiklet yolu
Camping, Stellplatz nach Bucht am Main in Randersacker

Önümüzden yüzen bir karavan geçiyor.:smiley:
Yzen karavan

Main nehrinin suyu temiz diyebiliriz. Serin suya girmek için kendimi ruhsal olarak hazırlıyorum. :smiley:Suyun soğukluğunu hiç düşünmeden ben burada yüzeceğim deyip suya giriyorum. Biraz ileleyince yavaşlıyorum ama arkası geliyor.

Resimdeki bisiklet yolu Würzburg şehrine gidiyor.
Kugu

Maps Würzburg bisiklet yolu haritası
Heidingsfeld nach Würzburg

Geçen yılda buradaydık. Bu yıl fazla resim çekmediğimi farkettim.

Randersacker ve çevresini kuşbakısı gösteren bu kısa videoyu internetten seçtim. Videoda da görüldüğü gibi Main nehri çevresi üzüm bağlarıyla dolu.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=aTe6wB2q9j8

Son düzenleme:

Aşı haberleri ümit verici. Önümüzdeki yılın ikinci yarısından sonra yurt dışı gezileri mümkün olabilir.

Diğer Avrupa ülkelerini bilmiyorum ama Almanya’da dizel bir € civarında. Eskiye göre bir depoda 15-20€ tasarruf edebiliyoruz. Yüksek döviz kurları sizler için büyük sorun. Inşallah yaza kadar düşer demekten başka bir şey yapamıyoruz.

Bisikletleri karavanın arkasındaki taşıyıcıya yüklemek için yukarıya kaldırmam gerektiği için patlamayan lastikler ağır olur diye ilgilenmemiştim. Internette yarım kilo civarında oldugunu gördüm. Ilk fırsatta alacağım. Bilgi için teşekkürler.

Kendinize iyi bakın.

Kendinize iyi bakın.

Kendinize iyi bakın.

Kendinize iyi bakın.

Kendinize iyi bakın.
Son gezimiz de Almanya da diesel fiyatları otoyollar dışındaki benzin istasyonlarında 1,35 euro Türkiye de ise 0,83 euro olarak notlarım var. Güncel olarak ortalama Almanya 1,03 euro , Türkiye 0,68 euro. Almanya da yakıt oransal olarak daha ucuzlamış.
Ayrıca Türkiye de gıda ve temel ihtiyaç fiyatları son iki yıl da aşırı yükseldi. Yurt dışındaki farklı marketlerin online sayfaları ve bizdeki fiyatları karşılaştırdığımızda dengeler Karavan severlerin lehine.
Döviz cinsinden azalan maaşlar ile tasarruf yapabilmek gerçekten birçok aile için artık çok daha zor. Hatta insanlar iş kaybı olacak korkusu ile yaşıyorlar.
Konunun bu kısmını bir taraf koyarak olaya sadece matematik olarak baktığımızda , total rakam düşünüldüğünde yurt dışı gezi maliyetleri önceki yıllara göre daha düşük bir bedel ile gerçekleşiyor.
İhtiyaç gereği Avrupa da sayısı artan kamp alanları ve farklı çözüm olanakları, Corona sonrası bir kısım gezginin eski tatil koşullarına dönmesi ile Karavan gezginlerine uygun imkanlar sağlıyacaktır düşüncesindeyim..

Konunun bu kısmını bir taraf koyarak olaya sadece matematik olarak baktığımızda , total rakam düşünüldüğünde yurt dışı gezi maliyetleri önceki yıllara göre daha düşük bir bedel ile gerçekleşiyor.
İhtiyaç gereği Avrupa da sayısı artan kamp alanları ve farklı çözüm olanakları, Corona sonrası bir kısım gezginin eski tatil koşullarına dönmesi ile Karavan gezginlerine uygun imkanlar sağlıyacaktır düşüncesindeyim..

25 kasım 2019 da 1 euro=6.3139 TL imiş.
25 kasım 2020 de 1 euro=9.4669 TL olmuş. (kaynak TCMB )

Kulağı çınlasın ex maliye bakanın özlü sözü vardı "Sen maşını dolarlamı alıyorsun?"
Bir emekli olarak cevabım büyük çoğunluk gibi tabiiki "Hayır"

Geçen sene 1000 euro almak için 6313 TL harcamak gerekirken bu gün 9466 TL harcamak gerekiyor.
Neredeyse euro bazında %50 gelir kaybı olmuşken ; avrupa için karavan gezilerine uygun imkanlar olduğunu sanmıyorum.

Kulağı çınlasın ex maliye bakanın özlü sözü vardı "Sen maşını dolarlamı alıyorsun?"

Geçen sene 1000 euro almak için 6313 TL harcamak gerekirken bu gün 9466 TL harcamak gerekiyor.
Neredeyse euro bazında %50 gelir kaybı olmuşken ; avrupa için karavan gezilerine uygun imkanlar olduğunu sanmıyorum.
Avrupa gezilerinin uygun olduğunu ifade etmek istemedim.
Söylemek istediğim cebinde gezi butçesi olan karavancılar icin iki sene oncesine göre yapılacak gezi maliyetinin euro olarak daha ucuz olacağıdır.
Ilk gezimi şu anda yapabilsem yaklaşık 350 euro daha az yakıt bedeli , ayrıca gıda ve ihtiyaçla içinde eskisinden farklı olarak Turkiyedeki guncel yaşamimdaki maliyetlere çok yakın bedel ödeyecegimi görüyorum ...
Kısaca yakıt parasını bulursak diğer masraflarım evde yaşamaktan farklı olmayacak.😀😀👋

Son gezimiz de Almanya da diesel fiyatları otoyollar dışındaki benzin istasyonlarında 1,35 euro Türkiye de ise 0,83 euro olarak notlarım var. Güncel olarak ortalama Almanya 1,03 euro , Türkiye 0,68 euro. Almanya da yakıt oransal olarak daha ucuzlamış.
Ayrıca Türkiye de gıda ve temel ihtiyaç fiyatları son iki yıl da aşırı yükseldi. Yurt dışındaki farklı marketlerin online sayfaları ve bizdeki fiyatları karşılaştırdığımızda dengeler Karavan severlerin lehine.
Döviz cinsinden azalan maaşlar ile tasarruf yapabilmek gerçekten birçok aile için artık çok daha zor. Hatta insanlar iş kaybı olacak korkusu ile yaşıyorlar.

Gezilerde tasarruf konusundaki düșüncelerim: Bazı noktalarda sizlerin yazdıklarını tekrarlıyorum ama konu önemli.

Almanya örneğinden yola çıkalım.

Gezilerdeki masrafları üç bölümde toplamak mümkün.

Akaryakıt: Depoyu otobanda ve anayollardaki benzincilerde değil șehir içindeki benzincilerde doldurmalıyız, șehir içinde bile benzinciden benzinciye litre bașına 0.50 TL fark olabilir.

Konaklama yerleri: Aralarında 5-10 km olan iki karavanparkın birisi 10 € diğeri ücretsiz olabilir.

Bana göre gezide tasarruf önce mutfaktan bașlamalı

Marketler karavanda ısıtmaya/ yenecek hale getirmeye uygun hazır yiyeceklerle dolu. Her gezimizde yeni bir yiyecek keșfederiz. Içecek suyu mutlaka marketten almak lazım. Bir șehri gezerken eșimle ben çantalarımızda birer șișe su tașırız.

Lokantadan/büfeden alıp karavanda yersek yemeği yarısından daha uygun fiyata mal edebilirz. Bu fark içecek suda daha büyük.

Eșim ve ben dondurmayı severiz. Dondurmamızı dondurmacıda oturarak değil, genellikle yürüyerek yeriz. Böylece dondurma yarı fiyatından daha ucuza gelir.

Aynı yiyeceğin aynı markette değișik çesitlerinde bir kaç katı fiyat farkı olabilir.

Demek istediğim mutfak için alıșverișlere hazırlanmak lazım ve alıșverișlerde de acele etmemekta fayda var.

Son yıllarda Iskandinavya ülkelerindeki yiyecek fiyatları orta Avrupa’ya yaklaștı ama hala oldukça yüksek. Yukarda saydıklarımı sacece Iskandinavya gezilerimizde değil, bütün gezilerimizde eșim ve ben devamlı uygularız.

Emeklilikte vakit bol ama gelir hep aynı.:(

Eibelstadt karavan parka çok yakın, Main nehrinde yüzecek güzelde bir yer var. Bu nedenle buraya günde iki defa gittiğimiz de oldu. Nehirde yüzdüğümüz yere büyük bir dinlenme parkı yapılıyor. Önümüzdek yıllarda da buraya tekrar geleceğiz demektir.
Strand

Main nehrinde tutulabilecek balıklar.
Balik

Almanya’da ortak tarafları olan şehirler Romantik yolda olduğu, turist çekmek için tarihi yerlerini ön plana çıkaran çalışmaları birlikte yapıyorlar. Konakladığımız bu çevreden Romantik Yol gibi, kaleler/şatolar yolu/Burgenstrasse de geçiyor. Almanlar güzel ve değerli yerlerini korumasını ve pazarlamasını iyi bilyor.

Home - Die Burgenstraße

Ilerde bu yol üzerindeki bazı şehirleri de gezeceğiz. Bugün Eibelstadt‘ın, orta çağdan kalma şehir surlarını gezdik. Eski şehire bu kapıdan giriliyor.
Tor

Bu kapıyi geçemeden sağa saparsanız bu manzara var.
Surlar 1

Biz kapıyı geçtikten sonra sağa döndük.
Domates

Bu yolu takibederek surla cevrili eski şehiri dolaştık. Çok güzeldi.

Almanya’yı yakından tanımak isteyenlerin böyle şehirleri gezmesi lazım.

Bu linkteki güzel videoda görmeye değer. Bu çevrede üzüm ve şarap önemli bir ekonomik sektör olduğu gibi yaşam tarzını da etkiliyor. Videoda da bu gözden kaçmıyor.

Unsere Stadt - Stadt Eibelstadt

Karavan parka dönerken bir mısır tarlasından mısır topladık, parasını bu kutuya atınca içine yuva yapan sarı arıları kızdırdım ve elimden soktular..
Ari

MarktbreBUit karavan parkının yakınlarında eskiden gemileri yüklemek ve boșaltmak için kullanılan tarihi bir vinç var, șimdi müze olarak kulanılan bu vinçi iki defa gezmek istedim ama, bakımı yapıldığı için kapalıydı. Almanya‘ da nehir kenarlarında böyle vinçlere rastlamak mümkün. Daha önce bunlardan birisini gezdiğim için nasıl çalıștıklarinı biliyorum. Büyük bir ahșap tekerin içinde bazen insanlar bazen hayvanlar yürüyorlar. Dönen teker de yüklü kaldırıyor. Gezmenizi tavsiye ederim.

Așağidaki linkte vinç hakkında bilgiler var. Almanca bilmeyenler için de video da güzel resimler var.

Yukardaki linkteki bilgileri Google#ye tercüme ettirdim.

Bizlerde bu sene Korona hastaligi sebebi ile Turkiyeye gitmeme karari aldik.Haziran basinda M.Karavani garajdan cikararak evvela bakimini ve TUV unu yaptirdik,sonra Hollanda Zeeland denilen deniz kenari,yalniz M.Karavanlar icin olan bir kamp yerine gittik.Cok modern olan bu kampin gunlugu 27,50 Euro idi.Cok pahalli olmasina ragmen,bilahassa Almayadan gelen M.Karavanlar parki doldurmustu.10 gun kalarak evimize geldik,ve bir haftalik bir moladan sonra Evvela Belcika,Sonra Fransa(huduttan geri gonderildik) giremeyince Almanya Ren ve Mosel nehri kenarlarindaki M.Karavan parklarinda 8 hafte 15 tane M.Karavan parklarinda kaldik.Fiatlara gelince 10 ile en pahallisi 17.50 euro arasindaydi.2 ay buralari gezerek evimize geri geldik.Gittigimiz Kamp alanlari cok kalabalik ve doluydu,sebebi ise Avrupali M.Karavanlarin kendi ulkelerinde kalmalariydi.

Aynı dertten muzdaribiz.
Gerçi sizde enflasyon yok gibi ,bizde de var olan yüksek enflasyon sihirle yok gibi gösteriliyor ve maaşlarımız olması gerektiği gibi artmıyor.

Haklısınız. Burada tasarrufa faiz olmadığı gibi enflasyon da yok gibi. Hükümette emekliliği her yıl olmasa da ara sıra yükseltiyor.

Türkiye’den küçük bir emekliliğim var. Buraya gelirken Euroya çevrildiği için döviz kurlarını takibetmeme hiç gerek kalmıyor. Emeklilğimdeki değişmelerden Euronun kaç TL olduğunu öğreniyorum. :smiley: :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri