Alternatör Şarj Problemi (düşük Voltaj)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 0M42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,113

0M42

Ana Kamp
Selamlar, uzun zamandır şarj dinamom ile ilgili voltaj sorunları yaşıyorum aracımın orjinal alternatörü 55 amperdi arızalanınca 90 amper değerinde başka bir dinamo ile değiştirdim (değiştireli 3000 km olmadı) Bildiğim kadarıyla dinamonun 14.2 volt üretmesi gerekiyor fakat ilk günden bu yana düşük voltaj üretme gibi bir problem var.Elektrikçime gösteriyorum herşeyin normal olduğunu söylüyor ama araçta elektrik harcayan ne varsa kapalı durumda iken şarj gerilimi rölantide 12.5 civarı geziniyor gaz versemde 13.8 oluyor 14 olmuyor.Farlar,arka cam rezistansı,kalörifer vs açıkken gerilim rölantide 10 küsür volt lara kadar düşüyor ve bu esnada kadrandaki şarj lambası hafif yanıyor,kızarıyor gaz verincede genel olarak 11.9 voltta seyir ediyor.

Bu videoda elektrik harcayan her şey kapalı ;

http://www.youtube.com/watch?v=MZ3CbiH8xkQ

Burada da farlar,arka cam rezistansı,kalörifer vs açıkken ;

http://www.youtube.com/watch?v=ZFG4U__QekE

Gördüğünüz üzere facia..

Ayrıca farlar açıkken ve motor rölantideyken gaza biraz dokununca farlarda canlanma oluyor aynı şey kalörifer motoru yada silecekler içinde geçerli.Üç dört ayda bir akümü şarj ettirmek zorunda kalıyorum.

Aklıma dinamonun kasnak çapını küçültmek geldi kasnak küçüleceği için daha devirli döner daha yüksek voltaj üretir sandım tornada özel kasnak yaptırdım ancak değişen hiç bir şey olmadı voltaj değerleri yine aynı.Dinamodan aküye giden kabloyu daha kalını ile yeniledim değişen bir şey olmadı, aküden şaseye giden kabloyu daha kalını ile yeniledim yinedeğişen bir şey olmadı, alternatörün kömürlerini, diyot tablalarını vs değiştirttim sonuç yine aynı.Elektrik tesisatını kontrol ettirdim araçta kaçak vs. de yok sizce benim problemim nedir bir fikri olan varmı ?

Bu arada ölçümleri hem akü kutubundan hem de dinamo çıkışından yaptım değerler aynı.

Etiketler
Ynt: Alternatör Şarj Problemi (düşük Voltaj)

Kimsenin bir fikri yokmu ? Lütfen yardım edin bu işin içinden bir türlü çıkamadım kime sorsam net bir cevap veremiyor bu gidişle yeni bir dinamo alacağım ama alacağım dinamo nereden baksak 250 - 300 tl boşa para vermekte istemiyorum.

Sorunun tek bir cevabi yok ne yazik ki. Dinamo degismesi gerekiyorsa zaten ne yapsan faydasiz.
+ ve - kablo kalinliklarini ve mesafesini yazmamissin. Belki hala incedir. Aku Şase kablosu dahil. Aku kutup baslarini temizlemen gerekebilir. Sase bağlantı noktasini da. Her baglanti noktasını tek tek sokup temizlemen gerekebilir.
Tum yukleri ac..Sonra sarj dinamosu B+ile aku + yi voltmetre ile olc. 0.2 voltu gecmemesi lazim. Yine sarj dinamosu uzeriyle aku- yi olc. 0.2 voltu gecmemesi lazim. Bunları hersey çalışır ken test et. Her bağlantı noktasinda Voltmetre olcumu yap. Voltmetrenin oynamamasi lazim. Oynarsa baglanti noktasnda direnc oluşuyor demekti r.
Sarj dinamo v kayısi kaçırıyor olabilir. Yine bir sey bulamazsan sarj dinamosunu sokup tamircisinde test ettirebilirsiniz.

Aslında dinamoyu şimdiye kadar çoktan değiştirmiş olurdum lakin ikinci el olarak alsaydım fakat dinamoyu sıfır aldım ve alalı 3000 km yapmadım o yüzden emin olana kadar dinamo değişimini en son çare olarak bırakıyorum keza dediğim gibi yeni bir 100 küsür amper dinamo için nereden baksanız 250 tl ödeyeceğim.

Buraya yazmadığım bir çok şeyi yaptım zaten kutup başlarını yeniledim, bağlantı soketlerini değiştirdim temizlemem gereken yerleri zımparalayarak temizledim parlattım kullandığım kabloların kalınlıkları 10 mm. en kalitelisinden bakır oranı yüksek (kaynak makinesi kablosu) artı ve eksi için birer metre almıştım net hatırlamıyorum ama iki metre kabloya 60 küsür lira ödemiştim ki şase için kullandığım kablo yarım metreyi geçmez artı için olanı biraz daha uzun.

Yarın söylediğiniz ölçüm testlerini yapacağım şayet voltajda oynama olmuyorsa sorunlu dinamomudur dersiniz ? Yada voltajda vahsettiğiniz 0.2 voltluk fark oluşuyorsa ne yapmam gerekiyor ? Dediğim gibi bağlantı noktalarını yeniledim temizlemem gereken yerleride zımpara ile parlattım mesela şase kablosu motora bağlanıyor motordaki bağlantı yerini zımparayla tertemiz yapmıştım keza diğer kısımlarda öyle.

Dün akşam üzeri işten eve dönerken hava yağışlıydı farlar ve arka cam rezistansı açıktı ve biraz üşüdüm kalöriferide açayım dedim dikkat ettim kalkış anında motor devrini rölanti devrinden biraz daha aşağıya düşürünce kalörifer motoru duruyordu tekrar gaz verince çalışmaya başlıyordu bu neyi gösterir ?

Sarj dinamosu yetmiyor demektir. Ya kendi icinde arizasi var ya da sistemde kisa devre veya asiri direnc var.
Aku ikaz lambasına da bakin. Sarj dinoma tamircileri kendi test Cihazindan kontrol edebilir kendi içinde ariza varsa. Yeni olmasi farketmez çünkü en kucuk bir hatada diyotlarindan biri yanabilir.
0.2 volt fazlası + devresinde varsa dinamo sıkıntıli olabilir. - devresinde varsa asiri direnc var demektir. Pens ampermetre varsa herşey kapaliyken kacak akim varsa bulunur. Ya da aşırı yuk ceken bir kaynak var bi yerde.

Aracın tesisatında kısa devre olmasına ihtimal vermiyorum çünkü iki kez kontrol ettirdim bizzat bende iki farklı yöntem ile kontrol ettim herhangi bir kısa devre görünmüyor en başta bundan şüphelenmiştim zaten.Akü ikaz lambası farları, arka cam rezistansı ve kalöriferi çalıştırdığımda hafiften yanıyor zaten ve bu neden oluyor bunuda anlamış değilim.

Ben bu dinamoyu 90 amper diye aldım acaba 30 - 40 amperlik dinamoyumu 90 amper diye kakaladılar bana ?

Kayis kaciriyor da olabilir cunku akü lambası sarj kesiliyorken yanar.. Dinamo devri 900 d.dak altina indiginde sarj kesilir. Sarj amperini pens ampermetre ile ölçülebilir. Kizarmanin diyot tablasi ile ilgisi var mı bilmiyorum.

Biraz düşürünce probleminiz standard disi takilan sarj dinamo montajı olabilir. Sarj dinamo hizi az ise dusuk amper ve dusuk voltaj uretecektir.

dinamo ne marka? Kaç liraya aldınız? Piyasada ucuz fiyatlı çin malı dinamolardan ise bence hiç uğraşmadan orijinal revizyonlu ikinci el, yedek parçası kolay bulunan bir markada yüksek amper dinamo alın.
Elektrikçiniz aküyü ve sarj dinamosu çıkışlarını ayrı ayrı ölçüp bu normal diyorsa önce elektrikçinizi sonra sarj dinamosunu değiştirin. Video da göründüğü üzere rölantide bile olsa voltaj o kadar düşmez. Aracınız ne marka? elektronik temmelli bir araç değilse ( abs, airbag, enjeksiyonlu motor gibi ) ve araç benzinli ise araç çalışırken akü kutup başını çıkartın araç çalışmaya devam etmiyorsa şarj dinamosu sorunludur.

Bu arada videodaki ısı- saat- voltaj göstergesini kaça aldınız?

Daha öncede kayış kaçırıyordur dediler deneme maksatlı kayışı sıkıca gerdirdim taş gibi oldu o şekilde bir müddet çalışsa rulmanları bozardı herhalde ama değişen hiç bir şey olmadı yanlız benim araçta şöyle bir problem var şarj voltajı hiç bir zaman 14 küsür volt olmuyor gaz verdiğimde akım çeken herşey kapalıyken 13.8 volttan yukarısını zaten göremiyorum ben.

Standart dışı takılan dinamodan kastınız nedir bu kısmı biraz daha açarmısınız ?

Bu arada bahsettiğiniz ölçüm testlerini yaptım b+ ile akü+ arasında hiç bir voltaj farkı olmuyor b+ neyse akü+ da aynısı oluyor.

vosdost ;

Dinamonun markasını hatırlamıyorum 290 tl ücret ödemiştim bu dinamoya bu işlemleri memlekette yaptırmıştım şimdi istanbuldayım belkide dediğiniz gibidir çin malı dinamo vermiştir bana kim bilir.Aracım opel kadett fakat karbüratörlü ford motoru var üzerinde.Yarında sizin söylediğinizi denerim çalışırken kutup başını çıkarırım bakalım ne olur.

Bu arada termometre için sahibinden com a girin arama yerine araç termometre yazın iki ilan çıkıyor zaten görürsünüz.

ince999' Alıntı:
Bu konuyu başından beri takip ediyorum.Hiç konjektörden bahsedilmedi galiba.Onu da kontrol edin derim.

Alternatör tip dinamolarda konjektör dinamo içindedir. Harici konjektör kullanılmaz.

Öyle sanıyorum ki dinamoyu değiştirmeden bu sorundan kurtulamayacağım ben

13.8 voltun üstüne çıkmıyor deyince bendeki ampul yandı.Konjektör yani voltaj ile ilgili her şeyi yapan düzenek uygun çalışmıyor.Sadece onu degiştirip durumu düzeltirsiniz.İnanmıyoranız güvendiğiniz bir oto elektrikçisine sorun

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR