Alternatörden Yaşam Aküsüne Elektrik Kazanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,616

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
.
Bi dakka, bi dakka. :yum:
İkisi de yazdığınız gibi, ayni marka ve ayni kapasitede ise eski sahibine sadece ayni zamanda alınıp alınmadığını sorun.
Aküler de zaten parelel bağlanmışlardır.
Bu durumda arasına ayırıcı koymanıza gerek yok.

...
Sadece Bülent ve Ferhat beylere yahut bilgisinden emin olduğunuz (?) bir oto elektrikcisine, akülerdeki yüksek akım alma kapasitesinin alternatörle olan ilişkisini sormak gerekiyor.
Fakat bu güne kadar bir sorun çıkmamış olması da iyi bir işaret sayılmalı..
Sorun çıktı
2 gün arabayı kullanmadım, ertesi gün marş basmadı, takviye yaptık
Biraz arabayla gezindim, sonra elektrikçiye gittim, motor aküsünü 13 v ölçtü
Bir de geçen gün 3-4 saat vebasto çalıştırdım,yine marş basmadı, takviye yaptık
Hergün araba ile biraz gezince sabah çalışma sorunu olmuyor
Akülerin tipine bakınca sanki aynı zamanda alınmış gibi duruyor
Vebasto arkadaki yaşam aküsüne bağlı

Etiketler

ilker 72

Zirve
Yer
İstanbul
Sorun çıktı
2 gün arabayı kullanmadım, ertesi gün marş basmadı, takviye yaptık
Biraz arabayla gezindim, sonra elektrikçiye gittim, motor aküsünü 13 v ölçtü
Bir de geçen gün 3-4 saat vebasto çalıştırdım,yine marş basmadı, takviye yaptık
Hergün araba ile biraz gezince sabah çalışma sorunu olmuyor
Akülerin tipine bakınca sanki aynı zamanda alınmış gibi duruyor
Vebasto arkadaki yaşam aküsüne bağlı

Akülerin ömrü bitmek üzere gibi görünüyor. Boşta ölçülen voltaj aldatır. Farlar açıkken yada vebasto çalışırken bir ölçüm yaptırın.
Aküleri ayırmak bence daha iyi olur, en azından yaşam aküsü bitince, marş aküsü işini yapar.

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya

Bu cihazdan kullandım. Üzerinde yazdığı gibi gerilim 13,6 Voltu geҫince cihaz iki aküyü birbirine bağlıyor.

Ṣöyle bir durum ollabilir. Motor ҫalıṣtığında iki aküdeki gerilim kısa sürede denkleṣiyor. Motor fazla ҫalısmadan durdurulursa önce dolu olan aküdeki gerilimde düṣmüṣ olur.

Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Marka, kapasite ve yaşı ayni olan parelel bağlanmış dolayısıyla fabrika çıkışından daha yüksek akım değerine ulaşmış bir marş akü sisteminin beklenenden evvel tükenmesinin diğer bir sebebi de kısa mesafeli sürümlerde akülerin orjinal altarnatörleri ile yeterli kadar dolamıyacaklarından kolayca sülfatlaşmaları olmakta.
Böyle bir akü bankındaki aküler adı üzerinde akım ve gerilim olarak beraberce çalışmaktalar. Yani ısıtıcını veya araç tüketicilerinin hangi aküye daha yakın bağlanmış olmasının bir anlamı olmamalı.

İlker gibi ben de akülerinizin tükendiğini düşünüyorum.

* Ya yeni akülerinizi ayırıcı ile üstelik farklı kapasiteli olma avantajıyla kuracaksınız. ELO bu durumda iyi bir seçim. Eğer aracınızda akıllı alternatör varsa bu sefer de DC/DC cevirici kullanmak durumundasınız.

* Ya da araç aküsünün yüksek kapasitenin alternatörünüz için sorun olmadığını öğrendikten sonra yine aynisinin tıpkısı :yum: akülerle çözüm arayacaksınız. Tabi yukarıda yazdığım sebepten dolayı kısa mesafeli sürüşler bu çözüm için pek ideal gözükmüyor..

* Hatta belki daha evvelki iletimde yazdığım şekilde bağımsız ve parelel olarak küçük ama yeterli bir VRLA akü + az kapasiteli bile olabilen bir şebeke dolum cihazı beraberce uygun ve yeterli bir alternatif sayılabilir. Bu hareketli olma avantajına sahip çözüm tabi her gün yeniden şebeke dolumu gerektirmekte.

Hangi çözüm yeğlenirse yeğlensin şebeke bağlantısı bulunmadığı müddetçe ısıtıcının devamlı kullanımının sınırları olmakta..
Diğer bir deyişle şebeke bağlantısı sizi bütün bu düşünce ve masraflardan kurtarabilirdi ? Ama bu da her kamp için pratik bir çözüm sayılmamalı..

Son düzenleme:

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
Eskişehir küçük bir yer, uzun sürüşler olmuyor,bu nedenle aküler tam dolmuyor sanırım
Aslında evden şarj seçeneğim var,garajdan bir kablo çekip 220 ile şarj yapabilirim

yugun

YÜCEL GÜNDÜZ
Yer
Ankara
Web
www.yucelgunduz.com
Eskişehir küçük bir yer, uzun sürüşler olmuyor,bu nedenle aküler tam dolmuyor sanırım
Aslında evden şarj seçeneğim var,garajdan bir kablo çekip 220 ile şarj yapabilirim
Akülerin tamamen dolması için aracın en azından bir saat çalışması gerekiyor diyorlar. Bu arada araç 1.5 litre kadar da mazot yakıyor tabii.

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba.
Öncelikle @Doğrucu Davut üstadımıza tüm paylaşımları için teşekkürlerimi iletmek isterim. Kendisi farkında değil ama şahsen ufkumu açmakta. iyi ki varsınız.

Aklıma takılan bir konuya gelirsek. Kablo uzunluğu ve kesiti. Enerji sistemini kuracağım yer ile akü arası yaklaşık 7 mt. 16mm2 kesitli bir kablo kullansam kayıpsız aktarım yapabilirmiyim ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,448
Kayıtlı Üye Sayımız
170,943
Kaydolan Son Üyemiz
skrylmz

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLER

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status