Amatör Band Telsizlerde , Olmazsa Olmaz Özellikler...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kule42 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,815

Kule42

TB2DBC
Yer
Istanbul - Kadıköy
Selamlar Herkese , hayırlı haftalar olsun

Amatör telsiz hayatına yeni başladım :smiley: ve tabiki de bir cihaz alacağım. ( El cihazı )

Cihaz modeli sormayacağım ;D

sadece , cihaz alırken olmazsa olmazları nelerdir ? olursa iyi olacak "+" özellikler nelerdir.

Araştıracağım tabiki , burada da diğer sitelerde de , ama 2-3 madde de olsa burada üstad arkadaşlar paylaşırsa çok çok sevinirim.

Ayrıca 2. el satan arkadaşlar varsa tekliflere de açığım

Şimdiden çok teşekkürler

Kolaylıklar herkese

Etiketler

Ynt: Amatör Band Telsizlerde , Olmazsa Olmaz Özellikler...

Selamlar
lisans almayi planliyor musunuz? yoksa lisanssiz mi kullanmak icin? sorma nedenim, cihazlarin da aramaniz gereken ozellikler degisim gosterebiliyor.. iyi gunler dilerim, reha

Selamlar Reha Bey

Lisansım yeni geldi , ve alacağım cihazda en temel nelere dikkat etmeliyim , deneyimli arkadaşlar va abilerimden dinlersem çok faydalı olacak kanaatindeyim.

El cihazı düşünüyorum

Havaya çıkma alanlarım : şehir içi ev ortamı , mobil (+ anten ile tavsiyenizi alacağım) , yaya [treking doğa gezisi] .

Haberleşme planım : İstanbul içi bilumum noktalar ile görüşme + şehirler arası ileriki plan

Frekanslar : UHF standart amatör kanallar , izin verilen tüm frekanslar .

Ek haberleşme aygıtlarım : CB Alan 42 - mobil anten .

Mevkii : Kadıköy - İSTANBUL

Şimdiden teşekkürler

Saygılar

Selam
oncelikle lisansiniz hayirli olsun.. El cihazi dediginiz zaman sanirim bir dual band alirsiniz (VHF/UHF), cok uzman olmama ragmen, benim genel gorusum (yada gorduklerim) ... cihazlar 2 sinifa ayriliyor..

1) Az fonksiyonlu ama iyi ses kalitesi olanlar.. Kenwood gibi
2) cok fonksiyonu olan ama ses kalitesi bana cok hitap etmeyenler.. Yaesu nun alt modelleri gibi

yanlis anlasilmasin, Yaesu nun da cok guzel modelleri var tabii ki.. Ama anlatmak istedigim, alacaginiz cihazin "ihtiyaciniz olmayan" yetenekleri cok da degerlendirmenizi etkilemesin..

olmaz sa, olmazlar konusunda maalesef kendimi yeteri kadar "isin ehli" hissetmiyorum, eminim cok daha tecrubeli arkadaslarimiz cevap yazacaktir. Sadece, kendi sartlarima ozel olarak.. benim icin APRS yetenegi onemli.. bir de keyfe keder ama GPS fena olmaz.. Ama bu yazdiklarim sanirim kisitli bir kitle icin onemli.. iyi gunler dilerim, reha

Çok teşekkürler Reha bey değerli bilgileriniz için ,

Umarım başka amatör arkadaşlar da konuya katılırlar ,

Saygılar

Bülent bey merhaba;

Sanırım önce el telsizi almayı planlıyorsunuz bu işe ne kadar bütçe ayırdığınızı söylerseniz daha uygun tavsiyelerde bulunabiliriz.

Ayrıca TRAC ın kadıköy şubesine gidip cihazları inceleyebilir kullanıcılarından bilgi alabilirsiniz

TRAC KADIKÖY Can KARAKURUM TA2AL Kadıköy Kriz Merkezi.F Blok No:1 taşehir PK.73 Kadıköy/İSTANBUL 0505 2477437

Umut Bey selamlar

yönlendirmeniz için teşekkürler , uygun zaman bulursam zevk ile gideceğim.

Başlangıç olarak 300 / 400 tl lik bir cihaz almak istiyorum...

Yönlendirmelerinizi bekliyorum...

Bir de genel olarak gerekli özellikler nelerdir aydınlatırsanız çok sevinirim...

Selamlar

Çin malı cihazlar var 40- 50 dolar internetten getirte bilirsiniz. baofeng uv5r benim kullandığım cihaz.Çabuk bozulur dedim ama 2 yıldır düşe kalka devam ediyor.sadece hop. arıza yaptı.

siparişinize mıknatıslı arak anteninide eklerseniz araçtada rahatlıkla kullanabilirsiinz

Selamlar
lisans almayi planliyor musunuz? yoksa lisanssiz mi kullanmak icin? sorma nedenim, cihazlarin da aramaniz gereken ozellikler degisim gosterebiliyor.. iyi gunler dilerim, reha
Reha bey Selamlar,

Kule42 sizin bu sorunuza lisansım yeni geldi diye cevap vermiş ve konu bu yoldan yürümüş...

1)Peki, eğer lisansım yok diye cevap verseydi, siz ne cevap verirdiniz...

Benim lisansim yok, yillardir hala ilgilenip alamadim, yakin zamanda da bunu yapamayacagim...
Ama amatorlerin kullandigi frekanslar ve cihazlar ilgimi çekiyor...

2)Dual band denilen cihazlar hem amator bandinda, hem de halk bandinda calisan cihazlar mi?

3)Hem amatör band, hem pmr band, hemde cb band cihaz var midir?

----------------------

Iki adet cb cihazim var. Biri 4w yasal cikisla olan...
Digeride modifiye edilmis 30w cikis yapan galaxy.
Galaxy'i Modifiye eden radyocu tanidiğım, modifiyeden sonra, dummy ile anten cikisini 30Watt ölçmüştü. Ve bu cihazla Ankara'daki aracımdan, mıknatıs tabanlı antenle yurtdışı dahi gorusuyordum.. Yani cihaz verimi benim icin fazlasiyla iyiydi...

Cok kabaca Watt=Amper*Volt formulunu kullandigimda...

*Mandala bastiğımizda dummy ile anten cikisi 30w ölçülen
12v(13.8v) ile çalısan telsizim,
30w/13v=max 3 amper çeker diye hesapliyorum...

*4w yasal çıkışı olan telsizimde, 4w/13v=max 0.3 amper ceker diye hesapliyorum...

4)Çektikleri amperi doğru mu hesaplıyorum?

5)Eğer doğru hesaplıyorsam, ben bu telsizleri;

"5A 12V 60W led adaptörü, 220 Voltu 12 Volta düşüren switch mod smps led trafosu" ile evde çalıştirabilirmiyim..
9734175733a80a2621abaeea48f1b71b

İki adet, paketinden hazir cikan coax kablolari olan araç cb antenim var.
(biri miknatisli, digeri grondaya baglanan)
Tabiki sadece bir anten kullanarak, balkonda bu telsiz ve anten ile görüşmek istiyorum...
(iki antenimide, paketlerinden çıktığı haliyle fabrikada hazırlanmış boydaki kablolarıyla, araçta kullandığımda swr problemi yaşamıyorum)

Ankara merkezde, 16 katli bir binanın 8. Katinda oturuyorum...
Gömme balkonum kuzey-doğu, doğu, güney-doğu cephelerini geniş açıyla görüyor, önüm tamamiyle açık, Elmadağı v.s. rahat görebiliyorum...
Bina çatısına anten bağlama şansım yok...
Yani sadece balkona anten kurabiliyorum...

Esnemeyen, 80cm boyunda, antenleri baglamak icin yeterli geniş yüzeyi olan aliminyum dirtdörtgen profil kestim....
Bu profili dışarı uzatarak antenleri binadan 80cm uzaklaştırmak amacım. Dediğim gibi balkon gömme balkon.
Aliminyum profili ferforje balkon demirlerine yere paralel olarak sağlamca bağlayıp anteni ucuna takmayı planlıyorum...

Antenlere gelen coax kabloda tabiki iki uç var...
6.1)Biri canlı uç oluyor, diğeri şase dimi?
6.2)Telsizden antene bu kablo ile Şase gelmesine rağmen, neden antenin grondaya bağlanan kısmının araçta iyi şase alan boyasız v.s. bi bölge olmasına gerek var, anlayamıyorum...
Zaten antene coax ile şase geliyor. İkinci bir şase niye gerekli?
6.3)Aynı şekilde, benim ikinci şase dediğim, mıknatıs tabanda da manyetik alan ile boyayı atlayarak araç şasesine bağlanmış oluyormuş... Doğru mu?

Ben çok iyi bir telsiz görüşme beklentisi içinde değilim.
Hatta bu öngördüğüm sistem çalışırsa
bir kere konuşma duysam, bir kere de sesimi duyursam
Cihazlarada zarar vermesem bana yeter...
(Tabiki verimli çalışırsa keyifle kullanırim merkez istasyonumu :smiley: )
Çünki ben şu aşamada tamamiyle işin mutfağına ilgi duyuyorum.
Ve sadece elimdeki malzemeleri kullanarak birşeyler yapabilmek istiyorum. Para harcayarak herkes yapar :smiley: basar mandala sohbet eder :smiley: ben sonuçtan alınan verimden çok eldeki malzemelerle mutfaktan ne çıkartabilirim keyfini yaşamak istiyorum...

7.1)Eğer benim ikinci şase dediğim temas gerekliyse, bu antenlere coax kablodaki şase olmasına rağmen bir topraklama yapmam lazım, öyle değilmi?
7.2)Kullanacağım ayak aliminyum olduğu için ve balkon demirleri topraklama yapmayacağı için,
(ikinci şase dediğim) anten topraklamada kablo kullanacağım.
Kablonun bir ucunu,
antenin araçta kullandığımızda grondaya temas ettiği dibine mi bağlamam veya lehimlemem gerekiyor?
7.3)Mıknatıs tabanlı antenimi denemek istersem, bu kablonun anten ucunu mıknatısın tabanına mı tutturucam?

(Bu arada, çok amatörce elektrik,elektronik radyoculuğa meraklı oldUğum için, amatorce kullanabildiğim basit havyam ve basit multimetrem gibi temel aletlerim ve swr metrem, swr duzelten cihazlarım felan var)

7.3)Bir ucunu antenin dibine bağladığım topraklama kablosunun (coax kablom değil) diğer ucunu evde v.s. nereye bağlayabilirim/bağlamalıyım?

8.1)Bu merkez istasyon kurulumu kağıt üstünde cihazlara zarar vermez ve çalışırsa,
Arkasında aşağı doğru sekiz kat, yukarı doğru sekiz kat olan bir anten önü açık olduğu yön ile görüşme yapar mı?
8.2)Ve/veya diğer yönler ile de irtibat sağlanırmı?
8.3)Iyonosfer Propagasyon zamanlarinda, çok propagasyondan faydalanabilir miyim?
8.4)Çok propagasyon dönemlerinde önü açık olan yönün tersine de görüşme sağlanır mı? Mesala benim bu koşullarda batıya, avrupaya sırtım dönük.
Ama araçta iken, çok propagosyon zamanlarında fransa v.s. gibi avrupayı dinliyordum, hatta bir kaç kere görüşme dahi yapmıştım....

Sorularımı cevaplarsanız ve
Cevaplarken şu sürepaa cahil :smiley: kardeşinizin anlayabileceği şekilde basit anlatırsanız çok sevinirim. Zira teknik bilgim anladığınız üzere zayıf...

Sizden/Sizlerden başka, dışarda bunlari tarif ederek sorabileceğim kimse yok...
Eğer yardımcı olursanız insanlık, radyoculuk, elektronik ve elektrik sistemler adına küçük,
Ama şu garip :smiley: Alfonse için buyük adımlar atılmış olacak... :smiley:

Şimdiden sabrınız, yardımlarınız ve paylaşımlarınız için Teşekkürler...

Saygılar, Sevgiler...

GT-P7500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Son düzenleme:

Selamlar
bilgim/fikrim olan konularda cevap vermeye calisayim..

Lisans olmadigi takdir de, secenekler
a) PMR
b) Halk Bandi
bu cihazlari lutfen kucumsemeyin. Zira, iletisimde tek onemli olan "yuksek guc" degil, kalite de cok onemlidir. Ornegin, kullandigim CB cihazimi cok ozene/bezene secmistim ve hep faydasini gordum. Ucuz marka yerine President gibi iyi bir marka alarak "kaliteli" bir iletisim icin onemli olduguna inaniyorum.. PMR larda da durum ayni..

2)Dual band denilen cihazlar hem amator bandinda, hem de halk bandinda calisan cihazlar mi?
Dual Band, hem UHF hem de VHF amator band larini kapsayan cihaz demektir. Yoksa, Hem amator bandi hem de CB demek degil

aslinda var, ama bu cihazlar ciddi profesyonel cihazlar ve baslangic seviyesi icin onermem

Aslinda, cihazin cikis gucu ile kaynaktan cekilen akim dogru orantili olsa da, kayip ve kacaklar cok onem kazaniyor. En dogrusu, cihazin etiketinde yazan (yada spec sheet in de yazan) maximum akimi esas almak da fayda var.
Cihazlarinizdan en yuksek guc cekenin en az 50% daha fazla guc saglayan bir guc kaynagi olmali bence.

6 ve digerleri icin maalesef bilgim yok. Zira benim ilgi alanim Digital Elektronik, maalesef Analog Elektronik hic yatkin olmadigim bir konu .iyi geceler dilerim. reha

Selamlar
bilgim/fikrim olan konularda cevap vermeye calisayim..

Lisans olmadigi takdir de, secenekler
a) PMR
b) Halk Bandi
bu cihazlari lutfen kucumsemeyin. Zira, iletisimde tek onemli olan "yuksek guc" degil, kalite de cok onemlidir. Ornegin, kullandigim CB cihazimi cok ozene/bezene secmistim ve hep faydasini gordum. Ucuz marka yerine President gibi iyi bir marka alarak "kaliteli" bir iletisim icin onemli olduguna inaniyorum.. PMR larda da durum ayni..

Dual Band, hem UHF hem de VHF amator band larini kapsayan cihaz demektir. Yoksa, Hem amator bandi hem de CB demek degil

aslinda var, ama bu cihazlar ciddi profesyonel cihazlar ve baslangic seviyesi icin onermem

Aslinda, cihazin cikis gucu ile kaynaktan cekilen akim dogru orantili olsa da, kayip ve kacaklar cok onem kazaniyor. En dogrusu, cihazin etiketinde yazan (yada spec sheet in de yazan) maximum akimi esas almak da fayda var.
Cihazlarinizdan en yuksek guc cekenin en az 50% daha fazla guc saglayan bir guc kaynagi olmali bence.

6 ve digerleri icin maalesef bilgim yok. Zira benim ilgi alanim Digital Elektronik, maalesef Analog Elektronik hic yatkin olmadigim bir konu .iyi geceler dilerim. reha
Reha bey çok teşekkur ederim cevap nezaketiniz için...
Selamlar, Saygılar...

Yukarda bahsettiğim koşullarda istasyonumu kurdum...
Araştırmalarımda antenilerin altına graund plane gerktiğini ögRendim. Şase konusunuda anladım sayılır...
Bahsettigim konumdan tam acik goremedigim kecioren ve etlik gorusmelerim oldu... Aradaki mesafemi sehiriçi yaklaşık 7,8 km...
Bahsettigim gibi benim amacim hammer lar gibi netlik v.s. Degildi.
En az bir kere olsun anlasilabilir gorusme yapabilmek, bu bilgisizlikle ve sadece evdeki imkanlarla istasyonu kurabilmekti....
Başardım, MUTLUYUM :smiley: :smiley:

1)
4metre rg58 kablo + kutu bilgisi 4w president harry2 + 1/4 president gama90 mobil job anten + uyduruk led trafosu ile > 5w fm çıkış yapıyorum, swr 1.5...

Aynı techizatı (modifiyeli hali ile 30w çıktığını hatırladığım) galaxy pluto telsizle kullandığımda 21 22w çıKış görüyorum...
Zannedersen pluto için güç kaybım yetersiz trafodan kanaklanıyor...
-----------------------------------------------------------------

2)
6metre rg58 kablo + kutu bilgisi 4w(ama watt metrede 5 6w gordugum) president harry2 + 5/8 markasını bilmediğim mL145 e benzer mobil anten + uyduruk led trafosu ile > 3w fm çıkış yapıyorum, swr 1.2...

Watt kaybım zannedersem kabloyu uzattigim icin oldu... Swrmde niye ideale daha yakin dusus oldu bilmiyorum. Heralde anten 5/8 oldugu icin ve kablo -boyu ham radio ideal olcusune tesadufen daha yaklasti...
Ama 1. Kombinasyonda harry2 ile yaptigim tx kalitesini ikinci kombinasyonda yakalayamadim... Rx gene guzel...
Tx kalite düşüşünün uzattığım coax kablo yüzünden oluşan watt kaybımdan olduğunu düşünüyorum...
--------------------------------------------------------

3)
6metre rg58 kablo + (modifiyeli hali ile 30w çıktığını hatırladığım) galaxy pluto + 5/8 markasını bilmediğim mL145 e benzer mobil anten + uyduruk led trafosu ile > 20w fm çıkış yapıyorum, swr 1.3...

1. Kombinasyona kiyasla gene 1 2 w kaybim oldu... Kablo uzudagi icin zannedersem...

Telsiz gorusmesi yaptigim hammerlar pluto mda bi modilasyon sorunu oldugunu soylediler ama sonucta gorusmelerimiz anlasilabilir....

Dc64142ec460965c62715b16fd3ae3ba

C3251443db336ed20322e4c0f8e772a2

688aa8f28ad491f7da98424763ab6951

7e1f189a24fd11cc40bb6f987feb2afc

Fec475cef9a272693607806a56ad08c1

08a4637060e656ba49a64ad1e58c02ba

Son düzenleme:

Job antenim kisa devre degil...
Celik antenim ise kisa devre loop anten...
Graund planenin ikisindede ihtiyac oldugunu ogrendim... Oysaki loop antende graund planein gerekmedigini zannediyordum...
Efe Dayı kod ile gorustugumde graund plane den balkon demirlerine ayrica bir sase kablosu cekersem daha verimli olabilecegini soyledi...
Balkon demirine ve kalorufere sase cekerek denemeyi planliyorum...
Ayrica graund planeim kucuk. Evde o vardi... Daha buyuk bi metal yuzey bulursam daha iyi olacak galiba...
Imkanim oldugunda da guclu ve bu ise uygun bi trafo almayi planliyorum...
Kod Başkentli'ye, Kod Efe Dayı'ya ve tabiki kod Yakışklıya selamlar olsun, teşekkür ederim...

Diğer uyelerinde yorumlarını ve negatif veya yapıcı eleştrilerini alırsam çok memnun olurum...
Sonuçta bilgi paylaşılarak çoğalır... Di mi ya :smiley:

Selamlar...

CB için kendi çözümümü aktarayım,
Boomerang 27A 27MHz balkon antenini, zeminden bir boru ve taban plakası ile yükseltip çatıya bağladım.
12V besleme için eski bir PC'den çıkma power supply da bir seçenek olabilir. Ben öyle yapmıştım.
Montajı yaptığınız şekilde kullanım için SWR metre ile ölçüm ve ayar yapmanızı öneririm.

CB Telsiz Balkon Anteni Konusunda Yardım

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR