amatör telsiz ile pmr frekansında muhabere

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan abbasyolcu444 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 34,241

abbasyolcu444

Ana Kamp
elimde yaesu vx-7 var amatör kanallarında kullanabiliyorum ama bazen araziye çıktığımızda yanımdaki arkadaşlarda pmr telsiz oluyor örneğin arkadaşlar pmr de DCS 3 4 kanalını kullanıyor bende DTMF/DCS ayarlarından ton off kapalı konumdayken frekansı 446.030 ayarlayıp bu frekansı dinleyebiliyorum hatta tonuda 77.0 ayarlayıp elimdeki cihazıda DCS ye ayarlayıp bu arkadaşlara çağrıda yapıyorum ama elimdeki cihazda tonu DCS yaptığımda onların konuşmalarını dinleyemiyorum bir diğer konuda eğerki pmr DCS yi değilde CTCSS yi kullanıyorsa onları hiç duyamıyorum bu konuda teknik bilgisi olan arkadaşların yardımını bekliyorum. 73 ler

Etiketler

Ynt: amatör telsiz ile pmr frekansında muhabere

hOCAM VX7 ile şunu başarmıştım. çalıştığı kurumun özel güvenlik görevlileri ile konuşmuştuk. onlarınkide motorola pmr idi hatta pmr frekanslarını vx7 ye kanal listesine yüklemiştik ama uzun zaman oldu. fakat yapıldığından eminim ta6ali

Ynt: amatör telsiz ile pmr frekansında muhabere

Merhaba

VX-7 ile çok yakın mesafeden PMR ile iletişim kurmanız normal. Ancak mesafe biraz açıldığında PMR cihazı duymanız pek mümkün olmayacaktır. Bunun sebebi PMR frekansları daha dar bir step aralığında olmasıdır. Yakın mesafeden neden duyulduğuna gelince; o sadece SARKMA şeklinde bir dinlemeden ibarettir. Örnek olarak VX-7'de 446.030'u dinlerken PMR cihazların 3. kanalını duyarsınız.Bunun sebebi PMR 3. kanal frekansının 446.031,25Hz olmasıdır. FM'de frekans stabilitesi SSB gibi olmayıp; bir kaç KHz fark ile yakın mesafelerde bu cihazların birbirini duyması normaldir.

Amatör cihazların PMR frekanslarda kullanılması her ne kadar yasal olmasa da; çıkış gücünü PMR standardlarına düşürerek (0,5 watt) kullanılması uygun olur. PMR cihazlarda kanal aralığının yakınlığı ve filtrelemenin yetersizliği sebebiyle 5 watt çıkış gücüne sahip bir cihazla bu frekansların kullanılması durumunda PMR'ın 8 kanalının tümüne SARKMA yapmanız olasıdır.Dolayısıyla 5 watt çıkış yapan bir amatör cihazla yakınınızda bulunan PMR cihazların 8 kanalını birden enterfere eder ve görüşme netliklerini bozabilirsiniz.Sizin de bildiğiniz üzere ilgili yasaya göre yapacağınız enterfereden siz sorumlusunuz.

Uygun frekans step ayarlamasına gelince şu an piyasada bulunan çin malı amatör cihazların büyük bir kısmı 6,25Hz step özelliğine sahiptir ve rahatlıkla PMR frekanslara ayarlanabilir. Yaesu Vx-7 nin frekans stepleri 5/9/10/12.5/15/20/25/50/100 kHz şeklindedir ve PMR frekanslarıyla uyumsuzdur. VX-7 ye eşdeğer cihazlar içinde Kenwood TH-F6 ve TH-F7 de 6,25Hz step özelliğine haizdir.

CTCSS ve DCS iki ayrı tone sistemidir. Ya biri yada diğeri seçilmelidir. Her ne kadar PMR cihazlarda girilen tone hem gönderme hemde dinlemeyi kapsamış olsa da amatör cihazlarda bu durum biraz daha farklıdır. Gönderme ve dinleme tone'ları ayrı ayrı aktive edilir. Amatör cihazlarda eğer dinlemeyi 0 (sıfır) da bırakırsanız tüm gönderileri duyarsınız. ancak sizin gönderilerinizin duyulması için karşınızdaki cihazın ayarlanmış olduğu tone frekansını bulmak ve girmek zorundasınız.

Umarım yazdıklarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Saygıyla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri