Ampermetrenin Faydası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,390

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Karavanda iki yaşam aküsü var. Birisi buzdolabı diğeri de hertürlü ihtiyaç için. Ikinci akü hep sorunlunluydu. Bugün kargodan çıkan bu cihaz sayesinde suçluyu buldum.

Zange

Isıtıcının saati bu aküye bağlı. Bu saat üzerinden, ısıtıcının çalışacağı saatleri günlerce önceden planlamak mümkün. 2006 yılında montajını yaptım ve bugüne kadar hiç kullanmadım.
Bugün akım götüren kablosunda 0.1 amper elektrik tespit ettim. Rakam küçük gibi görünüyor ama, ısıtıcı çalışmasa da bir günde 2.4 amper yapıyor ve 20 günde 90 amperlik akünün yarısından fazlasını boşaltıyor.

Ilk fırsatta fişini çekeceğim ama şimdiye kadar akülerin ömründen çok kaybettim.

Etiketler
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(Yeri gelmişken şunu da belirtmek istiyorum karavan kullanan arkadaşlarımız görünür bir yere Ampermetre koyarlarsa sistemde gereğinden fazla enerji tüketimi olduğunda daha çabuk farkederler. Örneğin buzdolabında herhangi bir arıza durumunda termik atana kadar çok yüksek Amper çeker hidraforun motorunda da herhangi bir sıkışma veya bir arıza söz konusu olursa o da yüksek amper çeker. Bu gibi arızaları farketmek daha kolay olur.
Şöyle de diyebiliriz; mesela iki gün giden akünüzü 5-6 saat içerisinde bittiğini gördüğünüzde ya aküler ömrünü tamamlamıştır ya da sistemde aşırı akım çeken bir cihaz vardır kontrol panonuzdaki anahtarları Ampermetreye bakarak tek tek kapatıp hangi hatta sorun olduğunu görüp bunu arızayı giderene kadar devre dışı bırakabilirsiniz. Tabiki her zaman insanın başına gelmez ama küçük bir öneri.)
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hüseyin abi, hazır ampermetre konusu açılınca, soğutma bölümünde 2010 yılında ampermetre ile ilgili yazımı kopyala yapıştır yapıp paylaşmak istedim.​

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri