antifiriz konulurken dikkat edilmesi gereken hususlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ulusotomotiv Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 132,707

ulusotomotiv

1941 den günümüze jeep yedek parça ve aksesuarları
Yer
istanbul
Web
www.ulusoto.com
kış gelmesiyle birlikte araclara konan antifirizlerde yaşanan sorunlar artması nedeni ile bu başlığı sadece hatırlatma ve dikkatten kacan noktaları göz ardı etmememiz için açmış bulunuyorum öncelikle aracınıza ne kadar ve kaçlık antifiriz koyduğunuza dikkat edin koyarken ambalajında neye ne kadar konması gerekiyosa o kadar koyun mesela 1 litrelik antifşrizde özelliğine göre yüzde 30 koymanız gerekebilir eksi 40 dereceliks e hepsini koyarsanız radyatör görevini yapamaz koyulan her antifirizin kendine has özelliği olduğundan okumadan antifiriz koymayın aracınıza yeni modellerde özellikle 2006 sonrası ise organik antifiriz koymalıdır

Etiketler
Ynt: antifiriz konulurken dikkat edilmesi gereken hususlar

Bilgiler için teşekkürler.
Fazla antifriz hem tortu yaparak radyatör peteklerini tıkar hem de korozyona yol açar(özellikle su tapalarında).
Antifriz ambalajlarında yazan miktarlar aşırıya kaçıyor. Petrol Ofisi antifriz kullanıyordum. -5 derece ölçüsüne göre koyduğum miktar su tapalarını deldi.
Derin dondurucuda deneme yanılma ile uygun miktarı kendim buldum. 12 litre su için bir litre antifriz oranında karışım açık kapta -10 dereceden sonra donmaya başlıyor, -14 derecede buz oluyor. İzmirde olduğum için bu miktar benim için yeterli.

Buggy' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler.
Fazla antifriz hem tortu yaparak radyatör peteklerini tıkar hem de korozyona yol açar(özellikle su tapalarında).
Antifriz ambalajlarında yazan miktarlar aşırıya kaçıyor. Petrol Ofisi antifriz kullanıyordum. -5 derece ölçüsüne göre koyduğum miktar su tapalarını deldi.
Derin dondurucuda deneme yanılma ile uygun miktarı kendim buldum. 12 litre su için bir litre antifriz oranında karışım açık kapta -10 dereceden sonra donmaya başlıyor, -14 derecede buz oluyor. İzmirde olduğum için bu miktar benim için yeterli.
yanlışınız olmasın yüzde yüz antifiriz herzaman daha sağlıklıdır diye biliyorum
sizin tapalarınızın delinmesi zamanında antifirizsiz kullanılmasından olmasın
asine antifirizin pas ve tortu temizleme özelliği vardır zamanında antifirizsiz kullanılan bir araçta su zamanla tortu yapar ve radyatörde veya moturda bir yerlere yapışır bununsonunda tortu yapışan yüzeyde paslanma korozyon meydana gelir hatta su aracınız dolaştığı yerlerioksijen kaynağı ile eritmiş gibi yeme yapar
siz antifirizi koyduğunuzda antifiriz bu tortuları ve pasları çözer bunun sonucunda paslı yüzeydeki zayıflıktan dolayı delinmeler olur bunun sebebi antifiriz değil sudur
antifiriz sadece kışa özgü bir soğutma malzemesi değildir aracınızda dörtmevsim kullanılması gerekir
antifirizin onmayı önleme özelliğinden başka suya göre zor kaynama özelliğide var diye biliyorum bunun için araçlarda dört mevsim yüzde yüz antifiriz olması herzaman iyidir
saygılar

kaptan10' Alıntı:
yanlışınız olmasın yüzde yüz antifiriz herzaman daha sağlıklıdır diye biliyorum
sizin tapalarınızın delinmesi zamanında antifirizsiz kullanılmasından olmasın
asine antifirizin pas ve tortu temizleme özelliği vardır zamanında antifirizsiz kullanılan bir araçta su zamanla tortu yapar ve radyatörde veya moturda bir yerlere yapışır bununsonunda tortu yapışan yüzeyde paslanma korozyon meydana gelir hatta su aracınız dolaştığı yerlerioksijen kaynağı ile eritmiş gibi yeme yapar
siz antifirizi koyduğunuzda antifiriz bu tortuları ve pasları çözer bunun sonucunda paslı yüzeydeki zayıflıktan dolayı delinmeler olur bunun sebebi antifiriz değil sudur
antifiriz sadece kışa özgü bir soğutma malzemesi değildir aracınızda dörtmevsim kullanılması gerekir
antifirizin onmayı önleme özelliğinden başka suya göre zor kaynama özelliğide var diye biliyorum bunun için araçlarda dört mevsim yüzde yüz antifiriz olması herzaman iyidir
saygılar

Dediğiniz doğru. İklime göre tavsiye edilen oran 30/70 veya 50/50. Ama antifriz fazlalığı zaman içinde tortu (yeşil yosun görünümünde) yapıyor ve su sirkülasyonunun az olduğu bölgelerde kalıyor. Ustamın tavsiyesine göre antifriz koyduğumda ve su tapalarım delindiğinde içlerinden bu tür tortuları kendim temizledim. Ben yaşadığım bölgede donma ihtimali az olduğu için en az miktarı uygulamaya çalışıyorum. Kullandığım oranda 6 yılda iki defa su değişimi yaptım ve hiç tortuya raslamadım.
Antifriz tabi ki suyun kaynama sıcaklığını da yükseltiyor ve dört mevsim kullanmak en doğrusu.
Ama oranlar konusunda kuşkularım hala var.

Buggy' Alıntı:
Dediğiniz doğru. İklime göre tavsiye edilen oran 30/70 veya 50/50. Ama antifriz fazlalığı zaman içinde tortu (yeşil yosun görünümünde) yapıyor ve su sirkülasyonunun az olduğu bölgelerde kalıyor. Ustamın tavsiyesine göre antifriz koyduğumda ve su tapalarım delindiğinde içlerinden bu tür tortuları kendim temizledim. Ben yaşadığım bölgede donma ihtimali az olduğu için en az miktarı uygulamaya çalışıyorum. Kullandığım oranda 6 yılda iki defa su değişimi yaptım ve hiç tortuya raslamadım.
Antifriz tabi ki suyun kaynama sıcaklığını da yükseltiyor ve dört mevsim kullanmak en doğrusu.
Ama oranlar konusunda kuşkularım hala var.
tortuyu siz zaten suda göremezsinizki su tortusu motor ve radyatör içinde taşlaşır ve yapışır daha sonrasında antifiriz konulduğunda antifriz bu tortuları söker su aynı zamanda blok içersinde ve gömlek çevrelerinde paslanmaya sebep olur yine antiftiz bu palarıda temizler bunun neticesinde zyıflayan bölgeler den kaçırmalar meydana gelir yüzde yüz antifiriz kullanmak herzaman daha sağlıklıdır fakat karışımlardaki oranlamalarda yeterli gelicektir
bu dediklerimi rektefiyecilere sorabilirsiniz herhangi bir motor ustasına sorabilirsiniz motor içindeki tortu ve aşınmayı antifriz değil su yapar bunun sade antfriz herzaman sağlıklıdır öyle olmasa mersedes kullandığı araçlarda sade antifriz kullanmazdı

Sevgili Kaptan 10, Antifiriz konusunda niye bu kadar ısrarcı olduğunuzu anlayamadım. Ben zararlıdır kullanmayın veya az kullanın diye bir tavsiyede bulunmadım, sadece kendi deneyimlerimi aktardım.
İşin teknik olarak tartışılması gerekiyorsa konuyu daha da açalım. İklim şartları uygunsa, sadece "SAF" su kullanıldığı sürece hiç antifriz katılmasa bile soğutma suyunda ne tortu ne de korozyon olur. Bu suya katılacak tek bir bardak çeşme veya kuyu suyu tortu ve korozyon yapar. Antifriz, hammaddesi "etilen glikol" olan bir polialkol'dür ve başta aluminyum olmak üzere her tür metal üzerinde korozif etkisi vardır. Bunu rektifiye ustası gözlemleriyle veya antifriz kullanıcısı olarak değil, ülkemizde satılan her marka antifriz içindeki etilen glikolü 26 yıl Petkim'de üreten biri olarak söylüyorum.

Sizin yanlış bilgi verdiğinizi söylemedim ama siz yazdıklarınızla benim verdiğim bilgilerin hatalı olduğu konusunda ısrarcısınız. Almanlar yıllar önce radyatör suyuna ihtiyaç duymayan, hava soğutmalı bir vosvos'la efsane yaratmışlar ama mercedes markasıyla her şeyi doğru yaparlar diye bir kural olduğunu sanmıyorum. Bunu anlamanın tek bir yolu var. Bana suyuna antifriz katılmış bir araç getirin. 10 dakika motor çalıştırdıktan sonra o aracın ve benim jeep'in radyatör suyundan örnek alalım, hangisinde tortu ve pas partikülleri var görelim. Bu aşamada işte antifriz pası çözdü de diyebilirsiniz ama olmayan pası hiçbirşey çözemez.

Ben de, tüm dünyada katkı adına satılan her ürünün para tuzağından başka birşey olmadığı konusunda ısrarcıyım. Örnek isterseniz, bor veya teflon partikülleri içeren benzin katkılarıyla piston ve silindirleri aşındırır, kalın yağ içeren yağ katkılarıyla da krank ve kol yataklarında sakızlaşmaya sebep olursunuz. Antifriz konusu da aynı. Amaç donma noktasını düşürmek, kaynama noktasını arttırmaksa "uygun" miktarda kullanmak yeterlidir. Bu uygun miktar bana göre 1 litre, size göre 10 litre olabilir.

Sevgilerimle.

Buggy' Alıntı:
Sevgili Kaptan 10, Antifiriz konusunda niye bu kadar ısrarcı olduğunuzu anlayamadım. Ben zararlıdır kullanmayın veya az kullanın diye bir tavsiyede bulunmadım, sadece kendi deneyimlerimi aktardım.
İşin teknik olarak tartışılması gerekiyorsa konuyu daha da açalım. İklim şartları uygunsa, sadece "SAF" su kullanıldığı sürece hiç antifriz katılmasa bile soğutma suyunda ne tortu ne de korozyon olur. Bu suya katılacak tek bir bardak çeşme veya kuyu suyu tortu ve korozyon yapar. Antifriz, hammaddesi "etilen glikol" olan bir polialkol'dür ve başta aluminyum olmak üzere her tür metal üzerinde korozif etkisi vardır. Bunu rektifiye ustası gözlemleriyle veya antifriz kullanıcısı olarak değil, ülkemizde satılan her marka antifriz içindeki etilen glikolü 26 yıl Petkim'de üreten biri olarak söylüyorum.

Sizin yanlış bilgi verdiğinizi söylemedim ama siz yazdıklarınızla benim verdiğim bilgilerin hatalı olduğu konusunda ısrarcısınız. Almanlar yıllar önce radyatör suyuna ihtiyaç duymayan, hava soğutmalı bir vosvos'la efsane yaratmışlar ama mercedes markasıyla her şeyi doğru yaparlar diye bir kural olduğunu sanmıyorum. Bunu anlamanın tek bir yolu var. Bana suyuna antifriz katılmış bir araç getirin. 10 dakika motor çalıştırdıktan sonra o aracın ve benim jeep'in radyatör suyundan örnek alalım, hangisinde tortu ve pas partikülleri var görelim. Bu aşamada işte antifriz pası çözdü de diyebilirsiniz ama olmayan pası hiçbirşey çözemez.

Ben de, tüm dünyada katkı adına satılan her ürünün para tuzağından başka birşey olmadığı konusunda ısrarcıyım. Örnek isterseniz, bor veya teflon partikülleri içeren benzin katkılarıyla piston ve silindirleri aşındırır, kalın yağ içeren yağ katkılarıyla da krank ve kol yataklarında sakızlaşmaya sebep olursunuz. Antifriz konusu da aynı. Amaç donma noktasını düşürmek, kaynama noktasını arttırmaksa "uygun" miktarda kullanmak yeterlidir. Bu uygun miktar bana göre 1 litre, size göre 10 litre olabilir.

Sevgilerimle.

Arkadaşlar araca kışlık bakim için antifriz koyacağım ancak hiç yok içinde yapılan ölçümde zarar vermemesi için nasıl yol izleyelim

Arkadaşlar araca kışlık bakim için antifriz koyacağım ancak hiç yok içinde yapılan ölçümde zarar vermemesi için nasıl yol izleyelim

radyatorun altında muslugu acıp suyunu bosaltacaksınız sonra muslugu kapayıp agzına kadar antıfırız koyacaksınız
Motorun suyunu boşalttıktan sonra sogutma suyu kadar miktarda seçtiğiniz donma derecesine göre su antifiriz karışımı hazırlıyacak ve bu su antıfiriz karışımını radyatöre dolduracaksınız.Motor soguk olduğu içn termostat kapalı olacak ve bundan dolayı karışımın hepsini bir seferde dolduramazsınız.Motoru çalıştırıp ısıtıp termostat açılınca radyatörde veya genleşme kabında su eksilecek sizde elinizdeki karışım ile takviye edeceksiniz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR