Antik Çağ Arkeoloji Atlası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,085

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Geçtiǧimiz köprüden Romalılar da geçmiş olabilir.

Gecelediǧimiz yer büyük bir savaşın olduǧu yer olabilir.

Gezi hazırlıkları için faydalı olabileceǧini düşünüyorum.

Atlastan iyi faydalanabilmek için Google tercümesini kullanmak ve atlastaki işaretleri anlamak çok önemli.

Hakkında Türkçe bilgi edinmek istediǧiniz yerin adının yanına vikipedi yazmak lazım.

Archaeological Atlas of Antiquity - Vici.org

Son düzenleme:

Etiketler

Süper bir site, teşekkürler. 👏

Kullanmak için biraz çalışmak lazım gerçekten.

İlk bakışta kendi şehrimi inceledim. 2 hafta önce Nilüfer'deki bir inşaatta yapılan arkeolojik keşfi öğrendim. İlginç bir hikayesi var.

Süper bir site, teşekkürler. 👏

Kullanmak için biraz çalışmak lazım gerçekten.

İlk bakışta kendi şehrimi inceledim. 2 hafta önce Nilüfer'deki bir inşaatta yapılan arkeolojik keşfi öğrendim. İlginç bir hikayesi var.

Galiba, interneti iyi kullanabilen geziden de o ölҫüde faydalanır demek mümkün. Hemen her yer iҫin ve hemen her konuda internet bilgi dolu. Google’yi iyi kullanabilirsek internette lisan sorunu da gittikҫe azalıyor.

Ṣimdi atlasta Bursa’ya bakarken ṣu köprüyü gördüm. Eski köprüleri ҫok severim.

Irgandı Köprüsü - Vikipedi

Böyle bilgiler iҫin telefon bana biraz küҫük geliyor. Tableti’de iyi kullanmasını öğrenemediğim iҫin gezilerde yanımda hep laptop bulunduruyorum.

Son düzenleme:

Galiba, interneti iyi kullanabilen geziden de o ölҫüde faydalanır demek mümkün. Hemen her yer iҫin ve hemen her konuda internet bilgi dolu. Google’yi iyi kullanabilirsek internette lisan sorunu da gittikҫe azalıyor.

Ṣimdi atlasta Bursa’ya bakarken ṣu köprüyü gördüm. Eski köprüleri ҫok severim.

Irgandı Köprüsü - Vikipedi

Böyle bilgiler iҫin telefon bana biraz küҫük geliyor. Tableti’de iyi kullanmasını öğrenemediğim iҫin gezilerde yanımda hep laptop bulunduruyorum.

"Geçtiǧimiz köprüden Romalılar da geçmiş olabilir.
Gecelediǧimiz yer büyük bir savaşın olduǧu yer olabilir."

Bu şekilde düşünülmezse geziden alınan keyif, yeme-içme, deniz ve günbatımı manzarasından ibaret kalıyor.

Tarihi yerler de "taş yığını varmış yahu, boşuna gelmişiz bu kadar yolu" ifadesinden ibaret kalıyor. Halbuki o yerde geçmişte yaşayan insanların tonlarca ağırlıktaki o taşları o günkü teknolojiyle taşıması bile insanı hayretler içinde bırakıyor. Hele hele mermerden heykel yapan heykeltıraşların detayları nasıl öyle itina ile işlediklerini hiç aklım almaz. Mesela bir hata yaptıklarında koca taşı atıyorlar mı yoksa düzeltme teknikleri var mı çok merak ederim. "Mutlaka vardır" diye düşünürüm ama heykelin üzerinde bir ek yeri veya sonradan yapıştırılma izine rastlayamam.

Irgandı köprüsü tam Bursa'nın göbeğinde. Küçükken üstünden araçla bile geçtiğimizi hatırlıyorum. Evimiz Teleferik semtindeyken günde en az iki kere yanından geçiyordum. Şimdilerde belediye restore edip üstüne küçük hobi dükkanları açtı. Şu kanalda kısa bir görüntüsü var. Bu Alman kız 3 yıldır İstanbul'da yaşayıp, tüm Türkiye'yi geziyor. Geçen gün dünyanın ikinci en uzun kanyonunun Uşak'taki Ulubey kanyonu olduğunu ondan öğrendim. Türkiye'de kırk yıldır yaşayıp, ülkedeki görülecek yerleri bir Almandan öğrenmeye ne denir bilemiyorum :rolleyes:

"Geçtiǧimiz köprüden Romalılar da geçmiş olabilir.
Gecelediǧimiz yer büyük bir savaşın olduǧu yer olabilir."

Bu şekilde düşünülmezse geziden alınan keyif, yeme-içme, deniz ve günbatımı manzarasından ibaret kalıyor.

Tarihi yerler de "taş yığını varmış yahu, boşuna gelmişiz bu kadar yolu" ifadesinden ibaret kalıyor. Halbuki o yerde geçmişte yaşayan insanların tonlarca ağırlıktaki o taşları o günkü teknolojiyle taşıması bile insanı hayretler içinde bırakıyor. Hele hele mermerden heykel yapan heykeltıraşların detayları nasıl öyle itina ile işlediklerini hiç aklım almaz. Mesela bir hata yaptıklarında koca taşı atıyorlar mı yoksa düzeltme teknikleri var mı çok merak ederim. "Mutlaka vardır" diye düşünürüm ama heykelin üzerinde bir ek yeri veya sonradan yapıştırılma izine rastlayamam.

Irgandı köprüsü tam Bursa'nın göbeğinde. Küçükken üstünden araçla bile geçtiğimizi hatırlıyorum. Evimiz Teleferik semtindeyken günde en az iki kere yanından geçiyordum. Şimdilerde belediye restore edip üstüne küçük hobi dükkanları açtı. Şu kanalda kısa bir görüntüsü var. Bu Alman kız 3 yıldır İstanbul'da yaşayıp, tüm Türkiye'yi geziyor. Geçen gün dünyanın ikinci en uzun kanyonunun Uşak'taki Ulubey kanyonu olduğunu ondan öğrendim. Türkiye'de kırk yıldır yaşayıp, ülkedeki görülecek yerleri bir Almandan öğrenmeye ne denir bilemiyorum :rolleyes:

Görülecek yerleri bir Alman’dan öğrenmek konusunda haklısınız… Ben de eṣim Sonja’dan ҫok ṣey öğrendim. Yola ҫıkmadan aylarca önce gezi rehberlerini satın alır, gezi esnasında da gezilecek yerleri söyler…:sweatsmile:

Bugün arkadaş watsap grubuma gelen bir link bırakıyım;

Şehirlerimizin ve üzerindeki eserlerin yüzlerce yıl öncesine ait resimlerini, azınlıkların ve yabancıların yerleşim yerlerini, aile resimlerini gösteren inanılmaz bir bilgi kaynağı .

Linkte ҫok değerli bilgiler var.

Belki ҫoğumuzun bildikerini tekrarlıyorum ama konu önemli olduğu iҫin yazıyorum.

Benim gibi ingilizcesi az olanlar iҫin faydalı olabilir. Google hesabını ayarladım ve

anlamadığım bir yabancı dildeki yazının üzerine sağ tıklayınca aҫılan penceredeki

„Türkҫe tercüme“ yazan yere sol tıklayınca metin Türkҫeye tercüme ediliyor.

Daha kolay tercüme olanaklarını bilenler, kendi ҫözümlerini aҫıklarlarsa ҫok faydalı olur.

Ṣimdi „Maiden tower“ kız kulesi yazan yeri böyle okudum ve bilgi edinebildim..

Son düzenleme:

.
Resimlerin çoğu, Anadolu'nun tarım ürünlerini dışarıya pazarlayan ticari imtiyazlı azınlığın yaşamına ait.
Görüntülerin ders karakteri var..

Arkeoloji üzerine bir ilave yapayım.
Ülkemizin topraklarında farklı arkeolojik değerlerde de olsa bilinen 40,000 üzeri eski yerleşim yeri olduğunu tanıdığım kürsü başkanı bir profesörümüzden duymuştum. Üstelik dünyada bu kadar çeşitli ve zengin medeniyetleri beraberce topraklarında barındırmış olan başka bir ülke de yok. Mısırda ne kadar büyük olsa da sadece bir tek medeniyet var. İtalya eski Roma medeniyetince zengin hatta onun beşiği ama ülkemizde de yeterince örnekleri var. Tek ilavesi ise Etrüskler.
Eski Yunanistanın kültür, bilim, sanat ve mimari yaşamını incelemek isteyenler, Yunanistan'a gitmek yerine önce Ege'ye gelmeli..

Üzerinde değil yürürken, nefes alırken bile dikkat kesilmeli ?

Son düzenleme:

.
Resimlerin çoğu, Anadolu'nun tarım ürünlerini dışarıya pazarlayan ticari imtiyazın yaşamına ait.
Görüntülerin ders karakteri var..

Arkeoloji üzerine bir ilave yapayım.
Ülkemizin topraklarında farklı arkeolojik değerlerde de olsa bilinen 40,000 üzeri yerleşim yeri olduğunu tanıdığım kürsü başkanı bir profesörümüzden duymuştum. Üstelik dünyada bu kadar çeşitli ve zengin medeniyetleri beraberce topraklandıran barındırmış olan başka bir ülke de yok. Mısır'da ne kadar büyük olsa da sadece bir tek medeniyet var. İtalya eski Roma medeniyetince zengin hatta onun beşiği ama ülkemizde de yeterince örnekleri var. Tek ilavesi ise Etrüskler.
Eski Yunanistanın kültür, bilim, sanat ve mimari yaşamını incelemek isteyenler, Yunanistan'a gitmek yerine önce Ege'ye gelmeli..

Üzerinde değil yürürken, nefes alırken bile dikkat kesilmeli ?
Nevşehir ve çevresinde sayısız kilise ve manastır var. Dolaş dolaş bitmiyor. Ne yazık ki korunmamış. Bir sürü tarihi eser tahrip edilmiş. İnsan görünce çok üzülüyor. Sadece ufak bir örnek:

1643629491882

Atlastan iyi faydalanabilmek için Google tercümesini kullanmak ve atlastaki işaretleri anlamak çok önemli.

Hakkında Türkçe bilgi edinmek istediǧiniz yerin adının yanına vikipedi yazmak lazım.

İstanbul da yaşıyoruz, ve bu şehri ne kadar tanıyoruz,
bir hafta sonu şehri gezmek isterseniz trafik den gezemiyorsunuz, hafta içi çalışmaktan vakit bulamıyorsunuz,
ben Maltepe de kız kardeşim Fatih de, onu ziyarete gitmek için bile günün en az dört saatini trafiğe ayırmam lazım.

Bence en güzel gezilecek zaman tam zamanlı emekli olunca herhalde,

paylaşım içinde ayrıca teşekkürler:smiley:

İstanbul da yaşıyoruz, ve bu şehri ne kadar tanıyoruz,
bir hafta sonu şehri gezmek isterseniz trafik den gezemiyorsunuz, hafta içi çalışmaktan vakit bulamıyorsunuz,
ben Maltepe de kız kardeşim Fatih de, onu ziyarete gitmek için bile günün en az dört saatini trafiğe ayırmam lazım.

Bence en güzel gezilecek zaman tam zamanlı emekli olunca herhalde,

paylaşım içinde ayrıca teşekkürler:smiley:

Alman Karavanforumda da karavancılardan Istanbul’dan en kolay nasıl geҫeriz diye soranlar olur.

Haklısınız, emekli olunca vakit bol. Atlasta, Adadolu yakasında, sizden fazla uzak olmayan bir yer buldum.:smiley:

Istanbul’a selamlar.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=r4bnuUCehkU

Alman Karavanforumda da karavancılardan Istanbul’dan en kolay nasıl geҫeriz diye soranlar olur.

Haklısınız, emekli olunca vakit bol. Atlasta, Adadolu yakasında, sizden fazla uzak olmayan bir yer buldum.:smiley:

Istanbul’a selamlar.

Bostancı'daki bu köprüyü biliyorum:smiley:,
evlenmeden önce motosiklet ile İstanbul'u biraz da olsa gezme fırsatım olmuştu, o zamanlar en azından motosikletle gezilebiliyordu, keyif aracıydı şimdi trafik yüzünden işkence oldu.

Küçükyalı'da harabeler var ama bu atlas da yer bulmamış,

Selamlar

Harika paylaşım, elinize sağlık

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri