Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,597
Merhaba.Biz de Antalya'dan 25 Haziranda İstanbul'a gidip orada kardeşimde dinlendikten sonra kısmetse 27 Haziran sabah erkenden Bulgaristan sınırından geçmeyi düşünüyoruz.Münih'e 30 Haziranda varacağız.Birer gün Belgrad,Budapeşte ve Viyana'da hem dinlenip hem çevreyi gezmeye karar verdik.Yaklaşık 20 günlük gezi planımız var.Dönüşte tekrar Münih üzerinden Avusturya,Budapeşte,Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden mi dönüş yapsak karar veremedik.Dönüş yolunda Avusturya üzerinden Slovenya,Hırvatistan,Sırbistan ve Bulgaristan mı yapsak ya da gittiğimiz yoldan geri mi dönsek sizin de fikrinizi almak isterim.İtalya'ya girmek istemiyoruz.Kısmetse bu sene gezimizi yaparsak seneye sadece İtalya gezisi düşünüyoruz.Araba LPG li olduğu için gemi ile karşıya geçme durumumuz yok.
dönüş yolu için deniz kıyısından yunanistana hatta balkanlarla beraber biraz uzun ve sıkıştırılmış olabilir.Okuduğum kadarı ile bu güzergahta yollar dar ve virajlı hız düşük .Ben bir sonraki yıl yunanistan ohrid balkanlar kotor budva dubrovnik kısmında deniz tatili gibi gitmeyi planlıyorum 15 gün kadar ancak bu bölgeye yeter diye düşünüyorum.Malum uzun yolculuklar hem maddi hemde fiziki olarak yorucu olabiliyor.Şimdiden iyi yolculuklar.

Etiketler
İki gün önce geçtik.Direk uluslarası ehliyeti ve yeşil sigortayı istediler.Belki yeni ehliyeti de kabul ederler bilemiyorum.Zaten Yunanistan dan başka soran olmuyor.Ayrıca vize sırasında büro da aynı evrağı istedi.
Merhaba şimdi vfsglobal'i aradım vize başvuru esnasında şu Beynelmilel ehliyet konusunu sordum yeni tip ehliyetin fotokopisinin ibraz edilmesi yeterli cevabını aldım, ama yine kafamı karistirdilar, en çok İtalya'da kalacağımız için vize başvurusunun İtalya üzerinden yapılması gerekiyor cevabı aldım, siz ne diyorsunuz...?

W204 C180K

Linz de konakla sonrası zagrep e gitmek istiyorum .Arada bled gölü ve lubiyana ya da uğramak istiyorum.linz salzburg bled lubiyana zagrep 560 km 5:30 saat görünüyor.linz graz lubiyana bled zagrep de yaklaşık aynı km tutuyor hangisini tercih etmeli, teşekkürlerr..
Merhaba

Kesinlikle Salzburg olmalı, kaleleri, kelerleri, tarih dolu ara sokakları ve nehir kıyısı gezileriyle harika bir yer. Graz ise minik bir şehir güzel olsa da.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba şimdi vfsglobal'i aradım vize başvuru esnasında şu Beynelmilel ehliyet konusunu sordum yeni tip ehliyetin fotokopisinin ibraz edilmesi yeterli cevabını aldım, ama yine kafamı karistirdilar, en çok İtalya'da kalacağımız için vize başvurusunun İtalya üzerinden yapılması gerekiyor cevabı aldım, siz ne diyorsunuz...?

W204 C180K
Daha önce italyadan almıştık.Aynı evraklar gerekiyor ama italyada otel rezervesi ve gidiş dönüş gemi biletlerini istiyorlar.Ankarada idata bakıyor ve gitmeden internet üzerinden randevu alnak gerek.

Merhaba

Kesinlikle Salzburg olmalı, kaleleri, kelerleri, tarih dolu ara sokakları ve nehir kıyısı gezileriyle harika bir yer. Graz ise minik bir şehir güzel olsa da.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Merhaba
Linz de5-6 gün konakadığımda erkenden günü birlik salzburg başka bir gün hallstat passau belki münih yapabilirim.
Sormak istediğim dönüşte erkenden linz den ayrılınca bled gölüne uğrayıp zagrep gitmek için yine salzburg tarafımı yoksa graz tarafımı daha hızlı ve kolay olur.

Mutlaka Balkanları gezin Dalmaçya kıyılarından dönün Zadar mostar Dubrovnik Kotor Budva iskodra tiran Elbasan Ohrid'e manastır Selanik kavala İpsala rotası ama cok iyi bir planlama gerekli biraz üzerinde çalışın 20 gün az gelebilir yada koştur koştur olabilir.

Evet araçta kişi sayısı kadar reflektörlü yelek bulunsun tüm aydınlatma sistemlerinin yedeği bulundun, polis durdurdugunda onlar in demeden araçtan inmeyin, otobanda durmayin duraklamayin, kesinlikle hız limitleri ne uyun ve otobanda araçtan inmek gerekirse reflektörlü yeleği giyin, Sırbistan'da ceza yerseniz polise cezayı ℅50 indirimli nakit ödeyebilirsiniz yalnız sadece Sırp dinarı kabul ediyorlar, olmadı en yakın PTT tabi hafta sonu değilse neden ampul yedeği derseniz çünkü çoğu Avrupa ve Balkan ülkelerinde araç farları 24 saat yakılması zorunlu, her ülke girisinde aşağıdaki tabelada görüldüğü gibi saatleri yazar.Ekli dosyayı görüntüle 59710Ekli dosyayı görüntüle 59711Ekli dosyayı görüntüle 59712

Daha önce Yunanistan'a araç ile girdim yeni ehliyeti kabul ediyorlar, ama arkadaşlarım bordo pasaportlu olduğu için vizeye başvurusunda bu Beynelmilel ehliyeti isterlerse rotami tekrar değiştirerek vizeyi başka shengen ülkesinden alma yoluna bile gidebiliriz, gün içerisinde vsfglobal'i bir arayım...!!!Ekli dosyayı görüntüle 59713

@drkaleli bey üzgünüm buraları görmediğim için Bir fikrim yok mesafe zaman kistasina göre salzburg daha mantıklı.

W204 C180K
Balkan gezisini kısmetse seneye yapmayı düşünüyoruz.Kıyı kesimlerden gezerek farklı bir tur yapmayı düşünüyoruz.Bu yıl aslında sadece Almanya'yı gezmeyi düşündük.Birçok şehrinde akrabalarımız olunca hepsini dolaşalım dedik.Baktık yol üstünde gezilecek yerler var birer gün hem orları görmüş oluruz biraz da tecrübe kazanırız diye düşündük.Belgrad,Budapeşte ve Viyana giderken konaklayıp gezeceğimiz yerler.Hatta Bratislava Viyana'ya çok yakın.Budapeşte'den direk Bratislava'ya gidip biraz orayı gezip Viyana'ya geçtikten sonra Münih'e gideceğiz.Salzburg'a mutlaka gitmek istiyoruz.Hollanda sınırına yakın akrabalarımız var günübirlik Efteling park ve başka bir gün Amsterdam'a gideceğiz.Almanya dönüş güzergahı olarak Avusturya üzerinden Slovenya,Hırvatistan ve Bosna'ya hiç girmeden Sırbistan üzerinden Türkiye'ye dönmeyi düşünüyoruz.Zaman yetmediği için Bosna ve kıyı kesimleri seneye gezeceğiz.Bulgaristandan gece geçmeyin uyarıları nedeniyle bir yerde konaklayıp Bulgaristan'dan gündüz geçmeyi düşünüyoruz.

Merhaba.Bulgaristan'dan çıkıp bir gece Belgrad ve Bir gece Viyana'da konaklayıp ordan Münih'e geçmeyi düşünüyorduk.Belgrad'da merkezde kalalım istedik ama otopark sorunu var.Merkezin google haritalardan baktığımız sokak görünümleri de pek içaçıcı ve emniyetli görünmüyor.Siz Belgrad'da kaldınız mı ya da kalma planınız var mı?Ya da Bulgaristan'dan çıkıp hiç durmadan Budapeşte'ye kadar devam etsek orda kalsak diye düşünüyoruz.İki şoförüz yorulduğumuz zaman dönüşümlü yola devam edebiliriz.Budapeşte'ye varışımız çok mu geç olur bu konu hakkında fikriniz alabilirmiyim.teşekkürler
İstanbul çıkışlı 2 söför ile dönüşümlü çok rahat Budapeşte'ye varırsınız. Yaklaşık 16 saat sürer (2 yemek molası ama uzatmadan) Yalnız Belgrad'dan geçerken iş saatlerine gelmemesine dikkat ediniz, Istanbul trafiğine benzer bir sıkışıklık gerçekten uzun yolda olan birisini yıpratıyor.

Eylül2016'da biz iki söför bir solukta 26 saatte Düsseldorf'a girmiştik :smiley:

@sbeken paylaşım için teşekkürler, bizim gemi ile italya'ya geçme işi iptal olduğu için kara yolu ile devam edeceğiz, aklıma bir konu takıldı şuan ki yeni ehliyetlerimize rağmen vize başvurusunda "4-Turingden alınacak bu yılın uluslarası ehliyeti" 'ni istememeleri lazım diye düşünüyorum...?

W204 C180K
yeni ehliyetiniz var ise Turing ehliyetine gerek kalmadı

Herkese merhabalar son gelişmeler hakkında kısa bir bilgilendirme geçeyim, yol arkadaşlarımız Yunanistan'dan salı günü çok girişli vize başvurusu yapmak için İzmir vfsglobal'e gittiler ama bir kısım evrak eksiklikleri ve rotamizi direk paylaştığımız ve İtalya'da altı gün kalacağımız için ilk giriş değilde en çok kalınacak ülke olan italya'dan vize alınması yönünde yönlendirildiler, evraklar tekrar düzenlendi tamamlandı bugün başvuruyu yapacaklar, eksik ve yanlış evrak konusunda sadece anlamadığım, beş yaşındaki kızları nikahlı anne ve babaları ile seyahat etmelerine rağmen noterden muvafakat name istediler, artık bilemiyorum.

Sağlıcakla kalın.

W204 C180K

İtalya veya Almanyadan vize alındığı halde Yunanistan karayolu ile giriş yapılabiliyormu ? Vize nerden alındıysa , direkt ordan girilmesi zorunlu değilmi .

İtalya veya Almanyadan vize alındığı halde Yunanistan karayolu ile giriş yapılabiliyormu ? Vize nerden alındıysa , direkt ordan girilmesi zorunlu değilmi .
Araba ile yolculuk ediyoruz, dediğiniz uçak ile yapılan yolculuklar için geçerli.
Araba ile yolculuk yaparken ya ilk giriş yapılacak ülkeden yada en çok kalınacak ülke den vize almanız gerekiyor. Vfsglobal bu şekilde yönlendiriyor. Ama aklıma takıldı arkadaşları uyarıyorum ısrarla sorsunlar.

W204 C180K

Araba ile yolculuk ediyoruz, dediğiniz uçak ile yapılan yolculuklar için geçerli.
Araba ile yolculuk yaparken ya ilk giriş yapılacak ülkeden yada en çok kalınacak ülke den vize almanız gerekiyor. Vfsglobal bu şekilde yönlendiriyor. Ama aklıma takıldı arkadaşları uyarıyorum ısrarla sorsunlar.

W204 C180K
Karayolundan gidilecekse farklı.2014 ve 2016 da İtalya da işimiz olduğu için vizemizi İtalya dan aldık , ama karayolundan Yunanistan üzerinden gittik.
Hangi ülkeden vize alınacağı ise farklı bir konu.Eğer Yunanistanda konaklamayacak sadece transit geçecekseniz tabiiki kalacağınız,konaklayacağınız ülkeden vize isteyeceksiniz.Eğer Yunanistan da konaklayacaksanız ordan da vize isteyebilirsiniz ,ancak ilk seferde en fazla bir ay vize alabilirsiniz.Yoksa karayolundan tura çıktık, Yunanistan da 2 gün ,İtalyada 3 gün ,Macaristan da 4 gün kalınacak o zaman vize Macaristan dan alınacak diye bir şey yok.
İlk İtalya vizemiz için idata ya başvurduğumuzda ,ki iş için davetli gidiyorduk, madem Yunanistan dan gireceksiniz vizenizi ordan alın dediler.Bizde işimiz İtalyada ,davetimiz ordan,konaklamamız orda ,Yunanistanı sadece transit geçeceğiz niye onlardan isteyelim dedik ve başvurumuzu kabul ettirdik ve vizeyi İtalya dan aldık.

W204 C180K

Dostlar,

is icin surekli Avrupa'ya TR plakali arac ile gidiyorum.

Vize : gecerli bir schengen vizesi ile vizeyi kabul eden her ulkeye girip cikabilirsiniz. Yani hangi ulkeden alirsaniz alin bu bir sorun degildir. Sorun olan bir sonraki vize basvurunuzda ortaya cikar, yani aldiginiz ulkeye gittiniz mi, ne kadar kaldiniz vs.

Ehliyet : eski ehliyet ise turingten uluslarasi, yeni ehliyet ise hic birseye gerek yok

Yesil kart : fiyati heryerde aynidir, ister burda ister sinir kapisinda isterseniz giris yaptiginiz ulkede. Degisen o ulkenin euro para birimine uyguladigi kur nedenli kucuk farklardir.

Arac ekipman : 2016 yilinda 25.000 km ve bu sene 4.500 km yol yaptim. Almanya dan Italya ya, Romanya da Yunanistan a... ufak tefek polis kontrolunde ozellikle yesil kart ve ehliyet sorulmakta. Reflektorlu yelek, saglik cantasi vs gibi soran yok. Ama unutulmamali ki olumsiz bir durumda bunlarin olmamasi cok ciddi cezalarla karsilasmaniza neden olur.

Herkesin yolu acik olsun.

Bu ulkelerden bir kac kamp resim koyuyorum.
13f579c892ef2e9a4a2dd7671958095c
Ddf87f3d5e76f5a57466c97a7cc0da01
Bafa8bca662d1fa5fe15157aeb0a89f1

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Dostlar,

is icin surekli Avrupa'ya TR plakali arac ile gidiyorum.

Vize : gecerli bir schengen vizesi ile vizeyi kabul eden her ulkeye girip cikabilirsiniz. Yani hangi ulkeden alirsaniz alin bu bir sorun degildir. Sorun olan bir sonraki vize basvurunuzda ortaya cikar, yani aldiginiz ulkeye gittiniz mi, ne kadar kaldiniz vs.

Ehliyet : eski ehliyet ise turingten uluslarasi, yeni ehliyet ise hic birseye gerek yok

Yesil kart : fiyati heryerde aynidir, ister burda ister sinir kapisinda isterseniz giris yaptiginiz ulkede. Degisen o ulkenin euro para birimine uyguladigi kur nedenli kucuk farklardir.

Arac ekipman : 2016 yilinda 25.000 km ve bu sene 4.500 km yol yaptim. Almanya dan Italya ya, Romanya da Yunanistan a... ufak tefek polis kontrolunde ozellikle yesil kart ve ehliyet sorulmakta. Reflektorlu yelek, saglik cantasi vs gibi soran yok. Ama unutulmamali ki olumsiz bir durumda bunlarin olmamasi cok ciddi cezalarla karsilasmaniza neden olur.

Herkesin yolu acik olsun.

Bu ulkelerden bir kac kamp resim koyuyorum. Ekli dosyayı görüntüle 60369Ekli dosyayı görüntüle 60370Ekli dosyayı görüntüle 60371

Merhaba

Konu başlığının dışında olacak ama fotoları görünce yazmadan edemedim

Sizin aracın aynısından bende de var.Ve aynı marka çadırı alma arefesindeyim.Sormak istediğim;

-Araç üstünde yüksek hızlarda uğultu yapıyor mu?
-Açması ve katlaması kolay mı?
-Yoğun yağmur altında ne kadar başarılı ?

Merhaba

Konu başlığının dışında olacak ama fotoları görünce yazmadan edemedim

Sizin aracın aynısından bende de var.Ve aynı marka çadırı alma arefesindeyim.Sormak istediğim;

-Araç üstünde yüksek hızlarda uğultu yapıyor mu?
-Açması ve katlaması kolay mı?
-Yoğun yağmur altında ne kadar başarılı ?

1946795edf01a40fdd9c53e83b0cc7ad 8b7162fd305e079a5708db2f2cde2f29 D52b3fc6def17971e5e92f0c9ae7ba81 397d8afebf1a1330ab7781261cd3e669 70467571e385dfc696399376433584a9

Selamlar

Cadiri izmir den gipsy cadir Serkan Bey den aldim. Fiyat fayda olarak cok mantikli. Cadir waterproof degil ! Hatta nem proof ta degil fiyat fayda mukemmel. Ama nemli (%70 uzeri) ortamlarda koruyucu su gecirmez guneslik tentesi ana cadira yapistigindan icerisi nemleniyor. Yogun yagmur ruzgarsiz ise ustunden akar ama ruzgarli ise yan duvarlar islanir. Benim satin aldigim donemde kabaca ithal waterproof ile arasindaki fiyat farki x3 idi. Dolayisiyla ne aradiginiza bagli olarak Gipsy Serkan Bey in urunu gayet faydali !

Montaj yeri : (7.000 km lik Istanbul - Dusseldorf - Ancona - Venedik - Istanbul hatti sonrasi)

Bu konuda once harcadigim onlarca fazla litre mazottan sonra buldugum (internet resimlerinden) cozum ile ;

Tum seyahat max 120 km/h hiz ile yapilmistir.

1- mevcut tavan raylariniza takarsaniz her 2.000 km tavan tay vidalarinizi sikmaniz gerekiyor. Orjinal vidali Nissan Navara icin. Sonradan takma yapistirma modeller icin muhtemelen yolda kopar!

2-110-120km/h max hiz ile 8,2 lt/100km yakit yerine tavan raylarina takilan cadir ile 9,8lt/100km yakit harcadim.

3-Sizin yuksek hiz tabirinizi bilmedigimden tavan raylarindaki cadir ile 130km/h hizi gecmeye cesaret edemedim. (B sinifi lisansli rallycross kosmama ragmen)

4- yeni resimlerde goreceginiz sekilde yaptigim yeni montaj ile - 400 tl profiller - yakit tuketimini yeniden 8,2 lt/100km ye indirdim. (Su anda Romanya dayim. Gecen hafta da Alexandropoli ye gittim. Yani 1.400 km yol yaptim)

5-tavan raylarina montaj ile ilgili yeterince olumsuzluk yazdim ama yaptigi ses herhalde en son aklima gelendi

6-acma 5 dk, toplama 10 dk. Ama en az 10 kere acip kapatinca yoksa ilk acip kapamayi sormayin bile...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.