Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,603

Etiketler
biz yunan vizesi için evraklarımızı hazırlarken ıstedıler bızden yurt dısı cıkız ızın belgelerını ve bende 25 hazıran 25 temmuz arasında ızın belgesı aldım esım de 1 temmuz 1 agustos arası aldı ilçe milli egitim müdürlüklerinden sımdı burdakı onemlı olan tarıh belgeyı aldıgım tarıh mı yoksa belgenın uzerınde yazan cıkıs izin tarihleri mi ? birde ben tatilimi uzattım diyelim 25 temuuzda biityordu benım yurt dısı cıkıs ızın belgem bunun bir yaptırımı var mı acaba ülkeye geri dönüşte vs. Bir de gecen yılda 10 gunluk bır balkan turu yapmıstım ama sınır kapısında boyle bır belge ıstemedıler sizden sadece turk sınırından cıkarken mı ıstedıler belgeyı acaba bıraz daha bılgı verırsenız sevınrım
Benim bahsettiğim evrak, sizin bahsettiğiniz evraktan farklı, her devlet memuru yurtdışına çıkış yapacağı zaman bağlı olduğu kurum - bakanlıktan çıkış yapacağı ve giriş yapacağı tarihleri beyan ederek izin almak zorundadır, seyahat esnasında tarihler ileri sarkar veya seyahate erken çıkmak isterseniz bu kuralı çiğnemiş olursunuz, onun için bu durumda ne yapmanız gerektiğini amirinize müdürümüze veya personel işlerine sorunuz, bahsettiğim evraka gelince 18 temmuz 2016 da yayınlanan bir yazı gereği tüm devlet memurları "hakkında herhangi bir soruşturma olmayıp yurtdışına çıkmasında bir sakınca yoktur" cumlelerini içeren ve müdür yada amirinden imzalı çıkış tarihinden maksimum 10 gün önce alınmış bir yazi ile ancak yurtdışına çıkabilmektedir. Geçen sene bizde Balkan turu yaptık ve böyle bir evrak söz konusu değildi, dediğim gibi 15 temmuzdan sonra bu şekilde oldu, sadece İpsala sınır kapısından çıkış esnasında soruluyor ve teslim alınıyor.

Herkes gitmek ister ama bazıları yola çıkar...!

Son düzenleme:

Yukarıda bahsedilen yurt dışına çıkmasında mahzur yoktur türü "OLAĞAN ÜSTÜ HAL " durumunda sorulan, istenen evrağı benim bildiğim sadece yeşil pasaport sahiplerinden talep ediliyor.Üstündeki veriliş tarihinin illaki de on günden az olacak diye bir sorun da yok.Aslında o belgeyi vermeseniz bile pasaportun bilgisayar incelemesi ile sizin hakkınızda her şeyi o bakılma anı itibari ile görüyorlar ve sıkıntı yoksa sizi gümrükten geçiriyorlar.
Bu uygulama Türkiyenin bütün sınır kapılarında çıkış anında uygulanıyor.

Yukarıda bahsedilen yurt dışına çıkmasında mahzur yoktur türü "OLAĞAN ÜSTÜ HAL " durumunda sorulan, istenen evrağı benim bildiğim sadece yeşil pasaport sahiplerinden talep ediliyor.Üstündeki veriliş tarihinin illaki de on günden az olacak diye bir sorun da yok.Aslında o belgeyi vermeseniz bile pasaportun bilgisayar incelemesi ile sizin hakkınızda her şeyi o bakılma anı itibari ile görüyorlar ve sıkıntı yoksa sizi gümrükten geçiriyorlar.
Bu uygulama Türkiyenin bütün sınır kapılarında çıkış anında uygulanıyor.
Evet doğru söylüyorsunuz ilgili yaziyi buldum ekledim, hususi ve hizmet pasaportu için geçerli bilgi imiş yani arkadaşımız için konu kapanmıştır...
10 gün konusuna gelince eşimin iş yerinde personelde çalışan ve devamlı bu yazıyı yazan arkadaşı sınırda 10 günden daha önce alınan yazılarda sıkıntı yarattıklarını söylediği için uyarmak istedim... 77e83c7b1b514b6ee815e5844bcf9c9f

Evet doğru söylüyorsunuz ilgili yaziyi buldum ekledim, hususi ve hizmet pasaportu için geçerli bilgi imiş yani arkadaşımız için konu kapanmıştır...
10 gün konusuna gelince eşimin iş yerinde personelde çalışan ve devamlı bu yazıyı yazan arkadaşı sınırda 10 günden daha önce alınan yazılarda sıkıntı yarattıklarını söylediği için uyarmak istedim... 77e83c7b1b514b6ee815e5844bcf9c9f

teşşekkürler bilgileriniz için bizim izin yazılarmız hazır sadece vizeyi bekliyoruz tüm bilgiler içinde çok teşekkür ederım herkese

Merhaba . Paylaşımınız için teşekkürler. Benim gibi yurtdışına araba ile cıkacaklar için cok faydalı bilgiler edindim sayenizde. Bizim planımız 7 temmuzda ipsaladan cıkarak selanik -üsküp-belgrad-budapeste-prag-viyana-novisad-niş-istambul şeklinde. Kalcam yerlerin çoğunu booking ve ikisinide airbmb den ayarladım. Yalnız ayarladığım yerlerin beni kabul etmeme ihtimali oldıgunu bilmiyordum otele veya eve gittiğimde ben almıyorum sizi derlerse bu büyük bir problem. Sizin rezervasyonunuz olmasına rağmen kabul etmemelerinin bir gerekcesi varmı bizler orada evsahiplerinin veya otel görevlisinin keyfine mi kalacaz yani. O durumda müşteri hizmetlerinimi arıyoruz hemen ? Acaba gitmeden önce teyit almakmı gerekir. Cevaplarsanız sevinirim tesekkürler.

5gun önce kspikuleden ailem ile yeşil pasaport ve yurt dışı çıkış onayı olmasına rağmen çıkamıyorum az kalsın.yurt dışı çıkış onayından ailesi diye yazılmış eş ve çocukların isimleri TC Kerim yokmuş.daha önce 2-3kez daha giriş çıkış yaptığımız için bir seferlik yardımcı oldular.bilginize...

Merhaba . Paylaşımınız için teşekkürler. Benim gibi yurtdışına araba ile cıkacaklar için cok faydalı bilgiler edindim sayenizde. Bizim planımız 7 temmuzda ipsaladan cıkarak selanik -üsküp-belgrad-budapeste-prag-viyana-novisad-niş-istambul şeklinde. Kalcam yerlerin çoğunu booking ve ikisinide airbmb den ayarladım. Yalnız ayarladığım yerlerin beni kabul etmeme ihtimali oldıgunu bilmiyordum otele veya eve gittiğimde ben almıyorum sizi derlerse bu büyük bir problem. Sizin rezervasyonunuz olmasına rağmen kabul etmemelerinin bir gerekcesi varmı bizler orada evsahiplerinin veya otel görevlisinin keyfine mi kalacaz yani. O durumda müşteri hizmetlerinimi arıyoruz hemen ? Acaba gitmeden önce teyit almakmı gerekir. Cevaplarsanız sevinirim tesekkürler.
Kusura bakmayın yazınızı yeni gördüm, evet ev sahibi yada otel sahibi sorun çıkartabiliyor ama çok problem değil, yola çıkmadan önce birer onay - teyid amaçlı mail gönderip olumlu cevap almaya çalışın iyi olur, booking üzerinden yaptığınız konaklamada sorun yaşarsanız hemen müşteri hizmetlerini arayın anında çözüm bulacaklardır, ama airbnb ye mail harici ulaşılamıyor sanırım orada anlık çözüm aşamasında problem yaşanabilir ama daha sonra çözülür, an itibariyle yeni bir rezervasyon ile günü kurtarmalısiniz... "korku kaygı sadece ayağınızı eşikten attığınız ana kadardır" siz yolculuğa başlayın ve keyfini çıkarın, zaten böyle küçük aşilabilecek olumsuzluklar olacak ki seyahatiniz sorunların altından başarı ile kalkabildiginiz ve kendinizi daha güçlü hissettiginiz bir maceraya dönüşsün ve daha sonraki seyahatleriniz için daha güçlü ve tecrübeli olmaya başlayın, şimdiden iyi yolculuklar.

Kusura bakmayın yazınızı yeni gördüm, evet ev sahibi yada otel sahibi sorun çıkartabiliyor ama çok problem değil, yola çıkmadan önce birer onay - teyid amaçlı mail gönderip olumlu cevap almaya çalışın iyi olur, booking üzerinden yaptığınız konaklamada sorun yaşarsanız hemen müşteri hizmetlerini arayın anında çözüm bulacaklardır, ama airbnb ye mail harici ulaşılamıyor sanırım orada anlık çözüm aşamasında problem yaşanabilir ama daha sonra çözülür, an itibariyle yeni bir rezervasyon ile günü kurtarmalısiniz... "korku kaygı sadece ayağınızı eşikten attığınız ana kadardır" siz yolculuğa başlayın ve keyfini çıkarın, zaten böyle küçük aşilabilecek olumsuzluklar olacak ki seyahatiniz sorunların altından başarı ile kalkabildiginiz ve kendinizi daha güçlü hissettiginiz bir maceraya dönüşsün ve daha sonraki seyahatleriniz için daha güçlü ve tecrübeli olmaya başlayın, şimdiden iyi yolculuklar.

teşekkürler umarım sorun cıkmaz ama cıkarsa diye booking ve air bnb müşteri hizmetlerinin numaralarının telefona kayıt edecem. gitmeden önce teyid alacam zaten risk yoksa işin keyfide olmaz anlatacagımız maceralarımız olur:smiley:

Sizlerin seyahat tecrubelerini okuyarak cesaretlenip bir hayalin pesinden aracimla ciktim yola paylasimlariniz icin tesekkurler cok yardimci oldu .
Bir hatırlatma yapayım Airbnb ile ilgili : Rezervasyonu yapmazdan ÖNCE , mutlaka ev sahibi ile iletişime geçin !..
Bulgaristan gezimde(12-15Ağustos) , daha önceki tecrübelere güvenip DiREKT rezervasyon yaptım . Daha sonra birkaç soru sorayım diye mesaj attım , evsahibi dönüş yapmadı !..
ERTESi GÜN Airbnb'ye mesaj attım (sitede iletişim kurma , mesaj atma bölümü de oldukça gizli-zor bulunuyor , Booking gibi değil!..)
yaklaşık 5(beş) gün SONRA bana dönüş yaptılar . Bu beş günün beşinde de mesaj bombardımanı yaptım ;Evsahibine de - Airbnb'ye de !..
Sonunda halloldu , ayrıca 30 USD de bonus verdiler bir sonraki gezi için .
Ancak , rezervasyonu YAKIN TARiHte yapmış olsam , sorun yaşayacakmışım !..

Airbnb'ye olumsuz birşey söylemek istemiyorum , AMA oradaki algoritma ÖNCE EV SAHİBİ ile iLETiŞiM KURMAyı gerektiriyor !..
'' Anında Rezervasyon'' seçeneği sizi de aldatmasın !..
BELKİ? her ülke için de değil bu problem , ama Bulgaristan için yaşandı-uğraşıldı-çözüldü ....

Gezi anıları ve fotolarınızı da bekleriz Gürol bey :smiley: ;)

Merhaba.Ben ve ailem 27 Haziran çıkış 24 Temmuz giriş arabamızla 10 ülkeyi kapsayan turumuzu cok rahat bir şekilde tamamladık.Kapıkuleden çıkarak Bulgaristan,Belgrad konaklama,Budapeşte konaklama,Bratislava konaklama ve Viyana'dan sonra Münihte bir hafta kaldıltan sonra Hollanda'ya gittik.Bir hafta Hollanda'da kaldık ve bu süre içinde arabamızla gitmenin rahatlıgı sayesinde bir çok yer gezdik.Günlük Belçika Bruxel ve Brugge gezdik.Hollanda'dan Hamburg'a geçip bir kac gun sonra Danimarka'ya geçiş yaptık.En uç noktamız Danimarka'dan sonra dönüste Avusturya Hallstatt gölüne uğradıktan sonra Türkiye'ye giriş yaptık.İlk yurtdısı deneyimimiz arabamız ile 12000 km ile güzel ve rahat bir gezi oldu.Sınır kapılarında,yollarda hiçbir sıkıntı yaşamadık.Navigasyon olarak Here uygulaması cok işimize yaradı.Euro olmayan ülkelerde kart ile benzin aldık.Aracımız Lpg'li oldugumdan dolum ağzı Almanya'dan itibaren farklı ama burda bizim araca uygun lpg dolum ağzı mevcut sıkıntı yaşamadık.Avusturya'da benzin aldık.Seneye farklı bir güzergah ile arabamızla tekrar yurtdısı gezisi yapacağız.Kesinlikle daha ekonomik herkese tavsiye ederim

Harika bir rota izlemişsiniz :smiley: :smiley:
Konaklamaları Booking vb üzerinden mi yaptınız?Yoksa bir ahbap/akraba evi mi oldu ?
Diesel arabaya göre , böyle uzun bir yolda ne kadar yakıt masrafı avantajı oluyor acaba?

Gezilerle ilgili fotoğraflar da siteye yüklerseniz , hepimiz için aydınlatıcı ve keyifli olur , bekliyoruz :smiley:;)

Harika bir rota izlemişsiniz :smiley: :smiley:
Konaklamaları Booking vb üzerinden mi yaptınız?Yoksa bir ahbap/akraba evi mi oldu ?
Diesel arabaya göre , böyle uzun bir yolda ne kadar yakıt masrafı avantajı oluyor acaba?

Gezilerle ilgili fotoğraflar da siteye yüklerseniz , hepimiz için aydınlatıcı ve keyifli olur , bekliyoruz :smiley:;)
Konaklamaları Booking üzerinden Mart ayında yaptım.Almanyadaki konaklamalarım akrabalarımda yaptım Hollanda'da ise orda yaşayan arkadaşımın aracılığı ile bir tatil köyünde kaldık.Yalnız yemek konusu avrupada sıkıntılı.Apart otel ayarlayıp yemek olayını otelde halletmek faydalı.Yemek kültürü bizden farklı ayrıca maliyet açısından yüksek olur.Benim arabam Astra 2013 model Benzin+LPG.Çoğunluk LPG kullandık.Bizim yakşaşık 2300-2500 TL arası yakıt harcamamız oldu.Aynı gün 3 ülke gezdip geri döndüğümüz günler oldu.Eğer uçakla gitseydik yaz aylarında biletler pahalı olduğu için 10 ülke harcadığımız yakıt masrafını sadece Münih'e 3 kişi uçak bileti verecektik.Ayrıca orada metro ücreti masrafımız ve istediğimiz birçok yere gidemeyecektik.Aynı gün Münih'ten çıkıp Füssen'de bulunan Neuschwanstein Şatosu,Avusturya Bregenz şehri ve 3.ülke olarak Lihtenştayn Vaduz şehrini gezip Münih'e geri döndük.Hollanda'da kaldığımız otelden Belçika Brüksel şehri ve Brugge'yi gezip geri döndük.Diesel arabanızla her yerden yakıt bulmanız kolay bizim LPG olunca bulduğumuz yerden aldık geri kla yolda benzinle gittik.Hollanda hariç diğer ülkelerde benzin ucuz.En uç noktamız Danimarka Romo adası ve Sonderborg şehri oldu.İlk yurtdışı deneyimi olarak çok şükür sorunsuz ve sıkıntısız bir gezi yaptık.Araba kullanmak yurtdışında daha kolay ve rahat sadece hız sınırlarına dikkat etmek yeterli.Ücretli otoparklarda aracımızı bırakıp şehri gezdik çünkü rastgele aracı parketmek sakıncalı ceza yememek için.Kesinlikle araba ile yurtdışı tavsiye ederim

Harita

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.