araba ile avrupa turu planlama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan asilkanissan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,326

asilkanissan

Bu soluk bu yokuşuda aşar
merhaba arkadaşlar, küçüklüğümden beri planını yaptığım avrupa turunu bu yaz umarım gerçekleştireceğim. Karavanla çıkma hayalim vardı ancak kendim yapmaya çalıştığım aracımın yetişmeyecek olması ve okadar uzun yola pekte musait olmaması ( peugeot j9 ! ) nedeni ile ben ve bir arkadaşım daha 210.000 km de olan lpg li nissan primera aracımla yapmayı planlıyoruz. Yaşlarımız 21 :smiley: yaptığımız rota planlamasında

ankara edirne
bulgaristan arnavutluk tiran
tiran mostar
mostar budapeşte
budapeşte wiena
wiena prag
prag frankurt
frankurt paris
paris madrid
madrid valencia
valencia barcelona
barcelona lyon
lyon grenoble ( kampa gittim tanıdıklarım var ziyaret :smiley:
grenoble torino
torino milano
milano venedik
venedik slovenya
slovenya belgrad
belgdrad sofia
sofia babaeski
ankara..
bu rota navigasyon planlamasında tam olarak 11.000 km gözüküyor + - ile 17.000 km olur diye düşünüyoruz.
en ucuz benzin tiranda paris madrid arası 1400 km ve ispanyada lpg dolum ağzı farklı orada da tirandan aldığımız benzini tüketiriz diye düşünüyoruz. Aracım 80 90 km sabit hızda 7 litre lpg tüketiyor. Ortalama türk lirası hesabı yakıt hesabının 2.000 tl tutacağını 3 ay önce güncel ülke fiyatları üzerinden hesapladık.

Yola çıkmadand varacın sigortası triptik ( gerek yok ) uluslar arası ehliyet green card ve yolculuk öncesi bakım ve yolculuk sırasında bakım malzemelerinin alınması şartı ile 1000 tl gideri olur diye hesapladık.

Yapılan hesaplamaların belki yanına bile yaklaşamayacağız belkide daha az tutara mal edeceğiz. Bu bilinmez. Benim nereden bakılsa 10.000 km uzun yol tecrübem var ticari aracından kamyonetinden spor arabaya kadar. Kendi aracımlada 90.000 km lik bir mazim var. Bakımlarını kendim yaparım. Çok büyük bir arıza olmadığı sürece her tür sıkıntıyı çözebilirim. Gelipte ateşleme bobini yanarsa yapacak birşey yok tabiki :smiley: Aracımın kmsindende en ufak bir kuşkum yok iddia ediyorum ölçtürsek motor % 90 üzerinde çıkar.

Yolculuk planları yanında otoban ücretleri can yakacak gibi görünüyor. Navigasyonum ayarlayabilir ve yollar gidilebilecekse otoban dışı tali yolları tercih edeceğim gibi görünüyor.
Konaklama hususunda ise bulgaristan fransa çek cumhuriyeti ve madrid dışında tanıdığımız yok. Aslında otele verecek durumumuzda pek yok bu yüzden aracın arkasına bir çadoır atmayı planlıyoruz. Zaten yolda da nöbetleşe uyuruz. Yaz okulu sebebi ile bu yolculuk 30 güne sığmak zorunda. ortalama 70 80 km yolculuk hızı ilede nereden baksak 240 saat yani 10 gün sürekli yolda olmamız lazım .Bu zorluğa gençlik! ile katlanabiliriz umarım :smiley:

Burda amacımız biryerleri gezip görebilmek olduğundan konforun bizce pek önemi yok , bizim sıkıntımız duş-banyo ve sıcak havaların bunaltıcı olması sıkıntısı

Bunların yanında malesfki her ülkenin en meşhur ve en pahalı lezzetlerinden tatma olanağımızda pek olmayacak. Oranın varsa a-101 veya bimlerinden beslenmeyi düşünüyoruz... Düşünüyoruzda düşünüyoruz. Benim kafamda plan program hazır. Bu kadar planın yarısı işlese benim için iyi ne zaman nerede olacağımız belli olmaz :smiley: Tecrübe ederek yaşayarak göreceğiz. Benim korkum direksiyon başında uykuya yenik düşmekten ziyade, uyku ile mücadele etme gafletinde bulunmak veya aracımın çalınması..

Etiketler
Ynt: araba ile avrupa turu planlama

Genç kardeşim,
hayallerin gerçekleştirebilmek çok güzeldir. Rotanıza göz attım ve sadece 30 günde sınırlandırdığınızı gördüm. 30 günde böyle bir tur sadece yollarda geçer diye düşünüyorum. Hayali gerçekleştirmiş olursunuz fakat tadına varamayabilirsiniz. Belki bir ısınma turu amacıyla Balkan turu yaparak en azından tecrübelerinizi geliştirebilirsiniz.
Benim en son yaptığım tadını alarak gezilebilecek basit bir planda dahi sadece Balkan turu yaklaşık 30 gün sürmekte.
Ekonomik olarak şartlar ne olursa olsun AB ülkelerinin oldukça pahalı olacağını unutmayınız. Dönüş raporlarını bekliyoruz.

Hayırlı yolculuklar.

Dostum gerçekten eğlenceli bir rotaya benziyor. Umarım hiç bir aksilik çıkmadan tamamlarsınız.
Bu karavan hayalin bana çok yakın geldi, aynı tarz bir karavanlı geziyi afrika üzerine düşünüyorum, bakalım kısmet :smiley:

Okurken 'keşke zamanım olsa da kendimi de geziye kabul ettirsem' demedim değil :D
Ben 15 yaşındayken akran bir arkadaşımla interrail yaptım. O acemiliğimiz, yarım yamalak ingilizcelerimiz, o düşük bütçemize rağmen gayet eğlenceli gayet keyifli bir gezi oldu.
Bir yıl içerisinde tekrarlamayı bile düşünüyorum. Yemek konusunda ufak bir tavsiye verebilirim McDonalds'lar da tek hamburger her ülkenin her şehrinde 1 euro idi. Hatta Milano da 50 cent olduğunu görünce 4er tane yemiştik. Bunun dışında, taze ekmek+Nutella ikilisi ve kahvaltılık gevrekler de iş görüyo. Bir de Türk dönercilere rastladınız mı.. :D

banada bu cesaret 16 yaşında Fransa'daki kampa tek başıma genel lise düzeyindeki ingilizcem ile gitmek olmuştu :smiley: Benim ufkumu çok genişletti.

tekrar merhaba. Okulumun yaza uzamasından dolayı ne sahibi bulunduğum j9 umda büyük bir aşama kaydedebildim nede avrupa turu hayallerimde ilerleme kaydettim. Tatil planlamasına değinmeden önce yazıma bugün başımdan geçen araç muayenesi komedisinden söz etmek istiyorum.
Aracımda 15 gündür 1 2. viteslerde 'nissan primera 1.6 comf 2000 model 210.000 km :smiley: ' uğultu ve son zamanlardada kalkışlarda tak tak diye sağ taraftan bir ses duymaya başladım. sanayiye gittim dediler abüğe canzımanın mahruti yada aks laleleri açılmış 15 güne kalmaz kırar bu. bende dedimki ey usta ben yurtdışına gideceğim bununla 10.000 km yolu var yapma etme. sen dedi git bi canzıman al kafan sağlam git yolda bırakabilirde bırakmayabilirde. . eyvah dedim tatile gitmeyi düşündüğüm arkadaşımla biribirimize şaşkın ifadelerle bakarak. seste bayağı var hani boşlukta var. neyse dedik biz gidiyoruz.. hemen arabanın kaskosuna yurt dışı klozu eklettim anadolu sigortadan 13 günlüğü sadece 32 tl.seyehat sigortası 23 tl ve green card 63 euro olmalıydı sanırım. bu işlemleri acentamda hallettikten sonra . bugün 8.30 a muayene randevusu aldım. kafam okadar doluydu ki trafik cezası olduğunu unuttum 9 a kadar banka açılmasını bekledim ve saat 14 e tekrar randevu alarak saat 5 te aracımın muayenesini başlattım. gelen teknisyene abi ayna mahruti tıkıdıyo sıkıntı olur mu dedim yok biz oralara bakmıyoruz dedi. iyi dedim geçer ozman. kafa rahat bir şekilde beklerken ön tarafta adam sağ tekeri sallamaya başladı baya oynuyor ben oradan gördüm hafif bi gülümseme dedim tamamm buda burada bitti takıldık. aracım ağır kusur alarak çıktı muayenemin tarihide geçtiği için yolda çevrilirsek sıkıntı olur tekerde sallanıyor şanzıman bozuk ama gidecem lan! dedikten sonra sanayinin yolunu tuttum. ustalar bir arabanın baskı balatasını değiştirirken çırağa kaldırttım arabayı. sonra ustalar onuda yanına çağırdı o yapar sen gel diye. ben deve boynu denen bir parçadan şüphelenmiştim ama meğer aksın göbeğindeki vida gevşekmiş. onu sıkıştır dediler tabancayla bir ' tırtlattım' teker oldumu kazık :smiley: iyi dedim bari muayeneyi yırttık. çırağa 5 tl bahşiş verip yola çıktıktan sonra birde baktım ki o bizim mahruti denen tıkırtıda kesilmezmi :smiley: Allah! hemen ustayı aradım dedim ya bunuda kesti ses yok dedi onun frezesindendir.. ben mutlu mesut müzik sesi yüksek bir şekilde 1200 şanzıman + ağır kusur derdinden kurtuldum diyerek rahatladım..

Neyse biz konumuza dönelim söz ettiğim gibi annemin üstüne olan aracın vekaletnamesini aldım , green card yurtdışı kasko teminatı ve seyahat sigortam hazır. Aslında avrupadan çıkalım diye düşündük ancak yunan konsolosluğu çok belge beğenmedi bizde gider ukraynadan alırız belki diyerek oradan ayrıldık. C.ertesi günü yola çıkacağız. Kafa nereye biz oraya misali olacak biraz. Çünkü odaklandığım tek şey şu sınırı bu arabayla geçecem demekten ibaretti. o yüzden pek hazırlık yapamadım gürcistan rusya ve ukrayna için. Avrupayı çok iyi araştırdım ama . O taraflara geçersem daha salim bir şekilde yola devam edeceğimi umuyorum. Rusya'ya pek aracı ile giden raslayamadım malesef. Pek kalacak yerde belirlemedik. booking sitelerinden faydalanarak bulunduğumuz yerden biryer bulmayı düşünüyoruz. arabada 2 kişi olacağımız için arabada kalma çadır mat tulum vs gibi hiç bir sorunumuz yok.
Şimdilik görünen sorunumuz gps . telefonum 6630 :D ve navking maxi hd navigasyonum var 60 dolar bir avrupa haritasına veresim yok açıkcası. Bizim durumumuz bundan ibaret :smiley: bulunduğumuz yerleri gezenbilir ailesine belirterek sizlerinde önerileriyle bu tatilimizi güzelce geçirmek istiyoruz. Beni j9 alıp karavan yapmaya iten ve şu anki tatili gerçekleştirmemi sağlayan tek şey Gezenbilir Ailesidir. Bunuda belirtmek isterim Teşekkürler :smiley:

İyi günler
Gezinizin güzel,neşeli ve sorunsuz geçmesi dileği ile iyi yolculuklar
Saygılar
Batuhan

Ynt: Araba İle Avrupa Turu Planlama

Merhabalar

Biz 2 ay sureyle arabamızla Avrupa'da gezdik. Faydalı olabilecegini dusundugumuz blogumuz

http://blog.travelpod.com/travel-blog/whitebarsik/1/tpod.html

iyi seyahatler

merhaba arkadaşlar, küçüklüğümden beri planını yaptığım avrupa turunu bu yaz umarım gerçekleştireceğim. Karavanla çıkma hayalim vardı ancak kendim yapmaya çalıştığım aracımın yetişmeyecek olması ve okadar uzun yola pekte musait olmaması ( peugeot j9 ! ) nedeni ile ben ve bir arkadaşım daha 210.000 km de olan lpg li nissan primera aracımla yapmayı planlıyoruz. Yaşlarımız 21 :smiley: yaptığımız rota planlamasında

ankara edirne
tiran mostar
mostar budapeşte
budapeşte wiena
wiena prag
prag frankurt
frankurt paris
paris madrid
madrid valencia
valencia barcelona
barcelona lyon
grenoble torino
torino milano
milano venedik
venedik slovenya
slovenya belgrad
belgdrad sofia
sofia babaeski
ankara..
bu rota navigasyon planlamasında tam olarak 11.000 km gözüküyor + - ile 17.000 km olur diye düşünüyoruz.
en ucuz benzin tiranda paris madrid arası 1400 km ve ispanyada lpg dolum ağzı farklı orada da tirandan aldığımız benzini tüketiriz diye düşünüyoruz. Aracım 80 90 km sabit hızda 7 litre lpg tüketiyor. Ortalama türk lirası hesabı yakıt hesabının 2.000 tl tutacağını 3 ay önce güncel ülke fiyatları üzerinden hesapladık.

Yola çıkmadand varacın sigortası triptik ( gerek yok ) uluslar arası ehliyet green card ve yolculuk öncesi bakım ve yolculuk sırasında bakım malzemelerinin alınması şartı ile 1000 tl gideri olur diye hesapladık.

Yapılan hesaplamaların belki yanına bile yaklaşamayacağız belkide daha az tutara mal edeceğiz. Bu bilinmez. Benim nereden bakılsa 10.000 km uzun yol tecrübem var ticari aracından kamyonetinden spor arabaya kadar. Kendi aracımlada 90.000 km lik bir mazim var. Bakımlarını kendim yaparım. Çok büyük bir arıza olmadığı sürece her tür sıkıntıyı çözebilirim. Gelipte ateşleme bobini yanarsa yapacak birşey yok tabiki :smiley: Aracımın kmsindende en ufak bir kuşkum yok iddia ediyorum ölçtürsek motor % 90 üzerinde çıkar.

Yolculuk planları yanında otoban ücretleri can yakacak gibi görünüyor. Navigasyonum ayarlayabilir ve yollar gidilebilecekse otoban dışı tali yolları tercih edeceğim gibi görünüyor.
Konaklama hususunda ise bulgaristan fransa çek cumhuriyeti ve madrid dışında tanıdığımız yok. Aslında otele verecek durumumuzda pek yok bu yüzden aracın arkasına bir çadoır atmayı planlıyoruz. Zaten yolda da nöbetleşe uyuruz. Yaz okulu sebebi ile bu yolculuk 30 güne sığmak zorunda. ortalama 70 80 km yolculuk hızı ilede nereden baksak 240 saat yani 10 gün sürekli yolda olmamız lazım .Bu zorluğa gençlik! ile katlanabiliriz umarım :smiley:

Burda amacımız biryerleri gezip görebilmek olduğundan konforun bizce pek önemi yok , bizim sıkıntımız duş-banyo ve sıcak havaların bunaltıcı olması sıkıntısı

Bunların yanında malesfki her ülkenin en meşhur ve en pahalı lezzetlerinden tatma olanağımızda pek olmayacak. Oranın varsa a-101 veya bimlerinden beslenmeyi düşünüyoruz... Düşünüyoruzda düşünüyoruz. Benim kafamda plan program hazır. Bu kadar planın yarısı işlese benim için iyi ne zaman nerede olacağımız belli olmaz :smiley: Tecrübe ederek yaşayarak göreceğiz. Benim korkum direksiyon başında uykuya yenik düşmekten ziyade, uyku ile mücadele etme gafletinde bulunmak veya aracımın çalınması..
Merhaba.Ben ve ailem Haziran sonu aracımızla Avrupa seyahatine çıkacağız.LPG li Opel Astra 2013 model aracımızla seyahat edeceğiz.Sormak istediğim konu LPG dolum ağzı farklı oluyormu gittiğiniz ülkelerde?Dolum sıkıntılı oluyor mu?Bulgaristan,Sırbistan,Macaristan ve Avusturya üzerinden Almanya'ya giriş yapacağız.Bu ülkelerde LPG ile bir sıkıntı yaşadınız mı?teşekkürler

ankara edirne
tiran mostar
mostar budapeşte
budapeşte wiena
wiena prag
prag frankurt
frankurt paris
paris madrid
madrid valencia
valencia barcelona
barcelona lyon
grenoble torino
torino milano
milano venedik
venedik slovenya
slovenya belgrad
belgdrad sofia
sofia babaeski
ankara..

Merhaba tatilinizi gerçekleştirdizin mi?İtalya ve Fransa'da otoban ücreti olarak ne kadar ödeme yaptınız?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri