Arabalı Aile Venedik'e Giderken ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 197
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,834
Kvl11
Kvl12
Kvl13

Selanik Kordonboyu , İzmir'in kopyası adeta !... İzmir'imiz daha güzeldir tabii , o tartışılmaz .. ;)
Egnatia Odos'a doğru çıkarken , kaleye de bir merhaba diyyoruz ...
1.5 saati bulmadan ver elini Kavala !..
Otobanda araba sürmek de bambaşka bir keyif...
AMA , hız limitlerini unutmadan... 1 Temmuzda bizde de başladı otoban giriş-çıkışı arası hız kontrolü , unutmayalım pls .:smirkcat:

Son düzenleme:

Etiketler

Pess yani ! :eek:
Ambale olduk wallahi... :rolleyes:
Açıkcası mesleğiniz olduğundan şüphe duymaya başladım, biraz da gözlerimizi düşünün ya hu !....:yum:

Ehh artık tatili hak ettiniz... :p

Not

İklil bey, sakın serde Japonluk falan olmasın ?
Onlar da koca Avrupa'yı 10 günde falan geziyorlar da... :p

Son düzenleme:

Elbette daha farklı olabilirdi ...
Hepsinden önce 'aklıma koyduğum' şekilde yapmak istedim bu geziyi ...Ve gezi notlarını da yazmayı
Bir "Slayt-gösterisi" gibi -aynen- sizlerle paylaştığım gibi yaşadık bu günleri

Eeeeee, meraklıların gözlerini bozmak(!) da gizli hedef idi , netekiiimmm...

Imarım izleyenlerde ve çocuklarda da bir 'Gezi Lezzeti' bırakmıştır bu paylaşımlar

Birkaç yıl önce Kavala-Selânik gezisi yapmıştık , bir otobüslü tur ile ...
Kaleye pek yakın , çok beğendiğimiz bir Kafe/Bar'a doğru direksiyon kırdık .
Güneş de karşı yamacın arkasına doğru saklanarak güzel bir günbatımı manzarası sundu bize :smiley:
Tepeye yakın bir okulu da , giriş basamaklarında oturmuş sohbet eden mahallenin çocuklarını da fotoğraflamadan duramadık..:smiley:

Kjh1
Kjh3
Kjh4
Kjh5
Kjh6

Akşamın karanlığı çökmeye başladı ... Artık birşeyler yeme vakti. Tepeden merkeze iniyoruz , büyükçe bir otopark var , kaç saat kalacaksınız?2 saat kadar..Buyrun 2 euro(!)...
Nereye gidelim? derken , Otobüs İstasyonu'nun karşısında bar tabureleri üzerinde takılan bir grup insan görüyoruz . Önlerindeki tabaklarda küçük küçük mezeler , peynirler , şaraplar vb... Dükkan??/Bar?? içinde tavandan kuru etler sarkıyor , dolaplarda peynir çeşitleri , raflarda içecekler falan.... Sanki bir Şarküteri !.. Bu atmosfer'e hemen kapılıyoruz . Bir de işini severek yapan tezgahtar/Barmen(?) var ki !.. İşi gücü bırakıp , adamın hevesle -ve de ter içinde kalarak- çalışmasını seyredesi geliyor insanın!.. Bir yandan da bize seçenekler sunuyor , alternatifler üretmeye çalışıyor , meze ve peynirleri tattırıyor.... Peynirli-Kavurmalı-Salamlı dürümler 4-5 parçaya yudumlanmış olarak önümüze geliyor . İçecekler ha keza . Tabure eksiğimizi , komşu Yunanlı aile tamamlıyor gülümseyerek :smiley: Hoşca bir 45 dakika geçirip , sahilde yürüyoruz : Burada da bir orkestra çalıp söylemekte !.. Saat 22:30 gibi Kostas&Despina Stüdyosunun yolunu tutuyoruz . Drama yolunda 15km içerde ,23:00 gibi hoş bir karşılanma sonrası yurda dönmeden önceki son gecelememizi yapıyoruz...

Kjh7
Kjh8
Kjh9
Kjh10
Kjh11

Kostas'tan aldığımız tiyo(*) ile hedefimizi Batis Beach olarak belirliyoruz . .. Daha yola çıkmak üzereyiz ki , elektrik direği üzerindeki leyleklerin bizi uğurlamak için beklediğini görüyoruz ...
2.foto , sahildeki yol...Virajı dönüp de 500 metre gidince Batis... Giriş 1,5 euro kişibaşı .İçerde kafe ve Restaurantlar var . Kumsal güzel , ama -sanki- kum taşıma ile gelmiş gibi . Çünkü deniz taşlık !.. Çocuklar istemedi , halbuki çok berrak bir su ve tesis de güzel ...
Fotoğrafı çektiğimiz yere geri dönüyoruz : Kalamita Plajı . İçi kum- dışı kum , çocuklar bayıldı buna . Saat 14:15 gibi konuşlandık .
Takıldığımız yer Halk Plajı .. Hemen sağ tarafımızda Punta Beach var , orada da şezlong 3 euro sadece . Şemsiyeyi de 'ayarlarız abii' diyorlar ...
Hepsi olur aslında . Ayaküstü bir hesap yapıyorum ; Kavala'nın İstanbul'a uzaklığı 450km gibi.. Mazotu-oteli-harcı-yeme içmesi ile , geceden yola çıkıp sabah Kavala'da olunsa + 3 gece konaklama ve dönüş de gece yolculuğu olursa (2 şöfer şart!) toplam 400-450 Euro'ya 3gece 4gün tatil yapmak mümkün görünüyor ... Ailecek ... Yönünü Çeşme'ye çevirecek olanlara gerçekten hesaplı bir alternatif...
Dnnn1
Dnnn2
Dnnn3
Dnnn5
Dnnn4

Sıcak yerli yerindeydi bu Cumartesi günü de !..
Çocuklar -yine!- söz dinlemedi , ve güneşten kaçmaya yanaşmaksızın kendilerini sulara attılar ...
Biz de peşlerinden !.. Saat 5 gibi , ''..Evimizi özledik , gidelim!..'' sesleri duyulmaya başlandı !..
18:00 gibi yola çıktık ...
Otoban konforunda araba kullanmak , tüm seyahatin yorgunluğunu alıyor insanın üzerinden .
Egnatia Odos'a YAKIŞMAYAN(!) bir tabela da gözümüzden kaçmadı ;
Üzerinde iNEK resmi olan bu tabela bize şunu düşündürdü: ''...ACABA , Kolomb'un yapmak isteyip de yapamadığını biz mi başardık??? BATIya doğru gide gide , Hindistan'a mı geldik? Bunlar Kutsal İnekler mi?....Ne işi var iNEKLERiN OTOBANDA(?!?)....''
Evet , ne işi var bu TABELANIN Otobanda ?
Bence , bir inek otobana çıkıyorsa , orada otobanı iNŞA edenler ve iŞLETENLER suçlu olmalı !..
GEYiK olsa -kısmen- anlaşılır , koşar , sıçrar !...
Ama geviş getire getire yürüyen bir ineğin Otoban'a çıkmasına engel olunamıyorsa , bu fotoğrafla maskara olmak kaçınılmaaazzzz !.. :tearsofjoy::eek::smiley::sweatsmile::tearsofjoy:

Bir de baktık ki Alexandroupolis(Dedeağaç)'a gelivermişiz .
Bu kez kimseye sormadan daldım kavşaktan ... Sahile ulaştıktan sonra birkaç sokak arasında dolaştık ve arabayı parkettik .
Bir Türk tavernası'nda kebaplarımızı yedikten sonra yollara düştük .
Bir daha Dedeağaç'a geldiğimizde bize konaklayacak yer bulmaya da söz verdiler ...(Bulunca kartını paylaşacağım)

Ddd1
Ddd2
Ddd3
Ddd4
Ddd5

Bizi İpsala sınırında kimler karşıladı bilin bakalım ?..
Ege'nin tuvalete gitmesi , bu harika manzara ile karşılaştırdı bizi : En olmayacak yerde bir kırlangıç yuvası...
Ve içinde annelerini bekleyen 3 yavru kuş :smiley:
Ist1
Ist2

En uzun sınır geçişi burada oldu : 40-45 dakika bekledik ....
Eeeeee , yuvaya dönmek kolay mı?;)

Ist3

Bir sonraki kavşağa dikkat ettim ki , gelivermişim : Ferahevler !..

Ist4

Garda golu cevresinde kucuk kendine has bir dokusu olan Sirmione' yi cok begenmistik. Yorucu Venedik gezisi sonrasi 2 gun dinlenip Milano ya devam etmistik by sirin guzel kasabada. Tavsiye edebilirim.

Benim de İtalya anılarımda baş sırayı alan bir yerdir Sirmione. Kalesinin önünde denize bile girmiş, güzel çarşısında yoğurtlu dondurma yemiş, marketinden kartonda şarap almıştık.

İklil Bey,
hepsini okudum ve notlarımı aldım. Çok teşekkür ederim. Tempo bana acaip hızlı anlaşılan tam kaplumbağa gibiyim. Venedik için bana baskı devam ediyor. Uçakla gittiğim zaman sanki seyahat etmemiş gibi hissettiğim için benzer rotayı Venedik hedefli yapma ihtimalim oldukça yüksek.
Zagrep de köfteci Murat ın irtibat bilgileri yemek molası için işe yarayacaktır. Özelden atarsanız memnun olurum.
Rota boyunca lonakladığınız veya sadece geçtiğiniz yerler arasında burda 1 hafta kalsam ne güzel dinlenirdim dediğiniz yerler var mı? teşekkürler

İklil Bey,
hepsini okudum ve notlarımı aldım. Çok teşekkür ederim. Tempo bana acaip hızlı anlaşılan tam kaplumbağa gibiyim. Venedik için bana baskı devam ediyor. Uçakla gittiğim zaman sanki seyahat etmemiş gibi hissettiğim için benzer rotayı Venedik hedefli yapma ihtimalim oldukça yüksek.
Zagrep de köfteci Murat ın irtibat bilgileri yemek molası için işe yarayacaktır. Özelden atarsanız memnun olurum.
Rota boyunca lonakladığınız veya sadece geçtiğiniz yerler arasında burda 1 hafta kalsam ne güzel dinlenirdim dediğiniz yerler var mı? teşekkürler
Merhaba ;

Gezi anılarımı tekrar canlandırdınız :smiley: Tabii ki 'seyahat isteğimi' de (!):smirkcat:

Venedik , ulaşması zor hedef gibi görünse de değil...(Bu konuda yorumlar vardı hatırladığım kadarıyla)
Altınızda araba olduğunda , şehir merkezlerinde konaklama zorunluluğu ortadan kalkıyor . Buna karşın , yolculuk esnasında park ücreti illeti(!) yakanıza yapışıyor :weary:o_O

Muhtemelen gidilecek yerlerde hesaplı park edilecek köşeler bulunabilecektir . Zaman kısıtımın olması , beni bu tür arayışlardan yer yer men etti . Ancak , daha sakin tempoda bir gezide daha uygun çözümler doğaçlama bulacaksınız eminim;)

Aklınıza Venedik'i koyduğunuzdan hareketle bir gezi planı çizdim kendimce . Bunu kısmen (veya tamamen?) gerçekleştirmek biraz maddi hesaplamalar biraz da zamanınızın genişliği ile bağlantılı olarak mümkün....Revize edilebilir tabii ki , her türlü .

Ljublijana , sadece birkaç gün daha kalmak değil , iLELEBET kalıp yaşamak için dahi düşünülecek şirinlikte bir kent . ŞEHiR tanımından benim anladığım her imkân var : Ulaşılabilirlik , Şehir içi parklar-yeşil alan , Nehir boyu eğlence dolu mekânlar , Bisikletle şehrin her yerine ulaşım vb vb .:smileycat::smileycat:
Üstelik de Trieste 70km -Rijeka 80-90 km(kuşuçuşu hesaplama) gibi sayfiye beldelerine de makul uzaklıkta . HEMEN 50km ötesinde ise harikalar beldesi(!) BLED Gölü yer alıyor ... Bled'den az daha kuzeye gitmenin de keyifli olacağı zannıyla Villach ve Klagenfurt'u da işaretledim:Çevrede birçok dağ gölü var çünkü!..Bir de Avusturya'ya geçişte uzuuun bir tünel var (Karawankentunnel) , burdan geçmek de güzel bir tecrübe olsa gerek :smirk:

Venedik'ten Sirmione ve Garda gölü'ne giderken Verona'ya girip-çıktık ;ama oraya mutlaka zaman ayırmak gerektiğini de farkettik,ayıramadık . Oralara gitmişken Bologna'yı pas geçtik :unamused:
EĞER seyahatinizin daha uzun kısmını İtalya'da geçirebilirseniz , bu üçgende gezmek keyifli olacaktır . Bir de İtalya otobanları ile ilgili ücretlere dikkat etmek gerek (!!!):mad:
''Ödeme-Geç'' önerileri de aldım ama yap(A)madım???:worried::confused:

Daha ekonomik olacağını düşündüğüm 2. güzergâh ise Belgrad - NoviSad - Budapeşte - Zagreb turu olabilir . Belgrad'ı da çok beğendik ailece , Novi Sad'a gitmedim fakat paylaşımlardan orasının da keyifle konaklanacak bir belde olduğu anlaşılıyor . Budapeşte için söze zaten gerek yok , turu Zagreb ile tamamlamak mümkün . Dönüşte de -belki- SarayBosna? Üsküp? Ohrid? vb yapılabilir (ancak Bosna-Hersek yolları bezdirici , doğru süreler ayarlamak lâzım . Benim en zorlandığım bölüm oldu . Seyahat için doğru zamanlama yap(A)madığımı en çok orada farkettim .:weary::weary:

Bu vesile ile harcama kalemleri ile ilgili soruya da bir açıklık getireyim:
Seyahat için 'standart' ve 'kaçınılmaz' giderler dışındakiler takdir edersiniz ki keyfi olup kişiden kişiye ve alışkanlıklara bağlı değişecektir .;)
Yeşil Sigorta(yaklaşık 60Euro) ; Yakıt harcamasına gelince ;yaklaşık 5000km yaptım ve ülkeler arası yakıt fiyatları üç aşağı - beş yukarı aynı idi . SADECE Makedonya'da uygun . O da 10-15 sent farkediyor . Yani , %50 fark eden yer yok !.. (Yine de büyük depolu araçlar için dikkatli olmak gerekebilir.EN PAHALI İtalya idi tabii!..) Türkiye'de ne yakıyorsanız , onun üzerine %10 ilave edin harcama rakkamınız çıkar .
Konaklamalar da (En uygun 20 Euro-Ohrid ; en pahalı 75 Euro-Venedik yakınları + Belgrad'da yüzerotel) olmak üzere günlük 35-40 Euro olarak hesaplayabilirsiniz .Geceyi yolda geçirdiğimiz hiç olmadı ,12 geceleme yaptık (Bu arada ,İtalya ve Belgrad'da kahvaltı dahil idi fiyatlara)...Bazı konaklamalara gece 12'den sonra ulaşabildik -hızımıza bağlı olarak(?!?)... o_O Daha geniş zamanı ve 2-3 şöförü olan gezginler , bazı geceleri yolda(?) geçirerek de konaklamadan tasarrufu düşünebilirler belki de(?)

Kahvaltıları genellikle market alışverişleri ile hallettik , bazen kalanlarla bir ''çıkın'' yapıp , gezmeleri uzun yemek molaları ile bölmedik . Esaslı öğün olarak günde bir(bazen 2) kez harcama yaptık . Tabii kahve molaları vb harcamalar oluyor , Bazı örenyeri-müze girişleri vb...Ama Souvenir vb tarzı harcamamız olmadı , bir tek eğlence yeri olarak Gardaland ziyaretimiz oldu , orada 3 kişi 'akşam girişi' yaptık , 75 Euro?? verdik....Bir de Dubrovnik'te acı bir parking ödemesi oldu(40 Euro!!!):weary:
Arabada sorun çıkmadı Allaha şükür , bir ceza -meza da ödemedik ...

Kısacası , geçen seneki rakkamlarla 10 değil 9 bin TL altında bir rakkam harcadığımı hesaplamıştım(Euro 4 TL idi)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri