Arabayla 16 Gece Avrupa Turu Planı / 2022 Nisan

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ibradrkn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,232
İyi bir termos sahbi olursanız konaklamadan ayrılıken sıcak su dolumu ihtiyacınıza yeterli olur. Yollarda ki sıcak su isteklerinizde herhangi bir kafeye giderek çocuklara mama yada ilaç hazırlayacağınzı söylediğinizde seve seve kaynar su vereceklerdir. Bazıları ufak bir bedel de isteyebilirler.

Kredi kartını birçok banka TL/Euro/ Usd olarak üç farklı para biriminde ayrı ayrı ekstre olarak sunuyor. Biz yerel pazarlar ve küçük satıcılar dışında nakit kullanmıyoruz. Yeterki ATM den nakit para çekmeyin.

Su sorunu yaşamazsınız her yerde var. Taşımaya gerek yok

Lidl ve Aldi benzeri karavan dostu marketler de uygun ürünleri bulursunuz.

Tepe port bagaj varsa aslında küçük bir aile çadırı bulundurursanız, kamping alanlarında daha uygun konaklama imkanları olabilir. Çocuklar içinde çizgi film yüklü tabletler ile uyuşturmak yerine daha keyifli bir ortam yakalamış olursunuz. Geleceğin kampçılarının da ilk deneyimleri olur. @bartek paylaşımındaki çözümler faydalı olacaktır.

Ayrıca bu seyehat planının çocuklara göre tekrar revize edilmesi gerekiyor. Kendi programınız dışında her 3 veya 4 günde çocuklara özel bir aktivite yakalamak şart. Bu yapılmadığı takdir de çocuklar da yogunluk artacaktır. Eğlence parkları, havuzlar, yerel halkın olduğu mahalle parklarında diğer çocuklar ile kendi iletişimleri onları rahatlatıyor. Muhtemelen iki çocuk arabası da olacağı için sizin durumunuz da önem kazanmakta. ( Biz 3 çocuklu bir aile olarak ilk yaşlarından itibaren her yıl uzun süreli geziler yaptığımız için yeterli deneyim kazandık. ) Yer kaplamayan hafif , basit ve en ucuz baston çocuk arabaları şehir içi gezilerinde en büyük yardımcınız olur.

Biz iyi bir tesadüf olsa gerek hiçbir sınır geçişinde aranmadık ve araçdan indirilmedik ( Rusya ve Gürcistan geçişlerinde farklı bir uygulama olduğu için hariç ) sınır görevlileri ile iletişim mutlaka kurarız. Ülke ve gideceğimiz kent ile ilgili mutlaka kendilerine sorularımız olur. Pandemi nedeni ile sınır geçişlerinde olabilecek gecikme ve ek kontrollere de hazırlıklı olmalısınız.

Rotanızdaki birçok vinyet internet den uygun fiyatlı satın alınabiliyor.

Tüm evraklarınızın dijital kopyası size fayda sağlayacaktır.

EU roaming imkanı olan bir sim kart tüm yolculuğunuz da gezinizi kolaylaştırır.

Zamanınız olsaydı da hiçbir şey görme ikanı olmayan ücretli yolları kullanmak zorunda kalmasaydınız.
Keyifli geziler...

Etiketler
İyi bir termos sahbi olursanız konaklamadan ayrılıken sıcak su dolumu ihtiyacınıza yeterli olur. Yollarda ki sıcak su isteklerinizde herhangi bir kafeye giderek çocuklara mama yada ilaç hazırlayacağınzı söylediğinizde seve seve kaynar su vereceklerdir. Bazıları ufak bir bedel de isteyebilirler.

Kredi kartını birçok banka TL/Euro/ Usd olarak üç farklı para biriminde ayrı ayrı ekstre olarak sunuyor. Biz yerel pazarlar ve küçük satıcılar dışında nakit kullanmıyoruz. Yeterki ATM den nakit para çekmeyin.

Su sorunu yaşamazsınız her yerde var. Taşımaya gerek yok

Lidl ve Aldi benzeri karavan dostu marketler de uygun ürünleri bulursunuz.

Tepe port bagaj varsa aslında küçük bir aile çadırı bulundurursanız, kamping alanlarında daha uygun konaklama imkanları olabilir. Çocuklar içinde çizgi film yüklü tabletler ile uyuşturmak yerine daha keyifli bir ortam yakalamış olursunuz. Geleceğin kampçılarının da ilk deneyimleri olur. @bartek paylaşımındaki çözümler faydalı olacaktır.

Ayrıca bu seyehat planının çocuklara göre tekrar revize edilmesi gerekiyor. Kendi programınız dışında her 3 veya 4 günde çocuklara özel bir aktivite yakalamak şart. Bu yapılmadığı takdir de çocuklar da yogunluk artacaktır. Eğlence parkları, havuzlar, yerel halkın olduğu mahalle parklarında diğer çocuklar ile kendi iletişimleri onları rahatlatıyor. Muhtemelen iki çocuk arabası da olacağı için sizin durumunuz da önem kazanmakta. ( Biz 3 çocuklu bir aile olarak ilk yaşlarından itibaren her yıl uzun süreli geziler yaptığımız için yeterli deneyim kazandık. ) Yer kaplamayan hafif , basit ve en ucuz baston çocuk arabaları şehir içi gezilerinde en büyük yardımcınız olur.

Biz iyi bir tesadüf olsa gerek hiçbir sınır geçişinde aranmadık ve araçdan indirilmedik ( Rusya ve Gürcistan geçişlerinde farklı bir uygulama olduğu için hariç ) sınır görevlileri ile iletişim mutlaka kurarız. Ülke ve gideceğimiz kent ile ilgili mutlaka kendilerine sorularımız olur. Pandemi nedeni ile sınır geçişlerinde olabilecek gecikme ve ek kontrollere de hazırlıklı olmalısınız.

Rotanızdaki birçok vinyet internet den uygun fiyatlı satın alınabiliyor.

Tüm evraklarınızın dijital kopyası size fayda sağlayacaktır.

EU roaming imkanı olan bir sim kart tüm yolculuğunuz da gezinizi kolaylaştırır.

Zamanınız olsaydı da hiçbir şey görme ikanı olmayan ücretli yolları kullanmak zorunda kalmasaydınız.
Keyifli geziler...

Ancak bu kadar mükemmel bilgiler verilebilirdi. Çok teşekkürler. 🙏

Evet arkadaşlar, büyük güne 10 gün kaldı. Hazırlıklara başlıyorum artık. :smiley:

- Evrak hazırlığı: Yeşil sigorta, sağlık sigortası, kasko yurtdışı teminatı, e-vinyet alımı, aşı kartları, rezervasyon çıktıları vs)
- Araba bakımı: Arabanın periyodik bakımı henüz 5000 km önce yapıldı. Yaz lastiklerinin takılması, sileceklerin yenilenmesi, adblue ve silecek suyunun tamamlanması, motor yağı ve soğutma suyu seviyesinin kontrolü, akü ölçümü
- Erzak hazırlığı: 1 koli küçük kutu süt, 1 koli küçük kutu meyve suyu, 3 koli su, 1 koli topkek :smiley: kahvaltılıklar, ton balığı, makarna, yayla hazır yemekler, kuruyemiş, kuru meyve
- Mobil GSM operatörü ??

Şehir araştırmalarım sürekli devam ediyor. Önerileri göz önünde bulundurarak hemen her şehirde çocuklar için de eğlenceli olacak en az bir aktivite ayarlamaya çalışacağım.

Hazırlık için bunlardan başka öneriniz olursa belirtebilirsiniz.

Bulgarista vigneti artık eloktronik olarak alınıyor,giriş yapmadan önce alırsanız kafanız rahat olur,yüklemek isterseniz uygulaması bile var ,Pragda döviz bürolarına dikkat edin.

Bayramda bir balkan turu yapıp gelelim derken artık bir İznik turu mu yapsak demeye başladık.

Son dizel fiyatları;
TR'de 1 litre mazot 1.40 EUR, Bulgaristan'da 1.56 EUR, Sirbistan ve Slovakya'da 1.67 EUR, Avusturya'da 1.8 EUR,
Macaristan 1.3 EUR

TR den tam depo çıkıp, Bulgaristan'dan ayrılmadan hemen önce tekrar depoyu tam doldurursanız, Macar sınırına kadar yetiyor. Macaristan'dan çıkarken de depoyu tam yaparsınız artık.

Hayırlı yolculuklar dileyelim :smiley:

Arkadaşlar şuan sigortaları hazırlıyordum. Kendi sigortacımdan (HDİ sigorta) yeşil kart sigortası yaptırdım ancak format internette gördüklerimden farklı geldi. Bunun üzerinde geçerli olduğu ülkeleri gösteren bir kısım yok. (resmini ekliyorum) Sigortacıya sorduğumda hiçbir sıkıntı olmayacağını, her firmanın farklı formatı olabileceğini söylediler.

Bazı sitelerde Yeşil Sigorta için Türkiye'de Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunun yetkili olduğu söyleniyor. Biraz kafam karıştı. Sizce sıkıntı olur mu?

WhatsApp Image 2022 04 23 at 170412

Arkadaşlar şuan sigortaları hazırlıyordum. Kendi sigortacımdan (HDİ sigorta) yeşil kart sigortası yaptırdım ancak format internette gördüklerimden farklı geldi. Bunun üzerinde geçerli olduğu ülkeleri gösteren bir kısım yok. (resmini ekliyorum) Sigortacıya sorduğumda hiçbir sıkıntı olmayacağını, her firmanın farklı formatı olabileceğini söylediler.

Bazı sitelerde Yeşil Sigorta için Türkiye'de Türkiye Motorlu Taşıt Bürosunun yetkili olduğu söyleniyor. Biraz kafam karıştı. Sizce sıkıntı olur mu?

Sigorta için bir şey diyemem fakat ekli poliçede sizin ve araç için tüm bilgiler açıkca görülüyor.
Şahsi ve araç bilgilerinizi karartarak yayınlamanız güvenliğiniz açsından daha iyi olur.
Avrupa turunuzunda planladığınız gibi keyifli geçmesini temenni ederim.

Bu poliçe olmaz. Yeşil kart için uluslararsı standartta yabancı dilde olan kağıt poliçeyi vermeleri gerekir.
Bu türkçe poliçeyi yeşil a4 kağıdına basıp vermişler. Çakallık mı desem iş bilmezlik mi desem bilemedim.
Kesinlikle sorun yaşarsınız.
Mutlaka orijinal yeşil kart poliçenizi talep edin.

881850AA C4FF 49BE B163 605163615E2A

.
2020 nin ikinci yarısından itibaren uluslararası yeşil kart tam sayfa beyaz zemin üzerine basılmakta. Hatta kart, e-mail ile gönderilip, kendiniz yazıcıdan geçirebiliyorsunuz. (En azından Almanya’daki durum böyle)

Şu anda karavansız Türkiye’de olduğum ve tam da hatırlayamadığımdan karta geçerli memleket isimlerinin basılı olup olmadığını söylemem imkansız.
Mantıken basılı olmalıydı..

Son düzenleme:

Şimdi biraz araştırdım da, illa turing’den yaptırmamıza gerek yokmuş. Sigorta şirketleri de düzenleyebiliyormuş.

BF6ACA85 73C4 443C A2FE F5A1F7BF4C67

Merhaba arkadaşlar. Önümüzdeki Mayıs ayı başında (Ramazan Bayramı'na denk geliyor) 16 gece 17 günlük bir Avrupa turu planladık. 2 çocuk (4 yaş, 7 yaş) eşim ve ben olacağız. Tura kendi SUV aracımız (2019 model Peugeot 3008) ile Kütahya'nın Emet ilçesinden çıkacağız. Tura 29 Nisan Cuma günü saat 14:00 gibi çıkacağız, dönüşümüz ise 15 Mayıs Pazar günü olacak. Haliyle tatili uzatma gibi bir lüksümüz olmayacak. Ailecek yeşil pasaportluyuz, vize derdimiz olmayacak.

ROTAM

29 Nisan : Emet - Edirne (1 gece)
30 Nisan : Edirne - Belgrad (2 gece)
02 Mayıs : Belgrad - Budapeşte (3 gece)
05 Mayıs : Budapeşte - Bratislava (yol üstü gezme)
05 Mayıs : Bratislava - Viyana (3 gece)
08 Mayıs : Viyana - Hallstatt (yol üstü gezme)
08 Mayıs : Hallstatt - Salzburg (2 gece)
10 Mayıs : Salzburg - Bled (2 gece)
12 Mayıs : Bled - Lubliyana (1 gece)
13 Mayıs : Lubliyana - Zagreb (1 gece)
14 Mayıs : Zagreb - Sofya (1 gece)
15 Mayıs : Sofya - Emet

Ekli dosyayı görüntüle 638665

-------------------------------------------------------------------------------------

KONAKLAMA (1060 €)

Bu rotaya göre tüm konaklamanın rezervasyonunu Booking ve AirBnb üzerinden yaptım. Tüm konaklamaları şehir merkezine yakın, ücretsiz iptal ve ücretsiz otoparklı olanlardan seçtim. Amacım aracı evin otoparkına parkettikten sonra mümkün mertebe çıkarmamak. Bir de park ücretiyle uğraşmak istemiyorum kesinlikle.

Edirne - (1 gece) 15 €
Belgrad - (2 gece) 69 €
Budapeşte - (3 gece) 218 €
Viyana - (3 gece) 242 €
Salzburg - (2 gece) 228 €
Bled - (2 gece) 130 €
Lubliyana - (1 gece) 48 €
Zagreb - (1 gece) 56 €
Sofya - (1 gece) 53 €

YAKIT (400 €)

Toplam kat edilecek yol 4200 km. Yakıt masrafını 4500 km üzerinden hesapladım. Aracım 1.5 dizel otomatik. En fazla 7 lt/100 km yakacağını düşünüyorum. Edirne'den çıkmadan depoyu fullemek ve dönüşte de Edirne'de depo boşalacak şekilde ayarlarsam, toplam yakıt masrafım 400 € civarı oluyor. Hesaplamada varsayımlarım şu şekilde:
- Türkiye'de mazot fiyatı: 16 TL/lt
- Avrupa'da mazot fiyatı: 1,50 €/lt
- Ort. yakıt tüketimi: 7 lt/100km

SİGORTA (120 €)

1 aylık yeşil sigorta: 60 €
Kaskoya + yurtdışı teminatı: 10 €
Seyahat sağlık sigortası: 40 €
Yurtdışı çıkış harç pulu: 150 TL

OTOYOL (160 €)

Türkiye - Osmangazi Köprüsü (185 TL) + Yavuz Sultan Selim Köprüsü (53 TL)
Bulgaristan - 30 günlük vinyet (15 €)
Sırbistan - Vinyet yok. Otoyol ücreti (11 € + 5,5 €)
Macaristan - 10 günlük vinyet (10 €)
Slovakya - 10 günlük vinyet (10 €)
Avusturya - 10 günlük vinyet (9,6 €) + Tauern Tüneli (12,5 €) + Karawanken Tüneli (7,5 €)
Slovenya - 7 günlük vinyet (15 €)
Hırvatistan - Vinyet yok. Otoyol ücreti (1 € + 17 €)
Sırbistan - Vinyet yok. Otoyol ücreti (3,5 € + 11 €)
Türkiye - Osmangazi Köprüsü (185 TL) + Yavuz Sultan Selim Köprüsü (53 TL)

--------------------------------------------------------------------------------------

Göreceğiniz üzere yukarıda belirtilen konaklama yol vs masrafları yaklaşık 1750 € tutuyor. Sizce geri kalanlar (yeme-içme, gezme ve aktiviteler) için 750-1000 € bütçe ayırsam sizce yeterli gelir mi? Araca biraz su, ton balığı, makarna, baklagil, konserve vs stoklamayı düşünüyorum. Bu konuda önerileriniz ne olur? Aracımda biri arka koltukta ve biri bagajda olmak üzere 2 adet orijinal 220 V priz var. Bir adet elektrikli araç buzdolabı almayı da düşünebilirim, alsam hakkını verir mi, tavsiye eder misiniz?

Ülkemizde özellikle çocuklu aile olarak arabayla yurtdışı yapan çok kimse bulamıyoruz. Bu konuda özellikle @kyenipazar41 beyin 12 Gece 13 Gün Türkiye'den Arabayla Avrupa'ya Kısa Tur. konusu benim için çok iyi oldu.

Geziyle, şehirlerle, çocukla gezme ile ilgili önerileriniz varsa belirtirseniz çok sevinirim. Araca alabileceğimiz yiyeceklerle ilgili de tavsiyelerinizi bekliyorum. (bazı şeyler yasak oluyor sanırım).

Geziyle ilgili kafamı kurcalayan bir sorun da ülkelerin istediği PCR Testi konusu. Ülkeden çıkmadan 1 kez yaptırsak her yerde kullanılır mı, yoksa her ülke son 48 saatte yapılmış test mi ister acaba?! Neyse araştırmaya devam... Sağlıcakla kalın.
Hocam merhaba ben de bu yaz ailem ile (1 çocuk) sizinkine çok yakın bir rotayı yapmak istiyorum, planınızı gerçekleştirmiş iseniz müsait olduğunuzda sizinle iletişim kurabilirmiyim . Şimdiden teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR