Arabayla Akçay-ayvalık-dikili-çandarlı Hattı..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan drankara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,690

drankara

Kamp II
Yer
İzmir
Web
www.gezginim.org
Merhaba.. 4 günlük Akçay tatilimizin sonunda arabayla İzmir e dönüşte uğradığımız Ayvalık, Dikili, Çandarlı güzergahına ait fotoğrafları ve kısa gezi notlarımızı sizlerle paylaşacağım..

İlk olarak Akçay... Balıkesir ili Edremit ilçesinin turistik bir beldesidir.. Kaz Dağları'nın eteklerinde bulunur.. adımbaşı buz gibi suları akan, denizinin güney sahillerine göre oldukça serin olduğu bir tatil bölgesidir.. Kordon olarak adlandırılan sahilinde dolaşabilirsiniz.. Kordonda, benim favori yerim olan Yörsan da yeme içme, dondurma vb ürünlerini öneririm..

15 Temmuz 2013 akşamında çektiğim Akçay sahili fotoğraflarım..

IMG 9663

IMG 9670

IMG 9674

Etiketler
Ynt: Arabayla Akçay-ayvalık-dikili-çandarlı Hattı..

Sahil oldukça kalabalık idi.. Akçay iskelesinden gece çektiğim akçay sahiline ait birkaç fotoğraf...

IMG 9691

IMG 9682

IMG 9679

16 Temmuz 2013 tarihinde sabah 9 da Akçay'dan araç ile ayrıldık.. 40 km lik bir yolculuktan sonra ilk olarak Ayvalık'a ulaştık..
Ayvalık aslında adalardan oluşan mutlaka görülmesi gereken bir ilçe.. en büyüğü Alibey Adası, diğer en çok bilinen ismi ile Cunda Adasından kısa gezimize başladık.. Türkiye'nin ilk boğaz köprüsü olan köprünün üzerinden aracımızla geçip cundanın merkezinin sahilini dolaştık.. Ayvalık gezimize ait fotoğraflar... Öncelikle Cunda Adası..

IMG 9796

IMG 9712

IMG 9711

Ayvalıkta ne yenir derseniz.. Çarşıda girişte hemen sağ tarafta bulunan İmran pastanesinde sakızlı dondurmalı Lor Tatlısı yemenizi öneririm.. ayrıca Papalina denilen ve bölgeden çıkarılan balığı kılçığını bile çıkarmaya gerek kalmadan tavasını yemenizi öneririm... Tabii ki mezelerden bahsetmeye bile gerek duymuyorum.. ;) Ayvalıkta gezilecek yer çok.. ancak akşam İzmirde olmamız gerektiği için başka bir zamana erteleyerek kısa ayvalık turumuzu sonlandırdık.. 3 saat kadar Ayvalıkta dolaştıktan sonra Dikiliye doğru tekrar yola çıktık... Ayvalıktan çıktıktan sonra İzmir e doğru yaklaşık 40 km gittikten sonra Dikiliye varıyorsunuz..

Dikili İzmir e 120 km mesafede bulunan, daha çok yazlıkçıların bulunduğu İzmir in bir ilçesidir.. İlçe içinde trafik lambası bulunmuyor.. ayrıca şehir merkezinden rahatlıkla denize girebiliyorsunuz.. sahilde kumsala yakın yerde bulunan öğretmenevi lokalini çay kahve molası için öneririm..deniz manzaralı ayrıca çay 75 kuruş.. :smiley: oldukça da hesaplı..
Dikili ye ait fotoğraflarım..

IMG 9560

IMG 9564

IMG 9571

IMG 9583

Dikili ilçesinin turistik beldesi olan, Dikiliye yaklaşık 20 km uzaklıktaki Çandarlı Beldesine ait fotoğraflarım..

IMG 9648candarl

IMG 9653candarl

IMG 9658candarl

üstad resimler süper hangi makineyle çektin

Canon 550 D.. Tabii siteye yüklemeden önce boyutlarını küçülttüm.. Bu arada gece fotoğrafları için normalde tripod kullanıyorum ancak yanıma tripodu almadığım için elde çektim..

Bu arada akçayda konakladım ancak asıl hedefim Dikiliyi görmekti.. En son 30 yıl önce dikiliye gitmiştim.. Tek hatırladığım tost makinasında küllahı hazırlanan roma dondurması, açık hava sineması ve hemen derinleşmeyen deniziydi.. Yıllar sonra ise bu gezimin amacı ise haziran ayındaki iller arası doktor atamasında yazdığım ve atamada benim için sürpriz bir sonuç olarak çıkan, Dikili Devlet Hastanesini ve Dikiliyi görmekti.. Göreve başladığım 2002 yılından buyana tayin dönemlerinde aralıklarla izmir ve aydın çevresini isterdim ancak ne zaman istersem isteyim hiç çıkmazdı.. Pek de umudum yoktu ama bu sefer tutturdum.. Gidip hem hastane ortamını hemde Dikili ve çevresini kısa süreliğine de olsa görmek istedim.. Ankara da çalışmaya devam mı yoksa Dikili de devlet hastanesinde acil servisde çalışmak mı.. Bayram öncesinde kararımı vermem gerekiyor..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri