Arabayla Bulgaristan, Nesebar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nedesek Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,894
Nesebar'a yakın 'Silent Bay' ve mendireğe komşu Bunata civarında DALGASIZ bir Karadeniz bulmak mümkün
( 42.652059,27.6949787 ) Mendirek üzeri de park yeri olarak kullanılıyor , olur da ara sokaklarda yer bulunmazsa değerlendirilebilir ...

Etiketler
Teşekkürler,Çok güzel detaylı bir gezi yazısı olmuş.Bulgaristana defalarca gittik ancak yaptığınız gezilerin hiç biri yüksek sezonda değildi o bakımdan çok sıkıntı çekmedik Burgazın merkezindeki otoparkta karavanda geceledik,Nesebarı girişinde sağdaki park yerinde kaldık,Süzeboluda limana park etmiştik.Siz gezi boyunca park sorunuyla boğuşmusunuz

42.503522, 27.460610

Bulgaristan da bugüne kadar yediğim en iyi kızarmış tavuk butu Billa market sıcak yemekler bölümündeydi. Bütün tavuk da var. Tavuk hem lezzetli hemde saçma sapan sos falan yok oldukça sade.

Bugün gene arabamı çektikleri yerde hanımı beklerken biraz durdum. 2 tane bulgar plaka BMV park halindeydi, çekici bana selam verdi :smiley:) , bmwlere de dokunmadan gitti.....

Bana söylenen normalde 15 hazirana kadar araç çekimi yokmuş ama bu sene erken başlamışlar.

Bulgarların turizm anlayışı yok. Süzebolu, Burgas, Nesebar , Sunny Beach ,Varna bu hat olduğu gibi turizm üzerinde ciddi gelir elde edilen bölgeleri ve yazın nüfusu muhtemel 20-30 kat artıyor ve gelenler yerliden çok yabancı.

Ama park sistemleri sadece kendi vatandaşları için üretilmiş durumda. Park sistemine kayıtlı bir bulgar telefonun varsa park konusu çözersin ama yok sa yok... Komik bir durum.

Diğer bir konu; Buralarda sezonluk eczane sayısı tonla, ama ingilizce dediğin anda güm.. Bugün vitamin almak için belki 20 eczane den fiyat aldım. Ama aralarında ngilizceyi az çok konuşan sadece bir eczacıya denk geldim. Bu vesile ile slavcam ilerlemeye başladı...:smiley:) İma, nema, moje, kolko, deset leva , duva deset leva, devet leva, puno.... falan filan.. zaten bu kadar da yetiyor gibi:smiley:) masa , sandalye, çarşaf, yastık, pencere, kapı falan zaten hep türkçe....ama onlar bulgarca sanıyor:smiley:) Aldığım vitamin alman malı doppelherz omega 3 + vitamin E . Türkiye de vitamin E lisini bulamamıştım. Burda 60 lık kutusu 9.69 leva oldu. Eczanelerde fiyatlar çok değişken. fiyatlar 9.19 ile 20 leva arasındaydı. Ben fiyat farkını görünce internetten baktım. 9.19 fiyat sofya daydı. 9.69 ise Burgas da olunca Burgas dan aldım.

eklemeler... bulgaristan artık bize göre oldukça pahalı. 1.5 lt su 1.5 - 2 tl ye geliyor. a101 de 6 tane 1.5 lt 4.5 .. hemde bolu suyu... ASSU harikaydı. Keşke daha fazla arabaya koysaydım.

Et çok ucuz falan diyoruz ama hikaye. bizim kasaplar gibi et hazırlamayı bilen falan yok. Hepsi traş... Karavan olsaydı dondurucuyu doldururdum Türkiye de:smiley:)

Dışarıda yemek pahalı..bizde balık ekmek 7 lira oldu sanırım, burda 15 lira yani 5 leva.... Birebir aynı üründen bahsediyorum.

Sahil yerlerinde bazı hazır yemekçiler balık, kalamar, midye yi falan gramla satıyorlar. Örnek kızarmış somon dilimleri üzerinde 100 gr 3 leva yazar. veya karides 4 leva falan .... Bizim Tuzla daki balıkçı aklıma geldi. Tuzla Balıkçısı o da tane işi satıyordu . Ama orası yarı yarıya ucuz.

Güvenlik anlamında biz kaldığımız yer unesco korumasında çok özel bir bölge de olması nedeniyle bir sorunla karşılaşmadık.

booking burdaki pansiyonlardan ortalama yüzde 15 komisyon alıyormuş. Biz tarihi nesebarda bir evde booking puanı 9.6 olan bir küçük bir süit odada çok hesaplı kaldık. Telefonla yer ayırmak daha iyi oluyor.

En çok bu araba yıkama işi hoşuma gitti. 1 leva ya 4 dk yıkama ( 3 lira).... Ortada kimse bile olmuyor. Makine varsa işlem tamamdır. Bu arada yıkayalım abi diyen yıkama yerleri de var. Uzak durmakta fayda var....

Macdonalds , KFC veya burger kinglere gitmeden promosyon varmı iyice internetten bakın. Genelde promosyonlar tatil bölgelerinde ilan edilmiyormuş. Söylersen veriyorlar ve normalde pahalılar.

internet işini vivacom ile çözdüm iyi oldu. 5 gb bir hafta 10 leva veya 15 gb 1 ay 20 leva. Diğer AB ülkelerinde geçmiyormuş. Geçseydi iyi olacaktı.

Yolda sizi ille sollamak için yanaşanlara yol verin geçsinler. Arada bu tür kafadan sakatları var. limit 90 ken 150-200 le gidenler yok değil. Bugün sollama yasağı olan yolda beni ve önümdeki tırı sollayan mercedes kısmen yol dışına çıktı ama iyi kurtardı.

Döviz büfeleri; heryerde varlar.. Bazıları hem alışı hem satışı yazar ama genel olarak satışı yazarlar. Satış euro karşısında hep 1.96 olarak göreceksiniz. ama biz genelde euro bozdurduğumuz için alış fiyatı da olmayan bir yere girdiğimiz anda bizi kazıklamaları yüzde yüzdür. Onlar genelde 1.85 den alırlar. Bazıları ise açıkça 1.90 alış 1.96 satış yazar. Bu da aslında kazıklama fiyatıdır. Turizm bölgelerinde az da olsa 1.92 veya 1.94 alış, 1.96 satışı görebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar aldıkları fiyata konsantre olun sattıklarına değil. Girdiğiniz anda fiyata bakmazsanız 1.70 den den almış olabilirler. Siz isyan ederseniz de orada bi yerde pek de görünmeyen ekranda bak burda yazıyor okusaydınız der ve olay kendileri açısından kapanır.. İşte buna lütfen dikkat.....

Merak edenlere Bulgaristan da mülteci, sığınmacı , kaçak çalışanlar yok.

Cumartesi artık dönüş zamanı, bir sonraki seyahat Rize.... Sağlıklı yollar

instagram : @streamandrain

bulgaristan sahilleri gezi yazınızı özenle okudum. Detaylar için özellikle teşekkürler. Eylül sonunda yapmayı düşündüğüm geziyi galiba erteleyeceğim.

Umarım Rize geziniz keyifli geçer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri