Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na Donu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 182
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,893

Etiketler
Ynt: Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na Donu

Babanıza tanrıdan bol bol rahmet dilerim.
Gürcistan da Armud gazozunu bende sevdim ve bol bol da içtim.Peki Tarhana Gazozunu denediniz mi?
Bu sene belki bende aracımla Gürcistan üstünden Rusyaya gezmeye giderim yani üç aşağı beş yukarı sizin rota.
Gürcistan Rusya girişinde Ruslar arabanız için ne gibi evraklar istediler?Yeşil sigorta?Ehliyet tercümesi? Girerken doldurulması gereken o rusca belge?üç günden fazla kalındığı için bizdeki muhtar ikametgah kagıdını hatırlatan konaklama kayıt belgesi?
Ben hep arabamda yatıp kalkacağıma göre bu kayıt nasıl oluyor?Harcamalarda para edinmeyani bankamatik veya kredi kartı durumu?
Şimdilik bu kadar

Ynt: Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na Donu

ince999' Alıntı:
Babanıza tanrıdan bol bol rahmet dilerim.
Gürcistan da Armud gazozunu bende sevdim ve bol bol da içtim.Peki Tarhana Gazozunu denediniz mi?
Bu sene belki bende aracımla Gürcistan üstünden Rusyaya gezmeye giderim yani üç aşağı beş yukarı sizin rota.
Gürcistan Rusya girişinde Ruslar arabanız için ne gibi evraklar istediler?Yeşil sigorta?Ehliyet tercümesi? Girerken doldurulması gereken o rusca belge?üç günden fazla kalındığı için bizdeki muhtar ikametgah kagıdını hatırlatan konaklama kayıt belgesi?
Ben hep arabamda yatıp kalkacağıma göre bu kayıt nasıl oluyor?Harcamalarda para edinmeyani bankamatik veya kredi kartı durumu?
Şimdilik bu kadar

Tarhana gazozu da bir dahakine inşallah ama limonlu gazoz da süperdi. Türkiyede böyle güzel şeyler satsalar ilk müşterileri benim. Gürcistan hiç evrak istemedi, hatta sadece gürcistana girsem pasaporta da gerek yoktu. Ruslar girişte Pasaport ve ruhsat baktılar giriş yaptıktan sonra gümrük kısmına geçince orada 1 tane araç deklarasyonu doldurdum ve araçta gümrüğe tabi bir şey olmadığını beyan ettim. O belge mesajlarda var. İki taraflı ve ikinci tarafında imzanız oluyor. Ayrıca iki nüsha hazırlanan göçmen belgesi de doldurması kolay ve ben örneğini mesajlarda yayınladım. Gümrükte verilen diğer belge ufak bir şey sadece adınız ve imza var. Gümrükte camlı bir dolapta örnek belgeler de var ama onlar tırlar için hazırlanmış ve taşınan yükün mahiyeti değeri vs ile ilgili o nedenle benim verdiğim belgeleri çıktı alın örneğe bakarak doldurun sorun yaşamazsınız. Gümrükten geçtikten sonra sağda park alanı kafeler market vs var orada 4-5 tane sigortacı var broker yazılarından birinin olduğu büroya girin orada size sadece kalış süreniz sorulacak sigortanızı yaptırın. Ben kasko sigortamı da yurtdışında geçerli hale getirdim ek olarak seyahat sağlık sigortası yaptırdım gideceklere kesinlikle tavsiye ederim. Konaklama kayıt belgesi otellerden veriliyor, bir otel bize bu belgeyi veremeyeceğini söyleyip otele kabul etmedi. Arabada da yatacak olsanız sakın bu belgeleri kaybetmeyin hem cezası var hem de polise derdinizi anlatana kadar gün geceye döner. Ehliyet tercümesi bana gerek olmadı. Rüşvet verdiğim polis ben yaz cezamı ben önderim deyince laf avurtlamak için bu international ehliyet mi dedi ben de tüm dünyada bunla araba kullandım sizin ülkede farklı bir belge istemediler gümrükte ve bu da international ehliyet dedim ama o sadece rüşvet almak maksatlı sormuştu. Başka bir yerde de bana tercüme falan isteyen olmadı. Rostov Vladikavkaz arası belki 12 kez evrakım bakıldı o sıklıkta lazım olacak belgeler. Kredi kartını kabul ettikleri heryerde kullandım sorun yaşanmıyor hemen heryerde de var. Bankamatik kartımdan gerektiği heryerde para çektim %1.5 komisyon aldıklarını bankalar çekmeden önce deklare ediyorlar. Ben yanımda para taşımak istemediğimden dolayı azar azar gerektikçe bankamatiklerden çektim. Tek dikkat etmeniz gereken şey bazı bankamatiklerde önce dil seçip sonra işlem yapmanız. Dill seçimi için size soru sormadan aşağıda ingilizce için buraya basın diye bir seçenek var diğer türlü tüm makinaların menusu rusça.

Bunlar otelden alınacak 1/4 a4 kağıdı boyutundaki iskan belgesi

DSC 0027

Yimg 474824155 1  1222529295

Sorduğum sorulara anlaşılır cevap yazmak nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.
Daha evvelden Üç beş kere Gürcistana girip epey dolaştığım için bu komşu memlekete alıştım.Son notlarınızda Batumdan Tiflise doğru olan yolda çok sık kontrol olduğunu yazmışsınız bu güne kadar Batumdan çıktıktan sonra bir daha trafik kontrolünün olduğunu görmemiştim.
Rusyada Kril alfebesi yüzünden yolları nasıl bulabildiniz? dükkanları nasıl bulabildiniz?Hem Latin alfebesi hem Kril alfebesi bir arada olan Harita satılıyormu?
Sadece aracımda yatıp kalkacağım için konaklama kalış belgesini nasıl edineceğimi net olarak anlayamadım? kalmadığım bir otelden parası karşılığı mı belge almam gerekiyor?
Çok soru sorduğum için lütfen hoş görün.
Saygılar.
Ben yazarken bilgi eklemişsiniz

Bu arada yazmayı unuttum en önemli kısımdır, telefon ve internet meselesini beeline 4 gb highway diye bir tarifeleri var oblastlar arası geçişlerde normalde roaminge giriyorsunuz ama bu tarife en avantajlısı. Hattı aldıktan sonra 1000 ruble yükleyin hem yandex navigasyon hem de tüm internet işlerinizi buradan halledebilirsiniz. ben hat ucuz olunca hem telefon hem de tablete hat alıp ikisinde de kullandım. hat için her birine 6.5 lira ödedim.

ince999' Alıntı:
Sorduğum sorulara anlaşılır cevap yazmak nezaketinde bulunduğunuz için çok teşekkür ederim.
Daha evvelden Üç beş kere Gürcistana girip epey dolaştığım için bu komşu memlekete alıştım.Son notlarınızda Batumdan Tiflise doğru olan yolda çok sık kontrol olduğunu yazmışsınız bu güne kadar Batumdan çıktıktan sonra bir daha trafik kontrolünün olduğunu görmemiştim.
Rusyada Kril alfebesi yüzünden yolları nasıl bulabildiniz? dükkanları nasıl bulabildiniz?Hem Latin alfebesi hem Kril alfebesi bir arada olan Harita satılıyormu?
Sadece aracımda yatıp kalkacağım için konaklama kalış belgesini nasıl edineceğimi net olarak anlayamadım? kalmadığım bir otelden parası karşılığı mı belge almam gerekiyor?
Çok soru sorduğum için lütfen hoş görün.
Saygılar.
Ben yazarken bilgi eklemişsiniz

Hocam gümrükte verilen göçmen belgesi otelde kalmadığınız sürece sizin ikamet belgeniz aynı zamanda. Kril alfabesini öğrenmeden rusyaya gitmeye kalkmayın telefonunuza indireceğiniz bir program ile en fazla 5 günde öğrenirsiniz. Hem rusya hem de gürcistanda heryerde radar var heryerde polis var kurallara uyun sorun yaşanmıyor. Rusyada offline çalışan ve gerçekten sorunsuz bir bedava navigasyon uygulaması var HERE adında. Android telefona indirin istediğiniz yere götürüyor. İster kril alfabesi ister latin yazdığıız yeri buluyor.

Abhazya'dan geçişte bir problem oluyormu araştırdınız mı? Spot'tan Rusya rotanız silinmiş. Yanlış hatırlamıyorsam Rostov'dan Vladikafkas'a geçmiştiniz. Sochi üzerinden kıyı yoluyla dönülebilirmiydi acaba?

Ynt: Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na

Rotayi bir ara ilk mesaja yandexte cizdirir eklerim. Rusyada bir sorun yok ayni sekilde gurcistanda da. Sochi rotasi o tarafta sınır kapısı olsa cok iyi ama ne yazıkki tek kazbeki kapısı acik rusyaya. Bana kalsa rusya icin istanbul samsun ya da zonguldaktan odessa ukrayna oradan da rusyaya geçin devam edin derim. Kafkasyada boşa vakit kaybetmeyin. O kadar yol tepmeye değmez.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hocam wallahi bravo...tek başına büyük cesaret..Saygılar...

Ynt: Arabayla Tek Başına Hatay'dan Posof, Gurcistan, Rusya Vladikavkaz Volgograd, Samara, Rostov Na

Navigasyon programı olarak Navitel Navigation var.Rusların yazdığı bir program gayet te başarılı.Gürcistan da dahil (başka yazılımlarda bu harita yok hemen hepsini talan etmeme rağmen bulamadım) nerdeyse bütün Sovyetler Birliği ülkelerinin haritaları mevcut.O tarafa yolculuk yapacaklara tavsiye.Özellikle Rusya için harika.Türkiye içinde tavsiye ederim

всё будет хорошо!

En azından kafkasya güzergahların daki yolculukları bir nebze olsun hafifletir.

всё будет хорошо!

Posoftan da mı geçiş var?Bu sınır kapısı çalışıyor mu??Hayretimi mazur gôrün

всё будет хорошо!

Benim için uygun olan yol Sarp girişi ama burayıda deneyebilirim.Nasıl olsa Tekirdağa kadar yol tepecek benim zavallı accent...

всё будет хорошо!

Cevap için çok sağolun!

всё будет хорошо!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR